راهنمای خرید کیسه خواب + لیست قیمت 2020

راهنمای خرید کیسه خواب + لیست قیمت 2020


کیسه خواب باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟ برای انتخاب کیسه خواب مناسب بهتر است به نکات مهم در خرید کیسه خواب که در باچرخ آمده است دقت نمایید چون نه تنها در سفر با دوچرخه و کمپینگ این موضوع اهمیت دارد بلکه برای هر نوع کمپ حتی برای کوهنوردی نیز باید درباه نحوه انتخاب کیسه خواب اطلاع داشته باشید. در این پُست از مجله باچرخ به جهت اهمیت بسیار بالای این موضوع، راهنمای خرید کیسه خواب تهیه شده است تا با اطلاعات کامل برای خرید این وسیله اقدام نمایید و در خصوص بهترین برندهای کیسه خواب نیز اطلاعاتی بدست بیاورید، پس همراه ما در باچرخ باشید.

انواع کیسه خواب

 کیسه های خواب همانند چادرهای مسافرتی که در پُست راهنمای خرید چادر برای سفر با دوچرخه به آن اشاره داشتیم به مدل های مختلفی تقسیم میشوند و هر کدام دارای ویژگی هایی هستند. به طور کلی میتوان به 3 دسته بندی اشاره کرد: تابستانی، سه فصل و زمستانی.

استفاده از کیسه خواب برای کمپینگ در سفر و آرامش بیشتر

کیسه خواب تابستانی

مدل تابستانی همانطور که از نامش پیداست برای فصل تابستان و دمای حدود 30 درجه به بالا مناسب میباشد. از ویژگی اصلی این مدل میتوان به سبک وزن بودن آن به واسطه مواد کمتر به کار رفته شده در عایق آن اشاره کرد و همین موضوع نیز باعث میشود، بسته بندی آنها جمع و جور و کوچک باشد. زیپ در این مدل به صورت کامل تمام قد کشیده شده است تا در صورت گرما بتوان آنها را کاملاً باز کرد.

کیسه خواب سه فصل

وقتی سفر میکنید اگر فکر میکنید هوا بین 20 تا 30 درجه خواهد بود میتوانید از مدل سه فصل استفاده کنید. از این مدل، بیشتر برای کمپینگ در فصل بهار و پاییز و همچنین در کوهنوری استفاده میشود. بهترین مدلِ سه فصل دارای ویژگی هایی است که آن را در دماهای سرد هم قابل استفاده میکند از جمله داشتن عایق برای زیپ ها، هود برای قرارگیری روی سر و یقه هایی که دارای قابلیت کشی دارند.

کیسه خواب زمستانی

این مدل از کیسه های خواب، علاوه بر داشتن ویژگی های مهم مدل سه فصل، دارای عایق های بیشتری هستندکه آن را برای کمپینگ در دماهای پایین تر از 20 درجه تا دماهای منفی مناسب میکند. درنظر داشته باشید این مدل ها علاوه بر وزن بیشتر، دارای بسته بندی بزرگی هستند که باید به این موضوع دقت داشته باشید وسایل کمپینگ را با چه وسیله ای قرار است حمل کنید.

دمای کیسه خواب

همه کیسه های خواب کمپینگ بر روی خود نشانگر دما دارند که حداقل دمای پشتیبانی کننده را مشخص میکند. ممکن است برخی از برندها کمی در این اندازه گیری خوشبینانه عمل کنند پس بنابراین بهتر است بدانید سیستم استاندارد اروپایی EN 13537 بهترین روش برای استانداردسازی دمایی کیسه های خواب بشمار میرود که کشورهای اروپایی و همچنین آمریکایی از آن استفاده میکنند. سیستم استانداردسازی اروپایی امتیازات زیر را به کیسه های خواب اختصاص میدهد:

Upper limit = بالاترین دمای هوا که در آن یک مرد ​​می تواند راحت بخوابد.
Comfort = کمترین دمای هوا که در آن یک زن می تواند راحت بخوابد.
Lower limit = کمترین دمای هوا که در آن یک مرد می تواند راحت بخوابد.

شکل های مختلف کیسه خواب

به طور کلی از نظر شکل ظاهری میتوان کیسه های خواب کمپینگ را به 3 دسته تقسیم بندی کرد: مومیایی، مستطیلی و نیمه مستطیلی. در ادامه با تفاوت های شکل های کیسه های خواب بیشتر آشنا خواهید شد:

شکل های مختلف کیسه خواب

مومیایی

به روش مخروطی برش داده شده است تا در قسمت پایین جمع و جور باشد و در قسمت بالا گشادتر، تا برای دست ها فضای کافی وجود داشته باشد. این مدل ها بیشترین بازدهی حرارتی را دارند. معمولا وزن آنها کمتر است و بسته بندی کوچکتری نیز نسبت به بقیه مدل ها دارند.

