سریلانکا | راهنمای سفر به سریلانکا بدون ویزا
سریلانکا | راهنمای سفر به سریلانکا بدون ویزا

سریلانکا | راهنمای سفر به سریلانکا بدون ویزا


سریلانکا کجاست؟ سریلانکا یک مقاصد گردشگری جذاب و بدون ویزا در جنوب شرقی آسیا است. در راهنمای سفر به سریلانکا در باچرخ با جاذبه های گردشگری سریلانکا آشنا میشوید. با توجه به نیاز نبودن ویزا برای سفر به سریلانکا، محبوبیت آن را در بین گردشگران ایرانی چند برابر کرده است. اگر دوست دارید به سریلانکا با هواپیما سفر کنید و در آنجا به طبیعت گردی و دوچرخه سواری بپردازید و از جاذبه های گردشگری سریلانکا بهره مند شوید، تا انتهای این پُست از مجله گردشگری باچرخ همراه ما باشید.

سریلانکا کجاست

سریلانکا با نوشتار انگلیسی Sri Lanka یک کشور جزیره ای است و در جنوب هند واقع شده است و به وسطه آب و هوای گرم و همچنین احاطه شدن توسط آب، یک کشور بینهایت زیبا با آسمان آبی است. جمهوری سری‌لانکا برای ایرانیان به صورت رایگان ویزای در بدو ورود صادر میکند، به این معنی که چه از مرز زمینی و چه از طریق هواپیما به سریلانکا سفر کنید در پاسپورت شما مهر ورود ثبت میشود و با آن مهر، مجوز اقامت تا 30 روز را در جزیره سری‌لانکا خواهید داشت.

راهنمای سفر به سریلانکا

گردشگری سریلانکا را میتوان در چند بخش عنوان کرد، در واقع برای هر شخص گردشگر، حداقل یکی از موارد گردشگری سریلانکا جذاب خواهد بود، این موارد را میتوان به این صورت دسته بندی کرد: حیات وحش سریلانکا، ورزش های آبی، شکم گردی، فستیوال ها، طبیعت گردی، دوچرخه سواری، آثار فرهنگی، تاریخی و سواحل سری‌لانکا. همه این موارد را در ادامه این پُست از مجله باچرخ به شما معرفی میکنیم.

حیاوت وحش سریلانکا

در بخش اول راهنمای سفر به سریلانکا، به سراغ حیات وحش آن میرویم. بر خلاف آنچه که از وسعت نسبتاً کوچک این کشور انتظار میرود شاهد گونه های مختلف جانوری در این کشور هستیم به طوری که توانسته در میان 5 کشور برتر جهان از نظر تنوع گونه های جانوری باشد. از مهمترین حیواناتی که در این کشور جزیره ای خواهید دید فیل ها، خرس ها و پلنگ ها هستند. البته جای نگرانی نیست همه آنها در مجموعه های پارک ملی و باغ وحش نگه داری میشوند و موردی خارج از آن وجود ندارد. 

فیل سواری در سریلانکا

اگر به شهرهای مشهور کشور سریلانکا سفر داشته باشید میتوانید با مراجعه به پارک های ملی همراه راهنمای گردشگری از مشاهده حیات وحش سریلانکا لذت ببرید و تصاویر خارق العاده ای ثبت کنید.

اقیانوس اطراف این کشور، محل زندگی حیوانات دریایی زیادی است و از آن جمله میتوان به نهنگ های آبی و دلفین های پر جنب و جوش اشاره کرد.

پرندگانی که در این جزیره هستند را نیز فراموش نکنید، سریلانکا دارای 433 گونه پرنده میباشد که برخی از آنها بومی و برخی دیگر به صورت مهاجر هستند.

