با تکنیک های دوچرخه سواری کوهستان آشنا شوید
با تکنیک های دوچرخه سواری کوهستان آشنا شوید

با تکنیک های دوچرخه سواری کوهستان آشنا شوید


با اطلاع از نکات و تکنیک های دوچرخه سواری کوهستان که در مجله دوچرخه باچرخ تهیه شده است، تجربه عالی از دوچرخه سواری کوهستان خواهید داشت. در این پُست با عنوان کردن چند نکته کلیدی که آن را با عنوان تکنیک های دوچرخه سواری کوهستان بیان میکنیم به روش صحیح دوچرخه سواری در کوهستان پی خواهید برد و خواهید توانست مانند حرفه ای ها در کوهستان و طبیعت دوچرخه سواری کنید. بنابراین تا انتهای این پُست را حتماً با دقت مطالعه نمایید.

دوچرخه سواری کوهستان

دوچرخه سواری کوهستان از لذتبخش ترین فعالیت‌هایی است که میتوان با دوچرخه انجام داد. این بخش از دوچرخه سواری همانقدر که لذتبخش و هیجان انگیز است به همانقدر نیز خطرناک و شاید ترسناک نیز به نظر برسد اما در صورت آموزش دیدن که از آن با عنوان روش صحیح دوچرخه سواری در کوهستان نام میبریم، این فعالیت میتواند برای همیشه در برنامه ورزشی و تفریحی شما قرار بگیرد و از آن لذت ببرید.

تکنیک های دوچرخه سواری کوهستان

وقتی در برنامه های دوچرخه سواری خارج از شهر و به عبارتی تور دوچرخه سواری شرکت میکنید اغلب اوقات از مسیرهایی عبور میکنید که خاکی و دارای سنگ ریزه است و بغیر از این موارد، شیب و مسیرهای مختلفی در انتظار شما خواهد بود که به نوعی برای برخی از افراد، عبور از اینگونه مسیرها به یک نوع چالش تبدیل میشود. چالش عبور از جویبارها، سنگ ها و مسیرهای کوهستانی که عموماً دارای پستی و بلندی است و برای اینکه تعادل دوچرخه سوار بهم نخورد و روی زمین نیفتد باید مهارت دوچرخه سواری کوهستان را آموزش دیده باشید. این مهارت‌ها همان نکات طلایی و روش صحیح دوچرخه سواری در کوهستان است که قرار است در این پُست به آنها بپردازیم، در نظر داشته باشید که برای دوچرخه سواری کوهستان باید حتماً از دوچرخه مناسب این کار یعنی دوچرخه کوهستان استفاده نمایید.

تکنیک های دوچرخه سواری کوهستان

به دوچرخه اجازه دهید مسیر خود را برود

این موضوع از مهارت دوچرخه سواری به این معنی است که بدنتان را در مقابل فشارهای سنگ ها و مسیر کوهستانی آرام و شل نگه دارید و بگذارید دوچرخه مسیر خودش را که در واقع پا خور بهتری دارد انتخاب کند. هنگام عبور از سنگ ها، آنها را با دقت پشت سر بگذارید. اگر قرار است در مسیر به سمت پایین بیایید و از موانعی بگذرید، آرنج ها و زانوهای خود را به سمت بیرون باز کنید و کمی به سمت جلو خم شوید.

حرکت و سرعت خود را در طول مسیر حفظ کنید

با اینکه با چالش های مختلفی در طول مسیر کوهستانی مواجه میشوید این نکته را در نظر داشته باشید که آرام حرکت کردن و توقف در جاهای خطرناک میتواند به جای کمک کردن به شما برایتان خطرناک باشد، بنابراین دیگر مهارت دوچرخه سواری در کوهستان این است که در هنگام مواجه با مسیرهای سخت، آنها را با همان سرعت پشت سر بگذارید و در کنار سرعت، حواستان به چالش های مسیر پیش رو باشد و در صورت نیاز به توقف، در یک جای ایمن و صاف، توقف کنید.

