سایز دوچرخه کجا نوشته شده | تشخیص سایز دوچرخه
سایز دوچرخه کجا نوشته شده | تشخیص سایز دوچرخه

سایز دوچرخه کجا نوشته شده | تشخیص سایز دوچرخه


سایز دوچرخه کجا نوشته شده و از کجا سایز دوچرخه را بفهمیم؟ اگر قصد خرید و فروش دوچرخه را دارید در باچرخ با سایز دوچرخه مناسب خودتان آشنا میشوید. اطلاع داشتن از سایز دوچرخه مناسب هم در هنگام خرید و هم در هنگام فروش دوچرخه بسیار کارآمد خواهد بود. در این پُست باچرخ علاوه بر آشنایی با سایز فریم و سایز تنه دوچرخه، با 3 اصل اندازه گیری دوچرخه برای به دست آوردن سایز متناسب با خودتان آشنا خواهید شد و اطلاعات مفیدی را در این زمینه به دست خواهید آورد، پس تا انتها همراه ما در باچرخ باشید.

سایز دوچرخه

بخش اساسی و اصلی خرید دوچرخه، انتخاب سایز دوچرخه مناسب برای هر فرد است، این مورد در خصوص مدل کودک از حساسیت کمتری برخوردار است چون کودکان در حال رشد هستند اما افراد بزرگسال که این وسیله را برای ورزش، حمل و نقل، تفریح و گردشگری استفاده میکنند سالها از آن استفاده میکنند و به همین علت برای اینکه دچار درد عضلانی نشوند و همچنین احساس خوبی در هنگام دوچرخه سواری داشته باشند به دنبال سایز دوچرخه مناسب خودشان میگردند. بنابراین معنای سایز دوچرخه مناسب این است که متناسب با قد و سایزخودتان، نسبت به خرید دوچرخه اقدام کنید.

دوچرخه سوار و تماشای دریا

جدول سایز دوچرخه

وقتی میخواهید دوچرخه بخرید به سراغ کدام یک از انواع دوچرخه میروید؟ آیا میدانید هر یک از آنها دارای یک جدول سایزبندی هستند که از آن با عنوان چارت و جدول سایز دوچرخه نام میبرند؟ این چارت و جدول سایز به طور کلی با در نظرگرفتن قد افراد به آنها پیشنهاد انتخاب سایز دوچرخه مناسب را میدهد، اما کار از آن جایی سخت میشود که فروشنده اطلاع دقیقی از سایز نداشته باشد، این مورد در خصوص فروش دوچرخه دست دوم بسیار اتفاق می افتد و خریدار نیز نمی داند که آیا سایزی که فروشنده میگوید صحت دارد یا خیر! در اینجاست که راه های اندازه گیری سایز دوچرخه به کار می آیند تا بتوانید بدون در نظر گرفتن صحبت های فروشنده، سایز دوچرخه مناسب خودتان را به دست بیاورید.

سایز لاستیک دوچرخه

یکی از موضوعاتی که به شدت در میان دوچرخه سواران آماتور دیده میشود این است که سایز دوچرخه مناسب را با سایز چرخ آن اشتباه میگیرند، بهتر است بدانید سایز لاستیک و طوقه دوچرخه ارتباطی با سایز دوچرخه ای که میگیرید ندارد و بعداً در صوت تمایل میتوانید نسبت به تعویض سایز لاستیک به 26، 27.5 و حتی 29 اینچ اقدام نمایید. به شما پیشنهاد میکنیم حتماً پُست باچرخ با عنوان سایز دوچرخه را با سایز لاستیک دوچرخه اشتباه نگیرید را مطالعه نمایید.

محاسبه سایز دوچرخه

در ادامه این پُست از مجله گردشگری ورزشی باچرخ با 3 مورد از راه های پیدا کردن اندازه دوچرخه آشنا خواهید شد و در نهایت به پاسخِ این پُرسشها خواهید رسید که  سایز دوچرخه کجا نوشته شده و از کجا سایز دوچرخه را بفهمیم؟

1- اندازه گیری میله متصل به زین

برخی از تولید کنندگان در قسمت پایینی میله زین یعنی کمی بالاتر از جایی که رکاب ها قرار دارند، برچسبی میزنند که نشان دهنده اندازه فریم آن است که هم به صورت سانتیمتر و هم به صورت اینچ نوشته میشود، اما اگر این برچسب وجود نداشت و یا در حال خرید یا فروش دوچرخه دست دوم بودید باید روش محاسبه دستی و اندازه گیری میله زین را در اولین قدم انتخاب کنید.