ورزش های آبی سریلانکا

در جزیره سریلانکا، هیجان را میتوانید تا اوج تجربه کنید. با توجه به شمار بسیار زیاد ماهی های زیبا در اقیانوس این منطقه، یکی از بهترین ورزش های آبی، یعنی غواصی را میتوانید تجربه کنید. همچنین میتوانید ساعت ها مشغول ماهیگیری شوید. اگر قصد شنا کردن نیز دارید در زمانی فقط میتوانید این کار را انجام دهید که هوا مناسب باشید و شرایط جوی، بارانی نباشد، این حالت ممکن است در اواخر فصل زمستان رخ دهد.

از دیگر ورزش های آبی که در این کشورِ جنوبی آسیایی میتوانید تجربه کنید کایاک سواری، قایق سواری و موج سواری است.

غذاهای سریلانکا

مگر میشود راهنمای سفر به سریلانکا را نوشت و از غذاهای بسیار لذیذ آن نام نیرد! یک جمله بسیار معروف در خصوص این جزیره وجود دارد و آن این است : "مسافران برای غروب آفتاب و سواحل طلایی به سریلانکا می آیند و برای غذا باقی میمانند." این جمله نشان دهنده این میباشد که با خوردن غذاهای این منطقه دوست ندارید به این زودی ها به شهر خودتان بازگردید!

غذاهای سریلانکا را نمیتوان با سایر کشورها مقایسه کرد. غذاهای سریلانکا پر از ادویه های معطر و رنگارنگ است، همچنین برای یک سریلانکایی اصیل هیچ چیز به اندازه برنجِ کاری لذت بخش نیست. گفته میشود مردم این منطقه انقدر به غذاهای خود عشق می ورزند که حتی وقتی قصد سفر به کشور دیگری را دارند ترجیح میدهند ظرفی از ادویه های مخصوص کشورشان را با خودشان ببرند! 

کوتو غذای معروف سریلانکا

غذاهای این منطقه ترکیبی از غذاهای فرهنگ های مختلف است و بنابراین امکان ندارد غذاهای این کشور را دوست نداشته باشید. از معروف ترین غذاهای خیابانی این منطقه نیز میتوان از کوتو Kottu نام برد.

شیرینی های این کشور نیز آب از دهانتان جاری میکند به قدری که دلچسب و جذاب هستند و بسیار طعم لذیذی دارند. چیزی که شاید در صبحانه بخواهید میل کنید پنکیک مخصوص سریلانکایی میباشد که با نارگیل خرد شده و عسل ترکیب شده است.

فستیوال های سریلانکا

در همه ماه های سال جشنواره هایی در این کشور برگزار میشود. مهمترین فستیوالی که در سریلانکا برگزار میشود جشن سال نو سینال-تامیل است که در ماه آوریل برگزار میشود. ماه کامل نام فستیوال و جشن مخصوص بودایی ها میباشد که پس از جشن سال نو از پر رونق ترین جشن های این منطقه به شمار میرود.

طبیعت سریلانکا

با اینکه سریلانکا جزیره آنچنان بزرگی نیست ولی مناظر طبیعی متعدد و فوق العاده جذابی دارد که نگاه همه گردشگران را به خود معطوف ساخته است. سواحل سریلانکا سالهای سال است که به شهرت جهانی رسیده اند و میتوان با داشتن دوچرخه از رکاب زدن در کنار دریا نهایت لذت را برد و گردشگری سریلانکا را برای همیشه در ذهن ثبت کرد.

طبیعت سریلانکا

شرق این جزیره بسیار سرسبز است و مزارع زیادی در این بخش وجود دارد و در واقع میتوان گفت جلوه روستایی دارد. پارک های ملی در میان طبیعت این جزیره از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

دوچرخه سواری در سریلانکا

دوچرخه سواری در سریلانکا

در این بخش از راهنمای سفر به سریلانکا در مجله گردشگری باچرخ به سراغ موضوع جذاب دوچرخه سواری میرویم. آب و هوای این منطقه به شما اجازه نخواهد داد تا در همه ماه های سال در سریلانکا دوچرخه سواری کنید، پس اگر قصد دوچرخه سواری در این کشور را دارید بهترین حالت همراه شدن با تور دوچرخه سواری است که در این حالت، همراه شما راهنمای گردشگری دوچرخه سوار وجود دارد و شما همراه سایر افراد دوچرخه سوار میتوانید در بهترین مسیرهای این کشور رکاب بزنید و قطعاً این رکاب زنی یکی از بهترین تجربه های زندگیتان خواهد بود چون در مکانی در حال رکاب زدن خواهید بود که علاوه بر مناظر طبیعی حیرت انگیز دارای آب و هوای پاک است و از این کار نهایت لذت را خواهید برد.

