سفرنامه دوچرخه سواری دریاچه نمک قم

سفرنامه دوچرخه سواری دریاچه نمک قم


سفرنامه نویس : ایرج روغنچی
تاریخ سفر : ١٣٩٨/٠٨/١٦
از شهر تهران به قم

ورود به طبیعت یعنی بازگشت به اصل خویشتن. بر اساس آموخته ها یکی از راه‌های تدبر در خلقت، سفر کردن است که انسان با رفتن و سیر در زمین و مشاهده دریا، کوه، کویر، دره و... به عظمت و بزرگی خالق پی ‌می‌برد.

میلز می‌گوید: هیچ مدرسه‌ای مثل طبیعت نمی‌تواند الهام‌بخش باشد، چنانچه قادر باشد به آدمی بینش بخشد و قدرت تجسم را تحریک کند.

این رکن مهم که همان گردشگری و جهانگردی است، مرا بر آن داشته و دارد تا همواره بتوانم با احترام به جای جای طبیعت ورود کنم و گاهاً با افتخار در کنار دوستانی باشم که موجب افزون شدن این انرژی مثبت و درک بهتر از طبیعت گردد. از این روی، بارِ دیگر با افتخار در خدمت دوستانی بودم تا گام بر عرصه پهناور کویر و دریاچه نمکِ قم قرار دهیم.

دریاچه نمک حوض سلطان در ۴۰ کیلومتری شمال شهرستان قم واقع شده است و فوق العاده جای بکر و زیبایی است، برای دسترسی به آن از تهران، باید در حدود ۸۵ کیلومتر به سمت جنوب رفت. دسترسی به این منطقه زیبا از طریق حاشیه بزرگراه تهران قم امکان پذیر است. همچنین بهتر است بدانید این دریاچه که به دریاچه ساوه - قم و دریاچه شاهی نیز معروف است، به مساحت تقریبی ۳۳۰ کیلومترِ مربع، درشمال شرق قم واقع شده است.

شانزدهم آبانماه ۹۸ صبح روز پنج شنبه با برنامه ریزی قبلی پس از دیدار با همراهان دوچرخه سوار که از طریق سایت باچرخ این تور را رزرو کرده بودند، در ضلع جنوبی میدان آرژانتین سوار بر میدل باس شدیم و دوچرخه ها را نیز در قسمت عقب این میدل باس جای دادیم و در ساعت ۰۶:۲۰ به سمت اتوبان قم حرکت نمودیم و راس ۰۸:۳۰ نیز بعد از گذر از مجتمع خدمات رفاهی عرشیا و دور زدن و بازگشت به سمت غرب دریاچه (رو به سمت تهران) توقف نموده و پس از پیاده شدن و آماده کردن دوچرخه ها، تفسیر مختصری از منطقه رکاب زنیمان را خدمت همراهان در تور دوچرخه سواری اعلام کردم و پس از آن به سوی دریاچه نمک که با دارا بودن سطح صیقلی خود، به عنوان بزرگترین آینه طبیعی ایران ملقب گردیده است، رکاب زنیمان را آغاز کردیم.

پس از طی مسافتی با بازدید از حوض سلطان و انداختن عکس یادبود، در هنگام بازگشت، به بالای یکی از تپه های مجاور برای صرف تنقلات و دسترسی داشتن به بهترین موقعیت و چشم انداز این منطقه رفتیم، سپس به پائین آمده و مسیر جاده خاکی کنار دریاچه را که پیشتر با درختان پسته آراسته شده بودند ادامه دادیم.

رکابزنی دریاچه نمک قم

همرکابان تور دریاچه نمک قم باچرخ

حوالی ساعت ۱۳:۳۰ به مسجدِ کنارِ خدمات رفاهی عرشیا رسیده و پس از شستشوی دست و صورت و میل نمودن ناهار و کمی استراحت با قرار دادن دوچرخه ها در داخل میدل باس، به سمت تهران ادامه مسیر دادیم و در آخر برنامه را رأس ساعت ۱۶:۰۰ در میدان آرژانتین با کمال تندرستی به پایان رساندیم. بدرود و موفق باشید.

ایرج روغنچی، لیدر و راهنمای گردشگری و مربی فدراسیون کوهنوردی و دوچرخه سواری.

باچرخ | دوچرخه سواری با نگاه گردشگری

travelogue bacharkh

با دوچرخه سفر برو، در باچرخ سفرنامه بنویس

با نوشتن سفرنامه در باچرخ، در گوگل دیده شو