فریم دوچرخه | تفاوت انواع فریم دوچرخه

فریم دوچرخه | تفاوت انواع فریم دوچرخه


فریم دوچرخه که از آن با عنوان تنه دوچرخه و بدنه دوچرخه نیز نام برده میشود، انواع مختلفی دارد. آیا از تفاوت های فریم دوچرخه اطلاعی دارید؟ اگر برای خرید دوچرخه اقدام کرده باشید متوجه انواع فریم دوچرخه شده اید. آیا میدانید کدام بدنه دوچرخه بهتر است؟ در این پُستِ مجله گردشگری ورزشی باچرخ به سراغ این موضوع رفته ایم و قرار است در ادامه با انواع بدنه دوچرخه آشنا شوید تا اگر تصمیم به خرید دوچرخه گرفتید یک مدل خوب را انتخاب نمایید، مدل خوب نیز دوچرخه ای است که بر اساس نوع استفاده شما در شرایط جاده، طبیعت و شهر بهترین عملکرد را داشته باشد. در ادامه همراه ما در باچرخ باشید تا به طور کامل این موضوع را بررسی کنیم.

انواع بدنه دوچرخه

به طور کلی در هنگام خرید دوچرخه، با 4 نوع جنس بدنه مختلف روبه رو خواهید شد که عبارتند از: آلومینیوم، فیبرِ کربن، تیتانیوم و فولاد که هر کدام از این 4 نوع جنس بدنه دوچرخه دارای معایب و مزایایی هستند که در کنار آن، در بودجه شما برای انتخاب یک مدل خوب، تاثیرگذار هستند.

در هنگام خرید دوچرخه چه چیزی برای شما در اولویت قرار دارد؟ آیا وزن دوچرخه برای شما مهم است؟ آیا میخواهید سالهای سال دوام بیاورد و یا اینکه تصمیم دارید بعد از یکی دو سال آن را عوض کنید؟  تصمیم دارید به سراغ بهترین برندهای دوچرخه بروید و یا تمایل دارید یک دوچرخه عادی داشته باشید؟ تمام این سوالات پیش از خرید، به شما کمک خواهند کرد که به یک پاسخ صحیح در خصوص انتخاب جنس فریم دوچرخه برسید. در ادامه هر کدام از این 4 مورد را بررسی کرده ایم و در انتها به این موضوع اشاره خواهیم داشت که کدام فریم دوچرخه بهتر است؟

آلومینیوم

متداول ترین جنس بدنه دوچرخه ها، آلومینیوم است، چون هم مقاومت خوبی دارد و هم نسبتاً سبک است. ( اگرچه به اندازه فیبر کربن سبک نیست!) این ویژگی ها در کنار قیمت مقرون به صرفه، آن را به یکی از محبوب ترین بدنه ها تبدیل کرده است.

از معایب بدنه آلومینیوم این است که برای جاده های خاکی و همچنین برای افرادی که سفر با دوچرخه را تجربه میکنند مناسب نیست چون تعمیر آن مشکل است، تحمل وزن آن کم است و راحتی کمتری را در هنگام رکاب زدن بوجود می آورد. بنابراین بهترین عملکرد آن در دوچرخه های کوهستان و جاده است در صورتی که به دنبال گزینه مقرون به صرفه باشید.

دوچرخه سواری با دوچرخه های آلومینیومی

فیبر کربن

فیبر کربن، از ترکیب ورقه های کربنی در قالب با رزین بوجود می آید . مزیت اصلی بدنه فیبر کربن این است که با حفظ مقاومت، نسبت به آلومینیوم، تیتانیوم و فولاد سبک تر است و با استفاده از این ویژگی، کارخانه های دوچرخه سواری معمولاً دستشان برای تغییر شرایط آیرودینامیکی و بهبود سرعت دوچرخه بازتر است. یکی از معروف ترین تولید کننده های دوچرخه در این باره میگوید: " با استفاده از فیبر کربن میتوان شکل هایی در فریم دوچرخه ایجاد کرد که با سایر مواد امکان پذیر نیست." اگرچه این مزیت بسیار مهمی است ولی باید در نظر داشته باشید که این مزیت باعث افزایش قیمت دوچرخه های فیبر کربن شده است. 

