سایکل توریسم | چگونه سایکل توریست شویم؟
سایکل توریسم | چگونه سایکل توریست شویم؟

سایکل توریسم | چگونه سایکل توریست شویم؟


 سایکل توریسم یک سفر هیجان انگیز است که با دوچرخه و خورجین رقم میخورد و سایکل توریست فرد جهانگردی است که با دوچرخه سفر مسافت طولانی دارد. اگر دوست دارید درباره سایکل توریست شدن راهنمایی شوید تا پس از آن به دنبال وسایل سایکل توریست و خرید دوچرخه سایکل توریست بروید و اگر به دنبال یک سفر هیجان انگیز با دوچرخه هستید، شما را به سایکل توریسم  و خواندن راهنمای سایکل توریسم در باچرخ دعوت میکنیم تا به اوج لذت سفر برسید. همراه باچرخ باشید تا شما را با این نوع سفر آشنا کنیم. اگر با سایکل توریسم و گردشگری با دوچرخه نیز آشنا هستید، خواندن این مطالب را بازهم به شما توصیه میکنیم زیرا کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به شما  کمک میکند تا یک سفر هیجان انگیز با دوچرخه را تجربه کنید. 

سایکل توریسم چیست

سایکل توریسم یک نوع سفر ماجراجویانه با دوچرخه است که برای بسیاری از مردم ناشناخته باقی مانده است و فقط کسانی که به آن علاقه مند هستند مفهوم آن را درک کرده اند. سایکل، در اصل خلاصه شده ی سایکلینگ در زبان انگلیسی است که به معنی دوچرخه سواری است و توریسم هم که به آن اضافه شده است آن را به صنعت گردشگری و سفر مرتبط می کند. پس سایکل توریسم به معنای سفر با دوچرخه است و نکته اصلی آن این است که با خورجین انجام میشود و در مدلی که با کیف های وزن سبک انجام شود به عنوان بایک پکینگ شناخته میشود. تور گردشگری با دوچرخه نیز ممکن است به گونه ای طراحی شود که هم سایکل توریسم و هم بایک پکینگ را شامل شود و در این حالت میتوانید به صورت گروهی به مکانهایی سفر کنید که دسترسی به آنجا هرگز با ماشین، قطار و هواپیما امکان پذیر نیست. 

سایکل توریست

سایکل توریست شخص گردشگر و ماجراجویی است که با دوچرخه به نقاط مختلف دنیا سفر میکند و زندگی این شخص در سفر معنا پیدا کرده است. افراد  سایکل توریست زندگی بسیار هیجان انگیزی دارند و هر روز به جاهای مختلفی سفر می کنند به این صورت که در ماه های سرد سال به مناطق گرمسیر می روند و در ماه های گرم به شهرهایی سفر می کنند که هوای مناسبی برای دوچرخه سواری داشته باشد. به این صورت در تمام طول سال در سفر با دوچرخه هستند و گردشگری با دوچرخه را تجربه میکنند و از آن جهت که گردشگری با دوچرخه به عنوان سایکل توریسم شناحته میشود به این افراد سایکل توریست گفته میشود و مشخصه اصلی آنها، همان خورجین های سنگینی است که با خود حمل میکنند. 

تور دوچرخه سواری خارج از کشور

کارت سایکل توریست

کارت سایکل توریست کارت تقریباً بی ارزشی است که از طرف فدراسیون دوچرخه سواری ایران صادر میشود، این کارت تنها کمک کوچکی که به شما میکند این است که اگر در ایران بودید در برخی از استان ها میتوانید به جای کمپینگ، به سراغ اقامتگاه های فدراسیون بروید. در نظر داشته باشید برای گرفتن کارت سایکل توریست باید هزینه پرداخت کنید و در واقع این کارت شامل هزینه برای دوچرخه سواران است!

تجهیزات سایکل توریست

اگر به گردشگری با دوچرخه علاقه مند هستید اولین نکته ای که باید مد نظر داشته باشید داشتن دوچرخه سایکل توریستی است. اگر سفر شما به داخل طبیعت و مناطق ناهموار است دوچرخه کوهستان گزینه مناسبی است. خورجین دوچرخه که بتوانید وسایل خود را در آن قرار دهید در مرحله دوم قرار می گیرد. خورجین های مختلفی برای دوچرخه وجود دارد، خورجین ساده، خورجین ضد آب، خورجین اتوماتیک و غیر اتوماتیک. منظور از اتوماتیک و غیر اتوماتیک بودن خورجین، حالتی است که میتوانید در آن خورجین را به زین قفل کنید تا ثابت باشد. حال که هم دوچرخه و هم زین آن آماده شد، وقت جمع آوری وسایل سفر است.

کلاه ایمنی، عینک آفتابی و قمقمه آب را فراموش نکنید که بدون آنها سفر شما امکان پذیر نیست. کمپینگ در سفر نیازمند وسایلی است که آنها را باید به همراه داشته باشید از جمله چادر مسافرتی، کیسه خواب، زیر انداز و وسایل کوچک آشپزی در سفر.

