انواع زین دوچرخه | راهنمای خرید زین دوچرخه
انواع زین دوچرخه | راهنمای خرید زین دوچرخه

انواع زین دوچرخه | راهنمای خرید زین دوچرخه


زین دوچرخ انواع مختلفی دارد، اگر به فکر سفر و یک دوچرخه سواری عالی هستید، باید درباره انواع زین دوچرخه، بهترین زین دوچرخه و زین مناسب سفر با دوچرخه اطلاعات کسب نمایید. در این پُست باچرخ به راهنمای خرید زین دوچرخه میپردازیم و درباره زین دوچرخه حرفه ای، زین دوچرخه پهن، زین دوچرخه طبی بانوان و قیمت زین دوچرخه مطالب مفیدی را به شما ارائه میکنیم، بنابراین اگر قصد دارید دوچرخه سواری ایده آل را تجربه کنید و بخصوص به فکر سفر با دوچرخه هستید، این پُست باچرخ را تا انتها با دقت مطالعه نمایید.

زین دوچرخه

اگر بخواهیم 3 بخش از دوچرخه را معرفی کنیم که مستقیماً با بدن در ارتباط هستند، قطعاً یکی از آنها زین خواهد بود که اتفاقاً بیشترین وزن را تحمل میکند و 2 بخش دیگر، رکاب و فرمان هستند و هر 3 مورد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. اگرچه اکثر برندهای معتبر دوچرخه که آنها را با عنوان بهترین دوچرخه های جهان میشناسیم زین خوب و مناسب برای دوچرخه هایشان در نظر میگیرند اما عوامل مختلفی از جمله جنسیت، ساختار بدن و همچنین نوع دوچرخه سواری در انتخاب یک زین مناسب نقش دارند. زین اگر مناسب شخص شما نباشد، موجب دردِ لگن خواهد شد که در نتیجه آن از لذت دوچرخه سواری کاسته میشود. بنابراین اگر دوست ندارید درد لگن به سراغتان بیاید، حتماً در انتخاب یک زین مناسب وسواس به خرج دهید و از انواع زین به خوبی آشنا باشید.

انواع زین دوچرخه

همانطور که برای دویدن و هر ورزش دیگری، انواع مختلفی از یک وسیله وجود دارد، در ورزش دوچرخه سواری نیز با انواع زین روبه رو خواهید بود. به طور کلی برای زین دوچرخه، 5 دسته بندی اصلی را میتوان متصور شد که هر کدام دارای ویژگی هایی هستند که برای افراد مختلف توصیه میشوند، بنابراین بهتر است ابتدا نام آنها را بدانید، سپس ویژگی های هر کدام را خدمتتان معرفی میکنیم:

- Racing: زین دوچرخه حرفه ای مسابقه ای، که برای افراد حرفه ای طراحی شده است.

زین حرفه ای دوچرخه یکی از انواع زین دوچرخه

- Comfort: زین دوچرخه راحت، که آن را برای رکاب زنی های طولانی مدت میتوان استفاده کرد.

زین دوچرخه راحت یکی از انواع زین دوچرخه

- Cruiser: زین کروزر یک زین پهن و صاف است که برای افرادی که سرعت برایشان مهم نیست مناسب است.

زین دوچرخه کروزر از انوع زین

- Riding style-specific: زین با سبک دوچرخه سواری خاص که با توجه به انواع دوچرخه و انواع سبک دوچرخه سواری، زین های مختلفی نیز طراحی میشود.

- Gender-specific: زین باتوجه به جنسیت دوچرخه سوار که در دو نوع زین زنانه و زین مردانه طراحی میشود.

حالا که با انواع زین دوچرخه آشنا شدید، نوبت به توضیحات هر کدام میرسد، در ادامه با توضیح کوتاه، از ویژگی های هرکدام از انواع زین دوچرخه آشنا میشود:

زین مسابقه ای

در هنگام رکاب زدن در مسابقات، مهمترین چیز این است که همه شرایط به گونه ای باشند که در سرعت دوچرخه سواری اختلال ایجاد نکنند، بنابراین در مدل مسابقات نیز به گونه ای طراحی میشود که حرکت دوچرخه سوار را مختل نمیکند؛ در واقع میزان اصطکاک بالای ران پا، با این زین بسیار کمتر از مدل های دیگر است و وزن نیز کمتر بر روی زین قرار میگیرد. در طراحی هایی های جدید مدل مسابقه ای، به اندام های تولید مثل نیز فکر شده است و از این لحاظ نیز از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

