باربند دوچرخه | راهنمای خرید باربند دوچرخه

باربند دوچرخه | راهنمای خرید باربند دوچرخه


باربند دوچرخه انواع مختلفی دارد، اگر قصد خرید باربند دوچرخه را دارید بهتر است قبل از هر چیز در باچرخ با انواع باربند برای حمل دوچرخه و نحوه نصب آن آشنا شوید. درس است که دوچرخه به تنهایی وسیله برای رفتن از منطقه ای به منطقه دیگر است اما لازم است برای شرکت در برنامه های طبیعت گردی با دوچرخه و یا سفرهای تفریحی دوچرخه سواری، دوچرخه خود را با Bike Racks یا همان باربند دوچرخه حمل کنید. 4 نوع اصلی از باربند دوچرخه وجود دارد که عبارتند از: باربند صندوقی، باربند سقفی، باربند به صورت قلاب و باربند نصب روی چرخ زاپاس. در ادامه این پُست از مجله گردشگری ورزشی باچرخ قصد داریم به طور کامل شما را با 3 نوع اصلی باربند حمل دوچرخه یعنی مدل سقفی، صندوقی و قفلی آشنا کنیم.

باربند صندوقی

اولین نوع راحت برای دوچرخه سواران استفاده از مدل صندوقی است. باربند صندوقی دوچرخه میتواند تا حداکثر 2 دوچرخه بزرگسال بعلاوه یک دوچرخه کودک را نگه دارد. در سیستم صندوقی دو اهرم در بالا و پایین صندوق جا میگیرد و یک اهرم با دو شاخه بزرگ از آن جدا شده که دوچرخه ها در میان آن قرار میگیرند. سوالی که برای اکثر افرادی که قصد خرید باربند صندوقی را دارند پیش می آید این است که آیا ممکن است پلیس راه به این گونه نصب دوچرخه ها اعتراض کند؟ 

در پاسخ باید بگوییم که ابتدا باید در نظر داشته باشید که استفاده از مدل صندوقی در تمام ماشین ها باعث محدودیت دید پلاک عقب خودرو نمیشود و در خصوص مواردی که پلاک عقب به طور کامل از دید خارج میشود دو حالت وجود خواهد داشت، یا میتوانید با پلیس راه هماهنگی انجام دهید، چون پلاک جلو خودرو مشخص است و یا راهی به غیر از استفاده از مدل سقفی نخواهید داشت.

باربند صندوقی برای حمل دوچرخه با خودرو

از مزایای باربند صندوقی میتوان به استفاده در مدل های مختلف خودرو اشاره کرد، البته محدودیتی نیز در برخی از ماشین ها وجود دارد که در هنگام خرید میتوانید از مطابقت مدل باربند با مدل خودرو خود اطمینان حاصل نمایید. همچنین از این مدل بیشتر در سفرهای دوچرخه سواری و تور دوچرخه سواری استفاده میشود چون بلند کردن چرخ به بالای ماشین و بستن آن برای خیلی از افراد طاقت فرساست.

ار معایب باربند صندوقی میتوان به محدودیت استفاده از صندوق عقب در هنگام مسفرت اشاره کرد. همچنین در صورت استفاده نکردن صحیح از این وسیله میتواند به رنگ خودرو آسیب وارد نماید. از دیگر مواردی که میتواند در این مدل، عیب به حساب بیاید، محدودیت حمل دوچرخه است که جداکثر میتواند 2 یا 3 عدد باشد. همچنین اگر خودرو شما به گونه ای باشد که در هنگام استفاده از مدل صندوقی، پلاک عقب محو شود، این مورد نیز میتواند یک عیب محسوب شود.

باربند سقفی

برای دوچرخه سواران حرفه ای و افرادی که به صورت تخصصی در تور دوچرخه سواری شرکت میکنند، انتخاب باربند سقفی میتواند گزینه خوبی باشد. در مدل سقفی باربند، علاوه بر نوع ماشین باید به نوع دوچرخه خود نیز دقت داشته باشید که چگونه قرار است چرخ جلو را برای قرار گیری دوچرخه به صورت صحیح بر روی باربند قرار دهید. اگر زیاد اهل باز و بسته کردن چرخ خود نیستید بنابراین بهتر است دور بیشتر باربندهای سقفی را خط بکشید و مدلهایی را انتخاب کنید که نیاز به باز کردن چرخ جلو دوچرخه نداشته باشد.

