انواع دوچرخه | راهنمای خرید انواع دوچرخه

انواع دوچرخه | راهنمای خرید انواع دوچرخه


اطلاع داشتن از انواع دوچرخه به خصوص انواع دوچرخه دنده ای در هنگام خرید دوچرخه، بسیار ضروری است. در باچرخ در خصوص خرید انواع دوچرخه راهنمایی می شوید و خواهید دانست چرا برای مدل های مختلف دوچرخه سواری از جمله دوچرخه سواری شهری، دوچرخه سواری کوهستان و سفر با دوچرخه مدل های مختلفی از این وسیله محبوب تولید شده است. ابتدا مدل های دوچرخه را بررسی میکنیم و سپس به سراغ تفاوت ها و راهنمای خرید دوچرخه میرویم. با ما در باچرخ همراه باشید.

انواع دوچرخه

وقتی افراد دوچرخه سوار را میبینید که علاوه بر تناسب اندام، چقدر از دوچرخه سواری لذت میبرند، به فکر خرید دوچرخه میفتید و احتمالاً اولین کاری که میکنید این است که برای قیمت دوچرخه در اینترنت و یا فروشگاه های حضوری جست و جو میکنید، اینجاست که در اولین قدم با مدل های مختلف دوچرخه روبه رو میشوید و احتمالاً در این موضوع که چه دوچرخه ای برای من مناسب است گیج میشوید. اینجاست که با خواندن این پُست از مجله گردشگری ورزشی باچرخ میتوانید برای خرید دوچرخه راهنمایی شوید و با انواع دوچرخه نیز در ادامه آشنا خواهید شد.

انواع دوچرخه برای انواع کاری که میشود با این وسیله انجام داد تولید شده اند و ما به همه افرادی که قصد خرید دوچرخه را دارند توصیه میکنیم ابتدا به فعالیت و نوع کارکردشان با دوچرخه بیندیشند و سپس به سراغ موارد دیگر از جمله برند و ظاهر زیبا بروند.

دوچرخه جاده

همانطور که از نام این مدل مشخص است مشخصاً برای کاربرد جاده و مسابقات استفاده میشود و به همین علت سرعتی که میتوانید با این مدل تجربه کنید بیشتر از مدل های دیگر است.

اگر بخواهیم تفاوت این مدل را با سایر مدلها بیان کنیم به 3 مورد اساسی باید اشاره کنیم: وزن، عرض لاستیک و فریم.

وزن این مدل از سایر مدلها کمتر است و گاهی به حدود 7 کیلوگرم نیز میرسد که نسبت به سایر مدلها که در حدود 12 کیلوگرم هستند، وزن بسیار سبکی به حساب می آید و یکی از مواردی است که باعث سرعت بیشتر دوچرخه سواری میشود.

دوچرخه جاده

لاستیک دوچرخه جاده نیز در نازک ترین حالت ممکن طراحی میشود و با توجه به کم بودن اصحکاک لاستیک با سطح زمین بازهم باعث میشود که سرعت افزایش یابد و به همین علت است که از آن با عنوان دوچرخه مسابقات نام برده میشود.

علاوه بر موضوع وزن و لاستیک، هندسه طراحی فریم این مدل ها به گونه ای است که شاهد بدنه ای نازک خواهید بود. علاوه بر این موارد، میله های شکل دار و برعکس بر روی فرمان و همچنین سیستم چرخ دنده ها نیز از دیگر موضوعاتی است که در این دوچرخه ها به صورت ویژه طراحی میشود.

دوچرخه کوهستان

شاید با شنیدن نام کوهستان به این فکر بیفتید که فقط مختص مسیرهای کوهستانی است! اما خیر. با اینکه کاربرد این مدل در کوهستان ها بسیار زیاد است اما به طور کلی برای کارهای آفرود از جمله طبیعت گردی و تور دوچرخه سواری از این مدل استفاده میشود، ضمن آنکه استفاده از آن در مسیرهای صاف و ساده از جمله پارک ها و خیابان ها نیز امکان پذیر است و به همین علت است که خریداران این مدل زیادتر هستند. 

دوچرخه کوهستان

به طور کلی ساختار و هندسه کلی این مدل گویای قدرتمند بودن این وسیله ها برای عبور از چالش هایی است که در طبیعت با آن رو به رو میشوید. کمک فنرها یی که در این مدل استفاده میشود بسیار در مسیرهای خاکی و غیر جاده ای کاربرد دارد.