زین راحت

در این مدل از بالشتک ها که در واقع بخش نرم زین هستند بیشتر استفاده میشود و دلیل نامگذاری آن به زین راحت نیز همین موضوع میباشد. این مُدل ها برای رکاب زدن آسان و راحت طراحی شده اند و از استفاده از آن در تورهای دوچرخه سواری طولانی مدت و سفر مسافت طولانی با دوچرخه توصیه میشود زیرا موجب جذب لرزش های ناهمواری های جاده میشود. در نظر داشته باشید برخی از مدل های زنانه نیز در این دسته بندی از نظر ظاهری قرار میگیرند.

زین کروزر

تفاوت اصلی این مُدل با مُدل راحت این است که در کروزر شاهد یک بافت بالشتکی یک تکه و پهن در سراسر زین هستیم و وزن دوچرخه سوار به طور کامل بر روی زین قرار میگیرد. از این مُدل بیشتر در دوچرخه کودکان استفاده میشود و برای افراد بزرگسال و حرفه ای مناسب نیست.

زین با ویژگی خاص

اگر به سبک خاصی از دوچرخه سواری علاقه مند هستید، بهتر است از مدل مخصوص همان روش دوچرخه سواری استفاده نمایید. هر روش و مدل دوچرخه سواری نیازمند یک زین است که راحتی هرچه بیشتر را برای فرد دوچرخه سوار به ارمغان میاورد.

زین زنانه و مردانه

زنان دارای لگن پهن تر هستند بنابراین لازم است برای راحتی بیشتر، از زین زنانه استفاده نمایند. مُدل زنانه دارای پهنای بیشتر است و مُدل مردانه باریک تر است. البته این موضوع در حالت کلی بهتر دیده میشود ولی هر شخص باید با توجه به آناتومی بدن خودش رفتار کند، درواقع ممکن است یک فرد آقا، لگن پهن داشته باشد و یا برعکس، یک خانم برای مسابقات از زین نازک مردانه استفاده کند، بنابراین در نهایت خود شما هستید که تصمیم میگیرید کدام مُدل مناسب شماست.

راهنمای خرید زین دوچرخه

2 باور غلط درباره زین وجود دارد که عنوان کردن آنها میتواند دید روشن تری برای خرید این بخش از دوچرخه برای شما بوجود بیاورد، بنابراین آنها را بیان میکنیم تا در هنگام خرید سمت این تصورات اشتباه نروید:

اولین باور اشتباه این است که افراد فکر میکنند هرچه زین نرمتر باشد بهتر است! این موضوع را در نظر بگیرید که استفاده از بالشتک و زین نرم، لزوماً همیشه خوب نیست، آنها میتواند زود شما را خسته کنند.

دومین باور و تفکر اشتباه این مورد است که افراد فکر میکنند هرچه زین پهن تر باشد بهتر است! این را بدانید که پهنا باید با در نظر گرفتن رشته و سبک دوچرخه سواری شما سنجیده شود، اگر قرار است زیاد رکاب بزنید، برای اینکه از اصطکاک کم کنید بهتر است به فکر استفاده از مدل های پهن نباشید.

زین دوچرخه از چه اجزایی تشکیل شده است؟

این بخش از دوچرخه از 4 بخش تشکیل میشود که عبارتند از: پوسته "Shell"، پوشش"Cover"، ریل ها"Rails" و سیستم تعلیق"Suspension".

پوسته لایه ای است که آن را نمیبینید چون زیر پوشش قرار دارد و جنس آن میتواند پلاستیک، چرم و یا الیاف طبیعی و مصنوعی باشد که چرم به عنوان بهترین ماده برای پوسته شناخته میشود چون هم ضد آب است و هم به مرور زمان شکل راحت تری به خود میگیرد اما باید در نظر داشته باشید که نسبت به سایر مواد گران تر است.

پوشش همان بالشتک هایی است که در بالای پوسته قرار دارد و جنس آن میتواند همانند پوسته باشد، یعنی پلاستیک و پرم و الیاف که نوع چرم بهتر و گران تر است.

بخشی که زین به دوچرخه متصل میشود ریل نام دارد. ریل معمولاً دو میله موازی در راستای دماغه زین است و جنس آن میتواند از فولاد، تیتانیوم، آلومینیوم و فیبر کربن باشد. در نظر داشته باشید در برخی از مُدل های جدید، ریل ها در زین ادغام میشوند.

