مار |  چگونه از حمله مار جان سالم به در ببریم؟

مار | چگونه از حمله مار جان سالم به در ببریم؟


مار در هنگام ورود به طبیعت ممکن است در جلوی چشمان شما ظاهر شود، در این حالت چه کار میکنید؟ آیا راه های مقابله با حمله مار را میشناسید؟ آیا با مارهای سمی آشنا هستید؟ تصور کنید در حال پیاده روی در میان علفزارها و طبیعت گردی هستید و یا در جایی کمپینگ کرده اید و ناگهان متوجه میشوید چیز تیزی وارد گوشت شما شده است، اگر این چیز تیز ناشی از گزش مار باشید ممکن است فقط چند ثانیه برای حفظ جان فرصت داشته باشد. در این پُست از مجله گردشگری ورزشی باچرخ به سراغ بقا در طبیعت رفته ایم  و موضوع مارها را بررسی کرده ایم. در انتهای این پُست اطلاعات شما در خصوص انواع مار به اندازه ای خواهد شد که دیگر بدون هیچ ترسی میتوانید به طبیعت وارد شود، دوچرخه سواری و کمپینگ داشته باشید و به سلامت سفر کنید، پس همراه ما در باچرخ باشید.

 مار

تعداد افرادی که در هنگام سفر توسط نیش مار جان خودشان را از دست میدهند بسیار کم هستند، اما همین تعداد کم نیز باعث ترس برخی از افراد میشود و باعث میشود از کمپینگ در طبیعت پرهیز کنند و به سراغ موارد اقامتی امن تر بروند، اما آیا شما اینگونه هستید؟

پیشنهاد ما به شما این است که با حفظ اصول بقا در طبیعت و مقابله با انواع حیوانات، دوچرخه سواری، پیاده روی و کمپینگ در طبیعت را تجربه کنید و از سفر خود لذت ببرید، در پست های قبلی باچرخ در خصوص مقابله با حمله سگ و خرس در هنگام دوچرخه سواری آشنا شدید و در اینجا در خصوص مارها صحبت میکنیم.

مارها نیز انواع مختلفی دارند و اگر بخواهیم آنها را به دو دسته اصلی تقسیم کنند، یک دسته مارهای سمی هستند و دسته دیگر مارهای غیر سمی. اگر با مارهای سمی آشنا باشید و اقدامات لازم را به سرعت انجام دهید خواهید توانست جان سالم به در ببرید و در خصوص مارهای غیر سمی نیز ترسی نخواهید داشت.

انواع مار سمی

به هر جای جهان که سفر میکنید ممکن است به زیستگاه برخی از حیوانات وحشی و سمی بروید، مارها نیز اینگونه هستند، ممکن است در یک شهر و یا کشور یک مدل از آنها اصلاً وجود نداشته باشد اما آشنایی با همه مارهای سمی به جهانگردان و افرادی که قصد دارند با دوچرخه سفر کنند و یا در مناطق مختلف جهان کمپینگ داشته باشند بسیار توصیه میشود. در ادامه با مهمترین مارهای سمی جهان آشنا خواهید شد.

مار مرجانی | Coral Snake

مار مرجانی

مار مرجانی به گونه ای است که میتوانید آن را از رنگشان تشخیص دهید. رنگ این مارها ترکیبی از نوارهای قرمز و زرد و سیاه است. مار مرجانی معمولاً در مناطق خشک با بوته های کشیده دیده میشوند، این موجودات معمولاً در زیر برگها هستند و باید در هنگام پیاده روی با یک چوب برگها را کنار بزنید تا دچار گزند مار مرجانی قرار نگیرید. معمولاً در هنگام دوچرخه سواری اگر توقف نداشته باشید اتفاقی برایتان نخواهد افتاد.

مار زنگی | Rattlesnakes

مار زنگی

بخشی در انتهای دم این مارها قرار دارد که با رنگ جداگانه کاملاً مشخص است و در هنگامی احساس خطر میکنند و قرار است به شخصی حمله کنند دم مار زنگی مثل زنگوله تکان میخورد که از این حرکت کاملاً میتوان احساس خطر کرد. زیستگاه مار زنگی بیشتر در قاره آمریکا است و رنگ آنها نیز بیشتر خاکستری تیره و روشن است و وجه تمایزشان با سایر مارها همان بخش دم است.

مار مسی | Copperhead Snakes

مار مسی

شاید ما ایرانیها این مار را هرگز نبینیم چون این مارها در ایلات متحده آمریکا قرار دارند، رنگ آنها مسی است، در نزدیکی آب هستند و به عنوان مارهای سمی و خطرناک شناخته میشوند.

مار کبرا | Cobra

احتمالاً بارها و بارها نام مار کبرا را شنیده اید، این مار را به عنوان مشهورترین مار سمی جهان میشناسند و مار بسیار خطرناکی است، حتی برای دوچرخه سواری در طبیعت نیز باید بسیار مراقب مار کبرا باشید. خود مار کبرا چندین مدل دارد ولی مشخصه آنها بخش پهنی که در کمی پایین تر از حلق آنها قرار گرفته است. دو مدل مشهور مار کبرا عبارتند از: شاه کبراو  کبرا قرمز

بهتر است بدانید شاه کبرا طولانی ترین مار سمی جهان است که تا حدود 5 متر رشد میکند. پوست آنها سبز زیتونی متمایل به سیاه است. شاه کبرا معمولاً در جنوب و جنوب شرقی آسیا دیده میشود. آنها معمولاً در جنگل های مرتفع کوهستانی و نزدیکی رودخانه ها و نهرها زندگی میکنند. شاید ترسناک ترین مار جهان را بتوان شاه کبرا معرفی کرد، باید از ورود به مناطقس که احتمال وجود آنها زیاد است خودداری کنید و کمپینگ و دوچرخه سواری را در این مناطق فراموش کنید.