آثار تاریخی سریلانکا

تاریخ این منطقه به 3 میلیون سال گذشته برمیگردد و اگر قصد بازدید از شهرهای تاریخی این جزیره را دارید باید به شهرهای آنورادپورا، پولونارووا و دیگامادولا سفر کنید. بیشترین چیزهایی که از آثار تاریخی سریلانکا میبینید شامل کاخ ها، معابد و صومعه ها است. آثار سنگی نیز در میان برخی از کوه ها دیده میشود. مشهورترین جایی که در خصوص تاریخ سریلانکا میتوانید به آنجا بروید شهر باستانی لانکا است که مقدس ترین شهر بودائیان نیز شناخته میشود.

سیگیریا سریلانکا

دیگر شهری که میتوانید برای بازدید آثار فرهنگی به آن سفر داشته باشید شهر سیگیریا است.

سواحل سریلانکا

سفر به سریلانکا در خیلی از مواقع به منظور بازدید از سواحل زیبای آن صورت میگرد. در این بخش از راهنمای سفر به سریلانکا درباره سواحل این جزیره زیبا صحبت میکنیم. نزدیک به 1600 کیلومتر خط ساحلی فوق العاده زیبا در سریلانکا وجود دارد و این معنای این است که افرادی که برای گردشگری سریلانکا و برای رکاب زدن، این نقطه از جهان را انتخاب میکنند گزینه بی نظیری را انتخاب کرده اند. علاوه بر آن فرصت آفتاب گرفتن در هوای تمیز و آفتاب سوزان و همچنین شنا کردن را نیز نمیتوان در خصوص گردشگری سریلانکا نادیده گرفت.

بهترین سواحل در قسمت جنوبی این جزیره قرار دارند و معروف ترین آنها ساحل بنتوتا میباشد که حداقل لازم است 2 شب را در این منطقه اقامت داشته باشید تا لذت آن را درک کنید. در بنتوتا همچنین هتل های صخره ای و ساحلی با معماری قابل توجه ساخته شده است و خود این هتل ها نیز در نوع خود جالب هستند.

با توجه به اینکه اکثر گردشگران جنوب ساحلی این جزیره را بازدید میکنند، اگر فرصت داشته باشید میتوانید از سواحل شرقی نیز به عنوان سواحل بکر سریلانکا بازدید داشته باشید و تصاویر زیبایی را در آنجا به ثبت برسانید.

موقعیت جغرافیایی سریلانکا

اگر تصمیم دارید سفر به سریلانکا را تجربه کنید باید موقعیت جغرافیایی آن را به خوبی بشناسید. از پایتخت ایران تا پایتخت سریلانکا 4300 کیلومتر فاصله است و این مسافت در کمترین حالت ممکن 8 ساعت پرواز را میطلبد که در پروازهای توقف دار، این زمان به 14 ساعت افزایش پیدا میکند.

فاصله ایران تا سریلانکا

بهترین زمان سفر به سریلانکا

اگر تا به اینجای کار با خواندن راهنمای سفر به سربلانکا در باچرخ، تصمیم خود را برای سفر به سریلانکا و بازدید از گردشگری سریلانکا گرفته اید بهتر است حواستان به زمان سفر نیز باشد. جزیره سریلانکا در قسمتی از جهان واقع شده است که آب و هوای گرمسیری دارد. با توجه به قرار گیری در نزدیکی خط استوا، دما در طول سال به طور میانگین حدود 27 درجه سانتیگراد میباشد.

