راهنمای جامع خرید دوچرخه توریستی
راهنمای جامع خرید دوچرخه توریستی

راهنمای جامع خرید دوچرخه توریستی


 اگر علاقه دارید سایکل توریست شوید باید اولین قدم که خرید یک دوچرخه مناسب سفر است را به درستی بردارید و درباره خرید دوچرخه توریستی بیشتر بدانید. این روزها دوچرخه های زیادی در سراسر جهان تولید میشوند که در عین حال که خبر خوبی به شمار میرود اما باعث سردرگمی برای افرادی است که میخواهند دوچرخه مناسب خود را برای شروع سفر با دوچرخه انتخاب کنند. ما در باچرخ و در این بخش از مجله گردشگری قصد داریم کار شما را آسان کنیم تا به یک انتخاب خوب و صحیح برای خرید دوچرخه توریستی برسید.

دوچرخه توریستی

دوچرخه ها بر اساس هدف های مختلف تولید میشوند، از جمله مهمترین انواع دوچرخه ها میتوان به مدل های شهری، جاده ای، کوهستان، هیبریدی و توریستی اشاره کرد. اگر در خصوص تفاوت هایی که در این نوع دوچرخه ها وجود دارد اطلاعی ندارید به شما توصیه میکنیم حتماً پُست مجله باچرخ را که موضوع آن انواع دوچرخه است را مطالعه نمایید.

دوچرخه توریستی که برخی از افراد از آن با عنوان دوچرخه سایکل توریستی نیز نام میبرند یکی از انواع دوچرخه است که مخصوص سفر مسافت طولانی با دوچرخه ساخته شده است، اگر به سفر با دوچرخه علاقه دارید و قصد دارید آن را شروع کنید باید مبلغی بیش از 15 میلیون تومان برای این مدل ها هزینه کنید. هرچه دوچرخه توریستی با کیفیت تری بخرید در سفرهای بیشتری از آن استفاده خواهید کرد. البته در ایران محدودیت خرید دوچرخه توریستی نیز وجود دارد و به راحتی نمیتوانید دوچرخه مورد علاقه خودتان را که در سایت های خارجی میبینید پیدا کنید به همین علت شاید یکی از راه ها این باشد که با دوچرخه توریستی عادی شروع کنید و در سفر با دوچرخه به خارج از کشور یک دوچرخه خوب برای خودتان پیدا کنید.

لاستیک دوچرخه توریستی

دو مورد از ویژگی هایی که باید در هنگام خرید دوچرخه توریستی دارد مد نظر قرار دهید، یکی لاستیک دوچرخه توریستی و دیگری وزن دوچرخه است، در واقع اگر وزن وسیله اصلی سفر شما سنگین باشد، با توجه به اینکه در هنگام شروع سفر قرار است کلی وسیله نیز بر روی آن قرار دهید، رکاب زدن سخت میشود. قطر لاستیک هم به همین منظور جوری طراحی شده است تا چیزی بین  قطر تایر دوچرخه کوهستان و دوچرخه جاده باشد. دوچرخه های جاده همان دوچرخه هایی هستند که در مسابقات ورزشی از آنها استفاده میشود و مدل های کوهستان نیز در بین افرادی که در تور دوچرخه سواری شرکت میکنند و در کل هدف طبیعت گردی را دارند محبوب و پرطرفدار است، بنابراین از لاستیک مخصوص سفر استفاده نمایید.

یکی از ویژگی های دوچرخه توریستی، تحمل خورجین های سنگین سفر است

از دیگر ویژگی های دوچرخه های توریستی میتوان به زین مناسب و میله هایی اشاره کرد که در جلو و عقب وسیله سفر طراحی شده اند تا خورجین سفر بر روی آنها گذاشته شود، البته این مورد را نیز بعد از خرید، میتوان به صورت جداگانه خریداری کرد.

در ادامه در خصوص خرید دوچرخه توریستی راهنمایی میشوید و میتوانید با در نظر گرفتن نکاتی که عنوان میکنیم برای خرید دوچرخه توریستی اقدام نمایید.