شاه کبرا

شاه کبرا انقدر قدرتمند است که گونه های دیگر مار را میخورد! به محض اولین احساس خطر و تحریک، شاه کبرا حمله سختی به قربانی خواهد کرد، پس در هنگام سفر بسیار مواظب باشید چون زهر شاه کبرا بسیار قدرتمند است و به سیستم عصبی فرد سریعاً وارد میشود. سم نیش شاه کبرا آنقدر قوی است که میتواند یک فیل بزرگ آسیایی را از پای درآورد! فردی که توسط مار کبرا گزیده شود کمتر از 30 دقیقه زنده خواهد ماند!

در خصوص کبرای قرمز، بهتر است بدانید طول آنها حداکثر به یک و نیم متر میرسد. رنگ آنها قرمز متمایل به خاکستری است و مهارت آنها در نیش زدن بسیار بالاست. این مارها بیشتر در بخش شمال شرقی قاره آفریقا دیده میشوند. و بیشتر در هنگام شب در جنگل ها حمله میکنند، پس اگر در سفر با دوچرخه و جهانگردی قصد دارید از آفریقا دیدن کنید مراقب باشید و در هنگام کمپینگ، زیپ چادر را به دقت ببندید.

کبرا قرمز

نیش کبرای قرمز به ندرت باعث مرگ میشود و در بیشتر اوقات باعث بیماری شدید میشود ولی اگر نیش وارد چشم چشود باعث کوری فرد خواهد شد.

مامبای سیاه | Black Mamba Snake

مامبای سیاه بزرگترین و کشنده ترین مار آفریقاست، ضمن اینکه سرعت این مار بسیار زیاد است. بهتر است بدانید رنگ این مار اصلاً سیاه نیست! نام سیاه این مار از داخل فک آن گرفته شده است چون داخل دهان این مار کاملاً سیاه است. پوست مامبای سیاه، سبز رو به خاکستری است. مامبای سیاه معمولاً در چمنزارهای آفریقا قرار دارند و در جمهموری کنگو بیش از هر جای دیگر دیده میشوند. تنها یک زهر این مار میتواند تا 120 انسان را بکشد! این زهر به ماهیچه های تنفسی حمله میکند و شخص دچار خفگی میشود، پس در سفر به آفریقا و کمپینگ در طبیعت بسیار مراقب باشید.

مامبای سیاه

نکته مهی که در خصوص مارها باید بدانید این است که این جانداران نقش مهمی در اکوسیستم و از بین بردن موجودات موذی دارند، بنابراین باید از آنها دوری کنید نه اینکه آنها را از بین ببرید مگر آنکه درشرایط بحرانی قرار گرفته باشید.

حمله مار

سرعت مار انقدر بالاست که نمیتوان از آن دوری کرد، گاهی اوقات تحرک و فرار میتواند وضع را بدتر کند، اگر میخواهید گرفتار مار سمی نشوید اولین قدم این است که قبل از سفر مطالعه کنید تا در مناطقی که آنها هستند پیاده روی و دوچرخه سواری نکنید و همچنین کمپینگ نداشته باشید، دیگر اقداماتی که لازم است انجام دهید تا از مارها در امان باشید را در ادامه خواهید دانست.

- از علف های بلند دوری کنید.

- آگاه باشید که مارها میتوانند پرش کنند

- درمحل های ایمن کمپینگ کنید.

- در محل هایی که احتمال میدهید مار باشد از چکمه و شلوار ضخیم و بلند استفاده نمایید.

اقدامات لازم برای معالجه نیش مار

برخی از مارها زهرشان سمی و کشنده نیست و باید آنها را به سرعت بررسی و پانسمان کنید تا از عواقب بعدی ناشی از میکروب جلوگیری شود. اگر مار، شما را نیش زد در صورت نزدیک بودن به شهر، سریعاً به مراکز درمانی مراجعه نمایید، حتی اگر مطمئن هستید که مار سمی نبوده است در غیر اینصورت مواردی که در ادامه عنوان شده اند را انجام دهید:

- جای نیش را با آب و صابون بشویید.

- دست زخم خورده را زیر قلب نگه دارید.

- ساعت و حلقه را از دست خود باز کنید.

- باند را بین 5 تا 10 سانت بالاتر از محل نیش ببندید.

- اگر کیت مخصوص دارید، دستگاه مکش را بر روی جای نیش قرار دهید تا زهر را بیرون بکشد.

کارهایی که نباید بعد از نیش مار انجام داد

دراین میان یک سری از اقدامات را به هیچ عنوان نباید بعد از گزش مار انجام این کارها عبارتند از:

- برش دادن زخم برای خروج زهر مار

- مکیدن سم مار با دهان

- قرار دادن یخ بر روی زخم

- وحشت و دستپاچگی

برای آشنایی کامل با حیوانات بهتر است در این زمینه مطالعه داشته باشید تا با اصول بقا در طبیعت بیش از پیش آشنا شوید. امیدواریم این پُت برای شما مفید بوده باشد و آن را همیشه در سفر با دوچرخه به نقاط مختلف جهان به یاد داشته باشید.


مطالب باچرخ دارای کپی رایت میباشند و با افراد کپی کننده برخورد قانونی صورت میگیرد.

خوشحال میشیم نظرت رو بدونیم یا به سوالت پاسخ بدیم

ابتدا وارد شوید

نظرات

فعلاً نظری درباره این متن نوشته نشده!