سفر با دوچرخه را چگونه آغاز کنیم؟
سفر با دوچرخه را چگونه آغاز کنیم؟

سفر با دوچرخه را چگونه آغاز کنیم؟


سفر با دوچرخه برای بسیاری از افراد لذت بخش است ولی نمی دانند باید از کجا شروع کنند. در باچرخ در خصوص سفر مسافت طولانی با دوچرخه و شروع سفر با دوچرخه راهنمایی میشوید. دوچرخه سواری لذت فراوانی دارد به خصوص اگر با گردشگری و تفریح همراه شود. اگر دوست دارید دنیا را اکتشاف کنید و از هر لحظه زندگی به معنای واقعی لذت ببرید سفر با دوچرخه دقیقاً همان چیزی است که باید به سراغ آن بروید. در ادامه با موارد مختلفی از گردشگری با دوچرخه آشنا خواهید شد.

سفر با دوچرخه

سایکل توریست به فردی گفته میشود که بعد از کسب مهارت در زمینه دوچرخه سواری، کمپ زدن و حفظ جان در طبیعت و همچنین خواندن سفرنامه دوچرخه سواری افراد مختلف که قبلاً به جاهای مختلف دنیا سفر کرده اند خورجین خود را آماده کرده و راهی سفر میشود. این نوع سفر در کنار سختی هایی که دارد نوع نگاه شما را به زندگی تغییر میدهد. گذشتن از زندگی کارمندی و پا گذاشتن در مسیری که با مخاطرات زیادی همراه خواهد بود از شما فردی قوی و جسور میسازد.

در کنار سایکل توریست شدن، شما میتوانید به یکی از محبوب ترین انواع سفر با دوچرخه یعنی بایک پکینگ فکر کنید، در این حالت به جای خورجین از کیف های کوچک تر و سبک تر استفاده میشود ولی در هر صورت باید مهارتهای لازم را در خصوص مواردی که در بالا به آنها اشاره داشتیم کسب کنید.

گردشگری با دوچرخه آرزویی است که افراد زیادی آن را در رویای خود دارند ولی برای بسیاری از آنها تا آخر زندگیشان همچنان یک رویا باقی میماند. علت این امر دل نکندن از مادیات زندگی و همچنین ترس مقابله با خطراتی است که شاید به تنهایی از پس آن بر نیایند. اما این دید کاملاً اشتباه است. پس از اولین سفر خود با دوچرخه به این نتیجه خواهید رسید که چقدر این سفر لذت بخش است و می توانید طبیعت را از نزدیک لمس کنید و با مردم محلی که همیشه برایشان افراد دوچرخه سوار جذاب هستند معاشرت کنید.

سفر با دوچرخه

شما قبل از سفر نیازمند مهارت هایی هستید که در طول سفر به آنها نیاز پیدا میکنید. مهمترین این نیازها، تعمیر وسیله ای است که با آن سفر میکنید. حفظ جان در طبیعت هم در مرحله بعدی قرار میگیرد که با خواندن کتاب های مختلف میتوانید با آن آشنا شوید.

پس از آن که شما اطلاعات خود را با خواندن کتاب و سفرنامه زیاد کردید وقت آن می رسد که با یک فرد حرفه ای سفر خود را شروع کنید. کاری که در ایران به صورت انحصاری در سایت باچرخ در حال اجرا میباشد و استقبال بی نظیری از این طرح صورت گرفته است. حتی کسانی که تجربه سفر با دوچرخه را دارند ولی باز هم نمی توانند به مسافت های دور سفر کنند نیز به عنوان کمک لیدر مشغول به کار میشوند تا در زمینه های مختلف کسب تجربه کنند. 

سفر با دوچرخه

تور سفر با دوچرخه

بهتر است قبل از هر چیز چند بار همراه تور دوچرخه به مقاصد مختلف داخلی و خارجی سفر کنید و مهارت های خودتان را افزایش دهید. در تور سفر با دوچرخه که اطلاعات سفرنامه های آن در سایت دوچرخه سواری باچرخ قابل مشاهده است، در کنار حس ناب طبیعت گردی با دوچرخه، میتوانید از تجارب دیگر همرکابان استفاده کنید تا در نهایت، سفر با دوچرخه را به صورت تنهایی و یا تعداد نفرات کم آغاز کنید. 

دوچرخه سواری بانوان

همراه شدن با تور دوچرخه در پلتفرم باچرخ یک ویژگی مهم دیگر نیز دارد و آن کرایه دوچرخه است که آن را به عنوان یک خدمت در اختیار مسافران در هر شهری قرار میدهیم.

