آیا دوچرخه سواری بر کاهش وزن موثر است؟
آیا دوچرخه سواری بر کاهش وزن موثر است؟

آیا دوچرخه سواری بر کاهش وزن موثر است؟


تناسب اندام و کاهش وزن با دوچرخه سواری یکی از سوالات متداول افرادی است که به این ورزش محبوب علاقه مند شده اند که در باچرخ آن را بررسی کرده ایم. اما اگر بخواهیم در همین ابتدا یک پاسخ به این سوال بدهیم که آیا واقعاً دوچرخه سواری در کاهش وزن موثر است یا خیر؟ جواب بله است، دوچرخه سواری بر لاغری و تناسب اندام موثر است اما باید به صورت اصولی آن را انجام دهید و در کار خود علاوه بر نظم و پشتکار، انگیزه نیز داشته باشید. در ادامه به صورت کامل با این موضوع آشنا خواهید شد.

چگونه با دوچرخه سواری لاغر شویم؟

ابتدا در نظر داشته باشید که هدف خود را بر روی لاغری قرار ندهید چون باعث میشود از شادابی و نشاط ورزش دور شوید که همین کار باعث خواهد شد همیشه چند قدم عقب تر از برنامه خود باشید، پس فراموش نکنید که از دوچرخه سواری لذت ببرید برای مثال در گروه دوچرخه سواری باشید و یا سفر با دوچرخه را بعد از آموزشهای لازم در برنامه های خود هر چند کوتاه هم که باشد قرار دهید.

گروه دوچرخه سواری در طبیعت

توجه داشته باشید الزاماً کم شدن وزن نشان دهنده تناسب اندام نیست، ممکن است شما وزن چربی کم کنید و وزن عضله زیاد کنید که این بسیار ارزشمند است.

9 نکته طلایی برای کاهش وزن با دوچرخه

1- هدف واقعی برای وزن خود تنظیم کنید.

برای شروع، شما با استفاده از شاخص BMI میتوانید با در نظر گرفتن قد و وزن هدف اصلی خود را تنظیم کنید و از قرار دادن هدف غیر واقعی برای رسیدن به یک وزنِ بسیار کم خودداری کنید. همچنین میتوانید از یک دکتر مشاوره بگیرید تا وزن ایده آل شما را محاسبه کنند یا از محاسبه گرهای آنلاین BMI استفاده نمایید. از BMI با عنوان شاخص توده بدنی نام برده میشود و برای شما یک محدوده وزن در نظر میگیرد و برای شروع میتواند گزینه خوبی باشد.

2- هفته ای 1 کیلوگرم کاهش وزن مناسب است.

مطالعات نشان داده اند که افرادی که تصمیم میگریند به سرعت وزن کم کنند به سرعت هم وزن اضافه خواهند کرد و به سلامتی خود نیز آسیب میزنند، بنابراین ایده آل این است که برنامه خود را برای حداکثر هفته ای 1 کیلوگرم کاهش وزن با دوچرخه تنظیم کنید. این مقدار کاهش وزن را میتوانید با یک ساعت در روز دوچرخه سواری ثابت و یا دوچرخه سواری در طبیعت به دست بیاورید.

3- با سرعت متوسط دوچرخه سواری کنید.

اگر قصد سوزاندن چربی را دارید باید با سرعت متوسط رکاب بزنید به طوری که ضربان قلب شما بین 68 تا 79 درصد از حداکثر توان خود باشد که آن را با دستگاه های دیجیتالی میتوانید اندازه گیری کنید. اگر در خصوص سرعت متوسط دوچرخه سواری اطلاعی ندارید بهتر است پُست مربوط به آن را با عنوان سرعت متوسط دوچرخه سواری در مجله اینترنتی باچرخ مطالعه کنید، این سرعت معمولاً وقتی در تور دوچرخه و همراه گروه دوچرخه سواری باشید به دست خواهد آمد.

4- با دوچرخه به محل کار بروید.

اگر در شهری زندگی میکنید که هوای آن پاک است و محل کار شما نیز زیاد دور نیست میتوانید از دوچرخه برای حمل و نقل استفاده کنید تا به جای استفاده از ماشین و مترو، کمی تحرک داشته باشید. این کار همچنین باعث میشود که تمرکز و خلاقیت شما افزایش یابد و بهره وری در کار نیز بیشتر خواهد شد.

5- هفته ای 2 جلسه سنگین دوچرخه سواری کنید.

دوچرخه سواری و لاغری

وقتی به صورت سنگین رکاب بزنید و ورزش کنید، قلب و عروق شما آماده عملکرد بهتری خواهد بود و بدن نیز به صورت بهتری کالری میسوزاند. برای این کار باید ضربان قلب خود را بین 70 تا 90 درصد قرار دهید و این کار را 2 یا 3 بار در هفته انجام دهید، تمرینات هوازی را حتماً در کنار دوچرخه سواری داشته باشید.

6- به اندازه کافی بخوابید.

خواب به طور موثری بر وزن تاثیر گذار است، هر چقدر هم که رکاب بزنید و ورزش کنید ولی به خواب خود اهمیت ندهید تاثیری در تناسب اندام مشاهده نخواهید کرد. میزان خواب خوب میتواند بین 6 تا 8 ساعت به ازای هر شب باشد. فراموش نکنید که خوابِ خوب به ترمیم بدن و ساخت عضلات کمک خواهد کرد.

7- در کنار دوچرخه سواری ورزشهای دیگر هم داشته باشید.

درست است که دوچرخه سواری در کاهش وزن، عالی به شمار میرود اما این کار اگر به صورت تخصصی انجام شود لازم است با دیگر ورزشها تکمیل یابد تا از درد مفاصل و یا آسیبهایی که به علت آماده نبودن بدن رخ میدهد جلوگیری شود.
ورزشهای خوبی که در کنار رکاب زدن میتوانید از آنها استفاده کنید عبارتند از: شنا، پیلاتس، زومبا، بوکس و یوگا

8- غذا به اندازه کافی میل کنید.

رکاب زدن نیازمند داشتن انرژی است و مطمئن باشید نخوردن غذا هیچ کمکی به شما نخواهد کرد، بهترین کار این است که هر وعده های غذایی را میل کنید، اما کم و برنامه ریزی شده. همچنین خوردن سبزیجات را فراموش نکنید.
از خوردن غذاها و تنقلات شیرین و همچنین خوردن فست فود و سرخ کردنی ها خودداری کنید. دقت داشته باشید مواد قندی که وارد بدن میشوند اگر مصرف نشوند به صورت چربی در بدن تجمع خواهند یافت.

9- قبل از صبحانه کمی دوچرخه سواری داشته باشید.

تحقیقات نشان داده اند چیزی در حدود 30 دقیقه رکاب زدن قبل از خوردن صبحانه میتواند در کاهش وزن موثر باشد. چون معده خالی است و بدن مجبور است از چربی های ذخیره شده برای سوخت و ساز بدن استفاده کند، اما اگر بیش از نیم ساعت رکاب میزنید لازم است تا صبحانه میل کنید.
امیدواریم این پست از مجله اینترنتی باچرخ برای شما مفید بوده باشید و از ورزش کردن نه تنها برای کاهش وزن بلکه برای داشتن نشاط و روحیه بالا استفاده کنید و در تور دوچرخه نیز شرکت داشته باشید تا در کنار یک گروه دوچرخه سواری پر انرژی بتوانید بهتر ورزش کنید و از هوای پاک و مناظر زیبا نیز بهره ببرید.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.