راهنمای جامع خرید دوچرخه سایکل توریستی

راهنمای جامع خرید دوچرخه سایکل توریستی


این روزها دوچرخه های زیادی در سراسر جهان تولید میشوند که در عین حال که خبر خوبی به شمار میرود اما باعث سردرگمی برای افرادی است که میخواهند دوچرخه مناسب خود را برای شروع سفر با دوچرخه انتخاب کنند. ما در باچرخ و در این بخش از مجله گردشگری قصد داریم کار شما را آسان کنیم تا به یک انتخاب خوب و صحیح برای خرید دوچرخه توریستی برسید.

انواع دوچرخه

دوچرخه ها بر اساس هدف های مختلف تولید میشوند، از جمله مهمترین انواع دوچرخه ها میتوان به مدل های زیر اشاره کرد:

دوچرخه شهری

دوچرخه شهری

دوچرخه جاده

دوچرخه جاده

دوچرخه کوهستان

دوچرخه کوهستان جاینت

دوچرخه سایکل توریستی

دوچرخه سایکل توریستی

دوچرخه بانوان

دوچرخه بانوان

دوچرخه برقی

دوچرخه برقی

در ادامه متوجه خواهید شد دوچرخه سایکل توریستی و مخصوص سفر، با سایر دوچرخه ها چه تفاوت هایی دارد و چگونه مناسب ترین دوچرخه را برای سفر سایکل توریستی که در پیش دارید انتخاب کنید.

اولین قدم برای خرید دوچرخه سایکل توریستی

برای خرید دوچرخه سایکل توریستی ابتدا باید به 2 سوال مهم زیر پاسخ دهید.

1- قرار هست چه سفری با این دوچرخه انجام دهید؟

2- چقدر بودجه برای خرید دوچرخه دارید؟

ابتدا بیایید سوال اول را بیشتر بررسی کنیم و درباره اینکه سفرها چگونه دسته بندی میشوند بیشتر بدانیم.

انواع سفرهای دوچرخه سواری و سایکل توریستی

1- سفرهایی که با سرعت بالا و در مسیرهای کوتاه انجام میشود.

2- سفرهای دوچرخه سواری که با توجه به سنگینی خورجین به صورت آهسته انجام میشود.

3- سفرهای دوچرخه سواری که بیشتر در جاده آسفالته یا خاکی صورت میگیرد.

4- سفرهای سایکل توریستی کوتاه مدت مثل مسیرهای داخل کشور

5- سفرهای سایکل توریستی مسافت طولانی که در قالب جهانگردی با دوچرخه صورت میگیرد.

اگر توانستید از بین 5 مورد بالا یک نوع سفر را که شما را برای خرید دوچرخه سایکل توریستی ترغیب کرده است انتخاب کنید به سراغ مورد دوم یعنی بودجه در نظر گرفته شده برای خرید وسیله سفر میرویم.

بودجه مناسب برای خرید دوچرخه سایکل توریستی

بهتر است بدانید اگر بودجه شما کم است نیازی نیست از سفر با این وسیله دوست داشتنی دوری کنید بلکه میتوانید با خرید یک دوچرخه دست دوم و یا دوچرخه سایکل توریستی ارزان قیمت تا زمانی که بودجه شما به اندازه کافی نشده است سفر خود را شروع کنید و پس از مدتی نسبت به خرید یک مدل خوب اقدام کنید.

برای خرید دوچرخه های مخصوص این کار باید در حدود 1400 دلار بودجه داشته باشید. توجه داشته باشید این هزینه فقط برای خرید دوچرخه است و برای شروع سفر سایکل توریستی باید به فکر خرید لوازم سفر با دوچرخه نیز باشید.

دوچرخه های توریستی بالای 3000 دلار نیز هستند که تفاوت اصلی آنها با سایر گزینه های خرید این است که مقاومت بهتری دارند و کمتر نیاز خواهید داشت تا آچار به دست باشید و وسیله سفرِ خود را تعمیر کنید.

