تور گردشگری با دوچرخه | دانستنی های قبل از سفر

تور گردشگری با دوچرخه | دانستنی های قبل از سفر


شرکت در یک تور گردشگری با دوچرخه همانطور که دارای هیجان بسیار زیادی است لازم دارد تا اطلاعاتی پیش از آن در اختیار شما قرار گیرد تا از خطرات جدی در طول سفر جلوگیری شود. همانطور که می دانید دوچرخه یک وسیله ورزشی به حساب می آید و دوچرخه سواری فارغ از همه موضوعات جانبی، یک وسیله تفریحی نیز می باشد. دوچرخه سواری در پارک، دوچرخه سواری در خیابان، دوچرخه سواری در طبیعت و سایکل توریسم از انوع راه های لذت بردن از دوچرخه به عنوان یک وسیله تفریحی است. همه این مدل از تفریحات دارای یک نوع مهارت نیستند، در واقع نمی توان شخصی را که در حال دوچرخه سواری در پارک یا خیابان است را به سرعت به سمت تورهای طبیعت گردی با دوچرخه سوق داد. این دسته افراد اگر لازم باشد باید دوره آموزش دوچرخه سواری برای شرکت در تور را بگذرانند و یا در تورهای دوچرخه سواری با درجه سختی پایین شرکت کنند تا کم کم مهارت خود را در این زمینه بالا ببرند.

سایکل توریسم

می توان گفت هدف نهایی و غایت یک دوچرخه سوارِ طبیعت گرد، سایکل توریست شدن می باشد. در واقع بعد از تجربه های فراوان در دوچرخه سواری و گذراندن چند تور حرفه ای و صد البته خواندن سفرنامه های دوچرخه سواری می توان شیوه ی زندگی خود را عوض کرده و در بیشتر روزهای سال با دوچرخه در سفر بود، به اشخاص حرفه ای در سفر با دوچرخه، سایکل توریست می گویند. این کار نیازمند گذشتن از رفاه و آسایش یک زندگی عادی و روزمره و کار ثابت با درآمد ماهیانه می باشد و در عوض لذت طبیعت گردی و دیدن مکان های گردشگری مختلف ایران و جهان را می توان در مقابل آن به دست آورد. همیشه دیدن سایکل توریست ها برای مردم عادی جذاب است و سوال های مختلفی از آنها پرسیده می شود. مثلاً یکی از مهمترین سوال هایی که از این افراد پرسیده می شود این است که چگونه خرجِ سفر خود را در می آورند؟ پاسخ به این سوال چندین پاسخ خواهد داشت.

سایکل توریسم و کمپینگ

سایکل توریست ها معمولاً قبل از جهانگردی با دوچرخه چندین سال کار می کنند و با پول خود وسایل سفر با دوچرخه را تهیه می کنند. این دسته از افراد به عنوان لیدر دوچرخه سوار شروع به ساخت تور در سایت باچرخ می کنند تا کمی نیز از این طریق کسب در آمد داشته باشند و به دوچرخه سوارانِ شرکت کننده در تور نیز مهارت های لازم را بیاموزند. در سفرهایِ طولانی مدتِ خود نیز از طریق برنامه های بلند مدت، نوشتن سفرنامه، گرفتن اسپانسر و به کار بردن مهارت هایی که در طول زندگی آموخته اند، کسب در آمد می کنند و به هدف خود که جهانگردی است می رسند. البته در این بین قطعاً کمک های دوستانه ای نیز مانند اقامت و یا پذیرایی رایگان در طول سفر از اشخاص مهمان نواز را نیز دریافت می کنند.

طبیعت گردی با دوچرخه در ایران

در سراسر ایران و از شهرهای مختلف، در باچرخ تورهای دوچرخه سواری برگزار می گردد، این تورها معمولاً در جاهایی برگزار می شود که لذت دوچرخه سواری در آنجا بی نهایت لذت بخش است همانند جنگل ها و مسیرهای کوهستانی و با توجه به فصل های مختلف تورهای مختلفی برگزار می شود. در واقع در فصل زمستان که هوا در استان های شمالی سرد است از مبداء این استان ها به شهرها و استان های گرم مثل بندرعباس و اهواز تور گذاشته می شود. 

دوچرخه های مناسب برای شرکت در تورهای طبیعت گردی با دوچرخه، دوچرخه کوهستان و دوچرخه سایکل توریستی می باشد. برای این گونه تورها به یک کوله پشتی و قمقمه آب و عینک و کلاه دوچرخه سواری نیز نیازمند هستید.

دوچرخه را می توان کرایه کرد ولی بهتر است برای سایر وسایل مورد نیاز، آنها را از فروشگاه دوچرخه و تجهیزات سفر خریداری نمائید. 