دوچرخه سایکل توریست

دوچرخه هایی که برای سفر مسافت طولانی مورد استفاده اشخاص سایکل توریست قرار میگیرد یک سری نکات ریز دارد که آن را از سایر دوچرخه ها متمایز میکند. دوچرخه سایکل توریست یا همان دوچرخه توریستی قیمت بالاتری نسبت به مدل ها معمولی دارد و برندهای خوب آن نیز معمولاً در ایران پیدا نمیشود، اگر دوست دارید بیشتر در خصوص دوچرخه سایکل توریست بدانید به شما توصیه میکنیم پُست مجله باچرخ با عنوان راهنمای جامع خرید دوچرخه سایکل توریستی را مطالعه نمایید.

سایکل توریست با دوچرخه توریستی در سفر

آموزش سایکل توریست

در مجله اینترنتی سایت باچرخ با انتخاب دسته بندی سایکل توریسم میتوانید اطلاعات بسیار زیادی در خصوص تجهیزات سایکل توریست، آموزش چیدمان خورجین دوچرخه و همچنین مطالب مرتبط با جهانگردی با دوچرخه را بدست بیاورید و اطلاعتتون را در این زمینه افزایش دهید، باچرخ سایت تخصصی سفر و گردشگری با دوچرخه است و با دنبال کردن ما در شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام میتوانید به صورت رایگان آموزش سایکل توریست شدن را قدم به قدم با دقت بردارید.

نکات مهم پیش از سفر با دوچرخه در مسافت طولانی

به فکر پنچرگیری دوچرخه تان باشید و در کنار اینکه وسایل پنچرگیری را در خورجین همراه دارید، کاملاً پنچرگیری را پیش از سفر آموزش ببینید.

پیش از سفر، حتماً خاطرات سایکل توریست ها را چه در قالب کتاب و اینترنت و چه در قالب سفرنامه دوچرخه، حتماً مطالعه نمایید.

پیش از سفر، با طبیعت گردی، نحوه مواجه شدن با حیوانات وحشی، درمان و مواردی از این قبیل آشنا شوید و حتماً چند ماه با گروه ها، در قالب تور طبیعت گردی با دوچرخه سفر کنید و از تجربیات دیگران استفاده نمایید.

هیچ وقت بدون وسایل کامل، سفر خود را شروع نکنید و اگر هدفتان بلند مدت است به فکر تهیه دوچرخه و وسایل باکیفیت باشید و با تحقیقات کامل نسبت به خرید وسایل اقدام نمایید.

به خانم ها توصیه میشود این سفر را به تنهایی به خصوص در ایران تجربه نکنند و حتماً حداقل 2 نفر باشند.

علم و آگاهی خود را نسبت به مسیریابی، نقشه خوانی و گردشگری افزایش دهید و برای آغاز سفر با دوچرخه عجله نداشته باشید.

بهتر است اگر میخواهید جهانگردی کنید اطلاعتتون رو در خصوص انواع ویزای کشورها و مدت مجاز اقامت در هر کشور بالا ببرید، در این خصوص نیز میتوانید با جست و جو عبارت " ویزای جهانگردی" به پُست باچرخ دسترسی پیدا کنید و با مطالعه آن با ویزای کشورها آشنا شوید.

آشپزی چیزی است که باید همه سایکل توریست ها یاد بگیرند و بتوانند حتی با کمترین مواد یک غذای مقوی تهیه کنند، همانطور که احتمالاً میدانید دوچرخه سواری یک ورزش است و هر ورزشی نیز نیاز به یک سری مواد مغذی دارد تا بدن شما توانایی انجام آن را داشته باشد، بنابراین برای دوچرخه سواری و راندمان بالا، غذاهای مفید به همراه کربوهیدرات میل کنید و همیشه در خورجین خود تنقلات داشته باشید.

اکثر سایکل توریست ها قبل از سفر، شروع به نوشتن برنامه سفر سایکل توریستی میکنند، در نوشتن این برنامه سفر، سرعت دوچرخه سواری و اینکه در هر روز چند کیلومتر مسافت طی میکنید از اهمیت بالایی برخوردار است. در نظر داشته باشید سرعت دوچرخه سواری شما در حالت عادی با حالتی که خورجین های سنگین به همراه دارید کاملاً متفاوت است. پیشنهاد باچرخ به شما این است که در برنامه سفر سایکل توریستی، برای هر روز بیش از 90 کیلومتر در نظر نگیرید، ضمن آنکه معمولاً اتفاقات پیش بینی نشده در سفر رخ میدهد که لازم است چند روزی نیز در مسافت طولانی برای آن کنار بگذارید و آن را در نظر بگیرید.

