دوچرخه سواری کدام عضلات را درگیر میکند؟
دوچرخه سواری کدام عضلات را درگیر میکند؟

دوچرخه سواری کدام عضلات را درگیر میکند؟


برای اینکه بدانید دوچرخه کدام عضلات را درگیر میکند و در واقع با عضلات درگیر در دوچرخه سواری آشنا شوید این پُست از مجله باچرخ را مطالعه نمایید. این پُست میتواند راهنمای بسیار خوبی برای افرادی که به تناسب اندام در ورزش دوچرخه سواری فکر میکنند باشد بنابراین تا انتهای این پُست را با دقت مطالعه نمایید.

عضلات درگیر در دوچرخه سواری

حتماً میدانید که وقتی صحبت از ورزش دوچرخه سواری به میان می آید، همیشه عضلات پاها بواسطه رکاب زدن بیشتر مورد توجه است و دقیقاً همینطور است، در واقع یک دوچرخه سوار بیش از همه چیز، از پاهای خود کار میکشد و عضلات پا مهمترین بخش از عضلات درگیر در دوچرخه سواری هستند. اما نام این ماهیچه ها و عضلات درگیر چیست؟

ماهیچه سُرینی بزرگ: بطور کلی بخش لگن (باسن) دارای سه ماهیچه بنام سُرینی است و عمده ترین فشار در هنگام رکاب زدن، به ماهیچه سُرینی بزرگ وارد میشود و در واقع ماهیچه های سُرینی متوسط و کوچک، کمتر درگیر هستند.

ماهیچه سرینی بزرگی عضله درگیر در دوچرخه سواری

ماهیچه همسترینگ: در قسمت پایین ناحیه سُرینی یعنی در بالای ران در قسمت پُشت، ماهیچه همسترینگ قرار دارد. این ماهیچه نقش اصلی در خم کردن زانو را دارد بنابراین نقش بسیار مهمی در رکاب زدن ایفا میکند و اگر دچار کشیدگی شود باید دوچرخه سواری را مدتی کنار بگذارید چون مفصل زانو به طور کل تحت تاثیر قرار میگیرد و بواسطه متصل بودن به عصب سیاتیک، درد نیز به سراغتان خواهد آمد.

ماهیچه همسترینگ عضله درگیر در دوچرخه سواری

ماهیچه چهار سر ران: یکی از قدرتمندترین ماهیچه های بدن است که هم در قسمت جلو ران و هم در اطراف ران قرار دارد و از نظر طولی نیز از بالاترین قسمت ران تا زانو امتداد دارد و شامل چهار عضله قدرتمند است، به همین علت به ماهیچه چهار سر ران نام گرفته است. این ماهیچه ها برعکس عضله همسترینگ که نقش خم کردن زانو را داشت، نقش صاف کردن زانو را بر عهده دارند که به طور مستقیم در رکاب زدن نقش دارد.

ماهیچه چهار سر ران درگیر در دوچرخه سواری

عضلات پُشت ساق پا: در قسمت پُشت پا و در میان زانو تا ساق پا، دو عضله مهم قرار دارند که به وسیله تاندون آشیل، به پاشنه پا که بر روی رکاب دوچرخه قرار میگیرد، متصل شده اند. به طور کلی آسیب وارد شدن به عضلات پشت ساق پا میتواند از چند هفته تا چند ماه، دوچرخه سواری شما را کاملاً تعطیل کند.

عضلات پشت ساق پا در میان عضلات درگیر در دوچرخه سواری

عضله تیبیالیس قدامی: نقطه اتصال پاشنه با زمین و رکاب دوچرخه میباشد که نقش مهمی در تکان دادن مچ پا دارد و پایین ترین عضله درگیر در دوچرخه سواری میباشد که باید مواظب باشید آسیب نبیند.

به غیر از عضلات پا کدام ماهیچه ها در دوچرخه سواری درگیر هستند؟

عضلات درگیر در دوچرخه سواری را اگر به دو بخش اصلی و فرعی تقسیم کنیم، عضلات درگیر پا که نقش اصلی در رکاب زدن دارند را میتوان به عنوان عضلات درگیر اصلی معرفی کرد که در بالا به آنها اشاره داشتیم، اما عضلات درگیر دیگر که در بخش بالای لگن قرار دارند چه نقشی دارند؟

عضلات بالایی بدن در هنگام دوچرخه سواری، نقش تعادل و کنترل دوچرخه سوار را بر عهده دارند، این عضلات عبارتند از: عضلات شانه، دست ها و عضلات کمر و شکم که خودِ این موارد نیز به چندین بخش تقسیم میشوند، بنابراین درست است که برای لاغری شکم با دوچرخه عضلات شکم به طور مستقیم درگیر نیستند اما به طور غیر مستقیم نقش خود را ایفا میکنند.

برای اینکه قدرت خود را در بالارفتن از سربالایی بیشتر کنید، باید عضلات چهار سر ران و سُرینی را تقویت کنید، چون کارآمدترین عضلات درگیر در دوچرخه سواری بشمار میروند. در نظر داشته باشید که پشنهاد میشود ورزش بدنسازی را در کنار دوچرخه سواری نیز پیگیری کنید تا به نتایج بهتر و شگفت انگیزتری برسید.

در نظر داشته باشید که نوع دوچرخه سواری که دارید نیز بر میزان تاثیر گذاری و ماهیچه سازی عضلات درگیر دوچرخه سواری تاثیر دارد، به عنوان مثال وقتی در کوهستان رکاب میزنید ممکن است از روی زین بلند شوید و از بازوها و شانه ها برای بالا کشیدن چرخ های جلو دوچرخه استفاده کنید که تاثیر مستقیم بر ماهیچه های شانه میگذارد.

موضوع بسیار مهمی که باید در آخر این پُست خدمتتان عرض کنیم این است که اگر درد زانو در هنگام رکاب زدن به سراغ شما آمد، در درجه اول به تنظیم نبودن و یا سایز نبودن دوچرخه ای که از آن استفاده میکنید شک کنید، چون دوچرخه سواری نسبت به ورزش های دیگر، کشیدگی کمتری در عضلات پا بوجود میاورد، بنابراین درد زانو به احتمال زیاد باید به علت مناسب نبودن دوچرخه مورد استفاده شما باشد. همچنین قبل از شروع به رکاب زدن، حتماً 5 الی 10 دقیقه وقت گرم کردن بدن خود با حرکات نرمشی بکنید تا بدن آمادگی لازم را جهت فشار به عضلات بدست بیاورد.

دوچرخه سواری علاوه بر عضله سازی، فواید بیشماری برای بدن دارد، به عنوان مثال فعالیت قلب را بهبود میبخشد و از خطر سکته قلبی دور میکند، باعث میشود استرس روزانه کاهش یابد و جای آن را هیجان و لذت بگیرد، باعث میشود زندگیتان متحول شود و یک سبک زندگی سالم را در پیش بگیرید. به طور کلی فواید دوچرخه سواری روزانه در صورتی که در محیط سالم و همچنین به طور صحیح انجام شود زیاد است و در مجله دوچرخه در این خصوص پُست هایی نیز منتشر شده است.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.