نکات مهم حمل دوچرخه با هواپیما
نکات مهم حمل دوچرخه با هواپیما

نکات مهم حمل دوچرخه با هواپیما


حمل دوچرخه با هواپیما یکی از مواردی است که مسافران باید با قوانین آن آشنا باشند، در باچرخ با قوانین حمل دوچرخه با هواپیما آشنا شوید. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که قوانین ایرلاین ها با یکدیگر متفاوت است، حتی دیده شده است که یک ایرلاین از مبداهای مختلف قوانین مختلفی برای بار دوچرخه دارد. پس در نظر داشته باشید که مواردی وجود دارند که مختص به ایرلاین بوده و باید قبل از رزرو بلیط هواپیما با بخش فروش آن ایرلاین تماس حاصل کنید تا در جریان قوانین آن قرار بگیرید. اما بخش مهمتری نیز هست که مختص به شخص مسافر و دوچرخه سوار میباشد که حتماً باید این موارد را رعایت کند. در ادامه با ما در باچرخ همراه باشید تا یا این موارد آشنا شوید.

نکات سفر ترکیبی با دوچرخه و هواپیما

در صنعت هوانوردی مسافری قوانینی برای بار مسافر در نظر گرفته شده است، منظور از بار مسافر همان باری است که به گیت پرواز تحویل میدهید، این بار جدا از باری است که معمولاً 5 تا 7 کیلوگرم به داخل هواپیما میتوانید ببرید.
تمام پروازهای داخل کشور، شامل پروازهای چارتری و سیستمی، دارای 20 تا 30 کیلوگرم بار مجاز هستند. اما در خصوص پروازهای خارجی، بلیط هواپیما میتواند از دسته پروازهای اقتصادی باشد که در این حالت " بدون بار " است و بابت هر کیلوگرم بار باید مبلغی را بپردازید و در مورد دوم که بلیط به صورت عادی است در کلاس تجاری از 20 تا 40 کیلوگرم بار مجاز هستید که با خود حمل کنید.

سفر با دوچرخه

میانگین وزن یک دوچرخه کوهستان

بهتر است بدانید میانگین وزن یک دوچرخه کوهستان حدود 12 کیلوگرم است، این به آن معنا است که در صورت خرید بلیط هواپیمای داخلی و یا بلیط عادی پروازهای خارجی در صورت نداشتن بار جداگانه با وزن زیاد مشکلی بابت وزن دوچرخه  برای تحویل بار ندارید، اما پس استرس مسافران برای جابه جایی دوچرخه با هواپیما در کجاست؟ در ادامه متوجه خواهید شد.

دوچرخه کوهستان

سایز استاندارد بار هواپیما

قوانینی که برای بار مسافر در نظر گرفته شده است به این صورت است که باید علاوه بر اینکه وزن کالا مجاز با بلیط هواپیما خریداری شده است باید حتماً در سایز استاندارد نیز باشد. اینجا دقیقاً همان جایی است که برای حمل و نقل دوچرخه با هواپیما به مشکل برمیخورید. البته نگران نباشید راه کارهایی وجود دارد تا دوچرخه را تحویل بخش بار دهید، البته یکی رایگان و دیگری با هزینه است!

معمولی ترین سایزی که در هنگام سفر با هواپیما به بخش بار بدون هیچ دردسری میتوان تحویل داد به این صورت است: طول 68 سانتیمتر، عرض 54 سانتیمتر و قطر 35 سانتیمتر. مجموع طول و عرض و قطر نباید از 157 سانتیمتر بیشتر باشد، معمولاً این مجموع اندازه ها از 157 تا 202 سانتیمتر شامل 5 کیلوگرم اضافه بار میشود و اگر بیش از 202 سانتیمتر شود باید به صورت کارگو ارسال شود. اگر کارگو ارسال میکنید لازم نیست چرخ عقب را باز کنید.

بسته بندی دوچرخه برای بار هواپیما

ابتدا به 2 نکته مهم دقت داشته باشید: یکی آنکه حتماً اگر قصد شرکت در سفرهای دوچرخه سواری را دارید که بخشی از آن با هواپیما است و دوچرخه همراه خودتان میبرید، آچار مخصوص دوچرخه را همراهتان داشته باشید و نکته دوم اینکه، بهتر است بدانید اگر دوچرخه شما از آن دسته دوچرخه های گران قیمت و حرفه ای نیست، بسته بندی کردن دوچرخه برای تحویل بار آسان تر از زمانی است که دوچرخه را از بار تحویل میگیرید و قصد دارید دوباره دوچرخه را سرهم کنید.
برای بسته بندی دوچرخه ابتدا باید دو تا چرخ را باز کرده، رکاب را نیز باز کنید، حالا باید با کج کردن فرمان و موازی کردن آن با بدنه، بدنه را در کارتن مخصوص دوچرخه قرار دهید و سپس چرخ ها و رکاب را در کارتن قرار دهید. سپس درب آن را با چسب محکم کنید. اگر کارتن ندارید آن را میتوانید از بازار آزاد تهیه کنید و یا از کیف مسافرت دوچرخه استفاده کنید که در صورت درخواست میتوانید با ما در شرکت باچرخ تماس بگیرید تا این کیف را از خارج از کشور برای شما سفارش دهیم.

بسته بندی دوچرخه برای بار هواپیما

مشکلی که در هر دو حالت برای دوچرخه سواران پیش می آید این است که سایز دوچرخه، فقط در حالتی استاندارد میشود که دوچرخه تاشو و یا دوچرخه کودک باشد، در مورد دوچرخه های عادی و بزرگسال چه از کیف مخصوص استفاده کنید و چه از کارتن، سایز آن از استاندارد بار هواپیما خارج است، در این حالت که پیش تر نیز در بالا به آن اشاره شد یا بار شما را در حالت مسافری و یا به عنوان اضافه بار با پرداخت هزینه قبول میکنند که در حالت دوم حتی ممکن است دوچرخه را با کارگو، یعنی هواپیمای مخصوص بار با کمی تاخیر ارسال کنند. این موارد را باید حتماً قبل از رزرو بلیط هواپیما با کانتر مربوطه به صورت تلفنی هماهنگ کنید و حتماً نام شخص متصدی را بپرسید.
 


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.