بایک پکینگ چیست؟
بایک پکینگ چیست؟

بایک پکینگ چیست؟


در باچرخ با محبوب ترین مدل سفر با دوچرخه در جهان به نام بایک پکینگ آشنا شوید و وسایل بایک پکینگ را بشناسید. علاقه به سفر با دوچرخه در میان افراد دوچرخه سوار روز به روز بیشتر میشود، چون علاوه بر اینکه لذت سفر ماجراجویانه را در کنار گردشگری پایدار تجربه میکنند، از نزدیک طبیعت را لمس میکنند و با شگفتی های جهان بیش از پیش آشنا میشوند. شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید سفر با دوچرخه فقط به سایکل توریسم خلاصه نمیشود و در سالهای گذشته سبک جدیدی از سفر با دوچرخه در جهان رایج شده است که در باچرخ برای اولین بار در ایران معرفی و آموزش داده میشود. در ادامه اطلاعات جالبی از این نوع سفر به دست خواهید آورد.

بایک پکینگ | bikepacking

بایک پکینگ نوعی از سفر با دوچرخه است که در آن بجای استفاده از خورجین سفر و حمل وسایل زیاد از پک های کوچکتری برای حمل وسایل سفر استفاده میکنند، در این حالت به علت سبک بودن، قابلیت های بیشتری برای دوچرخه سوار فراهم میشود که از آن جمله میتوان به سرعت بیشتر، عبور از مسیرهای ناهموارتر و لذت بیشتر از سفر نام برد. 

بایک پکینگ نوع جدید سفر با دوچرخه
با توجه به اینکه افراد سایکل توریست وسایل زیادی را میتوانند در خورجین سفر خود جای دهند در خصوص انتخاب نوع چادر برای کمپینگ دستشان بازتر است اما بهتر است بدانید یا باید در بایک پکینگ چادر جمع و جور و سبک خریداری کنید و یا برای اقامت در شب از کمپ های آماده و اقامتگاه های میان راه استفاده کنید. برای نمونه افرادی که در تور بایک پکینگ سایت باچرخ شرکت میکنند به آنها مزایایی از جمله اقامت در کمپ اختصاصی باچرخ داده میشود.

وسایل بایک پکینگ

بهتر است بدانید بایک پکینگ در سال های اخیر به شدت در جهان محبوب شده است و تعداد افرادی که بایک پکینگ هستند بیشتر از سایکل توریست ها شده اند. اگر به فکر ایرانگردی با دوچرخه هستید پیشنهاد باچرخ به عنوان برند تخصصی گردشگری با دوچرخه در ایران، مجهز کردن دوچرخه برای بایک پکینگ است. ما شما را در تمامی مراحل راهنمایی خواهیم کرد کافی است با ما در تماس باشید تا کارشناسان باچرخ شما را راهنمایی کنند.

وسایل بایک پکینگ

بایک پکینگ نیازمند وسایلی است که برای شروع مسافرت به آنها نیاز خواهید داشت. این وسایل عبارتند از :
-    ضروریات دوچرخه مثل کلاه دوچرخه سواری، عینک، دستکش و چراغ دوچرخه
-    وسایل کمپینگ مثل چادر و زیرانداز
-    وسایل خواب از جمله کیسه خواب یا رو انداز
-    وسایل پخت و پز سفری
-    قمقمه آب، حداقل 2 قمقمه
-    لباس مناسب
-    مسیریاب
-    دستمال بهداشتی
-    وسایل تعمیر دوچرخه
-    کمک های اولیه از جمله چسب زخم و باند
-    وسایل شخصی و بهداشتی
-    کیسه 8 لیتری پشت زین (seatpack)
-    کیسه فریم (frame bag)
-    کیسه رولی جلو فرمان (handlebar roll)
-    کیسه کوچک پشت فرمان (top tube pack)