اولین قدم برای خرید دوچرخه توریستی

برای خرید دوچرخه توریستی ابتدا باید به 2 سوال مهم زیر پاسخ دهید:

1- قرار هست چه سفری با این دوچرخه انجام دهید؟

2- چقدر بودجه برای خرید دوچرخه دارید؟

ابتدا بیایید سوال اول را بیشتر بررسی کنیم و درباره اینکه سفرها چگونه دسته بندی میشوند بیشتر بدانیم.

انواع سفرهای دوچرخه سواری و سایکل توریستی

1- سفرهایی که با سرعت بالا و در مسیرهای کوتاه انجام میشود. (روستا به روستا، تور طبیعت گردی با دوچرخه)

2- سفرهای سایکل توریستی کوتاه مدت. (شهر به شهر)

3- سفرهای سایکل که با توجه به سنگینی خورجین به صورت آهسته انجام میشود. (استان به استان)

4- سفرهای آفرود با دوچرخه که هم در جاده آسفالته وهم  در مناطق خاکی صورت میگیرد. (بایک پکینگ، سفر بدون خورجین)

5- سفرهای سایکل توریستی مسافت طولانی که در قالب جهانگردی با دوچرخه صورت میگیرد. (کشور به کشور)

در موارد بالا، به غیر از مورد چهارم، یعنی بایک پکینگ که در مجله باچرخ به طور کامل در خصوص آن مطلب نوشته ایم و در واقع برای سفرهای آفرود با دوچرخه است و نیازی نیست حتماً دوچرخه توریستی داشته باشید، در بقیه موارد نیاز به دوچرخه توریستی دارید. حالا اگر توانستید از بین 5 مورد بالا یک نوع سفر با دوچرخه را انتخاب کنید به سراغ مورد دوم یعنی بودجه در نظر گرفته شده برای خرید وسیله اصلی سفر سایکل توریستی میرویم.

استفاده از دوچرخه توریستی برای سفر مسافت طولانی با دوچرخه

بودجه مناسب برای خرید دوچرخه سایکل توریستی

بهتر است بدانید اگر بودجه شما کم است نیازی نیست از سفر با این وسیله دوست داشتنی دوری کنید بلکه میتوانید با خرید یک دوچرخه دست دوم و یا مدل توریستی ارزان قیمت تا زمانی که بودجه شما به اندازه کافی نرسیده است سفر خود را شروع کنید و پس از مدتی نسبت به خرید یک مدل خوب اقدام کنید.

برای خرید مدل های مخصوص سفر سایکل توریستی باید در حدود 1400 دلار بودجه داشته باشید. توجه داشته باشید این هزینه فقط برای خرید دوچرخه است و برای شروع سفر سایکل توریستی باید به فکر خرید لوازم سفر با دوچرخه نیز باشید.

دوچرخه های توریستی بالای 3000 دلار نیز هستند که تفاوت اصلی آنها با سایر گزینه های خرید این است که مقاومت بهتری دارند و کمتر نیاز خواهید داشت تا آچار به دست باشید و وسیله سفرِ خود را تعمیر کنید.

دوچرخه های توریستی محبوب و ارزان قیمت 2021

اگر تصمیم دارید زیر 1400 دلار (1000 پوند) هزینه کنید در اینجا به شما چند گزینه مناسب را معرفی میکنیم که در جهان محبوب هستند.

1- Adventure Flat White

این انتخاب در حدود 1400 پوند برای شما هزینه در بر خواهد داشت. از این مدل، در تور دوچرخه سواری کشورهای اروپایی استفاده میشود. 

2- Dawes Galaxy 2020

این وسیله 700 پوندی به گونه ای طراحی شده است که برای کسانی که بودجه کمی دارند گزینه خوبی به شمار میرود. 24 دنده شیمانو است و از لاستیک های ماراتن استفاده میکند.

3- Ridgeback Tour

این دوچرخه در مدل 2020 خود قیمت 800 پوندی دارد و مانند مدل بالایی 24 دنده شیمانو است.

دوچرخه های توریستی حرفه ای 2021

1- Ridgeback Panorama

این دوچرخه در مدل 2020 قیمت 1400 پوندی دارد. دارای ترمز دیسکی است و هم برای جاده و هم برای کوهستان گزینه مناسبی است. فریم جاده ای آن گزینه مناسبی برای سفرهایی است که بیشتر در آسفالت رکاب زنی هست.

