دوچرخه سواری در زمستان را چگونه تجربه کنیم؟
دوچرخه سواری در زمستان را چگونه تجربه کنیم؟

دوچرخه سواری در زمستان را چگونه تجربه کنیم؟


دوچرخه سواری در زمستان بایدها و نبایدهایی دارد که در این پُست باچرخ علاوه بر بررسی آنها، در خصوص لباس دوچرخه سواری در زمستان نیز راهنمایی میشوید. دوچرخه سواری در زمستان همانطور که میتواند دارای چالش های فراوان برای فرد دوچرخه سوار باشد، میتواند تجربه هیجان انگیزی را نیز در پی داشته باشد. اما دوچرخه سواری در زمستان علاوه بر اینکه نیازمند مهارت های دوچرخه سواری است باید در کنارآن به نکات جانبی از جمله لباس دوچرخه سواری در زمستان توجه داشت، بنابراین اگر دوست دارید هم درباره مهارت های دوچرخه سواری در زمستان و نکات آن و هم درباره لباس دوچرخه سواری در زمستان اطلاعات خوبی بدست بیاورید، تا انتهای این پُست از مجله باچرخ را مطالعه نمایید.

دوچرخه سواری در زمستان

دوچرخه سواری در زمستان را میتوان به چند بخش تقسیم کرد که هر بخش نکات و مهارت های دوچرخه سواری خاصی را میطلبد. ابن بخش‌ها عبارتند از: رکاب زدن در هوای سرد بدون برف، رکاب زدن در برف و تاریکی نسبی هوا، رکاب زدن در روزهای یخبندان پس از بارش برف. مطمئناً مورد اول، یعنی رکاب زدن در هوای سرد و بدون برف، کم خطرتر از مورد دوم است و مورد سوم هم خطرات زیادی دارد که بهتر است از رکاب زدن در آن زمان یعنی زمان یخبندان زمین خودداری کنید. همچنین لازم است که لباس مناسب دوچرخه سواری در زمستان داشته باشید. در ادامه به نکات رکاب زدن در شرایط هوای سرد زمستان و در حالی که بارش برف وجود دارد میپردازیم:

نکات مهم دوچرخه سواری در زمستان

- لاستیک دوچرخه مناسب انتخاب کنید: لاستیک دوچرخه هرچقدر پهن تر باشد تعادل بهتری خواهید داشت. در زمستان از لاستیک‌های با پهنای کم و همچنین لاستیک های گل میخ دار استفاده نمایید و آنها را کمی کمتر از روزهای عادی باد کنید. همچنین توصیه میشود در زمستان، از دوچرخه جاده استفاده نشود.

دوچرخه سواری در زمستان و رکاب زدن در برف

- لباس گرم مناسب دوچرخه سواری انتخاب کنید: در هر صورت در فصل زمستان، لباس گرم خواهید پوشید، اما لباس گرم دوچرخه سواری قطعاً یک کاپشن پُر پُف نخواهد بود، شما برای رکاب زدن به یک لباس سه لایه ورزشی احتیاج دارید که لایه اول آن قابلیت جذبی دارد و باعث میشود گرمای بدنتان به هدر نرود. لایه دوم این لباس‌ها گرمتان میکند و لایه سوم نیز شما را در برابر برف و باران محافظت میکند و در واقع جنس لایه سوم، ضد آب است. در کنار این لباس ها میتوان از بادگیر مُشتی نیز استفاده کرد. (اصطلاحِ مُشتی به این خاطر به آنها اطلاق میشود که پس از جمع شدن به اندازه یک مُشت میشوند و جایگیری آنها در کوله دوچرخه شما بسیار کم خواهد بود)

- دوچرخه خود را برای زمستان آماده کنید: سلامت دوچرخه و کارکرد بی عیب و نقص آن در زمستان بیش از سایر فصل‌ها اهمیت دارد. اگر لازم دارید که به یک تعمیرکار دوچرخه آن را نشان دهید حتماً این کار را انجام دهید و شک نکنید.

- لوازم جانبی و چراغ دوچرخه داشته باشید: حتماً لوازم جانبی دوچرخه مناسب روزهای بارانی و برفی همراه خود داشته باشید، به عنوان مثال روان کننده زنجیر در روزهای بارانی و برفی به شدت کاربرد دارد. همچنین با توجه به تاریکی نسبی هوا در روزهای برفی، بهتر است چراغ دوچرخه و چراغ پیشانی همراه خود داشته باشید.

