شبکه مسیرهای دوچرخه سواری اروپا
شبکه مسیرهای دوچرخه سواری اروپا

شبکه مسیرهای دوچرخه سواری اروپا


با EuroVelo یا شبکه مسیرهای دوچرخه سواری اروپا آشنا هستید؟ در سفر به اروپا با استفاده از EuroVelo میتوانید دوچرخه سواری بی نظیری داشته باشید. ما در این پُست از مجله گردشگری باچرخ شما را با شبکه مسیرها دوچرخه سواری اروپا آشنا خواهیم کرد. اگر در سفر با دوچرخه قصد دارید از اروپا دیدن کنید و یا حتی تصمیم دارید در تور دوچرخه سواری و گردشگری اروپا شرکت کنید بهتر است با EuroVelo آشنا شوید.

EuroVelo چیست؟

قاره اروپا متشکل از 50 کشور زیبا و سرسبز است که دوچرخه سواری و تور دوچرخه سواری در شهرهای آن بسیار لذت بخش است. اگر سایکل توریست باشید و قصد داشته باشید بین کشورهای مختلف اروپا سفر کنید راه بسیار امن و جذابی برای دوچرخه سواران فراهم شده است و آن چیزی نیست جز مسیرهای دوچرخه سواری اروپا که با گسترش آنها تبدیل به شبکه دوچرخه سواری شده است.

در حال حاضر یورو ولو EuroVelo در 16 کشور اروپایی فعال است و برنامه ریزی برای گسترش آن به کل کشورهای اروپایی در دستور کار قرار گرفته است. این کار باعث میشود که کل قاره اروپا تحت یک شبکه دوچرخه سواری قرار گیرد تا سایکل توریست ها در سفر با دوچرخه از امنیت برخوردار باشند.

مسیر دوچرخه سواری اروپا

اهداف EuroVelo

- اجرای مسیرهای دوچرخه سواری با کیفیت بسیار عالی در سطح کشورهای اروپایی

- انجام اقدامات لازم در مرزها و هماهنگی با استانداری ها برای سهولت سایکل توریست ها

- ارتباط دهی مسیرها با یکدیگر برای ایجاد یک شبکه برای دوچرخه سواری

- تشویق کردن شهروندان اروپایی برای امتحان کردن دوچرخه سواری

- ترویج سفر سالم و پایدار برای سفرهای روزانه و همچنین گردشگری با دوچرخه

- یکسان سازی کیفیت مسیرهای دوچرخه سواری برای همه کشورهای اروپایی

توسعه و بهره برداری مسیر دوچرخه سواری EuroVelo توسط افراد دولتی، منطقه ای، محلی و سازمانهای مردم نهاد انجام میگیرد اما همه آنها باهمدیگر در ارتباط هستند و تحت یک پروژه همکاری میکنند.

اگر سایکل توریست هستید و قصد برنامه ریزی برای گردشگری با دوچرخه در اروپا را دارید میتوانید با ورود به سایت EuroVelo از مسیرهای دوچرخه سواری این برند که نشان آن ثبت شده است استفاده نمایید.

شبکه مسیرهای دوچرخه سواری اروپا یورو ولو

مسیرهای EuroVelo

هر کدام از این مسیرهای شبکه ای یورو ولو توسط یک عدد نمایش داده میشوند، مثلاً 1 EuroVelo 2، EuroVelo و ... که به این صورت مسیرها از یکدیگر جدا میشوند. در ادامه با 19 مسیر یورو ولو در باچرخ آشنا خواهید شد.

EuroVelo 1: مسیر اقیانوس اطلس

مسیر شماره یک یورو ولو دارای 11000 کیلومتر طول است. از 6 کشور اروپایی و 13 شهر میگذرد. کشورهایی که از این مسیر میگذرند عبارتند از: نروژ، بریتانیا، ایرلند، فرانسه، اسپانیا، پرتغال.

EuroVelo 2: مسیر پایتخت ها

مسیر شماره دو یورو ولو دارای 5000 کیلومتر طول است.  از 7 کشور و 17 پایتخت شهر میگذرد و بنابراین به مسیر پایتخت ها مشهور شده است. کشورهای این مسیر عبارتند از: ایرلند، بریتانیا، هلند، آلمان، لهستان، بلاروس، روسیه.

EuroVelo 3: مسیر مسافران

مسیر شماره سه یورو ولو دارای 5300 کیلومتر طول است. از 7 کشور و 20 شهر میگذرد و با توجه به گذر آن از مناطق گردشگری و باستانی، مسیر مسافران و گردشگران نامگذاری شده است. کشورهای این مسیر عبارتند از: نروژ، سوئد، دانمارک، آلمان، بلژیک، فرانسه، اسپانیا. اگر سایکل توریست هستید، در سفر با دوچرخه حتماً این مسیر را هم امتحان کنید.

EuroVelo 4: مسیر اروپای مرکزی

طول این مسیر 5100 کیلومتر است و از 7 کشور اروپایی عبور میکند که عبارتند از: فرانسه، بلژیک، هلند، آلمان، جمهوری چک، لهستان و اکراین.

EuroVelo 5: مسیر رسیدن به رم

چون خیلی از گردشگران انگلیسی علاقه مند بازدید از رم ایتالیا بودند بنابراین مسیری از انگلیس به شهر رم کشیده شد که به نام مسیر رم مشهور شده است و با طول 3200 کیلومتر،  از 7 کشور و 21 شهر عبور میکند. کشورهای مسیر رم عبارتند از: بریتانیا، فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا.