مستطیلی

اگر به سراغ مدل های مستطیلی شکل میروید باید این را بدانید که بازدهی حرارتی مناسبی ندارد و فقط برای فضاهای معمولی مثل پارک ها مناسب میباشد. بنابراین اگر اهل سفر هستید این مدل برش را اصلاً انتخاب نکنید.

نیمه مستطیلی

کمی شبیه به مدل مومیایی هستند اما فضایی بیشتری در اختیارتان قرار میدهند، همچنین وزن بیشتر و بسته بندی بزرگتری دارند. از نظر حرارتی مابین مدل مومیایی و مدل مستطیلی قرار میگیرند.

جنس کیسه خواب

به طور کلی، داخل کیسه خواب کمپینگ از 2 جنس طبیعی (مثل پَر) و یا مصنوعی (پلی استر) پُر میشود. بهتر است بدانید جنس طبیعی نسبت گرما به وزن بهتری دارد و هر چقدر مواد بکار رفته طبیعی بیشتر باشد گرمای بیشتری تولید میکند. تولید کنندگان معمولاً حجم مقایسه ای آن را بر روی آن مینویسند (به طور مثال 500، 700 و ...) و هرچقدر این عدد بیشتر باشد نشاندهنده این است که از سرمای بیشتری محافظت خواهد کرد. در خصوص الیاف مصنوعی، درست است که کیفیت پایین تری دارند و وزن آنها نیز بیشتر است اما بهترین عملکرد را در محیط های مرطوب و بارانی دارند، همچنین دوام بیشتری دارند.( مدل های الیاف مصنوعی به علت وزن سنگین تر، ارزان قیمت تر هستند)

بهتر است بدانید پر غاز و اردک از بهترین پرها هستند و فقط تنها مشکل آنها، جذب رطوبت است. در برخی از مدل ها نیز از جنس طبیعی و مصنوعی به صورت ترکیبی استفاده میکنند که درصد استفاده آنها نوشته میشود.

چرا باید کیسه خواب بخریم؟

حتماً از نقش بسیار مهم خوابیدن در طول سفر آگاهی دارید، اگر خوب نخوابید روز خوبی نخواهید داشت و از گردشگری و سفر نیز لذت نخواهید برد. افرادی که کمپینگ را انتخاب میکنند باید به فکر وسایل خواب نیز باشند، درست است که هیچ چیز جای تشک و پتو را نمیگیرد اما طبیعت گردی دارای مشکلاتی است که نمیتوان از پتو و تشک استفاده کرد. مثلاً ممکن است در جایی کمپینگ داشته باشید که پر از حشره باشد، یا با وسیله ای مثل دوچرخه سفر کنید که سبک بودن و جمع و جور بودن وسایل برایتان اهمیت داشته باشد یا قرار باشد در جای نمناک کمپینگ کنید، بنابراین کیسه های خواب بوجود آمدند تا افراد طبیعت گرد و افرادی که اهل سفر با دوچرخه هستند و یا کوهنوردی میکنند هیچ وقت نگران خواب شبانه خود نباشند.

استفاده از کیسه خواب در سفر با دوچرخه در کنار دیگر لوازم کمپینگ

قیمت کیسه خواب

کیسه های خواب موجود در ایران از قیمت حدود 200 هزار تومان تا بالای 5 میلیون تومان وجود دارند که اورجینال بودن و همچنین کیفیت جنس در قیمت گذاری آنها تاثیر دارد. در سایت آمازون نیز از حدود 17 دلار تا بیش از 3400 دلار کیسه های خواب قیمت گذاری شده اند که با احتساب قیمت ارز میتوان بیش از 13 میلیون تومان را برای گران قیمت ترین مدل های آمازون پس از ورود به ایران متصور شد!

بهترین برندهای کیسه خواب

بدون در نظر گرفتن برندهایی که در ایران هستند، اگر بخواهیم برندهای برتر جهانی را معرفی کنیم و به اینکه آیا در ایران هستند یا خیر نپردازیم، بهترین مارک کیسه خواب کمپینگ به همراه مدل آن در ادامه به شما معرفی شده است:

- Rab Mythic Ultra 360

- MontBell Seamless Down Hugger WR 900

- Marmot Yolla Bolly 30

- NEMO Forte 35

- Therm-a-Rest Vesper 45

- Big Agnes Torchlight UL 20

- Exped Waterbloc Pro

نکات مهم در خرید کیسه خواب

اگر تصمیم گرفته اید یک مدل خوب تهیه نمایید باید به یک سری از نکات دقت داشته باشید و آنها را خوب بررسی کنید، البته پیش از همه اینها باید بودجه خود را نیز مشخص کنید. در ادامه به 7 نکته مهم اشاره میکنیم:

اندازه

برخی از مدل ها یک سایز استاندارد بزرگسال دارند و تک جنسیتی هستند اما برخی از مدل ها بانوان و آقایان را از هم جدا کرده و سایز مخصوص آنها را تولید میکنند. در مدل بانوان بخش لگن پهن تر است، شانه ها باریک تر هستند و در بخش پاها عایق بیشتری دارند. اما در هر حالت، طول و عرض را باید متناسب با خودتان انتخاب نمایید.

