7 اصل مهم از اصول طبیعت گردی مسئولانه

7 اصل مهم از اصول طبیعت گردی مسئولانه


اصول طبیعت گردی مسئولانه شامل 7 اصل مهم است که برای آموزش طبیعت گردی و فرهنگ طبیعت گردی باید به این اصول طبیعت گردی و سفر پایبند باشید. طبیعت گردی زمانی میتواند ارزشمند باشد که هیچ اثری از طبیعت گرد در طبیعت باقی نماند، بنابراین بهتر است با 7 اصل طبیعتگردی مسئولانه آشنا باشید. جمله ای که افراد فعال در صنعت گردشگری به کار میبرند این است که باید همانگونه که در طبیعت وارد میشوید به همانگونه نیز از آن خارج شوید و هیچ اثر مخربی از خودتان به مناطق بکر و زیبای جهان وارد نکنید. تور دوچرخه سواری نیز یکی از بخش های اکوتوریسم و گردشگری میباشد که با ورود به طبیعت و مناطق جنگلی و کوهستانی، لحظات بسیار ناب و هیجان انگیزی را برای دوچرخه سواران فراهم میکند و لازم است دوچرخه سواران نیز با اصول طبیعت گردی مسئولانه آشنا باشند و آنها را رعایت کنند. با ما در باچرخ همراه باشید.

اصول طبیعت گردی

احتمالاً شما هم به عنوان یک طبیعت گرد و دوچرخه سواری که در تور دوچرخه سواری شرکت میکنید دوست ندارید به محیط زیست آسیب بزنید اما ممکن است بر اساس نداشتن دانش لازم، ناخودآگاه موجب آسیب به طبیعت اطرافتان شوید. 

7 اصلی که در ادامه به آنها اشاره داشته ایم با عنوان Leave No Trace شناخته میشوند و با رعایت آنها میتوان به صورت اصولی به مناطق طبیعی جهان وارد شد و بدون هیچگونه اثر تخریپ پذیر، از آن خارج شد.

دوچرخه سواری در طبیعت

1- برنامه ریزی داشته باشید و آماده شوید.

وقتی شخص طبیعت گرد برای ورود به مناطق طبیعی آمادگی نداشته باشد و برنامه ریزی نکرده باشد، به احتمال زیاد به مشکل خواهد خورد و همین مشکل داشتن میتواند آغازگر تخریب محیط زیست باشد، برای نمونه ممکن است چوب درختان را قطع کند و یا در مواردی به علت نداشتن برنامه ریزی وارد جایی شود که حیوانات وحشی در آن هستند و موجب آسیب رساندن به خود و حیوانات خواهد شد.

لازم است تا شرایط و موقعیت منطقه را بررسی کنید، برای شرایط اضطراری آماده باشید، به گروه های کوچک تقسیم شوید و برای به حداقل رساندن ضایعات نیز، آنها را دوباره بسته بندی کنید و کیسه زباله همراه خود داشته باشید.

2- بر روی سطوح صاف و ثابت کمپینگ کنید.

اگر پُست مخصوص نکات کمپینگ را در باچرخ خوانده باشید میدانید که در هنگام کمپینگ باید چه نکاتی را رعایت کنید. از برپایی چادر بر روی سطوح نا ایمن خودداری کنید.

حداقل 60 متر از دریاها و جویبارها دور باشید، در صورت امکان مکانهایی را انتخاب کنید که قبلاً مورد استفاده قرار گرفته است، همچنین در جاهایی چادر برپا کنید که ترجیحاً پوشش گیاهی ندارد.

کمپینگ و دوچرخه

3- زباله ها را به درستی جمع کنید.

این مورد در تمام موارد یعنی هم زباله های موارد غذایی و هم شست و شوها باید رعایت شود. مواد خود را باز کنید، استفاده کنید و دوباره بسته بندی کنید، چیزهایی که همراه خود به طبیعت میبرید نباید در آنجا باقی بماند، تمام زباله ها و پسماندهای غذایی را در کیسه زباله بیندازید و با خود برگردانید تا در سطل زباله داخل شهر بیندازید.