EuroVelo 6: مسیر آتلانتیک - دریای سیاه

مسیر ششم یورو ولو دارای 4450 کیلومتر طول است و از 10 کشور و 6 رودخانه عبور میکند. این مسیر باتوجه به عبور از مناطق طبیعی، به یکی از جذاب ترین مسیرهای تور دوچرخه سواری تبدیل شده است. در این مسیر میتوان از کشورهای فرانسه، سوئیس، آلمان، اتریش، اسلواکی، مجارستان، کرواسی، صربستان، رومانی و بلغارستان عبور کرد.

سایکل توریست در اروپا

EuroVelo 7: مسیر خورشید

مسیر شماره 7 طولی برابر با 7700 کیلومتر دارد و از 9 کشور اروپایی عبور میکند که عبارتند از: نروژ، فنلاند، سوئد، دانمارک، آلمان، جمهوری چک، اتریش، ایتالیا، مالت.

EuroVelo 8: مسیر مدیترانه

در مسیر شماره هشت از یورو ولو شاهد 7500 کیلومتر مسیر دوچرخه سواری برای گردشگری با دوچرخه هستیم که از 10 کشور عبور میکند، این کشورها عبارتند از: اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، اسلوانی، کرواسی، بوسنی و هرزگوین، مونته نگرو، آلبانی، یونان، ترکیه، قبرس.

EuroVelo 9: مسیر بالتیک و دریای آدریاتیک

2050 کیلومتر طول و عبور از 6 کشور و 2 دریا، از ویژگی های مسیر شماره 9 یورو ولو میباشد. کشورهای این مسیر عبارتند از: لهستان، جمهوری چک، اتریش، اسلوانی، ایتالیا، کرواسی.

EuroVelo 10: مسیر حاشیه دریای بالتیک

در مسیر شماره 10 که دارای 9000 کیلومتر طول است، مسیر دوچرخه سواری به گونه ای طراحی شده است که بیشتر مسیر از کنار دریای بالتیک عبور میکند و در واقع دور تا دور این دریا مسیر ویژه وجود دارد. عبور از این مسیر همزمان خواهد بود با عبور از 9 کشور که عبارتند از: لهستان، آلمان، دانمارک، سوئد، فنلاند، روسیه، استونی، لیتوانی.

EuroVelo 11: مسیر اروپای شرقی

6550 کیلومتر طول و عبور از 11 کشور شرق اروپا از ویژگی های این مسیر برای سایکل توریست ها است. کشورهای این مسیر عبارتند از: نروژ، فنلاند، استونی، لیتوانی، لهستان، اسلواکی، لهستان، صربستان، مقدونیه، یونان.

EuroVelo 12: مسیر حاشیه دریای شمال

7050 کیلومتر مسیر دوچرخه سواری در حاشیه دریای سیاه که از 6 کشور اروپایی عبور میکند از ویژگی های این مسیر یورو ولو میباشد. کشورهای این مسیر عبارتند از: نروژ، سوئد، دانمارک، آلمان، هلند، بلژیک، فرانسه، بریتانیا.

EuroVelo 13: مسیر دنباله آهنی

این مسیر با 9950 کیلومتر طول و 20 کشور که در راه این مسیر هستند به یک مسیر مهم تبدیل شده است که از شمال تا جنوب اروپا کشیده شده است ونقش مهمی در سفر با دوچرخه برای سایکل توریست ها ایفا میکند. کشورهای این مسیر عبارتند از: نروژ، فنلاند، روسیه، استونی، لیتوانی، لتونی، لهستان، آلمان، جمهوری چک، اتریش، اسلواکی، مجارستان، اسلوانی.

EuroVelo 14: در حال آماده سازی میباشد.

EuroVelo 15: مسیر حاشیه رود راین

مسیر شماره 15 با طول 1500 کیلومتر یکی از کوتاه ترین مسیرهای یورو ولو میباشد که در حاشیه رود راین ایجاد گردیده است تا علاقه مندان به تور دوچرخه سواری از آن استفاده کنند. این مسیر از 4 کشور و 9 شهر اروپایی گذر میکند. کشورهای این مسیر عبارتند از: سوئیس، آلمان، فرانسه هلند.

EuroVelo 16: در حال آماده سازی میباشد.

EuroVelo 17: مسیر حاشیه رود Rhon

مسیر شماره 17 نیز یکی از مسیرهای کوتاه یورو ولو است و 1250 کیلومتر طول این مسیر است و از کشورهای سوئیس و فرانسه میگذرد.

EuroVelo 18: در حال آماده سازی میباشد.

EuroVelo 19: مسیر حاشیه رود Meuse

کوتاه ترین مسیر یورو ولو که برای دوچرخه سواری خانوادگی و تور دوچرخه سواری ایجاد شده است فقط 1050 کیلومتر طول دارد و از کشورهای فرانسه، بلژیک و هلند عبور میکند.

دوچرخه سواری در اروپا

این مسیرها و مسیرهایی که در حال احداث در اروپا هستند نشان از فرهنگ و احترام به گردشگری با دوچرخه، سایکل توریسم، بایک پکینگ و تور دوچرخه سواری است و قطعاً سال ها فکر و برنامه ریزی پشت این ماجرای زیبا بوده است. امیدواریم از این پُست مجله گردشگری ورزشی باچرخ لذت برده باشید.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.

خوشحال میشیم نظرت رو بدونیم یا به سوالت پاسخ بدیم

ابتدا وارد شوید

نظرات

فعلاً نظری درباره این متن نوشته نشده!