چگونه دوچرخه سواری در طبیعت را تجربه کنیم؟
چگونه دوچرخه سواری در طبیعت را تجربه کنیم؟

چگونه دوچرخه سواری در طبیعت را تجربه کنیم؟


قصد دارید در طبیعت دوچرخه سواری کنید و کم تجربه هستید؟ در باچرخ با نکات دوچرخه سواری در طبیعت آشنا شوید و در تورهای گروهی از آنها استفاده کنید. یکی از دلایلی که تصمیم گرفتیم این مطلب را یادداشت کنیم این است است که بسیاری از برنامه های دوچرخه سواری در ایران از استانداردهای لازم برخوردار نیستند و به همین علت شرکت کردن و دوچرخه سواری در برخی از این برنامه ها میتواند خطرناک باشد. در ادامه با پیش فرض هایی آشنا خواهید شد که باید برای دوچرخه سواری در طبیعت و شرکت در برنامه های رکاب زنی خارج از شهررعایت شوند. با ما در باچرخ همراه باشید.

آمادگی برای شرکت در تور دوچرخه

اولین چیزی که باید با آن آشنا باشید دوچرخه سواری در طبیعت است، آشنا بودن هم به معنای تئوری و هم به معنای عملی است، در واقع شما باید بدانید چه چالش های پیش روی شماست، ممکن است چه اتفاقاتی رخ دهد و البته چگونه باید در محیط های خارج از شهر رکاب زد. اگر با این موضوعات آشنا نیستید خواندن مطالب مرتبط با گردشگری و دوچرخه سواری در مجله گردشگری ورزشی باچرخ کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد. در ادامه به صورت خیلی خلاصه به چند نکته در خصوص افرادی که قصد دارند برای اولین بار در طبیعت دوچرخه سواری کنند اشاره میکنیم:

1. دوچرخه شما باید از نوع کوهستان و کاملاً سالم باشد و حتماً قمقمه آب همراه خود داشته باشید.

2. استفاده از کلاه ایمنی چه در داخل شهر و چه در خارج از شهر الزامی است و اگر کلاه ایمنی ندارید، قبل از اجرای تور دوچرخه حتماً نسبت به تهیه کلاه دوچرخه سواری اقدام کنید.

3. چالش هایی که ممکن است در میان راه برای شما پیش بیاید این است است که دستشویی داشته باشید و دستشویی نباشد که باید از دستشویی صحرایی استفاده کنید، ممکن است زمین بخورید و نیازمند چسب زخم و باند باشید، ممکن است ضعف است کنید و باید همیشه در کوله پشتی خود تنقلات داشته باشید، حتی ممکن است دوچرخه شما پنچر شود که در این حالت باید از قبل به فکر این مورد نیز باشید. این ها فقط بخشی از اتفاقاتی است که ممکن است در میان راه برای شما رخ دهد و باید بدانید تور دوچرخه به عنوان تور ماجراجویانه شناخته میشود و در تور ماجراجویانه نیز هر لحظه باید آمادگی مواجه با چالش ها را داشته باشید.

دوچرخه سواری طبیعت

4. اگر همراه تور دوچرخه باچرخ و یا گروه دوچرخه هستید باید با سرپرست گروه هماهنگ باشید و خارج از برنامه به هیچ عنوان کاری را انجام ندهید.

5. در روزهای آفتابی حتماً از عینک دوچرخه سواری استفاده کنید و سعی کنید این عینک ها استاندارد باشند.

6. پیش از شروع رکاب زدن، بدن خود را با انجام حرکات کششی گرم کنید و همیشه با سرعت کم شروع کنید و بعد سرعت خود را به سرعت متوسط دوچرخه سواری برسانید.

7. از شرکت در برنامه هایِ گروه هایِ دوچرخه سواری که مسئولیت جان دوچرخه سواران را به عهده خود اشخاص واگذار میکنند جلوگیری کنید.

8. در برنامه های چند روزه به وسایل مورد نیاز دقت داشته باشید و حتماً موارد بهداشتی از جمله مسواک و دئودورانت همراه خود داشته باشید.

9. مهمترین چیزی که باید قبل از ثبت نام در تور دوچرخه باچرخ بدانید این است که اگر نمیتوانید تعادلتان را بر روی دوچرخه در مسیرهای خاکی و جنگلی حفظ کنید این نوع تورها مناسب شما نیستند و باید ابتدا آموزش دوچرخه سواری به صورت عملی ببینید که از طریق باچرخ امکان پذیر است و سپس در تور دوچرخه شرکت نمایید.

لوازم دوچرخه سواری

دوچرخه وسیله ای است که اگر بخواهیم به جزئیات آن وارد شویم باید خیلی وسایل همراه خود داشته باشیم و البته در هیچ برنامه ای نیز این همه وسیله لازم نخواهد بود، اصولاً لوازم ضروری شامل کلاه، دستکش، عینک، لباس مناسب، قمقمه، کارت شناسایی، بیمه و کوله پشتی با وسایل شخصی میباشد. اگر به صورت تنهایی به دل طبیعت برای رکاب زدن میروید لازم است وسایل پنچرگیری را به صورت کامل داشته باشید و اگر همراه تور هستید باید نگاه کنید ببینید در هر تور، از چه وسایل ضروری نام برده شده است. به طور مثال در تمام تورهای باچرخ به راهنمایان تور گفته شده است که باید تلمبه برای باد کردن چرخ ها همراه خود داشته باشند تا هر شخص به طور جداگانه این وسیله را همراه خود نیاورد.

بهترین و ارزان ترین وسایل دوچرخه را میتوانید از فروشگاه باچرخ تهیه نمایید و از داشتن کلاه دوچرخه سواری ارزان قیمت که در فروشگاه باچرخ به فروش میرسد لذت ببرید. در کنار آن میتوانید اسکارف، دستکش و عینک مخصوص را نیز تهیه کنید و با تجهیزات کامل در کنار دوچرخه و طبیعت باشید.

دوچرخه سواری در طبیعت

مسیر دوچرخه سواری

چه در جاده حرکت میکنید، چه در کوه و چه در جنگل، باید از مسیرهای مناسب عبور کنید، استفاده از مسیرهای ناایمن، جان شما و همراهانتان را به خطر خواهد انداخت، سعی کنید اگر سایکل توریست هستید، همیشه درحاشیه جاده رکاب بزنید و به هیچ عنوان به ماشین ها نزدیک نشوید، اگرچه در ایران برخی از اوقات این ماشین ها هستند که به شما نزدیک میشوند!

امیدواریم از این پُست مجله گردشگری ورزشی باچرخ استفاده کرده باشید و شما را در تورهای با استاندارد بالای باچرخ ببینیم.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.