وزن خود را بر اساس شرایط مختلف جا به جا کنید

سومین مهارت دوچرخه سواری که البته بسیار مهم است این است که در مناطق کوهستانی که شیب و سراشیبی زیادی دارد، وزن خود را به سمت اطراف و یا همان جلو و عقب هدایت کنید، به این صورت که در هنگام سربالایی وزن خود را به سمت جلو ببرید و در هنگام سراشیبی با مانع به سمت پشت زین وزن خود را هدایت کنید تا وزن بر روی چرخ عقب باشد.

در زمان مناسب ترمز کنید

در مورد چهارم لیست مهارت دوچرخه سواری به مورد ترمز میرسیم. وقتی که فکر میکنید ممکن است با سرعت به زمین بخورید ممکن است هر دو ترمز را به شدت فشار دهید، شما باید در مقابل این حرکت از خودتان آرامش نشان دهید به این معنی که باتوجه به عملکرد قدرتمند ترمزهای دوچرخه کوهستان، بهتر است ترمز را آرام فشار دهید تا به مرور زمان دچار درد دست نشوید، چون یکی از دردهای شایع دوچرخه سواران، همین درد دست میباشد که عملکرد رکاب زدن را مختل خواهد کرد. همچنین سعی کنید سرعت خود را با توجه به شرایط محیط وفق دهید تا نیاز نباشد پشت سرهم ترمز کنید و نکته طلایی این بخش این است که استفاده از ترمز عقب در اولویت قرار دارد، چون ترمز جلو باعث لغرش چرخ ها میشود و خطر زمین خوردن را بالا میبرد.

از همه دنده های دوچرخه کوهستان خود استفاده کنید

چرخ دنده هایی که بر روی دوچرخه قرار دارد برای تزئین دوچرخه نیست! پس باید به موقع با توجه به شیب زمین از چرخ دنده های مناسب استفاده کنید، نکته مهم این است که قبل از رسیدن به شیب و با پیش بینی به موقع باید دنده مناسب را پیدا کنید، این به شما کمک میکند بهتر رکاب بزنید و دچار افت و یا افزایش بیش از حد سرعت نشوید.

کمک فنر دوچرخه خود را به درستی تنظیم کنید

دوچرخه شما ممکن است فقط در بخش جلو دارای کمک فنر باشد و یا فول ساسپنشن باشد و هم در جلو و هم در بخش عقب، دارای کمک فنر و سیستم تعلیق باشد. این کمک فنرها به طرز شگفت آوری میزان پرش های ناخواسته عبور از سنگ ریزه ها را ناپدید میکند، اما کمک فنرها مدل های مختلفی دارند که باید از نوع خوب و استاندارد آنها استفاده کنید و به طور کامل با عملکرد سیستم تعلیق آشنا شوید.

به مسیری که قرار است از آن عبور کنید نگاه کنید

هفتمین مهارت دوچرخه سواری کوهستان که در لیست ما قرار دارد این است که به جای نگاه کردن به سنگ هایی که ترس دارید با آنها برخورد کنید و به زمین بیفتید، به سمت رو به رو و مسیری که قصد عبور از آن را دارید نگاه کنید. چانه کمی به سمت پایین و نگاه به سمت مستقیم باشد.

برای دوچرخه سواری کوهستان باید از دوچرخه کوهستان استفاده کرد

تعمیر کردن دوچرخه را قبل از ورود به کوهستان آموزش ببینید

مهارت دوچرخه سواری آخر از این لیست، بیشتر به پیش از سفر مربوط میشود. با ورود به طبیعت در مسیرهای خارج از شهر، دست شما از تعمیرکاران حرفه ای دوچرخه دور میشود، در اولین قدم باید نحوه تعمیر دوچرخه و پنچرگیری را آموزش دیده باشید و در قدم دوم این است که باید لوازم پنچرگیری، تعمیر دوچرخه و لوازم روغن کاری و تمیزکاری زنجیر دوچرخه را همراه خود داشته باشید.

امیدواریم از این پُست مجله دوچرخه باچرخ استفاده برده باشید و بتوانید یا آموزش مهارت دوچرخه سواری کوهستان، از این سبک ورزشی استفاده کنید و نهایت لذت را ببرید. شما میتوانید با جستجو در مجله باچرخ، از دیگر مطالب آموزشی ما بصورت رایگان استفاده نمایید و دانش خودتان را در زمینه ورزش دوچرخه سواری بالا ببرید.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.