چگونه در سفر مواظب حمله خرس باشیم؟

چگونه در سفر مواظب حمله خرس باشیم؟


کمپینگ در جنگل ها و مناطقی که زیستگاه خرس است میتواند یکی از چالش های سفر با دوچرخه باشد و باید برای مقابله با حمله خرس آمادگی داشته باشید. خرس ها در حالت طبیعی با انسان ها مشکل ندارند! مشکل اینجاست که آنها همیشه به دنبال غذا هستند حتی اگر این غذا، انسان باشد! وقتی سفر مسافت طولانی با دوچرخه و یا حتی جهانگردی را آغاز میکنید باید با انواع و اقسام خطراتی که در کمین هستند آشنا باشید، حمله خرس به انسان نیز یکی از این خطرات است که در باچرخ برای مقابله با آن در ادامه آشنا خواهید شد.

حمله خرس

حس بویایی خرس ها فوق العاده است، اگر غذایی در 30 کیلومتری آنها نیز باشد میتوانند آن را احساس کنند و به سمت آن بروند، موضوع مهم دیگر این است که غذایی که انسان ها دوست دارند را نیز دوست دارند و این میتواند وضعیت بدی را برای انسان ها به وجود بیاورد.

اگر به زیستگاه این حیوان ترسناک میروید و دوست دارید از حمله خرس در امان باشید باید چند کار را انجام دهید، ضمن اینکه بهتر است بدانید حمله خرس را باید در همه حال جدی بگیرید، فرقی نمیکنید در حال کمپینگ باشید یا در حال دوچرخه سواری در جاده و جنگل، در هر صورت ورد به کشورها و شهرهایی که در آنجا خرس وجود دارد همیشه حمله خرس یک تهدید جدی برای گردشگران به شمار میرود.

جلوگیری از حمله خرس در کمپینگ

وقتی در حال کمپینگ و برپایی چادر در یک منطقه هستید که احتمال وجود خرس در آنجا وجود دارد، بیش از هر چیزی باید مراقب باشید تا محل کمپ خود را از محل نگه داری غذا، پسماند غذا و در کل هرگونه بوی غذا جدا کنید، در واقع در چادر خود که قصد دارید شب را در آنجا بخوابید به هیچ عنوان مواد غذایی نگه ندارید.

خرس و کمپینگ

نکته ای که در اینجا باید بدانید این است که پیش از کمپینگ، از افراد محلی کمی در خصوص محل برپایی چادر خود و مورد حمله قرار گرفتن توسط خرس ها سوال بپرسید و از آنها راهنمایی بخواهید. افراد محلی، خرس های منطقه خود را بیشتر میشناسند و از رفتار آنها خبر دارند، پارک های ملی معمولاً دارای دستورالعمل خاصی هستند که در بخش ورودی پارک قرار داده شده است.

در ادامه با چند اقدام احتیاطی برای مواقع ضروری آشنا خواهید شد:

اگر خرس دیدید فرار نکنید

همانطور که در خصوص مقابله با حمله سگ در پُست های قبلی مجله باچرخ اشاره کردیم و گفتیم سگ ها به فرار کردن طعمه حساس هستند، خرس ها نیز اینگونه هستند و در صورت مشاهده فرار بسیار خشمگین میشوند، بنابراین اگر در حال دوچرخه سواری بودید توقف کنید.

اگر در وضعیتی قرار گرفتید که خرس مقابله شما قرار گرفت، به آرامی به عقب برگردید.

وسایل بودار را در داخل چادر و نزدیک محل کمپ قرار ندهید.

مواردی از جمله مواد غذایی، نوشیدنی، خمیر دندان، عطر، صابون و هر چیزی که همراه شما است و بو دارد را از خود دور کنید. برای نگه داشتن این وسایل دو راه پیش روی شما است، یا آنها را در یک طرف قفدار و ایزوله قرار دهید و در جایی بسیار دورتر از محل برپایی چادر نگهداری کنید و یا همانند شکل زیر از یک کیسه و یک درخت برای نگه داری آنها استفاده کنید که در این حالت به آن bear hang گفته میشود. این روش در کشورهایی که خرس در آنها زیاد است بسیار کاربردی است.

