بایدها و نبایدهای غذا دادن به حیوانات
بایدها و نبایدهای غذا دادن به حیوانات

بایدها و نبایدهای غذا دادن به حیوانات


غذا دادن به حیوانات در زمستان بیش از پیش اهمیت دارد، اما غذا دادن به حیات وحش با غذا دادن به گربه های خیابانی، سگ های ولگرد و گنجشک ها فرق دارد. این موضوع به سرد بودن و یا عادی بودن شرایط هوایی ربطی ندارد و به طور کل حیوانات وحشی که دور از انسان ها درمنطقه خودشان زندگی میکنند نباید از تغذیه انسان ها استفاده کنند. در این پُست باچرخ به بررسی بایدها و نبایدهای غذا دادن به حیوانات میپردازیم تا در هنگام ورود به حیات وحش در صورت دیدن حیوانات وحشی حواستان به این موضوع باشد که تغذیه حیات وحش میتواند به جای سود به آنها آسیب برساند.

غذا دادن به حیوانات

همه ما انسان ها با دیدن حیوانات سه حالت پیدا میکنیم، یا نسبت بهشون بی تفاوتیم، یا از آنها میترسیم مثل زمانی که مورد حمله خرس قرار میگیریم و یا با آنها در ارتباط خواهیم بود و به نوعی به آنها مهربانی خواهیم کرد مثل زمانی که یک سنجاب را میبینیم، این مهربانی میتواند شامل غذا دادن و نوازش آنها باشد. اما ورود به حیات وحش یعنی پذیرفتن اینکه خطر در نزدیکی شماست، یعنی اکثر حیوانات خطرناک هستند و باید از نزدیکی به آنها خودداری کنید، حتی اگر حیوانات خطرناک هم نباشند، ممکن است ما انسان ها برای آنها خطرناک باشیم، یکی از این خطرات که ممکن است با دلسوزی اشتباه شمرده شود، غذا دادن به حیوانات و به خصوص غذا دادن به حیوانات در زمستان و روزهای سرد سال است.

در برخی از مکان گردشگری مثل باغ وحش ها ممکن است تابلوهای عدم غذا دادن به حیوانات را مشاهده کنید، اما وقتی به سفرمیروید و به مناطق حفاظت شده و یا پارک های ملی ورود پیدا میکنید که حیوانات ارزشمندی در آنجا حضور دارند ممکن است این موضوع را فراموش کنید که تغذیه حیات وحش با غذایی که ما انسان ها مصرف میکنیم کاملاً متفاوت است و نباید اثری از غذاهای خودمان در طبیعت بر جای بگذاریم که حیوانات وحشی مصرفش کنند.

خطرات غذا دادن به حیوانات وحشی 

- حیوانات وحشی به منابع غذایی مصنوعی که توسط انسان ها تولید شده وابسته میشوند.

- ترس طبیعی حیوانات از انسان ها از بین میرود و باعث میشود به انسان ها نزدیک شوند و این فرصت خوبی را به شکارچیان میدهد.

- غذاهای مصنوعی و تولید شده به وسیله انسان به طور کل برای حیوانات وحشی خوب نیست.

- جمع شدن غذا در یک محل میتواند موجب آلودگی محیط و در نهایت تخریب زیستگاه طبیعی حیات وحش شود.

- غذا دادن به حیوانات کنار جاده ها، علاوه بر افزایش تصادفات رانندگی باعث میشود، آنها نیز در معرض خطر برخورد با وسایل نقلیه قرار بگیرند.

- با غذا دادن به حیوانات وحشی باعث میشوید آنها به تمام انسان ها نزدیک شوند و در صورت تغذیه نشدن، به انسان ها حمله کنند مثل حمله سگ. بنابراین با این روش به پرخاشگری حیوانات کمک کرده اید.

بایدها و نبایدهای تغذیه حیوانات وحشی

- به نزدیکی قلمرو حیوانات وحشی نروید و برای تماشای آنها از دوربین شکاری استفاده نمایید.

حیات وحش و غذا دادن به حیوانات

- در زمانی که کمپینگ در طبیعت دارید، زباله ها و مواد غذایی خود را  پخش نکنید و در هنگام خروج حتماً زباله ها را با خود ببرید.

- زیستگاه طبیعی را تمیز نگه دارید و در صورت نزدیک شدن حیوانات به شما، از دادن غذا از روی دلسوزی خودداری کنید.

- برای غذا دادن به حیوانات در زمستان و سایر فصل ها میتوانید از محیط بان ها و افراد حافظ محیط زیست کمک بگیرید و با آنها در خصوص نوع تغذیه حیوانات آن محل راهنمایی بگیرید.

- سعی نکنید برای نوازش حیوانات به آنها نزدیک شوید و غذای خود را برای حیوانات وحشی بیرون نگذارید.

جمع بندی و نکات مهم

حیات وحش همانگونه که از اسمش پیداست خطرناک است و با محیطی که در آن زندگی میکنید، متفاوت است. حیوانات وحشی نباید به انسان ها عادت کنند و نباید به محیط انسانی نزدیک شوند.

غذای انسان ها که طبخ میشود و ارگانیک نیست، برای حیوانات وحشی سالم نیست و آنها برای زنده ماندن به غذای انسان ها احتیاج ندارند.

حیوانات وحشی در هر منطقه ای که هستند دارای غذای ویژه ای هستند و در صورت تغذیه با غذاهای نامناسب ممکن است دچار سو تغذیه شوند و یا جانشان را از دست بدهند.

حیوانات نمی توانند غذا را ازبسته بندی یا فویل تشخیص دهند و با خوردن آنها بیمار میشوند.

تغذیه دادن به پرندگان در نزدیکی فرودگاه ها می تواند موجب قربانی شدن آنها و برخورد با هواپیماها شود، این موضوع در خصوص جاده و تصادفات رانندگی نیز وجود دارد که در اینصورت هم جان انسان ها و هم جان حیوانات در خطر قرار میگیرد.

حیواناتی که در کنار جاده تغذیه می شوند تمایل دارند در کنار جاده ها بمانند و احتمال تصادفات وسیله نقلیه با حیوانات را افزایش می دهند.

در خصوص حیواناتی که در شهر هستند مثل گربه های خیابانی، سگ های ولگرد و گنجشک ها با رعایت اصول بهداشتی باید از غذاهایی به آنها داده شود که طبخ نشده اند و طبیعی هستند، به این صورت میتوانید به حیوانات شهری در فصول مختلف مهربانی کنید. حیوانات در فصل های سرد سال بیشتر با مشکل تغذیه روبه رو هستند بنابراین هوای آنها را داشته باشیم و در کنار آن نکات مربوط به حیات وحش را نیز رعایت کنیم.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.

خوشحال میشیم نظرت رو بدونیم یا به سوالت پاسخ بدیم

ابتدا وارد شوید

نظرات

فعلاً نظری درباره این متن نوشته نشده!