دما

همانطور که پیشتر عنوان کردیم، کیسه های خواب با توجه به جنسی که دارند برای دماهای مختلفی مناسب هستند، پس باید مشخص کنید برای چه زمانی و چه درجه هوایی قصد دارید از آن استفاده نمایید. هرچقدر دمای نوشته شده بر روی آن کمتر باشد ارزش خرید آن بالاتر است.

وزن

برخی از افراد با ماشین به سفر میروند و ممکن است وزن وسایل کمپینگ برایشان مهم نباشد اما اگر اهل سفر با دوچرخه، موتور و یا کوله گردی هستید پس باید به شدت به موضوع وزن کیسه خواب کمپینگ اهمیت دهید. ایده آل ترین مدل ها، باید دارای وزن کم و گرمای زیاد باشند. (چیزی حدود 1 تا 1.5 کیلوگرم)

زیپ

به دنبال مدل هایی باشید که زیپ از هر دو طرف باز شود و تا انتها کشیده شده باشد. از کیفیت دوخت زیپ ها نیز مطمئن شوید، البته همیشه برندهای خوب زیپ های خوبی نیز بر روی کیسه های خواب قرار میدهند.

شکل

همانطور که در بالاتر به این موضوع اشاره داشتیم از سه شکل رایج این وسایل، مدل مومیایی بهتر است، اما اگر به دنبال فضای بیشتر برای استفاده لحاف هستید میتوانید گزینه مستطیلی شکل را انتخاب نمایید.

الیاف

این روزها همه کوهنوردان و افراد که به صورت حرفه ای سفر میروند، الیاف طبیعی و به خصوص پَر را برای کیسه خواب ترجیح میدهند. بنابراین به الیاف نیز توجه داشته باشید.

نکات مراقبت و نگهداری کیسه خواب کمپینگ

نگهداری تمیز: هرچقدر تمیزتر نگهداری کنید، طول عمر آن بالاتر خواهد رفت، بنابراین همیشه سعی کنید با لباس تمیز در کیسه خواب بروید.

هوا دهی: بعد از استفاده، سعی کنید آن را چند دقیقه در هوای آزاد و در مقابل آفتاب بگذارید و سپس جمع کنید. توجه داشته باشید که به مدت طولانی در مقابل آفتاب قرار ندهید.

تمیز کردن جزئی: بهتر است اگر بخشی از آن کثیف شد، بجای شستن کل آن، همان بخش را با استفاده از مسواک و مواد شوینده تمیز کنید.

شست و شو در وان: اگر نیاز به شست و شوی کامل داشت، بهتر است آن را در وان قرار دهید، بگذارید در آب گرم خیس بخورد و سپس با مواد شوینده و آب سرد به آرامی شست و شو دهید.

ترمیم به موقع: اگر بخشی از آن دچار پارگی شد، با استفاده از نوارهای نایلونی آن را ترمیم کنید و یا ترمیم آن را به متخصص ها بسپارید.

امیدواریم از این پُست مجله باچرخ استفاده برده باشید، شما میتوانید جهت خرید وسایل کمپینگ، به فروشگاه اینترنتی باچرخ مراجعه نمایید.


مطالب باچرخ دارای کپی رایت میباشند و با افراد کپی کننده برخورد قانونی صورت میگیرد.

خوشحال میشیم نظرت رو بدونیم یا به سوالت پاسخ بدیم

ابتدا وارد شوید

نظرات


سحر ١٣٩٩/٠٧/١٣ سحر :
عالی بود
سحر ١٣٩٩/٠٧/١٣ باچرخ :
سپاس از شما بابت ارسال نظر

Maryama ١٣٩٩/٠٧/١٥ Maryama :
ممنون از اطلاعاتی ک درمورد کیسه خواب گذاشتین
Maryama ١٣٩٩/٠٧/١٥ باچرخ :
ممنون از شما بابت ارسال نظر
پیشنهادات فروشگاه باچرخ

باچرخ اولین و تنها پلتفرم سفر با دوچرخه

با عضویت و تکمیل حساب کاربری، اعتبار هدیه بگیرید

۱۵۰۰۰ تـومـان اعـتبار هدیه