جلوگیری از حمله خرس با دور کردن مواد غذایی

برای استفاده از روش bear hang، وسایل بو دار خود را در یک کیسه قرار دهید و آن را از یک شاخه درخت آویزان کنید، البته کار در اینجا تمام نمیشود، شما باید فاصله ها را نیز رعایت کنید، به این گونه که: فاصله درخت از چادر حداقل 60 متر، فاصله شاخه از زمین حدود 5 متر و در نهایت فاصله کیسه از تنه درخت باید 3 متر باشد.

از اسپری خرس استفاده کنید

اسپری خرس، چیزی شبیه به اسپری فلفل است که البته در ایران کم پیدا است ولی جای نگرانی نیست، شما میتوانید از طریق بخش خرید از سایت آمازون در بخش فروشگاه باچرخ قیمت این محصول را دریافت کنید و آن را سفارش دهید. پیش از استفاده حتماً دستورالعمل آن را بخوانید و به درستی استفاده نمایید.

بهترین فاصله برای استفاده از اسپری خرس فاصله ای بین 12 تا 15 متر میباشد.

در مسیرها و جاده های فرعی سر و صدا کنید

خرس ها از اینکه غافلگیر شوند بسیار عصبانی میشوند، بنابراین بهتر است در هنگام دوچرخه سواری مخصوصاً در جنگل و مسیرهای بکر حضور خود را با ایجاد صدا اعلام کنید، آواز خواندن یا زدن زنگ دوچرخه میتواند خوب باشد. اگر در یک گروه دوچرخه سواری هستید میتوانید با یکدیگر در هنگام دوچرخه سواری صحبت کنید.

غذا خوردن، آشپزی و شستن ظرف را کنترل کنید

وقتی در حال طبخ غذا و یا خوردن غذا هستید بسیار هوشیار باشید و اطراف خود را بررشی کنید، نباید در داخل چادر مسافرتی غذا میل کنید بلکه باید به خارج از چادر برای صرف غذا بروید.

شستن ظرف از دیگر نکات با اهمیتی است که باید آن را رعایت کنید، در هنگام شست و شو، پسماندهای غذایی را درون یک کیسه با درب زیپی ریخته تا از هرگونه ایجاد بو در هنگام شب جلوگیری شود، بنابراین در هنگام برنامه ریزی برای دوچرخه سواری و کمپینگ چند کیسه زیپ دار همراه خود داشته باشید. پس از اینکه پسماندها را در یک کیسه زیپ دار ریختید برای دفع آب شست و شو، چاله ای کم عمق در محلی دورتر از کمپ حفر کنید و بعد از ریختن آب شست و شو در آن، آنرا کامل بپوشانید.

محل کمپینگ را تمیز نگه دارید

هرگونه مواد غذایی و پسماندهای آنها باید درون کیسه ای در بسته باشد و خارج از محل کمپینگ نگهداری شوند.

علاقه خرس به مواد غذایی گردشگران

انواع خرس

خرس ها انواع مختلفی دارند و با هر کدام باید به گونه ای خاص در صورت حمله رفتار نشان داد. در ادامه به آنها اشاره داشته داریم:

خرس قهوه ای

خرس قهوه ای در همه دنیا پراکنده هستند و منحصر به کشور خاصیی نیستند، بنابراین دوچرخه سواران و جهانگردان بیش از همه با آنها رو به رو میشوند. البته در منطقه اروپا، آسیا و شمال غربی آمریکا بیش از هر جای دیگر وجود دارند.
خرس های قهوه ای نسبت به خرس های سیاه، بزرگتر و پرخاشگرتر هستند. حملات این خرس ها به انسان ها در سالهای گذشته به علت گرم شدن زمین و کم شدن منابع غذایی افزایش داشته است.