- از ترمز ایمن استفاده کنیدد: یکی از مهمترین بخش‌هایی که باید به آن دقت داشته باشید، نوع ترمز و ایمن بودن آن در برف و باران است. همانطور که میتواند ترمزهای لقمه ای یا وی بریک، عملکردشان در برف و باران مختل میشود و استفاده از آنها در پاییز و زمستان توصیه نمیشود. بنابراین اگر دوچرخه شما از این ترمزها دارد باید به فکر تعویض آن و تبدیل آن به ترمز هیدرولیک دیسکی باشید.

- محافظ باران و برف دوچرخه سوار به شما کمک میکند: یکی از مشکلاتی در هنگام دوچرخه سواری در باران و یا برف با آن روبه رو میشوید هم خیش شدن کل بدنتان است و هم پاشیده شدن گِل به شما، که در این حالت میتوانید از محافظ هایی که در این خصوص تولید شده است و از سایت آمازون قابل خرید است استفاده نمایید. (امکان ثبت سفارش کالا از آمازون در بخش فروشگاه سایت باچرخ فراهم شده است)

- از دستکش ورزشی انگشت دار و مقاوم در برابر آب استفاده نمایید: همانطور که احتمالاً میدانید دستکش‌های ورزشی شامل دستکش‌های نیم انگشت و تمام انگشت میشود، که در روزهای سرد سال باید از مُدل های انگشت دار استفاده شود. در این میان برخی از مدل‌های انشگت دار، مقام در برابر آب نیستند که بهتر است از مدل‌های مقاوم در برابر آب و یا کاملاً ضد آب استفاده نمایید.

- از جوراب پشمی و ترجیحاً ضد آب، کفش مناسب و روکش کفش استفاده کنید: شاید نخواهید برای یک جوراب تماماً ضد آب هزینه کنید، در این حالت بهتر است حداقل از یک جوراب پشمی گرم استفاده کنید و یه جوراب زاپاس هم همراه خود داشته باشید، فراموش نکنید پا در گرم کردن و گرم نگه داشتن بدن شما تاثیر زیادی دارد. همچنین از کفش دوچرخه سواری و یک روکش برای آن استفاده نمایید تا نفوذ آب به داخل کفش به حداقل برسد.

دوچرخه سواری در برف زمستان

- در روزهای یخبندان دوچرخه سواری نکنید، حتی اگر مهارت شما بالاست: بهتر است چند ساعت و یا چند روزی که در زمستان پس از بارش برف، زمین یخ بسته است رکاب زدن را فراموش کنید و به فکر سلامتیان باشید. در روزهای یخبندان که پیاد روی نیز خطرناک است،  قطعاً خطرات رکاب زدن بینهایت زیاد خواهد بود.

لباس دوچرخه سواری در زمستان

همانطور که در بخش نکات دوچرخه سواری در زمستان این پُست عنوان کردیم، بهترین لباس برای رکاب زدن در هوای سرد زمستان، لباس های ورزشی سه لایه است، اما اگر این لباس را نداشتید باید چگونه لباس بپوشید؟ اگر بیش از حد لباس بپوشید پس از چند دقیقه رکاب زدن گرمتان خواهد شد و اگر لباس به اندازه کافی نپوشید فرصت گرم شدن را نخواهید داشت. پس چکار کنیم؟!

دوچرخه سواری در زمستان و لباس مناسب دوچرخه سواری در زمستان

بهتر است وقتی لباس مخصوص ندارید، خودتان به ترتیب 3 لایه لباس بپوشید، لایه اول میتواند یک تی شرت آستین بلند جذب باشد، لایه دوم بهتر است مثل ژاکت از پشم و الیاف گرم کننده باشد و لایه سوم نیز یک بارانی یا بادگیر برای عبور باران و برف از سطح بدن شما باشد. بهتر است از لباس های پشمی که زیپ ندارند استفاده نکنید. همچنین از شلوارهای ضد آب ورزشی استفاده کنید و توجه داشته باشید قسمت پایینی شلوار، جذب باشد. در نهایت استفاده از اسکارف و هدبند را زیر کلاه دوچرخه سواری فراموش نکنید و با تجهیزات کاملِ ایمنی، از رکاب زدن در زمستان به صورت ایمن لذت ببرید.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.

خوشحال میشیم نظرت رو بدونیم یا به سوالت پاسخ بدیم

ابتدا وارد شوید

نظرات

فعلاً نظری درباره این متن نوشته نشده!