معایب و مزایای دوچرخه تاشو
معایب و مزایای دوچرخه تاشو

معایب و مزایای دوچرخه تاشو


قبل از خرید دوچرخه تاشو و تصمیم نهایی برای انتخاب این نوع دوچرخه، بهتر است با معایب و مزایای دوچرخه تاشو در مجله گردشگری ورزشی باچرخ آشنا شوید. دوچرخه تاشو یا همان Folding Bike مانند سایر دوچرخه ها طرفداران خودش را دارد، اما اینکه آیا با اهداف شما برای دوچرخه سواری متناسب است یا نه را در ادامه این پُست از مجله گردشگری ورزشی باچرخ متوجه خواهید شد. ابتدا از تاریخچه و سپس درباره مشخصات دوچرخه های تاشو اطلاعاتی به شما میدهیم و در نهایت ازمزایا و معایب آن مطلع خواهید شد و به نتیجه گیری خواهید رسید. همراه ما در باچرخ باشید.

تاریخچه دوچرخه تاشو | Folding Bike

استفاده از این نوع دوچرخه به شرایط نظامی دهه 1890 میلادی بازمیگردد. زمانی که ارتش فرانسه برای جابه جایی های نظامیان در مناطقِ خاص به دنبال وسیله ای بود که قابلیت حمل راحت را نیز داشته باشد بنابراین وسیله ای را انتخاب کردند که این روزها با عنوان دوچرخه تاشو میشناسیم. این روند تا جایی ادامه پیدا کرد که ارتش دیگر کشورها نیز در سال های بعد از آن، به تولید و استفاده از دوچرخه های تاشو مشغول شدند. این دوچرخه ها وزنی در حدود 7 کیلوگرم با چرخ 24 اینچی داشتند.

در سالهای پس از آن، شرکت های بیشتری برای این بخش سرمایه گذاری کردند و در اواخر قرن بیستم بود که علاقه به این نوع دوچرخه در بین جوامع مختلف افزایش یافت.

بزرگترین شرکت های تولید کننده دوچرخه تاشو

دهه 1980 زمانی بود که تولید انبوه دوچرخه های تاشو مدرن که در حال حاضر در همه جای دنیا وجود دارند شروع شد و دو شرکت قدرتمند Brompton و Dahon کارخانه های بزرگی را برای ساهت این وسیله ها در نظر گرفتند. در واقع این دو شرکت همانقدر در صنعت دوچرخه های تاشو مشهور هستند که شرکت های بوئینگ و ایرباس در زمینه هواپیماهای مسافربری مشهور هستند.

دوچرخه داهون بزرگترین تولید کننده دوچرخه تاشو

داهون در سال 1982 توسط شخصی به نام داوید هون و برادرش هنری هون تاسیس شد. داوید هون، مخترع و فیزیکدان بود و توانست بزرگترین تولید کننده دوچرخه های تاشو در جهان شود.

دوچرخه تاشو | Folding Bike

در طراحی بدنه دوچرخه های تاشو از لولا استفاده شده است و از وسط روی هم قرار میگیرند، درست مثل گوشی های موبایل تاشو، این حرکت باعث میشود دو مورد از نگرانی های عمده دوچرخه سواران برطرف شود، یکی راحتی در حمل و نقل است که باعث میشود به راحتی از مترو، اتوبوس و حتی هواپیما استفاده کنند، برای این مورد میتواند به نکات مهم حمل دوچرخه با هواپیما مراجعه کنید، و مورد دوم هم اینکه دزدیده شدن دوچرخه یکی از چیزهایی است که خیلی از افراد نگران آن هستند و با خرید دوچرخه تاشو و داخل بردن آن در بیشتر مکانها این نگرانی برطرف خواهد شد.

دوچرخه تاشو

همانطور که ظاهر این نوع دوچرخه با سایر دوچرخه ها متفاوت است، عملکرد آن نیز متفاوت است. شاید با نگاه اول به سایز کوچک آن فکر کنید مخصوص کودکان است! اما ساختار این دوچرخه ها به این شکل طراحی شده است و مخصوص بزرگسالان نیز میباشد. دقت داشته باشید که در صورت استفاده طولانی مدت از این مدلها، صدمات جسمی مخصوصاً در زانوها برای دوچرخه سوار ایجاد شود.

مکانسیم این مدل ها متفاوت با دوچرخه های کوهستان و حتی مدل های شهری است، وزن و دوام آنها نیز متفاوت است، اما در مدل های گران قیمت تر، که در برخی از موارد با دوچرخه های برقی نیز ترکیب شده اند دارای عملکردی برابر با دوچرخه های شهری است و البته علاوه بر ظاهر قدرتمند، دارای وزن زیادی نیز هستند. مدل های کوچکتر سرعت و مانور بیشتر را برای دوچرخه سوار فراهم میکنند در حالی که در مدل های بزرگتر راحتی بیشتری وجود دارد.

معایب دوچرخه تاشو

مناسب رکاب زدن طولانی مدت نیست و به بدن آسیب میزند.

مناسب جاده نیست و حتی اجازه تردد در جاده را ندارد.

به علث جثه کوچکشان قابلیت سرعت زیاد و امن را ندارند.

سایزهای به مراتب دقیق مثل سایر وسیله ها ندارند.

به نسبت کارایی، از قیمت بالایی برخوردار هستند.

قابلیت حمل خورجین و وسایل سنگین را ندارند.

اگر قصد خرید دوچرخه را دارید به لینک رو به رو سر بزنید: دوچرخه

مزایا دوچرخه تاشو

میتوانید آن را با خود به بیشتر مکان ها ببرید، دقیقاً مثل کیف دستی.

حمل دوچرخه تاشو در مترو

به علت حمل در بیشتر مکان ها، دزدیده نخواهند شد.

قابلیت حمل آن در مواردی از جمله هواپیما بسیار به کار خواهد آمد.

برای گردش چند ساعته  برای شرکت در تور دوچرخه سواری خارج از کشور بسیار مناسب است.

کار کردن با آنها بسیار راحت است و پیچیدگی خاصی ندارند.

در صندوق عقب ماشین جا میشوند و نیازی به باربند نخواهد بود.

در مدل های ترکیب شده با برق بسیار کارآمد خواهد بود.

ظاهر جذاب تر و هوشمندانه تری دارند. 

دوچرخه تاشو

دوچرخه تاشو بگیریم یا نه؟

در کل به نظر میرسد برای افرادی که به صورت جدی قصد دوچرخه سواری را ندارند و شاید هر ماه فقط یکی دو بار قصد داشته باشند رکاب بزنند گزینه مناسبی است، همچنین به شدت در سفرهای خارج از کشور که نیاز هست در میان راه از هواپیما و قطار استفاده کنید بسیار توصیه میشود. در کنار آن اگر برای استفاده روزمره قصد دارید از آن استفاده کنید، به علت صدماتی که در آینده به زانوها و اندام شما وارد خواهد کرد خرید این مدل توصیه نمیشود.

پس در نهایت این شما خواهید بود که بر اساس اهدافتان، دوچرخه مناسب را برای خرید انتخاب خواهید کرد و بهتر است قبل از خرید حتماً پُست هر آن چیزی که باید درباره سایز دوچرخه بدانید را مطالعه کنید..


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.