به طور کلی بهترین زمان برای سفر به سریلانکا و بازدید از جاذبه های گردشگری سریلانکا، از ابتدای ژانویه تا انتهای ماه مارچ میباشد، این 3 ماه را ماه های طلایی سفر به جنوب اسیا نیز معرفی میکنند. درست است که هوا همچنان در حدود 27 درجه سانتیگراد است اما رطوبت هوا و شرجی بودن به شدت در این 3 ماه کمتر است و سفر دلچسبی را تجربه خواهید کرد و از شنا کردن نیز میتوانید لذت ببرید. برای افراد دوچرخه سوار نیز این نکته بسیار مهم است که بارندگی در این ماه ها نسبت به سایر ماه ها کمتر است و دوچرخه سواری بهتری را در این ماه ها مخصوصاً در اواخر مارچ که با فرا رسیدن نوروز همراه است تجربه خواهند کرد.

جاذبه های گردشگری کلمبو

پارک معروف در کلمبو سریلانکا

داریم کم کم به آخرای راهنمای گردشگری سریلانکا میرسیم و بهتره کمی هم از شهرهای سریلانکا صحبت کنیم. کلمبو پر جمعیت ترین شهر کشور سریلانکا میباشد که معمولاً در تور سریلانکا از فرودگاه بین المللی این کشور استفاده میشود. این شهر در جنوب غربی جزیره سریلانکا واقع شده است.

معبد Gangaramaya از مهمترین معابد شهر کلمبو است و ورودیه آن 200 روپیه سریلانکا به ازای هر نفر است.

موزه ملی از دیگر مکان های گردشگری این شهر است. پارک Viharamahadevi یکی از پارک های معروف این شهر است و برای دوچرخه سواری نیز بسیار مناسب است.

دریاچه Beira یکی از جاذبه های این شهر است که ورودیه آن 300 روپیه سریلانکا است اما اگر بلیط معبد Gangaramaya را گرفته باشید از شما پولی گرفته نخواهد شد.

Seema Malaka یکی از جاهایی است که با ورود به آن آرامش چند ساعته خواهید داشت و از هیاهوی شهر دور خواهید شد. این مکان ورودیه ندارد.

مرکز تجاری این شهر جایی است برای خرید باید به آنجا بروید، این مرکز خرید تجاری به گونه ای ساخته شده است که دوستدار محیط زیست است و جوایزی را نیز در این خصوص دریافت کرده است.

بازار شناور این منطقه نیز از جمله جاذبه های گردشگری کلمبو میباشد که میتوانید از 8 صبح تا 10 شب به آنجا بروید و علاوه بر بازدید، خریدهای روز خود را نیز انجام دهید.

فروشگاه زنجیره ای لاکسالا Laksala به عنوان مرکز خرید زنجیره ای کشور سریلانکا شناخته میشود که در شهر کلمبو چندین شعبه دارد و برای خرید صنایع دستی نیز میتوانید از آنجا بازدید داشته باشید. ساعت خرید لاکسالا از 9 صبح تا 9 شب میباشد.

باغ پرندگان Attidiya در شهر کلمبو با داشتن پرندگان مختلف شما را شگفت زده خواهد کرد. ساعت کاری باغ پرندگان کلمبو از 9 صبح تا 5 بعداز ظهر میباشد.

باغ وحش Dehiwala یکی از باغ وحش های مشهور این جزیره است و دارای گونه های مختلف جانوری است.

جاذبه های گردشگری کندی

شهر بعدی که در گردشگری سریلانکا بسیار تاثیر گذار است، شهر کندی سریلانکا است. شهر کندی kandy تقریباً در قسمت مرکزی جزیره سریلانکا واقع شده است و در محیطی واقع شده است که سرسبز است و جنگل های فراوانی در اطراف آن وجود دارند.