اگرقصد داشته باشید از مسیرهای خیلی چالشی عبور کنید، نیاز به کمک فنرهای جلو و عقب خواهید بود که از آنها با عنوان فول ساسپنشن عنوان میشود، اما در حالت عمومی کمک فنرهای جلو کافی هستند و فقط در هنگام خرید باید به سایز دوچرخه دقت داشته باشید.

دوچرخه شهری

دوچرخه شهری

این مدل در ساده ترین شکل ممکن طراحی میشود و همانگونه که از نام آن مشخص است برای رکاب زدن در شهر مورد استفاده قرار میگیرد. اگر دوست دارید از محدودیت های این مدل باخبر شوید به شما توصیه میکنیم پُست باچرخ با عنوان چرا نباید دوچرخه شهری بخریم؟ را مطالعه نمایید.

دوچرخه هیبریدی

در تعریف و معرفی این مدل که یکی از انواع دوچرخه است میتوان اینگونه بیان کرد که از همه مدل ها ذره ای را در خود جای داده است! استفاده از این مدل در بین افرادی که سفرهای کوتاه مدت را قصد دارند تجربه کنند و هم در جاده هستند و هم در مسیرهای خاکی کاربرد دارد. یک ویژگی بسیار مهم که در این مدل دیده میشود قابلیت تطبیق پذیری با افراد مختلف است.

دوچرخه هیبریدی

در این مدل شاهد هندسه طراحی شبیه به مدل کوهستان هستیم اما لاستیک ها نازک تر هستند، قطر لاستیک نه به اندازه مدل کوهستان پهن و نه به میزان مدل جاده، نازک است و این باعث میشود برای بایک پکینگ بسیار مناسب باشد.

دوچرخه سایکل کراس

سایکل کراس نیز مانند مدل هیبریدی سعی کرده ذره ای از همه مدلها را در خود جای دهد اما در بخش جاده ای قوی تر است یعنی افرادی که دوست دارند سفر با دوچرخه را در مسیرهای کوتاه تجربه کنند و البته بیشتر در مسیر جاده هستند و کمتر به مسیرهای غیر آسفالت میروند، در این حالت است که انتخاب مدل سایکل کراس میتواند خیلی خوب باشد.

دوچرخه سایکل کراس

دوچرخه تاشو

اگر به دوچرخه سواری در شهرهای دور از منزلتان که حتی در کشورهای دیگر هستند علاقه مند هستید انتخاب مدل تاشو یک تصمیم هوشمندانه است، این وسیله با حمل و نقل آسان از جمله حمل آسان در هواپیما، قطار و اتوبوس توانسته در رتبه برتر برای افرادی باشد که به دنبال استفاده کوتاه مدت و آسان هستند و فقط قصد تفریح و گذراندن اوقات فراغت را دارند. در خصوص مدل تاشو به شما پیشنهاد میکنیم پُست باچرخ با عنوان معایب و مزایای دوچرخه تاشو را مطالعه نمایید تا به طور کامل با این وسیله محبوب سفری آشنا شوید.

دوچرخه تاشو

دوچرخه برقی

بهتر است بدانید با کیت مخصوص میتوان هر دوچرخه ای را برقی کرد اما اصولاً برقی کردن برخی از مدلها معنای خاصی ندارد! برای مثال هیچ دوچرخه جاده ای را نمیبینید که برقی شده باشد چون هدف مسابقه و تلاش و کوشش است، اما در خصوص مدل کوهستان و یا حتی شهری و سایکل کراس میتوان یا آنها را با کیت برقی کرد و یا به طور خاص از ابتدا دوچرخه برقی خرید. استفاده از این مدل به افرادی که در شهرهای آلوده هستند و رکاب زدن میتواند سموم هوا را وارد بدنشان کند و همچنین به افرادی که به راحتی علاقه مند هستند توصیه میشود.

دوچرخه برقی

فرق اصلی این مدل ها با موتورهای برقی این است که اگر شارژ موتور برقی به اتمام برسد دیگر نمیتوان به مسیر ادامه داد اما در خصوص دوچرخه برقی به این صورت است که با پایان یافتن شارژ باتری میتوان رکاب زد و به مقصد رسید. همچنین وزن این مدل نسبت موتور برقی سبک تر است و در کل حس خوبی را به انسان منتقل میکند. سرعت این مدل ها بستگی به قدرت باتری دارد و تا 50 کیلومتر در ساعت نیز میتوان با آنها رفت اگرچه سرعت متوسط آنها 35 کیلومتر بر ساعت است.