سایز دوچرخه کجا نوشته شده

اندازه میله زین به طور میانگین بین 48 تا 62 سانتیمتر است که افراد دارای قد کوتاه باید اندازه کمتر از 56 سانتیمتر را انتخاب کنند و اگر قد آنها بلندتر است لوله های بالای 56 سانتیمتر برای آنها مناسب است. با به دست آوردن اندازه سانتیمتری میله زین و تبدیل آن به اینچ که به راحتی از طریق اینترنت و اپلیکیشن ها امکانپذیر است میتوانید سایز وسیله مورد نظر را به دست بیاورید.

در هنگام اندازه گیری بسیار دقت کنید تا دقیقاً از ابتدا تا انتهای میله را اندازه گیری کنید. به طور متوسط بیشتر افراد دوچرخه های 21 تا 23 اینچ (58-53 سانتیمتر) برایشان خوب است. اگر سایز اینچ را در عدد 2.54 ضرب کنید عددی که حاصل میشود اندازه میله زین به سانتیمتر میباشد.

محاسبه سایز دوچرخه با اندازه میله زین

2- اندازه گیری بر اساس قد خودتان

قدم دوم بعد از اندازه گیری میله زین دوچرخه این است که آن را با قد خوتان مقایسه کنید، اما راه صحیح اندازه گیری خودتان چگونه است؟

ابتدا بدون کفش بر روی زمین بایستید، پاهایتان را کمی از هم جدا کنید، حالا از فاق شلوارتان به صورت عمود تا زمین را اندازه بگیرید، اگر برایتان مشکل است میتوانید از یک دوست برای اندازه گیری کمک بگیرید. 

بدست آوردن اندازه دوچرخه مناسب قد هر شخص

حالا اگر قصد دارید قد خودتان را نسبت به اندازه دوچرخه جاده بسنجید، اندازه بدست آماده را در 0.7 ضرب کنید. اگر عدد به دست آمد بسیار نزدیک و برابر با میله زین باشد، رکاب زدن برای شما بسیار سخت خواهد بود.

اگر به دنبال مقایسه قدتان با دوچرخه کوهستان هستید، عدد بدست آمده از فاق تا زمین را در 0.66 ضرب کنید. حالا عددی که به دست آماده را میتوانید به اینچ تبدیل کنید تا سایز دوچرخه کوهستان متناسب با خودتان را پیدا کنید و در صورت خرید مدل دست دوم بتوانید انتخاب درستی داشته باشید.

اگر در هنگام رکاب زدن، پای شما به سختی به پدال میرسد و یا زیاد خم میشود، باید زین را تنظیم کنید تا به یک مدل راحت برای خودتان دست یابید. همچنین تفاوت برندها و مدل های هندسه آنها را نباید فراموش کنید و اگر با آن راحت نبودید به سراغ یک برند دیگر بروید.

3- اندازه گیری سایر میله های فریم

دو قدمی که در بالا به آنها اشاره داشتیم مهمترین اقداماتی هستند که در محاسبه اندازه دوچرخه متناسب با خودتان باید در نظر بگیرید، این دو مورد برای اکثر افراد موثر است، اما اگر شریط بدنی ویژه ای دارید و یا خانم هستید، بهتر است به میله های دیگر فریم نیز دقت داشته باشید، مثلاً برای بانوان بهتر است که میله بالای دوچرخه در ارتفاع پایین قرار داشته باشد و یا مورب باشد و یا طول کلی آن کمتر باشد که همه این موارد میتواند در نهایت به کم شدن وزن دوچرخه نیز کمک کند.

در بسیاری از فروشگاه ها برای بیان اندازه مدل کوهستان از اینچ و برای بیان اندازه مدل جاده از سانتیمتر استفاده میکنند، بنابراین به این نکته نیز دقت داشته باشید.

امیدواریم از این پُست مجله گردشگری ورزشی باچرخ استفاده برده باشید و بتوانید در هنگام خرید و فروش دوچرخه نو و دست دوم به راحتی سایز دوچرخه را تشخیص دهید.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.