خرس قهوه ای

اگر خرس قهوه های حمله کرد چکار کنیم؟

اگر پس از رعایت موارد و فرار نکردن، باز هم خرس قصد حمله و آسیب به شما را داشت، سعی کنید خود را به مردن بزنید، از سمت شکم بر روی زمین بفتید، انگشتان خود را بر روی گردن قرار دهید تا به گردن آسیب نرسد و حداقل 20 دقیقه در این حالت بمانید.

خرس سیاه

خرس سیاه به دو گونه آمریکایی و آسیایی تقسیم میشوند. خرس سیاه آمریکایی در شمال آمریکا دیده میشود. خرس های سیاه آسیایی نیز در کشورهای چین، ژاپن، کره و روسیه قرار دارند.

خرس های سیاه معمولاً کمتر از خرس های قهوه ای تمایل به خشونت دارند و جنگل زدایی در سالهای گذشته باعث کمتر شدن جمعیت آنها شده است.

خرس سیاه

اگر خرس سیاه حمله کرد چکار کنیم؟

همان موارد بالا را رعایت کنید، اما اگر به شما نزدیک شد و اسپری خرس هم جواب نداد، داد بزنید و با حرکت بازو و یا چوب، خرس را آگاه سازید. هرگز فرار نکنید. هرگز از درخت بالا نروید. اگر دوچرخه نزدیک شما است، آنرا به عنوان حفاظ رو به روی خود قرار دهید، از هر چیز که نزدیک شماست برای دفاع از خود استفاده کنید، در نهایت بر روی زمین بخوابید.

خرس قطبی

آگاه و هوشیار باشید، خرس های قطبی نه تنها بزرگترین خرس زنده در دنیا بلکه بزرگترین حیوان گوشتخوار جهان هستند، آنها معمولاً از ماهی ها تغذیه میکنند ولی چون به دیدن انسان ها عادت ندارند، آنها را طعمه فرض میکنند.

خرس قطبی

اگر خرس قطبی حمله کرد چکار کنیم؟

بر خلاف دو مورد قبل، خرس قطبی  با توجه به وزن و جثه بزرگی که دارد از چیزی نمیترسد، فکر فرار هم نباشید، آنها از شما سریعتر عمل خواهند کرد. سعی کنید بلند صحبت کنید، جسور باشید، مطمئن ترین راه، استفاده از اسپری خرس است. متاسفانه در خصوص خرس قطبی نه تنها عقب رفتن کمک نمیکند بلکه خود را به مُردن زدن هم کمکی نخواهد کرد. سعی کنید از پنجه های خرس دوری کنید و تا جای ممکن بجنگید.

این راهنمایی ها را به خوبی در ذهنتان بسپارید تا اگر در هنگام سفر با دوچرخه و دوچرخه سواری در کشورهای مختلف جهان با خرس مواجه شدید بتوانید خود را نجات دهید.

خوشحال میشیم نظرت رو بدونیم یا به سوالت پاسخ بدیم

ابتدا وارد شوید

نظرات


سیدطالب ١٣٩٩/٠٣/٢٢ سیدطالب :
یه سوال مگه تو جاده های بیابانی ک آسفالت هست مثل ترویه ک اتوبان هستش آیا خرس میاد تو جاده؟
سیدطالب ١٣٩٩/٠٣/٢٢ باچرخ :
توی جاده کم ولی در طبیعت در مناطقی که زیستگاهشون باشه میان سمتتون

باچرخ اولین و تنها پلتفرم سفر با دوچرخه

با عضویت و تکمیل حساب کاربری، اعتبار هدیه بگیرید

۱۵۰۰۰ تـومـان اعـتبار هدیه

travelogue bacharkh

کسب درآمد با سفرنامه نویسی باچرخ

هر سفرنامه ۱,۰۰۰,۰۰۰ ریـال

نوشتن سفرنامه