دوچرخه توریستی

در مدل توریستی شاهد دوچرخه هایی هستیم که برای افراد سایکل توریست طراحی شده است که سفر با دوچرخه را در مسافت طولانی تجربه میکنند. ویژگی اصلی این مدل ها علاوه بر طراحی خاص، مقاوم بودنشان برای حمل خورجین های سنگینی است که سایکل توریست ها همیشه در سفر همراه خود دارند. اگر دوست دارید در خصوص این مدل ها بیشتر بدانید بهتر است پُست باچرخ با عنوان راهنمای جامع خرید دوچرخه سایکل توریستی را مطالعه نمایید.

دوچرخه توریستی

دوچرخه بانوان

بانوان با توجه به ارگونومی و ساختار عضلاتشان لازم دارند تا از نوع خاصی از دوچرخه ها استفاده کنند اگرچه این مدلها فقط برای راحتی بیشتر و آسیب نرسیدن به عضلات تولید میشوند ولی محدودیتی برای استفاده از سایر مدلها برای بانوان وجود ندارد.

دوچرخه بانوان

به طور کلی تغییر سایز فریم، تغییر جای گیری دستان در فرمان و همچنین ارتفاع دوچرخه از مهمترین تفاوت های مدل بانوان است، همچنین در این مدل شاهد وزن سبک تری نسبت مدل آقایان هستیم و به همین علت بانوان و دختران بسیار زیاد احساس خوبی نسبت به استفاده از این مدل دارند.

دوچرخه کودک

همانطور که از نام آن مشخص است برای کودکان طراحی شده است، از ویژگی های اصلی این مدلها میتوان به سایز کوچک آنها و همچنین رنگ بندی شاد اشاره کرد. از 2 سال تا 10 سال در محدوده دوچرخه کودک هستند اگرچه قد آنها نیز در اینکه چه سایزی را برای آنها انتخاب کنید تاثیرگذار است.

راهنمای خرید دوچرخه

سوالاتی هست که باید قبل از خرید دوچرخه به آنها بیندیشید، به طور مثال: آیا قصد سفر با دوچرخه و سایکل توریسم را دارید؟ آیا قصد دوچرخه سواری حرفه ای و شرکت در مسابقات را دارید؟ به دنبال یک دوچرخه چند منظوره هستید که هم بتوانید داخل شهر و هم خارج از شهر رکاب بزنید؟ آیا با محدودیت ها و منافع مدل های تاشو، برقی آشنا هستید؟ اگر سوالاتی از این قبیل را پاسخ دادید و به یک مدل از انواع دوچرخه دست پیدا کردید، حالا وقت آن است که به دنبال شناخت برندها بروید، به طور مثال در مجله گردشگری ورزشی باچرخ در خصوص برندهای مدل کوهستان و توریستی مطالبی را ارائه کرده ایم.

پس از بررسی برندها باید بودجه خود را مشخص کنید و به دنبال محدوده قیمتی بودجه خود به سراغ سه برندی بروید که آنها را بررسی کرده اید و در میان این سه برند بگردید برای بهترین گزینه با بودجه ای که در نظر گرفته اید، در این مرحله میتوان به شکل ظاهری نیز دقت کنید چون قرار است این وسیله مانند یک دوست همیشه همراه شما باشد و باید با آن احساس خوبی داشته باشید.

سایت های خارجی که پلتفرم اشتراک ویدئو هستند گزینه خیلی خوبی برای مقایسه برندها هستند و در آنها میتوانید به مزیت ها و معایب هر برند پی ببرید به عنوان مثال یکی از جست و جوهایی که میتوانید انجام دهید اینگونه خواهد بود: scott vs giant

سایز دوچرخه

یکی از موارد بسیار مهمی که در هنگام خرید دوچرخه باید به آن دقت داشته باشید سایز وسیله ای است که قرار است به مدت طولانی همراه شما باشد و با آن رکاب بزنید. اگر سایز دوچرخه را به درستی انتخاب نکنید باعث مشکلات بدنی از جمله درد ماهیچه ها خواهید شد. در مجله گردشگری ورزشی باچرخ میتوانید در این خصوص اطلاعات خوبی دریافت کنید و چارت سایز مدل های مختلف را دریافت نمایید.

امیدواریم از این پُست مجله گردشگری ورزشی باچرخ استفاده برده باشید و در صورتی که قصد خرید دوچرخه را داشتید حالا با دانستن انواع دوچرخه انتخاب بهتری داشته باشید.


مطالب باچرخ دارای کپی رایت میباشند و با افراد کپی کننده برخورد قانونی صورت میگیرد.

خوشحال میشیم نظرت رو بدونیم یا به سوالت پاسخ بدیم

ابتدا وارد شوید

نظرات

فعلاً نظری درباره این متن نوشته نشده!