دوچرخه های توریستی محبوب و ارزان قیمت سال 2020

اگر تصمیم دارید زیر 1400 دلار (1000 پوند) هزینه کنید در اینجا به شما چند گزینه مناسب را معرفی میکنیم که در جهان محبوب هستند.

1- Adventure Flat White

این انتخاب در حدود 1400 پوند برای شما هزینه در بر خواهد داشت. از این دوچرخه ها در تور دوچرخه سواری در کشورهای اروپایی استفاده میشود. 

2- Dawes Galaxy 2020

این وسیله 700 پوندی به گونه ای طراحی شده است که برای کسانی که بودجه کمی دارند گزینه خوبی به شمار میرود. 24 دنده شیمانو است و از لاستیک های ماراتن استفاده میکند.

3- Ridgeback Tour

این دوچرخه در مدل 2019 خود قیمت 800 پوندی دارد و مانند مدل بالایی 24 دنده شیمانو است

دوچرخه های سایکل توریستی حرفه ای سال 2020

1- Ridgeback Panorama

این دوچرخه در مدل 2019 قیمت 1400 پوندی دارد. دارای ترمز دیسکی است و هم برای جاده و هم برای کوهستان گزینه مناسبی است. فریم جاده ای آن گزینه مناسبی برای سفرهایی است که بیشتر در آسفالت رکاب زنی هست.

2- Kona Sutra 2020

این وسیله با ترمزهای دیسکی قدرتمند و پیچ و مهره های فولادی توانسته با قیمت 1400 پوندی، خود را در رتبه های برتر دوچرخه های توریستی قرار دهد.

3- Surly Long Haul Trucker 2020

این مدل نیز قیمت 1400 پوندی دارد و برای جاده و خارج از جاده گزینه مناسبی است.

از دیگر گزینه هایی که برای خرید دارید میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

Trek 520 

Cinelli HoBootleg

Vivente World Randonneur

KHS TR 101

Fahrradmanufaktur TX-800

Oxford Bike Works Expedition

حالا که هم سوال اول یعنی نوع سفر مشخص شد و هم با بهترین وسیله های سفر بر اساس بودجه خود آشنا شدید، این دو مورد را باید در کنار هم بررسی کنید، در ادامه به ویژگی این نوع دوچرخه ها پرداخته ایم.

ویژگی دوچرخه سایکل توریستی

دو مورد از مهمترین ویژگی هایی که یک دوچرخه سایکل توریستی خوب دارد، یکی قطر تایر لاستیک و دیگری وزن آن است، در واقع اگر وزن وسیله اصلی سفر شما سنگین باشد، با توجه به اینکه در هنگام شروع سفر قرار است کلی وسیله نیز بر روی آن قرار دهید، رکاب زدن سخت میشود. قطر تایر هم به همین منظور جوری طراحی شده است تا چیزی بین  قطر تایر دوچرخه کوهستان و دوچرخه جاده باشد. دوچرخه های جاده همان دوچرخه هایی هستند که در مسابقات ورزشی از آنها استفاده میشود و مدل های کوهستان نیز در بین افرادی که در تور دوچرخه سواری شرکت میکنند و در کل هدف طبیعتگردی را دارند محبوب و پرطرفدار است.

از دیگر ویژگی های دوچرخه های توریستی میتوان به میله هایی اشاره کرد که در جلو و عقب وسیله سفر طراحی شده اند تا خورجین سفر بر روی آنها گذاشته شود، البته این مورد را نیز بعد از خرید، میتوان به صورت جداگانه خریداری کرد.

دوچرخه توریستی اسکات

اسکات از آن جمله برندهایی است که نه تنها در دنیا بلکه در ایران نیز طرفداران خاص خود را دارد. در لیستی که در بالا به آن اشاره کردیم جای این برند خالی است. بهتر است بدانید حداقل قیمتی که برای مدل سایکل توریستی اسکات باید هزینه کنید 500 یورو است و در بیشترین حالت نیز باید 1300 یورو هزینه کنید.

