نکات و اصول دوچرخه سواری در سربالایی
نکات و اصول دوچرخه سواری در سربالایی

نکات و اصول دوچرخه سواری در سربالایی


دوچرخه سواری ورزش لذت بخشی است اما در سربالایی ها ممکن است اذیت کننده باشد، در این پُست باچرخ به اصول دوچرخه سواری در سربالایی ها پرداخته ایم و در واقع قصد داریم به شما بگوییم وقتی در سربالایی رکاب میزنید باید چه کارهایی انجام دهید تا کمتر خسته شوید و از فواید دوچرخه سواری در سربالایی بهره ببرید. این موضوع در خصوص افرادی که قصد شرکت در تورهای دوچرخه سواری را دارند که عموماً در طبیعت ها و جنگل ها با شیب های مختلف صورت میگیرد بیش از پیش اهمیت پیدا میکند. دیده شده است که در تورهای گردشگری با دوچرخه افرادی در هنگام عبور از مسیرهای شیب دار از گروه دوچرخه سواری عقب میمانند و برایشان ین موضوع کمی ناراحت کننده است، اما جای نگرانی نیست چون میتوان با رعایت چند نکته که در این پُست باچرخ با عنوان اصول دوچرخه سواری در سربالایی به آن پرداخته ایم به راحتی از مسیرهای سربالایی با دوچرخه عبور کرد. همراه ما در باچرخ باشید.

اصول دوچرخه سواری در سربالایی

دوچرخه قبل از اینکه یک وسیله برای تفریح و سرگرمی باشد، یک وسیله ورزشی است، بنابراین از فردی که از آن استفاده میکند انتظار میرود آمادگی جسمانی قابل قبولی داشته باشد و برای اینکه دچار گرفتگی عضلات نشود، پیش از شروع دوچرخه سواری بدن خود را با چند حرکت نرمشی گرم کند و بعد از گرم کردن و گذاشتن تغذیه مناسب دوچرخه سواری در کوله پشتی خود، آماده رکاب زدنِ لذت بخش در تور دوچرخه سواری شود.

در ادامه به نکات و اصول دوچرخه سواری در سربالایی پرداخته ایم:

انتخاب صحیح دنده دوچرخه

دقیقاً اگر دوچرخه شما دارای چرخ دنده مناسب نباشد و یا از مدل های دوچرخه ای باشد که اصلاً دنده نداشته باشد، در سربالایی ها به مشکل اساسی برخواهید خورد. معمولاً دوچرخه های کوهستان با 24 تا 27 دنده میتواند گزینه خوبی برای طبیعت گردی با دوچرخه و عبور آسان از سربالایی ها باشد.

دور مناسب برای رکاب زدن

قبلاً در یکی از پُست های باچرخ با عنوان نکات و روش صحیح دوچرخه سواری در طبیعت به دور پا برای هر دقیقه رکاب زنی اشاره داشتیم که در خصوص سربالایی ها بسیار به کار خواهد آمد. این دور پا را میتوان با دستگاه های خاصی نیز به دست آورد. نکته ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که بخش دوچرخه سواری در سربالایی را به 3 بخش تقسیم کنید، بخش اول را با حالت عادری رکاب بزنید، سپس دور پا را در بخش دوم افزایش دهید و در بخش سوم نیز با حفظ مقاومت، کم کم سرعت خود را کاهش دهید تا ضربان قلب شما به حالت عادی برگردد.

دوچرخه سواری در طبیعت و جنگل

بالا بردن قدرت عضلات پا

قطعاً احساس سستی و خستگی پا در سربالایی بیش از هرچیز دیگری برای افراد غیر ورزشکار آزاردهنده خواهد بود. سعی کنید با ورزش های مناسب که حتی در منزل نیز میتوان انجام داد خود را برای تور دوچرخه که در آینده قرار است شرکت کنید حاضر کنید.

در نظر گرفتن سرعت دوچرخه سواری

یکی از مواردی که باید در تور دوچرخه سواری به آن دقت شود این است که بنابر درجه سختی هر تور در آن شرکت کنید، در واقع باید سطح توانایی خود را بسنجید تا در یک تور شرکت کنید، در این حالت مطمئن خواهید بود همه دوچرخه سواران با یک سرعت در کنار هم رکاب میزنند و از آنها عقب نخواهید ماند، اما اگر به این موضوع دقت نکنید در تورها به مشکل برخواهید خورد و برای رسیدن به گروه دوچرخه سواری باید تلاش زیادی بکنید.

تور گروهی دوچرخه سواری در طبیعت و دوچرخه سواری در سربالایی

با خودتان تمرین کنید

سعی کنید در هفته یکی دو بار به یکی از مناطق شیب دار اطراف منزلتان بروید و تمرین دوچرخه سواری در سربالایی داشته باشید به این صورت که سعی کنید چندین بار یک مسیر را بروید و در هر بار سرعت رکاب زدن خود را افزایش دهید. این یک راه فوق العاده عالی است که به عنوان ورزش در خارج از منزل نیز کاربرد دارد.

تغذیه مقوی به همراه کربوهیدرات

کربوهیدارات ها در ورزش کردن بسیار مهم هستند، اگر قرار است یک مسیر شیب دار را با دوچرخه صعود کنید بهتر است 15 الی 20 دقیقه قبل از آن، تغذیه مناسب داشته باشید و از موادی استفاده کنید که کربوهیدارت دارند. خوردن آب و نوشیدنی های انرژی زا نیز نقش مهمی در رکاب زدن دارند.

دلسرد نشوید و روحیه داشته باشید

نکته مهم و آخری که باید در نظر داشته باشید این است که نا امیدی میتواند تاثیر منفی در رکاب زدن و یا هر حرکت ورزشی دیگری داشته باشد، اگر سرعت شما در حالت صعود بسیار کم است و خسته میشوید، سعی کنید روحیه داشته باشید و با تلاش و پشتکار به سرعت و قدرت مورد نظر برسید.

تصویر زیبا از دوچرخه سوار و طبیعت کوهستانی

امیدواریم از این پست مجله گردشگری ورزشی باچرخ استفاده برده باشید و بتوانید برای شرکت در برنامه های طبیعت گردی با دوچرخه از آن استفاده نمایید.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.