تفاوت دوچرخه کوهستان و شهری در چیست؟
تفاوت دوچرخه کوهستان و شهری در چیست؟

تفاوت دوچرخه کوهستان و شهری در چیست؟


تفاوت دوچرخه کوهستان و شهری در چیست؟ در این پُست از مجله باچرخ با اطلاع از تفاوت های دوچرخه کوهستان و شهری به یک انتخاب مناسب برای خرید دوچرخه خواهید رسید. همانطور که احتمالاً میدانید دوچرخه کوهستان و دوچرخه شهری، دو مُدل از انواع دوچرخه هستند که طرفداران بیشتری نسبت به سایر مدل ها دارند و این موضوع، به سبک زندگی افراد باز میگردد. افرادی که برای تردد در شهر به عنوان مثال برای رفتن به سر کار، قصد خرید دوچرخه را دارند به سراغ دوچرخه شهری میروند و افرادی نیز که به طبیعت گردی و رکاب زدن در کوهستان و فضاهای طبیعی علاقه دارند به سراغ دوچرخه کوهستان میروند. در این پُست در خصوص تفاوت این دو مُدل از دوچرخه، اطلاع پیدا میکنید.

دوچرخه کوهستان

معمولاً افراد حرفه ای و افرادی که دید بلند مدت به ورزش دوچرخه سواری دارند به سراغ مُدل کوهستان میروند، چون علاوه بر محیط های آفرود و طبیعی، میتوانند داخل شهر هم از آن استفاده کنند. اگر بخواهیم به چند مورد از مزیت های این مدل اشاره کنیم میتوانیم موارد زیر را عنوان کنیم:

- هندسه طراحی مُدل کوهستان به صعود پر قدرت در شیب ها کمک میکند.

- سیستم تعلیق و کمک فنرهای موجود در مدل کوهستان کنترل بیشتری را برای فرد به ارمغان میاورد.

دوچرخه کوهستان نسبت به دوچرخه شهری فواید بیشتری دارد

- دستگیره های حرفه ای و گسترده تر، مانور بیشتری را برای شما بوجود میاورد.

- چرخ های قابل تعویض با سایزهای مختلف، امکان عبور از مسیرهای مختلف را برایتان بوجود میاورد.

- با مدل کوهستان میتوانید بایک پکینگ که مُدل آفرود پذیر سفر با دوچرخه است را تجربه کنید و از گردشگری لذت ببرید.

دوچرخه شهری

دم دست ترین و راحت ترین دوچرخه ای که میتوان در شهر از آن استفاده کرد را با نام دوچرخه شهری میشناسند، اگر در انواع دوچرخه به دنبال یک نمونه راحت و سبک هستید و قصد رکاب زدن در خارج از شهر را ندارید، این مدل میتواند گزینه خوبی برای شما باشد چرا که قیمت آنها نیز نسبت به مدل های کوهستان، کمتر است. در ادامه به چند مورد از مهمترین مزیت های دوچرخه های شهری اشاره داریم:

از تفاوت های دوچرخه شهری و کوهستان، محدودیت دنده و کمک فنر میباشد

- در طراحی این مدل ها، مرکز ثقل به گونه ای طراحی و در نظر گرفته شده است که کنترل این وسیله را در مسیرهای صاف راحت تر میکند.

- با توجه به اینکه این مدلها توسط افراد آماتور و غیر حرفه ای بیشتر استفاده میشود، وزن این مدلها کمتر از مدلهای کوهستان است و استفاده از آن را بخصوص برای بانوان راحت تر میکند.

تفاوت دوچرخه کوهستان و شهری

اگر بخواهیم از تفاوت دوچرخه کوهستان و شهری صحبت کنیم، باید در خصوص معایب هر کدام و در واقع محدودیتهای هر کدام که در هنگام دوچرخه سواری برای افراد ایجاد میکنند صحبت کنیم. بنابراین در ادامه بیشتر در این خصوص صحبت میکنیم.

مدل شهری نسبت به مدل کوهستان سرعت کمتری دارد، این کاهش سرعت به علت دنده ها، نوع فریم دوچرخه و همچنین طراحی کلی است که باعث میشود موضوع آیرودینامیک در مدل های کوهستان بهتر رعایت شود و در نتیجه سرعت را افزایش میدهد.

دوچرخه شهری را نمیتوان به راحتی به مدل های مختلف تبدیل کرد تا در مکان های مختلف از آن استفاده شود، اما در مدل کوهستان شاهد این موضوع هستیم که با چند تغییر نسبتاً راحت میتوان آن را به یک دوچرخه مناسب سفر نیز تبدیل کرد.

محدودیت کمک فنر و دنده ها در دوچرخه شهری در زمانی که قصد عبور از یک شیب را دارید به شدت محسوس است و یک مشکل جدی برای مدل شهری بحساب می آید.

در نهایت در هنگام خرید دوچرخه اگر بین مدل شهری و کوهستان شک داشتید، پیشنهاد ما به شما با توجه به تفاوت های دوچرخه کوهستان و شهری که عنوان شد، استفاده از دوچرخه کوهستان میباشد. اگرچه با خرید دوچرخه کوهستان مجبور خواهید بود هزینه بیشتری پرداخت کنید و وسیله شما سنگین تر خواهد بود، اما از این جهت که میتوانید به راحتی در تمام مسیرها یعنی آسفالت و غیر آسفالت از آن استفاده نمایید یک مزیت بسیار مهم به شمار میرود و در نهایت با داشتن کمک فنر و دنده ها دوچرخه سواری لذتبخش را برای شما به ارمغان می آورد.

امیدواریم از این پُست از مجله دوچرخه باچرخ استفاده برده باشید، شما میتوانید با گشت و گذار در مجله اینترنتی باچرخ، اطلاعات بسیار مفیدی در خصوص دوچرخه سواری بدست بیاورید و با استفاده از دوچرخه، یک سبک زندگی سالم را در پیش بگیرید.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.

خوشحال میشیم نظرت رو بدونیم یا به سوالت پاسخ بدیم

ابتدا وارد شوید

نظرات

فعلاً نظری درباره این متن نوشته نشده!