چیزهایی که احتمالاً درباره دوچرخه نمیدانید!
چیزهایی که احتمالاً درباره دوچرخه نمیدانید!

چیزهایی که احتمالاً درباره دوچرخه نمیدانید!


چیزهای بسیار جالبی در خصوص دوچرخه و دوچرخه سواری در دنیا وجود دارد که به احتمال زیاد از آنها بی خبر هستید، شما عاشق دوچرخه خود هستید و قطعاً به دوچرخه سواری علاقه فراوانی دارید، بنابراین تصمیم گرفتیم در باچرخ شما را با مطالب جالب و حقایقی در خصوص دوچرخه آشنا کنیم که مطمئناً تا به امروز از این موارد اطلاعی نداشته اید! پس همراه ما در باچرخ باشید تا از این ناگفته های دوچرخه اطلاعات بیشتری بدست بیاورید.

درباره دوچرخه

موردی که به احتمال زیاد میدانید این است که چیزی که امروزه با عنوان دوچرخه میشناسیم با چیزی که در ابتدا بوده است متفاوت است. لیست زیر به 9 موردی اشاره دارد که احتمالاً از آنها بی خبر هستید:

1- اولین دوچرخه، اسب سرگرمی نامیده میشد!

وسیله ورزشی و تفریحی این روزهای دنیا در ابتدا توسط یک فرد آلمانی بنام کارل درایس "Karl Drais" اختراع شد، در آن زمان بدون رکاب زدن از پاهای خود برای راندن این وسیله چوبی 21 کیلوگرمی که ایجاد کرده بود استفاده میکرد و به آن نام اسب سرگرمی داده بود. این شخص آلمانی در سال 1818 طرح خود را ثبت کرد و بعدها در سال 1863 یک فلزکارِ فرانسوی از پدال نیز در آن استفاده کرد و واژه دوچرخه را به آن بخشید. بعدها دوباره کمی تغییر شکل در آن داده شد و کارخانه ها برای تولید انبوه این وسیله دست به کار شدند.

شکل اولیه دوچرخه و مخترع دوچرخه آقای کارل درایس

2- گرانترین دوچرخه ای که تا به حال معامله شده است مبلغ 500.000 هزار دلار داشته است!

دوچرخه برند Trek که لانس آرمسترانگ در سال 2009 از آن در تور دوفرانس استفاده کرد، در نوامبر همان سال به ارزش نیم میلیون دلار به فروش رسید. این فروش به منظور کمک به موسسه خیریه سرطان در یک حراج انجام شد.

3- هرچقدر دوچرخه در جاده بیشتر باشد تعداد تصادفات منجر به مرگ کمتر خواهد بود!

یک دلیل واضح برای این عنوان وجود دارد: دوچرخه های بیشتر در جاده به معنای کمتر بودن ماشین و کامیون در جاده است که امنیت بیشتری را برای دوچرخه سواران بوجود می آورد. علاه براین مورد، محققان بر این باورند که وقتی دوچرخه های بیشتری در جاده وجود داشته باشد رانندگان با احتیاط بیشتری رانندگی میکنند. همچنین در شهرها نیز، مسئولان با مشاهده تعداد زیاد دوچرخه سواران برای آنها مسیرهای ویژه دوچرخه سواری ایجاد میکنند که امنیت بیشتر را برای دوچرخه سواران بوجود می آورد.

4- این دوچرخه ها بودند که باعث ایجاد جاده ها شدند نه ماشین ها!

بله، مشخص شده است که این ماشین ها نبودند که موجب تبدیل راه های خاکی به آسفالت شده اند، بلکه وجود دوچرخه ها و امنیت دوچرخه سواران بوده است که موجب ایجاد مسیرهای آسفالته شده است. پیشنهاد ساخت چنین مسیرهایی ابتدا توسط انجمن های دوچرخه سواری در انگلستان و آمریکا داده شد.

5- در هلند تعداد دوچرخه ها از تعداد افراد بیشتر است!

هلند را به عنوان کشور دوچرخه ها میشناسند، چون در بیشتر شهرهای آن بخصوص در آمستردام، به هر کجا که نگاه کنید این وسیله محبوب را میبینید. در هلند نه تنها دوچرخه سواری برای مردم یک سفر عادی بشمار میرود بلکه دوچرخه های اشتراکی نیز به تعداد زیاد برای گردشگران فراهم شده است تا مسافران نیز، هلند را باچرخ ببینند.

تعداد دوچرخه های هلند از تعداد مردم هلند بیشتر است

6- برای دوچرخه سواری در واقع از سوخت های فسیلی استفاده میکنید!

رکاب زدن قطعاً به سوخت فسیلی نیاز ندارد و به عنوان وسیله سازگار با محیط زیست شناخته میشود، اما اگر از یک جهت دیگر به دوچرخه سواری نگاه کنیم متوجه میشویم که در هنگام رکاب زدن نیز در حال استفاده از سوخت های فسیلی هستید. چرا؟ چون برای رکاب زدن باید مدام در حال جذب انرژی باشید که از طریق غذا و تنقلات برای شما فراهم میشود و در تولید این مواد غذایی از سوخت فسیلی استفاده شده است. 

7- کلاه دوچرخه سواری تا سال 1975 میلادی وجود نداشت!

همانطور که میدانید کلاه ایمنی نقش بسزایی در امنیت دوچرخه سواری دارد اما تا اواسط دهه 70 میلادی خبری از تولید و خرید کلاه ایمنی دوچرخه سواری نبود تا اینکه تولید شد و در سال 1987 در اولین قوانین اجباری کلاه ایمنی، در کالیفرنیا و سپس نیویورک مورد استفاده قرار گرفت. 

8- دوچرخه کوهستان تا سال 1981 میلادی به تولید انبوه نرسیده بود!

پس از اینکه ورزشکاران متوجه شدند که استفاده از مدل کوهستان در طبیعت میتواند بسیار هیجان انگیز باشد، رفته رفته تقاضاهای زیادی شکل گرفت که موجب تولید انبوه آن بعد از سال 1981 شد و در سال 2000 توانست گوی سبقت را از مدل های جاده و مسافرتی نیز برباید. در حال حاضر چیزی در حدود 25 درصد فروش این وسیله، مربوط به مدل کوهستان است. اگر با انواع دوچرخه آشنا نیستید میتوانید پُست مرتبط با آن را در مجله اینترنتی باچرخ مطالعه نمایید.

9- رفت و آمد با دوچرخه در جهان در حال افزایش است!

در شهرهایی که دولت ها به فکر محیط زیست و پاک بودن آسمان هستند، رکاب زدن برای رفتن به محل کار، برای مسافرت های کوتاه و برای رفت و آمدهای شهری رو به افزایش است. این موضوع اگرچه ممکن است در شهرهای زیادی نادیده گرفته شود، اما طبیعت گردی با دوچرخه موردی است که برای بیشتر افراد جذابیت دارد.

رفت و آمد با دوچرخه و دوچرخه سواری در طبیعت، یک تفریح عالی است

اگر به این وسیله دوست داشتنی علاقه مند هستید باچرخ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا جهان را باچرخ ببینیم. امیدواریم از این پُست مجله گردشگری ورزشی باچرخ لذت برده باشید.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.