پیشنهاد اول برای گردشگری در کندی، بازدید از معبد اصلی کندی است. معبد کندی از 5 صبح تا 8 شب باز است و ورودیه آن از 1000 تا 2130 روپیه سریلانکا متغیر است.

قصر رویال کندی جاذبه دوم مهم ای شهر است که در واقع ساختمان دیدنی است که در نزدیکی دریاچه واقع شده است.

حیات وحش و پارک ملی کندی نیز از گونه های جانوری جالب توجهی از جمله ببر  برخوردار است، ورودیه این پارک ملی 570 روپیه است.

برای مشاهده فیل ها میتوانید به Millenium بروید، ورودیه این مجموعه برای گردشگران 2000 روپیه است.

قدم زنی و دوچرخه سواری در کنار دریاچه کندی بسیار لذت بخش است و گردشگران زیادی آن را صبح ها تجربه میکنند. اگر همراه تور دوچرخه سواری باچرخ به این منطقه سفر کنید حتماً از تمام لذت های گردشگری این منطقه استفاده خواهید کرد، چون راهنمای دوچرخه سوار به موضوعات مختلف اشراف دارد و بهترین ها را برای شما برنامه ریزی خواهد کرد.

باغ گیاه شناسی Perandeniya از دیگر جاذبه های گردشگری کندی میباشد و بیش از 4000 نوع گیاه و بیش از 10.000 نوع درخت را در خود جای داده است. برای بازدید از این باغ میتوانید از 8 صبح تا 5 بعداز ظهر اقدام کنید. ورودیه این باغ گیاه شناسی 2350 روپیه است.

جاذبه های گردشگری بنتوتا

ساحل زیبای بنتوتا در جزیره سریلانکا

سومین شهر گردشگری سربلانکا، بنتوتا نام دارد. اگر خط ساحلی جنوب غربی را از شهر کلمبو 65 کیلومتر به سمت پایین بروید، به شهر ساحلی بنتوتا خواهید رسید.

مهمترین جاذبه گردشگری بنتوتا سواحل آن هستند، به طوری که با آوردن نام گردشگری سریلانکا، همه توریست ها به یاد شهر ساحلی بنتوتا میفتند.

جاذبه های گردشگری گال

شهر گال در جزیره سریلانکا جنوب آسیا

در آخرین بخش از معرفی شهرهای گردشگری سریلانکا، میرسم به شهر گال. اگر از شهر ساحلی بنتوتا به سمت حدود 70 کیلومتر به سمت پایین برویم، به شهر ساحلی گال میرسیم. این نقطه از جزیره تقریباً جنوبی ترین قسمت سریلانکا است که از گردشگران میزبانی میکند.

از جاذبه های گردشگری گال میتوان به قلعه هلندی گال اشاره کرد که در واقع نماد اسن شهر نیز به شمار میرود. کلیسا، موزه و جنگل و ساحل شنی و سنگی از دیگر جاذبه های گردشگری گال میباشد.

ویزا سریلانکا

همانطور که در ابتدای این پست از مجله گردشگری باچرخ برای شما عنوان شد، ویزای سریلانکا به صورت فرودگاهی و در بدو ورود به صورت مهر بر روی پاسپورت صادر میشود و هزینه ای نیز ندارد. نکته ای که سایکل توریست ها فقط باید به آن دقت داشته باشند این است که بیش از 30 روز در هر بار ورود به این کشور نمیشود اقامت داشت. همچنین با توجه به اینکه باید هتل نیز رزرو کرده باشید و دارای بیمه مسافرتی باشید بهترین راه برای گشت و گذار در این جزیره رزرو تور میباشد.

امیدواریم از راهنمای سفر به سریلانکا که در مجله سایت باچرخ تهیه شده است و در خصوص گردشگری سریلانکا صحبت کردیم، استفاده برده باشید.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.

خوشحال میشیم نظرت رو بدونیم یا به سوالت پاسخ بدیم

ابتدا وارد شوید

نظرات

فعلاً نظری درباره این متن نوشته نشده!