برای دفع زباله انسانی، آن را بین 15 تا 20 سانتیمتر زیر زمین قرار دهید و پس از اتمام روی آن را بپوشانید، توجه داشته باشید حتماً 60 متر از محل کمپ و منابع آبی مثل دریاچه ها دور باشید.

4- چیزی را از طبیعت برندارید.

یک ضرب المثل خارجی هست که میگه: فقط عکس بگیرید، فقط جای رد پا بگذارید. این بدان معنی است که نباید گل بپینید، درختی را قطع کنید و یا در جایی یادگاری بنویسید. در خصوص مناطق باستانی نیز گفته شده است به آثار باستانی دست نزنید.

5- کمتر آتش درست کنید و مراقب باشید.

استفاده نکردن از چوب و برپایی آتش میتوان راهکار خوبی باشد اما از آنجایی که برپایی آتش در کمپینگ به خصوص برای پخت و پز بخشی از سفر است آن را نمیتوان نادیده گرفت، بنابراین توصیه شده است از اجاق های سفری به جای آتش استفاده شود، همچنین برای روشنایی نیز بهتر است از چراغ های شارژی و خورشیدی استفاده شود. 

در صورتی که اجاق سفری نداشتید، فقط از چوب های ریخته شده بر روی زمین استفاده کنید و شعله را کوچک و به دور از منابع اشتعال پذیر مثل درختان قرار دهید. بعد از اتمام کار، حتماً آتش را خاموش و خاکسترها را سرد کنید و سپس آنها را پخش کنید.

6- به حیات وحش احترام بگذارید.

به حیوانات وحشی برای گرفتن عکس نزدیک نشوید، مخصوصاً اگر در حال دوچرخه سواری هستید و یا به صورت گروهی در تور دوچرخه سواری هستید. بهترین کار این است که همراه خود دوربین با لنز بزرگنمایی داشته باشید.
هرگز به حیوانات وحشی غذا ندهید و آنها را به خود نزدیک نکنید. غذا دادن به حیوانات وحشی باعث آسیب رساندن به سلامت آنها و تغییر رفتار طبیعی آنها میشود، همچنین آنها را به انسانها نزدیک میکند که این بسیار خطرناک است.

در صورت داشتن حیوان خانگی، یا آنها را در خانه بگذارید و یا در صورت ورود به حیات وحش، حتماً آنها را کنترل کنید.

در مواقعی باید بسیار مواظب باشید، از جمله زمان جفت گیری حیوانات، لانه سازی و یا در زمستان ها که در حال ذخیره سازی مواد غذایی هستند.

7- حواستان به دیگر بازدیدکنندگان باشد.

به سایر بازدیدکنندگان احترام بگذارید و طوری رفتار کنید که آنها نیز تجربه خوبی از طبیعت گردی داشته باشند. مودب باشید. بگذارید صداهای طبیعت غالب باشند، بلند صحبت نکنید و آرامش طبیعت را برهم نزنید.

این 7 مورد را در طبیعت گردی و تور دوچرخه سواری رعایت کنید تا پس از ما نیز افراد از محیط زیست و منابع طبیعی به بهترین شکل بهره ببرند.


مطالب باچرخ دارای کپی رایت میباشند و با افراد کپی کننده برخورد قانونی صورت میگیرد.

خوشحال میشیم نظرت رو بدونیم یا به سوالت پاسخ بدیم

ابتدا وارد شوید

نظرات

فعلاً نظری درباره این متن نوشته نشده!
پیشنهادات فروشگاه باچرخ

باچرخ اولین و تنها پلتفرم سفر با دوچرخه

با عضویت و تکمیل حساب کاربری، اعتبار هدیه بگیرید

۱۵۰۰۰ تـومـان اعـتبار هدیه