موزه ای از خودروهای کلاسیک ایران
موزه ای از خودروهای کلاسیک ایران

موزه ای از خودروهای کلاسیک ایران


یکی از موزه های مورد علاقه مردم موزه ماشین های تاریخی است که دیدن آن ها بسیار خاطره انگیز است. در باچرخ درباره موزه ماشین های تاریخی بخوانید. در جهان موزه های مختلفی وجود دارد که هر کدام علاقه مندان خاص خود را داشته و محبوبیت بسیاری در دل افراد بر اساس سلیقه شان پیدا کرده اند. 

اکثر موزه های موجود در جهان موزه های تاریخی، ظروف سفالی، وسایل قدیمی، نقاشی و ... هستند که جذابیت و دلایلی تاریخی که در پشت آن ها قرار دارد، افراد زیادی را مجاب می کند تا از آن ها بازدید کنند. مانند موزه لوور فرانسه که در کنار برج ایفل از مهم ترین دلایل سفر توریست ها به این کشور می باشد. 

اما یکی دیگر از موزه های مورد علاقه مردم موزه ی ماشین های تاریخی است که دیدن آن ها بسیار جذاب و خاطره انگیز می باشد به گونه ای که وقتی پا در این موزه می گذارید تصور خواهید کرد که به دهه ۴۰ میلادی رفته اید. 
در ادامه می خواهیم یکی ازجذاب ترین موزه های خودرو در ایران را به شما معرفی کنیم تا حتما دیدن از آن را در برنامه خود بگنجانید.  

موزه ی خودروهای کلاسیک تهران کجاست؟

شهرداری تهران از سال ۱۳۸۲ تصمیم گرفت تا اقدام به افتتاح موزه خودرو کند و توانست این موزه را در زمینی به مساحت ۲۲ هزار و ۲۰۰ متر مربع تاسیس کند. در این موزه که مساحت آن سه هزار متر مربع می باشد ۴۵ خودرو تاریخی و منحصر به فرد نگه داری می شود. همچنین دو کالسکه و سه موتور سیکلت نیز در آن قرار گرفته است که دارای قدمت تاریخی بوده و نگه داری از آن ها بسیار دشوار می باشد. زیرا کم توجهی به آن ها موجب ازدست رفتن این جواهرات تاریخی خواهد شد.

موزه خودروهای تاریخی در تهران
 
معرفی مهم ترین خودروهای کلاسیک موجود در این موزه 

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم ۴۵ خودرو در موزه ماشین های تاریخی قرار دارد که دیدن آن ها بسیار جذاب است. چند نمونه از این خودروهای تاریخی عبارتند از:

کالسکه سلطنتی ناصر الدین شاه یا همان کالسکه نادری

یکی از کالسکه های سلطنتی و معروف که در این موزه قرار دارد کالسکه نادری می باشد که این کالسکه در حدود ۱۲۰ سال پیش به دستور ناصرالدین شاه در وین ساخته شد. نکته جالب توجه در مورد این کالسکه این است که در ساخت آن از طلا استفاده شده است که ظاهر زیبایی به آن بخشیده است. این کالسکه را در هنگام ورود به موزه در سمت راست سالن می توانید مشاهده کنید و از دیدن این اثر تاریخی لذت ببرید.

کالسکه سلطنتی تاج گذاری

از دیگر وسایل با ارزش و تاریخی موجود در این موزه کالسکه تاج‌گذاری می باشد که قطعات آن در اتریش به دستور محمدرضا پهلوی ساخته شد و سپس با هواپیما قطعات را به ایران آورده و آن را مونتاژ کردند. سپس از این کالسکه در مراسم هشت اسب سفید رونمایی شد. 

یکی از خودروهای تاریخی موجود، خودرو ای است که متعلق به شاهزاده رضا پهلوی بوده و توسط سه شرکت پورشه، بنز و فولوکس واگن ساخته شده است که به دو محور ترمز و دو سوئیچ نقره ای و طلایی مجهز شده و می توان با دو دنده تا سرعت ۳۰ کیلومتر در ساعت با آن حرکت کرد.

بنز هیتلر نیز از دیگر خودروهای تاریخی موجود در این موزه می باشد که نمونه آن در هیچ جای دنیا نیست. از جمله خودروهای تاریخی دیگر موجود در این موزه مجموعه ای از خودروهای رولزرویس می باشد که زمان تولید آن به سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۶ میلادی باز می گردد و فقط ۱۸ دستگاه از آن در کل دنیا موجود است و مهم ترین آن ها که دستگاهی ضد گلوله بوده و مختص به خانواده سلطنتی بوده است. 

بازدید از موزه خودروهای کلاسیک

برای بازدید از موزه خودروهای کلاسیک می توانید همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب به آدرس زیر مراجعه کنید و از دیدن این موزه تاریخی لذت ببرید. 

تهران، میدان آزادی، جاده مخصوص کرج، بین کیلومتر ۱۰ و ۱۱، نبش خیابان ۲۵، جنب فروشگاه سپه

#رپورتاژ


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.