دوچرخه بانوان دارای چه ویژگی هایی است؟

دوچرخه بانوان دارای چه ویژگی هایی است؟


اگر به دنبال خرید دوچرخه بوده باشید متوجه شده اید که دوچرخه ها بر اساس جنسیت نیز دسته بندی میشوند، اما دوچرخه بانوان چه تفاوتی با سایر دوچرخه ها دارد؟ در این پُست از مجله گردشگری ورزشی باچرخ قصد داریم دوچرخه ویژه بانوان یا همان Ladies Bicycle را بررسی کرده و مدل های محبوب و جهانی آن را معرفی کنیم پس همراه ما در باچرخ باشید.

دوچرخه بانوان

به دلیل تفاوت هایی که در شکل بدن و استخوان بندی بانوان نسبت به آقایان وجود دارد شرکت های دوچرخه سازی تصمیم گرفتند که برای راحتی هر چه بیشتر بانوان نسبت به ساخت مدلهای ویژه برای آنها اقدام کنند و این شد که Ladies Bicycle تولید و در جهان عرضه شد. حالا اگر دختران و بانوان قصد داشته باشند به طور جدی دوچرخه سواری کنند به دنبال دوچرخه بانوان برای خرید میگردند این مدلها در رده های بالا از نظر کیفیت هیچ چیزی نسبت به سایر دوچرخه ها کم ندارد، اما تفاوت این مدلها با سایر مدلها و دوچرخه های مردانه چیست؟ در ادامه این موارد را بررسی کرده ایم.

دوچرخه سواری بانوان

تفاوت دوچرخه بانوان با دوچرخه آقایان

هندسه طراحی 

تفاوت بزرگ و اساسی در دوچرخه های زنانه نسبت به مدلهای مردانه را میتوان در تناسب اندازه آنها دانست. شرکت های تولید کننده، داده های مختلفی دارند که بر اساس آن، طراحی هندسه این وسیله محبوب را انجام میدهند. به عنوان مثال بانوان در اکثر مواقع نسبت به آقایان قد کوتاهتری دارند، بنابراین دوچرخه بانوان نسبت به مدل آقایان ارتفاع کمتری دارد.

از دیگر اندازه هایی که در این دوچرخه ها به واسطه کوتاه تر بودن ستوان فقرات (کمر) بانوان نسبت به آقایان لحاظ میشود، کوتاه کردن طول این وسیله است و به همین واسطه خانم ها راحت تر میتوانند به فرمان دسترسی داشته باشند.

کرپی فرمان

کرپی در واقع بخش اتصال دهنده فرمان به دو شاخ دوچرخه است که ارتفاع آن در نوع نشستن فرد و در نتیجه کیفیت دوچرخه سواری تاثیر گذار است. کرپی ها به دو بخش ثابت و قابل تغییر تقسیم میشوند که معمولاً در دوچرخه بانوان، کرپی از نوع قابل تغییر استفاده میشود.

زین

از دیگر مواردی که برای بانوان شخصی سازی میشود زین میباشد. زین در مدل های لیدی، داری پهنای بیشتری است و در ارتفاع پایین تری نیز قرار میگیرد.

دستگیره

در حالت کلی، دختران و بانوان شانه های باریک تری نسبت به آقایان دارند و این مورد نیز در دوچرخه سواری بانوان تاثیرگذار است. یکی از مشکلاتی که دختران و بانوان در استفاده از مدلهای مردانه با آن در استفاده طولانی مدت روبه رو خواهند شد درد شانه است. در دوچرخه بانوان دستگیره در قسمت نزدیک تری نسبت به مرکز فرمان قرار دارد.

اهرم ترمز

به واسطه کوچک تر بودن دست های خانم ها و دختران، اهرم های ترمز نیز سایز متناسب تری در مدل لیدی دارند.

وزن سبک تر و نوع قرار گیری پدال ها از دیگر تفاوت هایی است که برای خانم ها در این وسیله محبوب وجود دارد.

در خصوص سایزبندی وسیله ای که قصد دارید بخرید اگر اطلاعاتی ندارید بهتر است پُست باچرخ را با عنوان هر آن چیزی که باید درباره سایز دوچرخه بدانید مطالعه نمایید.

برندهای منتخب دوچرخه بانوان

بهتر است بدانید برخی از برندها هیچ اعتقادی به تفاوت ها ندارند و ترجیح میدهند مدل هایی تولید کنند که هر دو دسته بتوانند از آنها استفاده نمایند. اما برخی از برندها بسیار به اصول تفاوت ها اعتقاد دارند.

شما قبل از انتخاب مدل مخصوص بانوان، باید ابتدا با انواع دوچرخه آشنا باشید تا بتوانید در حوزه تخصصی که قصد دارید در آن فعالیت داشته باشید مدل مناسب خودتان را تهیه نمایید.

برای مثال فردی که قصد دارد سفر با دوچرخه را تجربه کند به دنبال دوچرخه توریستی میگردد یا مثلاً  شخصی که قصد داشته باشد در تور دوچرخه سواری و طبیعت گردی شرکت کند باید به دنبال دوچرخه کوهستان باشد و حالا که نوع دوچرخه خود را انتخاب کرد اگر خانم است به دنبال دوچرخه لیدی بگردد.

برندهای منتخب عبارتند از: Boardman - Liv -Trek - Cannondale - Canyon

امیدواریم از این پُست مجله گردشگری ورزشی باچرخ استفاده برده باشید و مسیر خوبی در پیش رو داشته باشید.

خوشحال میشیم نظرت رو بدونیم یا به سوالت پاسخ بدیم

ابتدا وارد شوید

نظرات

فعلاً نظری درباره این متن نوشته نشده!

باچرخ اولین و تنها پلتفرم سفر با دوچرخه

با عضویت و تکمیل حساب کاربری، اعتبار هدیه بگیرید

۱۵۰۰۰ تـومـان اعـتبار هدیه

travelogue bacharkh

کسب درآمد با سفرنامه نویسی باچرخ

هر سفرنامه ۱,۰۰۰,۰۰۰ ریـال

نوشتن سفرنامه