دوچرخه مخصوص مسافرت

علت اینکه برای سفر، دوچرخه مخصوص به آن معرفی شد، این بود که دوچرخه باید بتواند بار نسبتاً زیادی را در مدت طولانی بر روی خود تحمل کند به طوری که مانع عملکرد دوچرخه سوار نشود و سرعت آن را نیز زیاد تحت تاًثیر قرار ندهد. 

از این روی، دوچرخه های حرفه ای مختلفی توسط برندهای مطرح دنیا طراحی شدند که می توانند حتی تا چند سال در سفر همراه شما باشند.

در طراحی لاستیک این نوع دوچرخه ها برای اینکه سرعت خوبی را برای شما به ارمغان بیاورند، دوچرخه کوهستان و دوچرخه جاده را درکنار هم گذاشتند و از لحاظ اندازه، لاستیکی درست کردند که بین این دوچرخه ها قرار میگیرد. برای این نوع دوچرخه ها سنگ و خاک مهم نیست و در تمام نقاط میتوانید از آن استفاده کنید. ترمزهای این نوع دوچرخه ها هم میتواند مکانیکی باشد و هم هیدرولیک دیسکی، که هر کدام معایب و مزایای خود را دارد ولی معمولاً ترجیح دوچرخه سواران به استفاده از ترمزهای دیسکی میباشد. در خصوص راهنمایی بیشتر در خصوص دوچرخه توریستی میتوانید به پُست راهنمای جامع خرید دوچرخه سایکل توریستی مراجعه نمایید. همچنین بهتر است بدانید اگر سفر با دوچرخه را به صورت بایک پکینگ انجام دهید میتوانید با یک دوچرخه کوهستان نیز آن را تجربه نمایید.

دوچرخه مخصوص مسافرت

هندسه طراحی دوچرخه توریستی به هندسه استقامت و ماجراجویی شهرت یافته است، همچنین در هنگام خرید دوچرخه به این نکته دقت داشته باشید که بر اساس جنسیت، مدل های مختلفی از دوچرخه یافت میشود. این تفاوت ها در اندازه زین، اندازه تنه، طول فرمان و عرض پدال است. 

دوچرخه های توریستی بسیار حرفه ای وجود دارند که برای خرید آنها در حدود پول یک ماشین باید هزینه کنید ولی لازم نیست برای شروع آنقدر هزینه کنید، پس ابتدا مهارت خود را بالا ببرید و سپس یک دوچرخه با قیمت معقول و البته مقاوم تهیه کنید.

وسایل سفر با دوچرخه

بعد از خرید دوچرخه قدم بعدی و مهم این است که وسایل سفر با دوچرخه را تهیه کنید، اگر سفر شمل به صورت سایکل توریستی است باید خورجین داشته باشید که برند Ortlieb معروف ترین خورجین سایکل توریستی را تولید میکند و اگر هم مدل هیجان انگیز و محبوب بایک پکینگ را انتخاب کرده اید، باید کیف های مخصوص آن را داشته باشید که از فروشگاه اینترنتی باچرخ قابل خرید هستند.

به غیر از تهیه خورجین و کیف، باید تمام وسایل ریز و درشتی که نیاز دارید آماده کنید، برای این کار اگر سایکل توریست هستید میتوانید به پُست چک لیست سایکل توریست مراجعه کنید.

اگر تصمیم دارید وسایل بایک پکینگ را آماده کنید میتوانید به پُست چک لیست بایک پکینگ مراجعه کنید.

سفر با دوچرخه به دور دنیا

احتمالاً سفر با دوچرخه به دور دنیا را یا شنیده اید و یا در ذهن خود برای محقق کردن آن در آینده رویا پردازی کرده اید. اولین قدم برای تحقق این رویا این است که تجربه سفر با دوچرخه به جاهای مختلف را داشته باشید و هدف شما ثبت رکورد نباشد، چون دوچرخه سواری چیزی نیست که بتوانید برنامه ریزی دقیقی برای آن داشته باشید و موانع و مشکلات فراوانی در سفرهای طولانی به سراغ شما خواهد آمد. 

برنامه ریزی دقیق قبل از سفر به شما کمک میکند تا رویای خود را به درستی به واقعیت تبدیل کنید. برای سفر به کشورهای مختلف نیازمند ویزا خواهید بود که میتوانید راهنمای جامع اخذ ویزای جهانگردی را مطالعه کنید. اگر سفر خود را با چند نفر در میان بگذارید شاید بتوانید همسفر هم پیدا کنید تا این مسیر را به تنهایی نگذرانید. اگر به دنبال اسپانسر باشید احتمال اینکه اسپانسر پیدا کنید وجود دارد ولی قبل از همه چیز نیازمند سابقه سفر هستید چون فقط یک هدف برای سرمایه گذاری کافی نیست. در نهایت از طریق باچرخ میتوانید رویای خود را به واقعیت تبدیل کنید و به دور دنیا سفر کنید.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.