اگر به دنبال گزینه مناسبی هستید میتوانید نگاهی به مدل scott sub sport بیندازید.

دوچرخه توریستی جاینت

جاینت نیز از جمله برندهایی است که میتوانید برای خرید وسیله سایکل توریستی خود میتوانید روی آن حساب باز کنید، البته همیشه بخشی از هزینه ای که برای یک دوچرخه برند میپردازید پولی است که بابت خرید دوچرخه برند و مارک پرداخته اید. در هر صورت جاینت علاوه بر دوچرخه مخصوص بانوان، مدل کوهستان و جاده، به فکر سایکل توریست ها نیز بوده است.

اگر تا 1300 دلار میتوانید هزینه کنید، Giant toughroad SLR1 میتواند گزینه خوبی برای شما باشد.

قیمت دوچرخه سایکل توریستی در ایران

نکته مهمی که باید در هنگام خرید این وسیله در ایران مد نظر داشته باشید این است که بر اساس نیازتان یک مدل را انتخاب کنید و سپس در فروشگاه ها به دنبال مناسب ترین قیمت بگردید. گاهاً این مشکل برای افراد به وجود آمده است که بدون تحقیق به سمت فروشگاهی رفته اند و از فروشنده برای گرفتن بهترین وسیله مشورت خواسته اند! در این حالت فروشنده مغزه تنها گزینه هایی را به شما پیشنهاد میدهد که در مغازه خود دارد اما به بهترین و مناسب ترین گزینه برای شما و خواسته شما اهمیتی نمیدهد. در این گونه خریدها بعد از اولی سفر ممکن است از خریدتان پشیمان شوید و راه برگشتی نیز وجود ندارد. پس ابتدا در اینترنت و در سایتی مثل آمازون قیمت روز وسیله ای که انتخاب کرده اید را به دست بیاورید و سپس برای خرید همان دوچرخه اقدام کنید. اگر دوچرخه ای را از سایت آمازون انتخاب کردید باچرخ میتواند آن را در حدود 40 روز بعد در ایران به شما تحویل دهد، جهت راهنمایی بیشتر میتوانید از طریق پشتیبانی آنلاین سایت باچرخ نسبت به قیمت ریالی آن اقدام کنید.

تجهیزات سایکل توریست

خورجین، رک پک، چراغ کلاه، چراغ عقب و جلو دوچرخه، کلاه دوچرخه سواری ، بوق، آینه، تلمبه و لاستیک اضافه، وسایل پنچرگیری، چادر مسافرتی، کیسه خواب، مدارک شناسایی، بیمه ورزشی، اسپر تمیز کننده زنجیر، آچار مخصوص، دستکش، عینک، دو قمقمه آب، بادگیر برای ماه های سرد، لباس زیر، وسایل بهداشت شخصی، وسایل آشپزی در طبیعت مثل اجاق سفری و قاشق و چنگل، وسایل مهم کمک های اولیه از جمله چسب زخم و بتادین، دوربین، شارژر گوشی، چراغ مخصوص کمپینگ، زیر انداز.

موارد بالا از جمله مهمترین وسایلی هستند که با اصول خاص باید در خورجین سفر قرار گیرند و سعی کنید همه موارد را در کمترین وزن خریداری نمایید تا سفر با دوچرخه را به بهترین شکل انجام دهید.

خوشحال میشیم نظرت رو بدونیم یا به سوالت پاسخ بدیم

ابتدا وارد شوید

نظرات

فعلاً نظری درباره این متن نوشته نشده!

باچرخ اولین و تنها پلتفرم سفر با دوچرخه

با عضویت و تکمیل حساب کاربری، اعتبار هدیه بگیرید

۱۵۰۰۰ تـومـان اعـتبار هدیه

travelogue bacharkh

کسب درآمد با سفرنامه نویسی باچرخ

هر سفرنامه ۱,۰۰۰,۰۰۰ ریـال

نوشتن سفرنامه