خوراکی های انرژی زا برای دوچرخه سواری کدامند؟
خوراکی های انرژی زا برای دوچرخه سواری کدامند؟

خوراکی های انرژی زا برای دوچرخه سواری کدامند؟


با خوراکیهای انرژی زا برای دوچرخه سواری، بهترین تغذیه برای دوچرخه سواری، نوشیدنی دوچرخه سواری و صبحانه دوچرخه سواری در باچرخ آشنا خواهید شد. چه به صورت انفرادی رکاب میزنید و چه در برنامه های گروهی دوچرخه سواری شرکت میکنید، نیازمند این خواهید بود که برای تغذیه خود برنامه ریزی داشته باشید. در این پُست از مجله گردشگری ورزشی باچرخ با نکات مهم تغذیه در دوچرخه سواری آشنا خواهید شد.

تغذیه و دوچرخه سواری

شاید به ظاهر رکاب زدن فقط فشردن پا بر روی رکاب برای چرخاندن چرخ ها باشد، اما در باطن و در داخل بدن اتفاقاتی میفتد که موجب سوخت رسانی به عضلات برای انجام این حرکت ورزشی میشود، بنابراین اگر تغذیه مناسب نداشته باشید، احتمال اینکه در وسط دوچرخه سواری دیگر هیچ نیرویی برای رکاب زدن نداشته باشید و حتی دچار کاهش ققند خون شوید بسیار زیاد است.

در پُست قبلی در خصوص نوشیدن آب در دوچرخه سواری و میزان حمل آن برای برنامه های دوچرخه سواری خارج از شهر و تور دوچرخه مطالبی را عنوان کردیم، در کنار نوشیدن آب در هنگام رکاب زدن، در اینجا قصد داریم موضوع تغذیه را بازگو کنیم تا بتوانید با انرژی بهتری در تور دوچرخه شرکت نمایید.

بهتر است بدانید به اندازه 3 برابر آبی که در روز مصرف میکنید و 2 برابر کالری که در هر روز دریافت میکنید، لازم است در طول مدت رکاب زدن مصرف کنید و در واقع بسوزانید که در این خصوص خواندن مطلب دوچرخه سواری چقدر کالری میسوزاند را در مجله باچرخ به شما پیشنهاد میکنیم.

تغذیه برای دوچرخه سواری

بهترین تغذیه برای دوچرخه سواری

آجیل، میوه، آب میوه، نان، بیسکوئیت، کاکائو، تنقلات پر انرژی وخوراکیهای انرژی زا چیزهایی هستند که میتواند با یک کوله پشتی دوچرخه آنها را در هر برنامه همراه خود داشته باشید و به موقع از آنها استفاده نمایید. میوه موز به شدت برای رکاب زدن توصیه میشود و بهتر است یک موز در کوله پشتی خود داشته باشید.

کربوهیدرات ها برای تقویت عضلات و بازگرداندن شرایط عادی بسیار مفید هستند، بنابراین نان، سیب زمینی و ماکارونی میتوانند تغذیه خوبی برای انرژی رکاب زدن باشند.

روغن زیتون اگر همراه غذا مصرف شود باعث کاهش التهاب میشود و باعث میشوند ویتامین ها بهتر جذب بدن شوند و به عنوان مکمل تغذیه و دوچرخه سواری بشمار میرود.

علاوه بر اینکه میوه ها و سبزیجات را در حین رکاب زدن نیز میتوانید مصرف کنید، آنها میتوانند دسرهای خوبی نیز برای غذا و یا در حین خوردن غذا باشند. بنابراین کلم، گوجه فرنگی، طالبی، پرتقال، توت فرنگی و موز علاوه بر اینکه بسیار حس خوبی به شما میدهند گزینه خوبی برای آبرسانی به بدن نیز میباشند که این موارد نیز در خصوص تغذیه و دوچرخه سواری توصیه میشوند.

صبحانه دوچرخه سواری

برخی از افراد در روزهای عادی، علاقه ای به خوردن صبحانه ندارند، اما نخوردن صبحانه در روزی که قرار است رکاب بزنید، ریسک بسیار بزرگی است، سعی کنید اگر در تور دوچرخه برنامه صبحانه گنجانده نشده است حتماً صبحانه همراه خود ببرید و قبل از حرکت در خانه نیز چیزی میل نمایید، اگر هم در داخل تور برنامه صبحانه وجود داشت از زیاده روی پرهیز کنید تا عملکرد رکاب زدن شما در حالت عالی قرار داشته باشد. ترکیب غلات، پروتئن و کربوهیدرات میتواند برای صبحانه مفید باشد. کره بادام زمینی نیز علاوه بر طعم لذیذ، انرژی خوبی دارد.

خوردن تنقلات در تور دوچرخه سواری

خوراکیهای انرژی زا برای دوچرخه سواری

آجیل ها و تنقلات انرژی زا خوب هستند ولی هزینه ای که برای آنها میکنید بسیار بالاتر از چیزهای طبیعی است که میتوانید مصرف کنید، بنابراین اگر نمیخواهید زیاد هزینه کنید، بجای خوردن آجیل و صرف هزینه زیاد، از همان میوه ها از جمله موز برای تغذیه استفاده نمایید.

افرادی که گیاهخوار هستند و نمیتوانند از طریق خوردن گوشت، آهن و پروتئین دریافت کنند بهتر است از مکمل ها و جایگزین های گوشت استفاده کنند.

اگر قصد داشتید شب را کمپینگ کنید، با جوش آوردن آب و کمی نودل و سبزی میتوانید یک سوپ ساده برای خودتان درست کنید و یا اگر عدس همراه خود آورده باشید میتوانید عدسی تهیه کنید، اگرچه خوردن غذاهای کبابی لذت بیشتری دارد!

اگر به مناطق ناشناخته از ایران و یا جهان سفر میکنید، باید بیش از پیش حواستان به تغذیه باشد، ممکن است در میان راه و حتی در مقصد، میوه و یا غذا پیدا نکنید، پس لازم است از قبل برنامه ریزی کنید و مقداری تنقلات در کوله پشتی خود نگه دارید.

نکته آخر و طلایی در خصوص تغذیه و دوچرخه سواری این است که بهتر است برای خوردن تنقلات چند بار وقت یک بار در طول مدت رکاب زنی وقت بگذارید و کل تنقلات را یک جا میل نکنید!


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.