سایکل توریست و جهانگردی با دوچرخه در قالب سایکل توریسم

اسپانسر سایکل توریست

نکته بسیار مهمی که معمولاً خیلی از دوچرخه سواران به سراغ آن میروند، اسپانسر برای سفر با دوچرخه است که بهتر است این موضوع را فراموش کنید، دوران اسپانسری و اینگونه چیزها تقریباً در خصوص سایکل توریسم به پایان رسیده است و شخصی پیدا نخواهید کرد که اسپانسر شما شود، بهتر است با یادگیری کارهای فریلنسری که میتوان آنها را از راه دور نیز انجام داد به فکر هزینه های میان سفر خود باشید، بهترین کارهایی که میتوانید پیش از شروع سفر یاد بگیرید عبارتند از: بلاگری، تولید محتوا، کار با فتوشاپ، برنامه نویسی

سایکل توریسم یا بایک پکینگ؟

بایک پکینگ نیز به عنوان یک راه برای گردشگری با دوچرخه به شمار میرود و سایت باچرخ اولین معرفی کننده آن در ایران است. وقتی به جای خورجین های سنگین، از کیف های سبک استفاده کنید که پشت زین و روی فرمان قرار میگیرد، در این حالت سفر شما بایک پکینک میباشد و حتی در این روش میتوانید دوچرخه های کوهستان را نیز استفاده نمایید. در واقع بایک پکینگ شیوه آفرود پذیر سایکل توریسم است و با آن میتوان راحت تر سفر کرد. اینکه کدام بهتر است به سبک زندگی شما برمیگردد چون در بایک پکینگ نمیتوانید همه وسایل را با خود حمل کنید بنابراین بیشتر برای سفرهای کوتاه مدت مناسب است و اگر سفر شما از یک کشور به کشور دیگر است بهتر است سایکل توریسم را انتخاب کنید و با خورجین سفر کنید.

بایک پکینگ را میتوان به صورت گروهی در قالب تور دوچرخه سواری و طبیعت گردی با دوچرخه انجام داد اما سایکل توریسم در بیشتر مواقع به صورت یک نفره و یا دو نفره انجام میشود و دلیل آن هم این است که سایکل توریست ها زمان زیادی را باید در سفر بگذارنند که برای افراد عادی که شاغل هستند و هر روز به سر کار میروند امکان پذیر نیست. بنابراین یکی از ویژگی های شخص سایکل توریست این است که زمان آزاد زیادی را دارد و میتواند جهان را باچرخ ببیند.

هزینه روزانه سایکل توریست ها چقدر است؟

سبک زندگی هر شخص با شخص دیگر متفاوت است، در سفر نیز اینگونه است. سایکل توریست ها را میتوان از نظر سبک زندگی به دو بخش تقسیم کرد: افرادی که راحتی و لذت بردن برایشان در اولویت قرار دارد و کمتر مشکل مالی دارند و دسته دوم افرادی که سعی میکنند با حداقل ها کنار بیایند تا مسافت بیشتری رکاب بزنند و جهانگردیشان بیشتر باشد. دسته اول افرادی  هستند که روزانه بیش از 10 دلار یا یورو خرج میکنند و دسته دوم افرادی هستند که سعی میکنند در حدود 3 دلار در روز هزینه داشته باشند.

افراد سایکل توریست که پول برایشان اولویت ندارد، چند روز یکبار برای دوش گرفتن و استراحت به هتل میروند ولی سایکل توریست های قانع، سعی میکنند از هاستل ها و یا اقامتگاه های ارزان و حتی رایگان استفاده کنند.

برای سایکل توریست ها سایتی وجود دارد به نام وارم شاورز که در آن افراد مختلف از سراسر جهان اعلام میکنند میزبان افراد سایکل توریست هستند، با مراجعه به این سایت میتوانید اطلاع یابید که آیا در مسیرتان میتوانید از اقامت رایگان استفاده کنید و یا هیچ شخصی در آن منطقه میزبان دوچرخه سواران نخواهد بود.

سن مناسب برای شروع سایکل توریسم

به طور کلی در اینگونه سفرها، داشتن تجربه دوچرخه سواری در طبیعت و جاده و داشتن اطلاعات کافی، حرف اول را میزند. افراد معمولاً از سنین جوانی به فکر سایکل توریست شدن میفتند اما در این هنگام معمولاً هیچ تجربه ای ندارند، همچنین در دوران جوانی در شرایط حال اقتصادی، بدست آوردن پول لازم برای سفر با دوچرخه در مسافت طولانی و رکاب زنی در مسیرهای جهانی سخت و دشوار است، بنابراین جوانان در حال حاضر سفرهای خود را با تور دوچرخه سواری و سفرهای گروهی با دوچرخه آغاز میکنند تا ضمن کسب تجربه، کم کم هزینه های سفر را نیز تأمین کنند تا در صورت بوجود آمدن شرایط لازم، سایکل توریسم را آغاز کنند و به آرزوی خود که سایکل توریست شدن و جهانگردی با دوچرخه میباشد برسند.

بنابراین سنین حدود سی سال و سپس سنین بالای چهل سال را میتوان بهترین زمان برای سایکل توریست شدن و جهانگردی با دوچرخه نام بُرد و باز هم فراموش نکنید که این نوع سفر را با دانش و اطلاعات کافی آغاز کنید.

امیدواریم از این پُست مجله اینترنتی باچرخ که در خصوص راهنمای سایکل توریسم بود نهایت استفاده را بُرده باشید و بتوانید در آینده به یک سایکل توریست حرفه ای تبدیل شوید و سفرنامه شما را در سایت باچرخ بخوانیم.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.