کاربرد و قیمت seatpack

این کیسه ها به جای اینکه مثل خورجین سفر سایکل توریستی در دو طرف چرخ قرار داشته باشند، بر روی میله صندلی دوچرخه چفت میشوند و به سمت عقب کشیده میشوند. این کیف های صندلی دوچرخه با کیفیت بالا ساخته میشوند. قیمت آنها در حدود 90 یورو برای مدل 12 تا 16 لیتری میباشد. معمولاً در قسمت عقب آنها شبرنگ چاپ میشود تا در شب از دوچرخه سوار محافظت کنند. در این کیسه با توجه به نوع سفر خود میتوانید وسایل خواب، آشپزی، لباس ها، وسایل شخصی و یا بادگیر خود را قرار دهید.
اندازه تقریبی seatpack به این صورت است: طول 27 سانتیمتر، عرض 28 سانتیمتر و ارتفاع  15 سانتیمتر، همچنین وزنی در حدود 3 تا 6 کیلوگرم را میتوان در این کیسه ها قرار داد.

کاربرد و قیمت frame bag

کیف فریم، مخصوص سفرهای bikepacking طراحی شده است و وزنی در حدود 6 کیلوگرم را میتوان در این کیف قرار داد. کیف فریم دقیقاً در میان فریم مثلثی دوچرخه قرار میگیرد. معمولاً وسایل سنگین و شاید آهنی مثل آچار و تلمبه را در انتهای این کیف میتوان قرار داد. توجه داشته باشید برای استفاده از این کیسه ها باید بخش قرار گیری قمقمه آب را از میان دوچرخه برداشت و به قسمت چپ و راست میله های چرخ قرار داد. با این تکنیک میتوانید تا 4 قمقمه آب را با خود حمل کنید و از کیسه فریم نیز استفاده کنید. قیمت این کیف ها بستگی به حجم آنها از 18 تا 30 دلار متغیر است.

کاربرد و قیمت handlebar roll

کیف های هندل بار رول که در سفرهای بایک پکینگ آنها را مشاهده میکنید با آنکه وزن کمی دارند ولی بسیار مقاوم هستند و جنس آنها نیز در بیشتر موارد ضد آب است. در اینگونه کیف ها وسایل دم دستی، وسایل کمپینگ و همچنین کیسه خواب را میتوانید قرار دهید. این کیف ها در حدود 100 دلار قیمت دارند، البته این قیمت که عنوان میشود قیمت میانگین این محصول میباشد.

کاربرد و قیمت top tube pack

تاپ تیوب پک یا کیف روی میله دوچرخه، کیف کوچکی است که برای قرار دادن مسیریاب، کابل ها و گوشی موبایل بر روی دوچرخه ساخته شده است، این کیف دقیقاً در روبه روی شما بر روی فرمان دوچرخه قرار میگیرد، میانگین قیمت این کیف 20 دلار میباشد و البته گزینه های ارزان تر آن نیز وجود دارد که از کیفیت ساخت خوبی برخوردار نیست.

وسایل تخصصی سفر با دوچرخه و بایک پکینگ را میتوانید از بخش فروشگاه باچرخ خریداری نمایید.

تور بایک پکینگ

در باچرخ افتخار آن را داریم تا به عنوان اولین پلتفرم سفر و گردشگری با دوچرخه، اولین اجرا کننده تور بایک پکینگ در ایران نیز باشیم و به صورت دوره ای این تورها را از مبدا های مختلف برای دوچرخه سواران برگزار کنیم.

تور بایک پکینگ

در تور بایک پکینگ باچرخ اتفاق خوبی که برای مسافران و دوچرخه سواران رقم میخورد استفاده از کمپ اختصاصی باچرخ است که در میان راه برای دوچرخه سواران ایجاد میشود، به همین علت مسافران دیگر نیازی به حمل چادر مسافرتی ندارند و سفر بایک پکینگی بیش از پیش راحت تر و لذت بخش تر میشود.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.