2- Kona Sutra 2020

این وسیله با ترمزهای دیسکی قدرتمند و پیچ و مهره های فولادی توانسته با قیمت 1400 پوندی، خود را در رتبه های برتر دوچرخه های توریستی قرار دهد.

3- Surly Long Haul Trucker 2020

این مدل نیز قیمت 1400 پوندی دارد و برای جاده و خارج از جاده گزینه مناسبی است.

از دیگر گزینه هایی که برای خرید دارید میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

Trek 520 

Cinelli HoBootleg

Vivente World Randonneur

KHS TR 101

Fahrradmanufaktur TX-800

Oxford Bike Works Expedition

دوچرخه توریستی اسکات

اسکات از آن جمله برندهایی است که نه تنها در دنیا بلکه در ایران نیز طرفداران خاص خود را دارد. در لیستی که در بالا به آن اشاره کردیم جای این برند خالی است. بهتر است بدانید حداقل قیمتی که برای مدل سایکل توریستی اسکات باید هزینه کنید 500 یورو است و در بیشترین حالت نیز باید 1300 یورو هزینه کنید.

اگر به دنبال گزینه مناسبی هستید میتوانید نگاهی به مدل scott sub sport بیندازید.

قیمت دوچرخه توریستی جاینت

جاینت نیز از جمله برندهایی است که میتوانید برای خرید وسیله سایکل توریستی خود میتوانید روی آن حساب باز کنید، البته همیشه بخشی از هزینه ای که برای یک دوچرخه برند میپردازید پولی است که بابت خرید دوچرخه برند و مارک پرداخته اید. در هر صورت جاینت علاوه بر دوچرخه مخصوص بانوان، مدل کوهستان و جاده، به فکر سایکل توریست ها نیز بوده است.

اگر تا 1300 دلار میتوانید هزینه کنید، Giant toughroad SLR1 میتواند گزینه خوبی برای شما باشد.

قیمت دوچرخه سایکل توریستی در ایران

نکته مهمی که باید در هنگام خرید این وسیله در ایران مد نظر داشته باشید این است که بر اساس نیازتان یک مدل را انتخاب کنید و سپس در فروشگاه ها به دنبال مناسب ترین قیمت بگردید. گاهاً این مشکل برای افراد به وجود آمده است که بدون تحقیق به سمت فروشگاهی رفته اند و از فروشنده برای گرفتن بهترین وسیله مشورت خواسته اند! در این حالت فروشنده مغازه، تنها گزینه هایی را به شما پیشنهاد میدهد که در مغازه خود دارد اما به بهترین و مناسب ترین گزینه برای شما و خواسته شما اهمیتی نمیدهد. در این گونه خریدها بعد از اولین سفر ممکن است از خریدتان پشیمان شوید و راه برگشتی نیز وجود ندارد. پس ابتدا در اینترنت و در سایت اصلی برندها، قیمت روز وسیله ای که انتخاب کرده اید را به دست بیاورید و سپس برای خرید همان دوچرخه اقدام کنید.

تجهیزات سایکل توریست

خورجین، رک پک، چراغ کلاه، چراغ عقب و جلو دوچرخه، کلاه دوچرخه سواری، بوق، آینه، تلمبه و لاستیک اضافه، وسایل پنچرگیری، چادر مسافرتی، کیسه خواب، مدارک شناسایی، بیمه، اسپری تمیز کننده زنجیر، آچار مخصوص، دستکش، عینک، قمقمه آب، بادگیر برای ماه های سرد، لباس زیر، وسایل بهداشت شخصی، وسایل آشپزی در طبیعت مثل اجاق سفری و قاشق و چنگل، وسایل مهم کمک های اولیه از جمله چسب زخم و بتادین، دوربین، شارژر گوشی، چراغ مخصوص کمپینگ، زیر انداز.

موارد بالا از جمله مهمترین وسایلی هستند که با اصول خاص باید در خورجین سفر قرار گیرند و سعی کنید همه موارد را در کمترین وزن خریداری نمایید تا سفر با دوچرخه را به بهترین شکل انجام دهید.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.