از معایب فریم فیبر کربن این است که نسبت به موارد دیگر زودتر آسیب میبیند و در واقع شکننده است (البته نه مثل شیشه !) بنابراین در استفده از بدنه فیبر کربن باید ملایمتر رفتار کنید.

دوچرخه با بدنه فیبر کربن

تیتانیوم

یکی دیگر از موادی که در ساخت فریم دوچرخه از آن استفاده میشود، تیتانیوم است. تیتانیوم مثل فولاد (استیل) است اما نسبت به خوردگی و شکنندگی مقاومت تر است و در واقع مقاوم ترین جنس بدنه ای است که میتوانید  از آن استفاده کنید و به همین علت نیز بسیاری از سازندگان دوچرخه با فریم تیتانیوم، ماندگاری بالا را به مشتریان خود ضمانت میکنند. تیتانیوم عملکرد دوچرخه سواری را نیز بهبود میبخشد و برای استفاده در جاده، کوهستان و تور گزینه ایده آل میباشد.

از معایب بدنه تیتانیوم دوچرخه این است که این ماده نسبتاً کمیاب است و بنابراین دوچرخه های تیتانیوم بسیار گران قیمت هستند.

دوچرخه سواری با دوچرخه فریم تیتانیوم

فولاد

فولاد که در انگلیسی با عنوان Steel شناخته میشود، یک ماده مناسب برای ساخت بدنه دوچرخه میباشد، اگرچه در سالهای اخیر به دلیل اینکه متقاضی برای این جنس فریم به علت وزن زیاد آن کاهش یافته است و کمتر در فروشگاه ها دیده میشود ولی همچنان دوچرخه هایی با این جنس بدنه در فروشگاه ها وجود دارند. وزن بالایی که این جنس بدنه در دوچرخه ها ایجاد میکند درست است که در کل یک نوع عیب برای سرعت دوچرخه سواری بشمار میرود ولی این ویژگی باعث شده است که برای افراد سنگین وزن مناسب باشد و چون فولاد جنس مقاومی دارد، دوچرخه های فولادی دارای میله های نازک تری نسبت به سایر دوچرخه ها هستند و با سفارش سازی آنها حتی میتواند گزینه خوبی برای استفاده در مسافت های طولانی نیز باشد و به راحتی قابل تعیر است.

از معایب دوچرخه های فولادی، این است که در صورت وجود رطوبت، زنگ میزنند، بنابراین برای استفاده در شهرهای ساحلی مناسب نیست.

کدام فریم دوچرخه بهتر است؟

اگر تصمیم دارید در جاده و با سرعت رکاب بزنید و خیلی حرفه ای نیستید، بدنه آلومینیوم مناسب شما است زیرا نسبتاً سبک و مقرون به صرفه است، بدنه فیبر کربن نیز مناسب جاده و سرعت میباشد اما گران تر است و برای افراد حرفه ای مناسب تر است. اگر به دنبال دوچرخه مناسب سفر هستید میتوانید جنس تیتانیوم را انتخاب کنید تا از دوچرخه سواری باکیفیت در مسافت طولانی نهایت رضایت را داشته باشید و در نهایت، اگر وزن شما زیاد است و یا به دنبال دوچرخه با میله های نازک هستید، بدنه فولادی (استیل) مناسب شما میباشد.

امیدواریم از این پست مجله گردشگری ورزشی باچرخ استفاده برده باشید و برای خرید دوچرخه پس از اینکه از میان انواع دوچرخه یکی را انتخاب کردید به فریم آن نیز دقت داشته باشید چون دوچرخه سواری شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

خوشحال میشیم نظرت رو بدونیم یا به سوالت پاسخ بدیم

ابتدا وارد شوید

نظرات

فعلاً نظری درباره این متن نوشته نشده!

باچرخ اولین و تنها پلتفرم سفر با دوچرخه

با عضویت و تکمیل حساب کاربری، اعتبار هدیه بگیرید

۱۵۰۰۰ تـومـان اعـتبار هدیه