اگر در تور دوچرخه سواری اقامت شبانه به صورت کمپینگ باشد و از شما خواسته شود تا چادر مسافرتی همراه خود داشته باشید، منظور آن چادرهای سنگین و بزرگ نیست که حتی در صندوق عقب ماشین نیز به زور جا می شود! چادرهای کمپینگ در طبیعت به طوری ساخته شده اند که ضمن داشتن وزن سبک، قابلیت حملِ راحتی دارند و بسیاری از آنها در کوله پشتی شما به راحتی جا می شوند. این نوع از چادرها را نیز اگر خریداری کنید ضمن آنکه در سفرهای مختلف می توانید از آن استفاده کنید دیگر دغدغه شرکت در هیچ توری را ندارید.

یک دوچرخه سوار، اول از همه باید پنچرگیری دوچرخه را آموزش دیده باشد، پس وقتی در این تورها شرکت می کنید وسایل پنچرگیری را همراه خود داشته باشید.

وسایل تور دوچرخه سواری و چک لیست سفر با دوچرخه

وسایل یک سفر کامل و چند روزه داخل کشور عبارتند از لباسِ مناسب، قمقمه آب، وسایل پنچرگیری، کوله پشتی، چراغ دوچرخه برای شب، چادر مسافرتی سبک و جمع و جور برای کمپینگ، کیسه خواب، عینک و کفش و کلاه مخصوص و در موارد حرفه ای تر و سایکل توریستی به خورجین و رک پک که نوعی کیف برای حمل وسایل است  نیاز پیدا خواهید کرد.

گروه سفر با دوچرخه

سفرهای گروهی همیشه از تنها سفر کردن بهتر است، با شرکت در یک تور شما می توانید علاوه بر استفاده از تجربیات افراد دیگر و آشنا شدن با آنها، از همدیگر کمک و راهنمایی گرفته و در شرایط مختلف در کنار هم باشید. علاوه بر آن کمپینگ و اقامت در جنگل و گفتن خاطرات سفر در کنار آتش و نوشیدن چای هیزمی بسیار لذت بخش است، شما به تنهایی نمی توانید این نوع لذت را تجربه نمائید.

سفرنامه با دوچرخه

بهتر است سفرنامه های اشخاص مختلف را که تجربه سفر به شهرهای مختلف با این وسیله محبوب و دوست داشتنی را داشته اند مطالعه نمائید تا از چالش ها و موضوعات مختلف این نوع سفر آشنا شوید. همچنین با خواندن سفرنامه می توانید برای همان مسیر نیز با توجه به اطلاعاتی که به دست می آورید برنامه ریزی کنید و سفر خود را آغاز کنید. در صورت نیاز داشتن به راهنمای تور نیز می توانید از قسمت تور اختصاصی در سایت باچرخ به راحتی درخواست راهنمای تور داشته باشید.

شرایط تور دوچرخه سواری

این خودِ شما هستید که بر اساس توضیحات نوشته شده در داخل یک تور تصمیم می گیرید که این تور، مناسب شما هست یا خیر. تنها نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که توانایی جسمی شما مناسب آن تور باشد تا از دیگر افراد گروه در طول مسیر جا نمانید البته در بعضی از تورها، برای مواقع اضطراری ماشین پشتیبان وجود دارد که می توان از آن نیز استفاده کرد ولی در کل، داشتن روحیه ماجراجویی در تورهای طبیعتگردی می تواند به شما در این زمینه کمک بکند. از دیگر نکات مهم شرایط تور دوچرخه سواری می توان به درجه سختی هر برنامه اشاره کرد که در صورت نوشته شدن در توضیحات به شما راهنمایی خواهد کرد که چقدر مهارت برای شرکت در این تور لازم است.

درجه سختی تور دوچرخه سواری

اصطلاح درجه سختی برای یک برنامه طبیعت گردی که در توضیحات برخی از برنامه ها نوشته می شود به علت راهنمایی برای خرید آن تور است. درجه سختی ها معمولاً از ۱۰ تعریف می شوند و وقتی نوشته می شود درجه سختی این برنامه ۸ و یا ۹ از ۱۰ است یعنی این برنامه برای افراد مبتدی مناسب نیست و حتماً باید حرفه ای باشید. درجه سختی ۵ تا ۷ نیز مخصوص افراد متوسط و از شماره ۵ به پایین نیز مخصوص همه افراد از مبتدی تا حرفه ای می باشد.

امیدواریم با اطلاعاتی که به شما داده ایم، طبیعت گردی و حس خوب ماجراجویی را با اصول و قوانین تجربه کنید و شما را در برنامه های طبیعتگردی باچرخ از نزدیک ببینیم.

خوشحال میشیم نظرت رو بدونیم یا به سوالت پاسخ بدیم

ابتدا وارد شوید

نظرات

فعلاً نظری درباره این متن نوشته نشده!