باربند سقفی برای حمل دوچرخه با ماشین

مدل ها و قیمت های باربند سقفی از باربند صندوقی به مراتب بیشتر است و به همین علت لازم است تا در هنگام خرید باربند، بسیار دقت نمایید. قیمت این باربندها میتوان از چند صد هزار تا چند میلیون تومان متغیر باشد و به کیفیت و استحکام بدنه آنها بستگی دارد.

از معایب باربند سقفی برای حمل دوچرخه در ابتدا میتوان به مورد بالا بردن آن تا سقف خودرو اشاره کرد و با توجه به اینکه ارتفاع سقف ماشین ها نیز مختلف است، این سختی میتواند در ماشین های شاسی بلند و همچنین ون ها که در تورهای دوچرخه سواری استفاده میشوند سخت تر باشد و میتواند موجب کمر درد شما در هنگام بلند کردن شود. مواردی از جمله احتیاج به ابزار، مقاومت در برابر باد و در نتیجه مصرف بیشتر بنزین از دیگر عیب های باربند سقفی است. 

باربند دوچرخه برای ماشین های خاص

دو مدل دیگر از باربند حمل دوچرخه وجود دارد که بیشتر برای ماشین های خاص و بعضی ماشین های شاسی بلند مورد استفاده قرار میگیرد که قصد دارند بین 2 تا 5 دوچرخه را با یک ماشین حمل کنند. یک مورد از این باربندها در قسمت پایینی قفل شونده عقب خودرو قرار میگیرد که مشکل گرفتن دید پلاک خودرو را در پی خواهد داشت و مدل دیگر برای خوروهایی است که در قسمت عقب، دارای لاستیک زاپاس هستند، در این حالت باربند مخصوص زاپاس میتواند برای این دسته از خودروها مفید باشد.

باربند حمل دوچرخه با خودروهای شاسی بلند

نکته مهمی که در هنگام خرید باربند برای حمل دوچرخه با خودرو باید در نظر بگیرید این است که با دوچرخه و نوع ماشین شما همخوانی داشته باشد تا بتوانید از آن استفاده نمایید. در صورت نیاز به باربند دوچرخه میتوانید این وسیله کاربردی را از فروشگاه باچرخ خریداری نمایید.

آموزش نصب باربند دوچرخه

اصولاً در خصوص باربند سقفی باید چرخ جلو را باز کرده و در قسمت صندوق قرار داده و سپس دوچرخه را به صورت محکم به باربند سقفی با وسایل جانبی که همره دارد کاملاً متصل نمایید. در خصوص مدلهایی که نیاز به بازکردن چرخ نیست فقط کافی است دوچرخه را به بالای سقف گذاشته و تسمه ها را محکم ببندید.

در خصوص باربند صندوقی دوچرخه، باید ابتدا سرهم بندی آن را انجام دهید، در برخی از مدل ها این کار به راحتی صورت میگیرد. بعد باید یک بخش از آن را که معمولاً دارای پد پلاستیکی است به قسمت شیشه خودروهای هاچ بک و یا قسمت صندوق خودورهای صندوقدار متصل کرد و بخش دیگر آن را نیز به سمت پایین قرار داد. در این حالت میله ای که دارای بخش های تیکه ای است از بدنه ماشین فاصله میگیرد. حالا باید با تسمه ها، باربند را به خودرو محکم کنید و در نهایت دوچرخه ها را ار قسمت میانی وارد باربند نمایید و آن را با تسمه محکم نمایید. این آموزش نصب باربند دوچرخه را با یکی دو بار امتحان کردن به خوبی یاد خواهید گرفت و میتوانید در سفرهای طبیعت گردی با دوچرخه، دوچرخه خود را به راحتی با خودروی شخصی خود حمل نمایید.

امیدواریم از این پُست مجله گردشگری ورزشی باچرخ استفاده برده باشید. در صورت نیاز به خرید باربند حمل دوچرخه، به فروشگاه اینترنتی باچرخ مراجعه نمایید.

خوشحال میشیم نظرت رو بدونیم یا به سوالت پاسخ بدیم

ابتدا وارد شوید

نظرات

فعلاً نظری درباره این متن نوشته نشده!

باچرخ اولین و تنها پلتفرم سفر با دوچرخه

با عضویت و تکمیل حساب کاربری، اعتبار هدیه بگیرید

۱۵۰۰۰ تـومـان اعـتبار هدیه

travelogue bacharkh

کسب درآمد با سفرنامه نویسی باچرخ

هر سفرنامه ۱,۰۰۰,۰۰۰ ریـال

نوشتن سفرنامه