قدرتمندترین پاسپورت جهان 2021
قدرتمندترین پاسپورت جهان 2021

قدرتمندترین پاسپورت جهان 2021


مانند سال های گذشته، قدرت پاسپورت ملیت های مختلف بررسی شد و یک کشور آسیایی توانست در رتبه نخست قدرتمندترین پاسپورت جهان 2021 قرار گیرد. برخی از افراد مخصوصاً جهانگردها و سایکل توریستها علاقه مند هستند از رتبه کشور ایران نیز باخبر باشند، در ادامه درباره رتبه پاسپورت ایران 2021 نیز برای شما خواهیم گفت. همپنین برای آن دسته از افرادی که قبل از شروع جهانگردی شاید به فکر دریافت پاسپورت دوم باشند تا بتوانند با محدودیت کمتری در کشورهای جهان و مخصوصاً اروپا سفر کنند، این لیست میتواند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد.

معتبرترین پاسپورت جهان 2021

بر اساس سایت معتبر henleypassportindex و شاخص های مختلفی که برای اندازه گیری تعریف میکند، برای مثال حتی ویزای فرودگاهی و ویزای در بدو ورود را در محاسبات خود می آورد، پاسپورت ژاپن به عنوان معتبرترین پاسپورت جهان در سال 2021 انتخاب شد و در واقع شهروندان ژاپنی برای ورود به ۱۹۱ کشور جهان، نیاز به دریافت ویزا ندارند، این جایگاه در سالهای گذشته در اختیار هر دو کشور سنگاپور و ژاپن بود که اجازه ورود به ۱۹۰ کشور را داشتند، اما در سال میلادی 2021 ژاپن توانست با ورود به ۱ کشورِ بیشتر، رتبه نخست را از آن خود کند. در هر صورت همچنان این شاهکار در منطقه آسیا باقی مانده است و کشورهای آسیایی در رتبه های اول تا سوم قرار دارند که در ادامه، لیست سایر کشورها را نیز خواهید دید.

جوامعی که به کشورهای مختلف سفر میکنند و محدودیت کمتری دارند شکوفایی بیشتری خواهند داشت و از مزایای مختلفی برخوردار خواهند شد، برای نمونه تصور کنید که اگر محدودیت کمتر باشد سفرهای سایکل توریستی و همچنین دوچرخه سواری چقدر میتواند گسترش یابد و افراد بیشتری از این نوع سفر استفاده کنند، این موضوع به خصوص برای سایکل توریست ها که مدت زمان اقامت و رکاب زنی در یک کشور برایشان مهم است میتواند از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار باشد.

قدرتمندترین پاسپورت جهان 2020

لیست قدرتمندترین پاسپورت های جهان 2021

سایت هِنلی henley که در واقع شاخص جهانی است و همه کشورها برای اطلاع از رتبه بندی قدرت پاسپورت به آن رجوع میکنند لیستی از کشورها را بر اساس سال 2021 در سایت خود منتشر کرده است که به ۱۰ مورد از آنها در اینجا اشاره خواهیم داشت.

1- ژاپن  ۱۹۱ کشور

2- سنگاپور  ۱۹۰ کشور

3- کره جنوبی و آلمان  ۱۸۹ کشور

4- ایتالیا، فنلاند، اسپانیا، لوکزامبراگ  ۱۸۸ کشور

5- اتریش و دانمارک  ۱۸۷ کشور

6- سوئد، فرانسه، پرتغال، هلند و ایرلند ۱۸۶ کشور

7- آمریکا، انگلیس، نروژ، بلژیک، نیوزیلند ۱۸۵ کشور

8- یونان، مالت، سوئیس، جمهوری چک و استرالیا  ۱۸۴ کشور

9- کانادا ۱۸۳ کشور

10- مجارستان  ۱۸۱ کشور

هر کدام از کشورهای بالا همه ساله سعی میکنند تا کیفیت زندگی را برای افراد جامعه خود بالا ببرند و سعی میکنند تا با گردشگری روز دنیا در تعامل باشند، همچنین این جوامع در عرصه دوچرخه سواری و تور دوچرخه نیز فعال هستند و برای رکاب زدن و دوچرخه سواری در شهرهای این جوامع نگرانی وجود ندارد، چون فرهنگ آن پیشتر بنیان گذاشته شده است. 

رتبه پاسپورت ایران 2021

در این لیست رتبه پاسپورت ایران در رتبه ۱۰۱ قرار دارد که نسبت به سال 2020، ۳ رتبه تنزل داشته است؛ در این حالت مردم ایران میتوانند به ۴۱ کشور جهان بدون ویزا سفر کند که البته برخی از آن ها جایگاه خوبی در صنعت گردشگری ندارند و اگر بخواهیم از نگاه گردشگری به این موضوع نگاه کنیم که برای مثال ایرانیان بدون ویزا به چه کشورهای زیبا و امنی میتوانند سفر کنند و در آنجا به راحتی دوچرخه سواری کنند و حتی همراه تور دوچرخه باشند، تعداد این کشورها به حدود ۱۴ کشور کاهش پیدا میکند. به شما توصیه میکنیم پست مربوط به ویزای شینگن را در سایت باچرخ مطاله کنید.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.