مقابله با حمله سگ در هنگام دوچرخه سواری
مقابله با حمله سگ در هنگام دوچرخه سواری

مقابله با حمله سگ در هنگام دوچرخه سواری


وقتی خارج از شهر دوچرخه سواری میکنید باید حواستان به محیط اطراف باشد، اگر یک سگ به دنبال شما راه بیفتد چه عکس العملی باید از خود نشان دهید؟ در این پُست از مجله گردشگری ورزشی باچرخ قصد داریم در این خصوص بیشتر صحبت کنیم تا اگر قصد سفر با دوچرخه را دارید بتوانید از حمله سگ در امان باشید و مصدومیت را به حداقل برسانید.

وقتی سگی به دنبال یک دوچرخه سوار با شتاب حرکت میکند قصد دارد قسمتی از او را بگیرید، در این حالت ممکن است پا، شلوار، کفش و یا حتی جوراب شما را گاز بگیرید و قطعاً بعد از افتادن به زمین کار دوچرخه سوار سخت تر هم خواهد شد.

تحقیقات نشان داده اند که غریزه ای در حیوانات گوشت خوار به نام Prey drive وجود دارد که باعث میشود علاقه مند به تعقیب، گرفتن و خوردن طعمه خود باشند، بنابراین سگ های وحشی به عنوان یک غریزه طبیعی به سمت ماشین ها و دوچرخه سواران حمله میکنند چون آنها را طعمه فرض میکنند.

این غریزه در حیوانات تربیت شده نیز وجود دارد ولی مدل آنها تغییر کرده است به گونه ای که فقط علاقه دارند به دنبال توپ و وسایل کوچک که پرت میشوند بروند.

مقابله با حمله سگ در دوچرخه سواری

روشهای متوقف کردن سگ

دوچرخه سواران در هنگام مورد تعقیب قرار گرفتن توسط سگ، رفتارهای متفاوتی از خود نشان میدهند. اگر در حال رکاب زدن در یک مسیر سراشیبی باشید احتمال اینکه از سگ پیشی بگیرید زیاد است، البته باید حواستان به جاده نیز باشد تا اتفاق بدتری رخ ندهد و این موضوع را نیز بدانید که بیشتر سگ ها به طور متوسط تا 30 کیلومتر در ساعت سرعت میگیرند. در ادامه به چند مورد مهم جهت متوقف کردن سگ و مقابله با حمله این حیوان عنوان کرده ایم که بسیار زیاد به درد دوچرخه سوارانی میخورد که تصمیم دارند سفر با دوچرخه را تجربه کنند.

توقف کنید و پشت دوچرخه بمانید

یکی از بهترین راهکارهایی که میتوانید از حمله سگ دور بمانید این است که متوقف شوید تا سگ بفهمد طعمه نیستید، در این حالت بعد از توقف حتماً باید با درآوردن صدا، سگ را متوجه سازید. مراقب باشید و دوچرخه را جلوی خود قرار دهید تا مانعی بین شما و سگ باشد، در این حالت تغییر رفتار این حیوان، قابل توجه خواهد بود. اگر بازهم پشیمان نشد همانطور که دوچرخه را در جلوی خود قرار داده اید به آرامی به عقب بروید.

از اسپری فلفل استفاده کنید

این مورد نسبت به مورد اول ریسک بیشتری دارد، البته در هنگام صحبت کردن چیز خاصی بنظر نمیرسد اما وقتی در با صدای وحشتناک و قیافه ترسناک برخی از سگ ها روبه رو شوید استرس مانع از عملکرد دقیق شما خواهد شد، ضمن آنکه در این حالت باید از قبل به فکر اسپری فلفل بوده باشید و آن را دم دست خود نگه داشته باشید. در هنگامی که سگ به شما آنقدر نزدیک شد که چشمانش را میدید از اسپری فلفل استفاده کنید.

در نظر داشته باشید ترکیب مدل اول یعنی توقف و مدل دوم یعنی اسپری فلفل میتواند درصد بالاتری از امنیت را برای دوچرخه سوار رقم بزند.

برای سگ استخوان پرت کنید

وقتی این حیوان شما را در هنگام دوچرخه سواری در جاده تعقیب میکند به چیزی جز استخوانهای شما فکر نمیکند، بنابراین بهتر است بجای اینکه استخوانهایتان را به سگ بدهید، همیشه مقداری استخوان یا غذا برای حیوانات در کیف خود داشته باشید تا در هنگام بروز مشکل برای سگ پرتاپ کنید تا بیخیالتان شود.

از بطری آب دوچرخه استفاده کنید

اگر اسپری فلفل دم دستتان نبود و یا اصلاً نداشتید بهتر است از بطری آب خود استفاده کنید و به سمت سگ آب بپاشید، این کار باعث پایین آمدن دمای سگ و کمی بهتر شدن شرایط میشود، البته همچنان امکان تعقیب شما وجود دارد ضمن آنکه در این مورد به سگ باید خیلی نزدیک باشید.

و در آخر یادتان باشد به هیچ عنوان در حالت دراز کش نباشید چون به شکل خیلی بدی شما را خواهند درید و این اتفاقی است که دوچرخه سواران آماتور گرفتار آن خواهند شد.

امیدواریم بتوانید سفر با دوچرخه را با اطلاعات کامل شروع کنید، برای این کار بهتر است به دیگر مطالب ما در سایت باچرخ سر بزنید تا درباره سایکل توریسم و بایک پکینگ بیشتر بدانید، همچنین قبل از شروع سفر خود سفرنامه بخوانید تا با چالش های این نوع از سفرها آشنا شوید..


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.