شکل های مختلف زین که در فروشگاه ها میبینید

Racing Saddle: سبک، نازک، سفت با حداقل بالشتک.

Mountain bike Saddle: نسبتاٌ باریک، سبک وزن، کمی بالشتک دارد، به سمت پایین شیب دارد.

Gel Saddle: بالشتک دارد، وزن آن متوسط است، کمی پهن و انعطاف پذیر است.

Suspension Saddle: وزن آن سبک است، بالشتک و کمک فنر داخلی دارد.

Cutaway Saddle: بسیار شبیه به مُدل کوهستان است ولی بخشی از وسط آن برای برداشته شدن نقطه فشار، حذف شده است.

Wide/cushion Saddle: سنگین با بالشتک های زیاد و از نظر ظاهری پهن به خصوص در بخش عقب.

All-leather Saddle: وزن متوسط با پهنا در بخش عقب و نیازمند توجه بیشتر در روزهای بارانی (مراقبت پس از باران)

Noseless Saddle: وزن آن میتواند سبک یا متوسط باشد، بر اساس جنسیت های مختلف طراحی میشود، بخش جلوی آن به دو بخش تقسیم شده است.

حالا که با مدل های شکلی مختلف از انواع زین دوچرخه آشنا شدید بهتر است در خصوص این موضوع به 2 پرسش مختلف اشاره داشته باشیم و شما را راهنمایی کنیم این موارد عبارتند از:

تاثیر استفاده از زین نامناسب بر روی بدن: بی حس شدن لگن و پاها، جوش زدن و عرق سوز شدن و همچنین بیماری های جسمی مختلف تنها بخشی از عواقب انتخاب یک مدل نامناسب است.

برای استفاده بهتر از زین دوچرخه: شورت دوچرخه سواری بپوشید، مرتب به سمت چپ و راست پاها را حرکت دهید، برخی از اوقات بلند شوید تا فشار کاهش یابد، در هنگام رسیدن به دست انداز از روی زین کمی فشار را کاهش دهید و به سمت بالا بروید.

قیمت زین دوچرخه

اگر از آن دسته افرادی هستید که خیلی کم رکاب میزنید، احتمالاً همان چیزی که در حال استفاده از آن هستید برای شما خوب و کافی است، اما اگر تصمیم دارید روزانه ساعت های زیادی را رکاب بزنید باید برای خرید زین دوچرخه هزینه کنید تا بتوانید به خوبی رکاب بزنید و دچار درد لگن نشوید. معمولاً بین وزن، عملکرد و قیمت یک تناسب وجود دارد و بهتر است برای خرید به فکر یک زین باکیفیت که از ریل های قابل تنظیم با جنس الیاف کربن، تیتانیوم و فولاد ساخته شده اند باشید و از خرید مدل پلاستیکی بدون روکش پرهیز کنید.در این حالت بازه قیمت بالای 20 دلار مناسب شماست.

بهترین زین دوچرخه

بهترین انتخاب زمانی شکل میگیرد که شما بر اساس روش دوچرخه سواری خودتان و آناتومی بدنتان و همچنین بر اساس جنسیت، نسبت به خرید زین اقدام کنید. از بهترین برندهایی که در سال میلادی جدید میتوانید خریداری نمایید عبارتند از: Fizik، Specialized، Supacaz، San Marco، Fabric Scoop، Pro Stealth، ISM PN، Respiro، Terry Butterfly ، Brooks England، Prologo 

زین مناسب سفر مسافت طولانی با دوچرخه

اگر دوست دارید سفر مسافت طولانی با دوچرخه داشته باشید، لازم است از انواع زین، از یک مُدل مناسب استفاده کنید، پیشنهاد باچرخ و حرفه ای ها به شما، استفاده از مدل راحت و یا چرمی میباشد. در خصوص مُدل چرمی میتوانید Brooks England B17 در سایت آمازون آمریکا مشاهده کنید و در صورت نیاز به خرید از آمازون، از طریق بخش مخصوص به این کار در سایت باچرخ اقدام نمایید.

زین چرمی مناسب سفر با دوچرخه

امیدواریم این پُست از مجله اینترنتی باچرخ، برای شما مفید بوده باشد و بتوانید در هنگام خرید زین دوچرخه به یک انتخاب عالی و ایده آل برسید.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.