گردشگری پایدار | انواع گردشگری پایدار در ایران
گردشگری پایدار | انواع گردشگری پایدار در ایران

گردشگری پایدار | انواع گردشگری پایدار در ایران


گردشگری پایدار چیست؟ انواع گردشگری پایدار، گردشگری پایدار در ایران و شاخص های گردشگری پایدار و رابطه آن با دوچرخه سواری را در این پُست از مجله باچرخ بررسی میکنیم چون این موضوع یکی از موضوعات بسیار مهم در گردشگری است که  شناخت، معرفی و رعایت آن در حفظ محیط زیست اثرات بسیار مطلوبی دارد. در این میان نقش دوچرخه سواری نیز به عنوان یک وسیله دوست دار محیط زیست کاملاً مشخص است. بنابراین با ما در ادامه این پُست همراه باشید تا در خصوص گردشگری پایدار اطلاع پیدا کنید.

گردشگری پایدار

احتمالاً این موضوع را میدانید که جهانگردی و صنعت گردشگری منبع اصلی درآمد بسیاری از کشورهای دنیاست و تردد بسیار زیاد مسافران در سطح جهان باعث مشکلات زیست محیطی شده است. موضوع تخریب محیط زیست توسط گردشگران باعث ایجاد موضوعی شد که آن را میتوان یکی از زیرشاخه های گردشگری و جهانگردی عنوان کرد و از آن باعنوان گردشگری پایدار یا sustainable tourism نام برده میشود. 

گردشگری پایدار چیست

این موضوع همانند گردشگری مسئولانه به موارد طبیعت گردی و جهانگردی از دید حفظ محیط زیست و آثار طبیعی و فرهنگی اشاره دارد اما وسعتِ آن بقدری است که نیاز به مدیریت دارد. وقتی شما تصمیم میگیرد به اصول گردشگری پایدار پایبند باشید بنابراین اثرات منفی شما در خصوص جهانگردی به حداقل میرسد و جنبه های مثبت بیشتری به آن اضافه میشود که باعث میشود طبیعت برای نسل های بعد نیز به همان طراوت و زیبایی باقی بماند.

انواع گردشگری پایدار

3 دسته بندی اصلی برای این موضوع عنوان شده است که شامل اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی است که برای هر کدام از آنها برنامه ریزی جداگانه صورت میگیرد. اگر بخواهیم دوچرخه سواری را بررسی کنیم از هر سه زاویه میتوان آن را بررسی کرد و به این نتیجه رسید که یکی از بهترین گزینه ها برای رسیدن به شرایط ایده آل بشمار میرود، پس اگر اهل دوچرخه سواری و طبیعت گردی با دوچرخه نیستید بهتر است برای حفظ محیط زیست حتماً دوچرخه سواری را در اولویت های کار خود قرار دهید.

گردشگری پایدار با دوچرخه سواری در طبیعت

شاخص های گردشگری پایدار

- کمک به حفظ میراث طبیعی و تنوع محیط زیستی

- احترام به فرهنگ و سُنت جامعه میزبان

- حفظ میراث فرهنگی

- ایجاد فرصت های شغلی و درآمد زا برای جامعه میزبان

اصول گردشگری پایدار

10 اصل، توسط صندوق جهانی طبیعت برای گردشگری پایدار تعریف شده است که در ادامه با این اصول آشنا میشوید:

- از منابع طبیعی، اجتماعی و فرهنگی به صورت پایدار استفاده شود و برای آنها تاریخ انقضا نگذاشت.

- ضایعات کمتر تولید شود تا از آسیب های طولانی مدت به محیط زیست جلوگیری شود.

- همانطور که در موضوع شاخص های گردشگری پایدار اشاره کردیم باید تنوع اجتماعی، فرهنگی و طبیعی حفظ شود.

- برنامه ریزی برای گردشگری باید مدیریت شده پیش رود تا از اثرات نامطلوب جلوگیری شود.

- باید از اقتصادهای محلی حمایت شود و ارزش های زیست محیطی را نیز در آنها لحاظ کرد.

- جامعه محلی را باید در گردشگری سهیم کرد، این کار میتواند با استفاده از راهنمایان گردشگری محلی و پرداخت دستمزد به آنها صورت گیرد.

- مدیران گردشگری و مسئولان جامعه محلی باید همیشه با یکدیگر مشاوره کنند تا خدمات با کیفیت به مشتریان عرضه کنند.

- با بالا بردن کیفیت محصولات گردشگری از طریق آموزش به ذینفعان و جامعه محلی میتوان از معضلات گردشگری جلوگیری کرد.

- اطلاع رسانی باید به تک تک گردشگران صورت گیرد تا به منابع طبیعی، فرهنگی و اجتماعی احترام بگذارند.

- نظارت مستمر بر گردشگری باید صورت پذیرد تا در صورت بروز مشکل، در سریعترین زمان ممکن برای گردشگری پایدار راه حلی پیدا شود.

گردشگری پایدار در ایران

این موضوع در ایران زیاد در سطح بالا جدی گرفته نشده است و بسیاری از کارهایی که انجام شده و یا میشود در سطح ngoها و جوامع محلی بوده است. به همین دلیل نیز در بسیاری از اماکن گردشگری و طبیعی شاهد زباله های بسیار زیادی هستیم که نشاندهنده جدی نگرفتن موضوع طبیعت پایدار در ایران است. امیدواریم با گسترش فرهنگ استفاده از دوچرخه در ایران به عنوان یکی از فرهنگ سازی هایی که به طبیعت پایدار کمک میکند شاهد به جای گذاشتناثرات مطلوب برای نسل های بعدی باشیم.

گردشگری پایدار و دوچرخه سواری

گردشگری پایدار یعنی نه تنها تلاش کنیم که به محیط زیست آسیب وارد نکنیم بلکه جامعه محلی را نیز دچار تغییر و نگرانی نکنیم و این موضوع را میتوان به واقع در تور دوچرخه سواری در طبیعت مشاهده کرد که اثرات نامطلوب ورود ماشین به اکوسیستم طبیعی را ندارد و همیشه برای جامعه میزبان نیز جالب و قابل قبول بوده است.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.

خوشحال میشیم نظرت رو بدونیم یا به سوالت پاسخ بدیم

ابتدا وارد شوید

نظرات

فعلاً نظری درباره این متن نوشته نشده!