دوچرخه سواری مسیر جنگلی خلخال به اسالم

دوچرخه سواری مسیر جنگلی خلخال به اسالم


سفرنامه نویس : محمد احمدی
تاریخ سفر : ١٣٩٨/٠٤/٠٧ تا ١٣٩٨/٠٤/٠٨
از شهر خلخال به اسالم

روز اول تور دوچرخه سواری، قرار ما میدان میرعماد قزوین ساعت 6 صبح بود تا بعد از بار زدن دوچرخه داخل مینی بوس، سفر را شروع کنیم.
تعداد نفراتی که تور دوچرخه سواری رزرو کرده بودند 10 نفر بودند که یک نفر کنسل شد و 9 نفر، سرساعت 6 صبح در محل حاضر شدیم.
کمی ماشین دیر کرده بود و ما کم کم چرخ های جلو دوچرخه را باز کردیم و آماده شدیم تا به محض اینکه مینی بوس اومد بارگیری کنیم.
ماشین ساعت 6.40 دقیقه حاضر شد همراه آقا رامتین که یه جورایی مسئولیت این برنامه با ایشون بود. 
بعد از بار زدن دوچرخه ها ساعت 7.30 قزوین را به سمت خلخال ترک کردیم، ساعت 9.30 توی شهرِ هیدج توقفی داشتیم، برای صرف صبحانه بعد از 45 دقیقه، هیدج را ترک کردیم و راهی مسیر شدیم، هوا گرم بود و توی سر بالایی ها کولر ماشین خاموش میشد.
حدود ساعت 13 بود که توی مسیر سرچم به خلخال تصمیم گرفتیم جایی را برای صرف ناهار انتخاب کنیم و چه جایی بهتر از روستای پیر تقی که یک پل معلق هم داره.
سرچم به خلخال

بعد از دیدن این پل البته نه همه بچه ها، فقط دو نفر از ما چون هوا گرم بود کسی از زیر سایه در نمیومد بیرون، ساعت 5 بعد ازظهر راهی خلخال شدیم.
ساعت 6:30 بود که به شهر خلخال رسیدیم و بعد از خرید کردن وسایل مورد نیازمون راهی روستای اندبیل که تقریباً 3 کیلومتر با خلخال فاصله داشت شدیم و این روستا محلِ اقامتِ شب ما شد.
با توجه به 2 سالِ قبل، این روستا تغییرات زیادی داشت، همچنین حسابی هوای خنکی داشت.
بعد از برپا کردن چادرها و نشان دادن قسمتی از مسیر به بچه ها برای درست کردن یک شام دسته جمعی آماده شدیم که همه کمک کردند و خیلی شام خوشمزه ای شد.
ساعت حرکت روز بعد را همان شب بعد شام مشخص کردیم، به این ترتیب که 5 صبح بیدار بشیم و 6 صبح هم حرکت کنیم، چون ابتدای مسیر با یه شیب 2 ساعته همراه بود تصمیم گرفتیم زود تر رکاب زدن را شروع کنیم که هوا گرم نشه و مسیر هم سایه باشه.
ساعت 11 شب دیگه همه رفتند که بخوابند و طبق برنامه ساعت 5 بیدار باش بود.

صبح که بیدار شدیم اومدیم بیرون، دیدیم یکی از همرکابا آقا کمال، سحرخیز تر از همه دوچرخه ها را از ماشین خالی کرده و فقط لازمه چرخ های جلو متصل بشه. وسایل صبحانه رو آماده کردیم و صبحانه را خوردیم و با نیم ساعت تاخیر ساعت 6.30 حرکت کردیم.
اندبیل دو مسیر داره که وارد اسالم بشی، مسیر سمت راست که مسیر کوهنوردا هستش و شیب تند تری داره ولی مسیر سمت چپ طولانی تر هست ولی برای دوچرخه سوار مناسب تره.

دوچرخه سواری خلخال به اسالم

بعد از یک ساعت و نیم مسیر سنگلاخ شیب دار که هر چه میگذشت سخت تر میشد رکاب زد، به سر گردنه رسیدیم و یک دید خیلی عالی به ییلاقات منطقه خالخال داشتیم. یکی یکی بچه ها میومدن بالا و با این منظره زیبا عکس میگرفتند.
دوچرخه

مسیر را ادامه دادیم و وارد ییلاقات بین مسیر شدیم. خوشبختانه به علت بارندگی هایی که در سال اتفاق افتاده بود تمامی چشمه های مسیر آب داشت و رودخانه ای پر آب بعد از رد کردن ییلاقات سر یک پیج آبشار خوب داره که حسابی  پر آب شده بود.
مسیر تماما خاکی بود و سنگلاخ، بعد از طی کردن حدود 26 کیلومتر وارد روستای ناو شدیم با مردمی خونگرم، همچنین کمی جلوتر روستای کوچیک دیگه ای بود به اسم ناورود که معمولا اکیپ های کوهنوردی برای کمپ زدن اونجارو انتخاب میکنند.

دوچرخه سواری در مسیر اسالم به خلخال

سفرنامه تور دوچرخه سواری خلخال به اسالم

بعد از یه استراحت نیم ساعته و شستن دست و صورت و سرویس بهداشتی و یه خرید کوچیک از مغازه دار روستا مسیر خودمونو ادامه دادیم دیگه وارد جنگل های انبوه تر شده بودیم کمی بعد از روستای ناورود یک دوراهی هست که باید برای رسیدن به لاکتاشوم مسیر سمت راست و میرفتیم یه 3 کیلومتری سربالایی داشتیم، خوشبختانه هوا درست همونجا تغییر کرد و ابری و خنک شد.

خستگی به همه غلبه کرده بود و منتظر پایان 3 کیلومتر بودیم که خوشبختانه رسیدیم به یک دوراهی، که یکی سربالایی و یکی سرپایینی بود، مسیر سرپایینی را که رفتیم و بعد از 3-4 کیلومتر به اول جاده آسفالت و بالاتر از لاکتاشوم رسیدیم بعد از رسیدن به آسفالت همه مسیر آسفالت را هم ادامه دادیم تا سر پل اسالم و تالش که حدودا ساعت 15:30 شد.

طبیعت

سایکل توریست

در همونجا مینی بوس آمد و همه افراد دوچرخه سوار، بعد بار زدن دوچرخه ها و عوض کردن لباس ها آماده برگشت شدیم.

در ساعت 17 اسالم را به مقصد قزوین ترک کردیم و حدود ساعت 12 شب بود که به قزوین رسیدیم.

به امید دیدار همه علاقه مندان به سفر و گردشگری با دوچرخه در باچرخ

 

سفرنامه های دوچرخه سواری

باچرخ | دوچرخه سواری با نگاه گردشگری

travelogue bacharkh

با دوچرخه سفر برو، در باچرخ سفرنامه بنویس

با نوشتن سفرنامه در باچرخ، در گوگل دیده شو