دوچرخه سواری برای کاهش وزن و لاغری شکم
دوچرخه سواری برای کاهش وزن و لاغری شکم

دوچرخه سواری برای کاهش وزن و لاغری شکم


دوچرخه سواری برای کاهش وزن، دوچرخه سواری و لاغری شکم، تاثیر دوچرخه ثابت در لاغری شکم و پاسخ به پرسش دوچرخه سواری یا پیاده روی برای لاغری را در این پُست مجله باچرخ بررسی میکنیم، چون موضوعات مهمی هستند که همه افراد جامعه، این روزها به فکر آن هستند. زندگی کارمندی و دورکاری در منزل باعث شده است افراد کمتر از خانه خارج شوند و به همین علت چربی شکم روز به روز در افراد بیشتر میشود، به طوری که برخی از افراد فقط برای لاغری شکم به دنبال خرید دوچرخه و یا خرید دوچرخه ثابت میروند. اگر شما هم  فارغ از اینکه دوچرخه سوار هستید و یا قرار است به جمع دوچرخه سواران بپیوندید در خصوص لاغری شکم با دوچرخه پرسش هایی در ذهن خود دارید، با خواندن مطالب این پُست از مجله باچرخ به پاسخ های خوبی خواهید رسید.

دوچرخه سواری و لاغری شکم

بهتر است قبل از هر چیز این را بدانید که هر ورزشی میتواند بخش های مختلفی از بدن را درگیر کند و باعث کاهش چربی ها و افزایش عضله سازی شود، بنابراین نمیتوان گفت چه کارهایی انجام دهیم تا فقط چربی شکم را با دوچرخه سواری بسوزانیم بلکه باید پرسید چگونه رکاب بزنیم تا بیشترین تاثیر را بر روی چربی شکم بگذارد؟ پاسخ این پرسش را در ادامه با مطرح کردن چند نکته برای شما شفاف تر خواهیم کرد.

دوچرخه سواری برای کاهش وزن

اگر به دوچرخه سواری برای کاهش وزن فکر میکنید و دغدغه شما کاهش وزن و لاغری است، به نکات زیر دقت کنید وهمه آنها را به دقت انجام دهید تا پس از مدتی، شاهد کاهش چربی های شکم خود باشید.

1- سرعت ثابت داشته باشید

درست است که رکاب زدن به اندازه برخی از فعالیت های ورزشی داخل باشگاه های بدنسازی چربی شکم را کاهش نمیدهد ولی به هر حال رکاب زدن اصولی و در مدت زمان طولانی میتواند با پشتکارکاهش وزن را در پی داشته باشد. اگر در هنگام رکاب زدن، سرعت دوچرخه سواری را به صورت ثابت نگه دارید و 3 بار در هفته و هر بار حدود 2 ساعت رکاب بزنید نسبت به زمانی که بصورت مقطعی و سنگین دوچرخه سواری کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت و کاهش وزن بهتری خواهید داشت.

2- تمرین دوره ای داشته باشید

منظور از تمرین دوره ای برای کاهش وزن، تمرینات فشرده به همراه یک زمان استراحت است که در آن سعی بر رکورد شکنی و استقامت صورت میگیرد. برای اینکه کالری سوزی با دوچرخه سواری را در حد بالا امتحان کنید به این تمرینات دوره ای احتیاج دارید. بهترین تمرین ها به این صورت است که در مدت 2 دقیقه در یک مسیر سربالایی رکاب بزنید، 30 ثانیه استراحت کنید و دوباره تلاش کنید و این کار را چندین مرتبه در روز انجام دهید تا کاهش وزن را تجربه نمایید.

3- دوچرخه سواری به همراه فعالیت هوازی داشته باشید

همانطور که در یکی از پُست های مجله گردشگری ورزشی باچرخ با عنوان ورزش در منزل توضیح دادیم، باید در کنار فعالیت رکاب زنی که در بیرون از منزل دارید، فعالیت های هوازی هم داشته باشید و این فعالیت های هوازی میتواند تاثیر کاهش چربی شکم و کاهش وزن را افزایش دهد و شما را شگفت زده کند! بنابراین برای کاهش وزن سریع، ورزش های زومبا، حرکت دوچرخه خوابیده، تمرین با وزنه، یوگا و پیلاتس را در برنامه های ورزشی خود بگنجانید.

در تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است که، افرادی که پس از 2 ساعت رکاب زدن، حرکات هوازی نیز انجام داده اند به نسبت افرادی که بعد از رکاب زدن استراحت کرده اند لاغری شکم بیشتری را تجربه کرده اند.

4- تغذیه دوچرخه سواری سالم داشته باشید

اگر به کالری سوزی دقت کنید یک چیز به وضوح برای شما مشخص میشود و آن، این نکته است که باید کالری بیشتری از آنچه دریافت میکنید بسوزانید، بنابراین وقتی کمبود کالری داشته باشید چربی میسوزانید. اگر در هنگام دوچرخه سواری تغذیه مناسب داشته باشید و از کربوهیدرات های آهسته سوز مثل پاستا و نان سبوس دار استفاده کنید و از خوردن چربی اشباع مثل پنیر و کره و یا شیرینی ها خودداری کنید کالری مناسبی دریافت خواهید کرد.

بهتر است در اینجا به یک نکته مهم اشاره کنیم و آن این است که از مصرف موادی با عنوان کم چرب جداً خودداری کنید چون این مواد در خود مقادیر زیادی قند دارند و موجب میشود کالری زیادی دریافت کنید.

سعی نکنید به دنبال غذاهای کم کالری باشید چون بعد از مدتی خسته میشوید و دویاره چربی شکم به سراغ شما می آید، بنابراین بهتر است به دنبال سبک زندگی سالم باشید و غذاهای سالم مصرف کنید، غذاهای سالم سهم زیادی را در موضوع دوچرخه سواری و لاغری شکم برعهده دارند. اگر بخواهیم یک میزان مشخص کنیم باید به شما بگوییم بین 200 گرم تا 900 گرم کاهش وزن در هفته، ایده آل است.

5- به دور از استرس رکاب بزنید

آیا میدانید افرای که در زندگیشان شغل پر استرس دارند و یا همش ناراحت هستند بیش از افراد دیگر چاق میشوند! بله اگر استرس داشته باشید چاق خواهید شد و نتیجه زحمات شما در خصوص دوچرخه سواری و لاغری شکم به هدر خواهد رفت.

استرس بر ابعاد مختلف زندگی از جمله خواب و تغذبه تاثیر میگذارد، بناراین با اگر به دنبال لاغری هستید باید آموزش ببینید که چگونه استرس خود را در مواقع مختلف کنترل کنید. یکی از راه های کنترل استرس، ورزش های هوازی مثل یوگا و زومبا هستند که روحیه فرد را تقویت میکند. همچنین دوچرخه سواری درطبیعت نیز یک راه عالی برای کاهش استرس بشمار میرود، بنابراین دوچرخه سواری در طبیعت را حتماً در برنامه خود بگنجانید.

دوچرخه سواری در طبیعت موجب کاهش استری و کالری سوزی بیشتری میشود

6- قبل و بعد از دوچرخه سواری خوب بخوابید

خواب کافی قسمتی از برنامه دوچرخه سواری و لاغری شکم را برعهده دارد به این صورت که اگر خواب شما کمتر از شش ساعت یا بیشتر از هشت ساعت در طول روز است بهتر است آن را به حالت نرمال یعنی بین 6 تا 8 ساعت خواب شبانه روزی تنظیم نمایید. اگر در هنگام رکاب زنی با درد عضلات مواجه شدید استراحت و خواب کافی بعد از دوچرخه سواری میتواند در بهبود دردها و جراحت، کمک کننده دوچرخه سواران باشد.

تاثیر دوچرخه ثابت در لاغری شکم

همانطور که میدانید چربی شکم علاوه بر اینکه باعث میشود تیپ افراد نا زیبا بنظر برسد، باعث بیماری های قلبی و عروقی نیز میشود و به همین علت در سنین میانسالی بیشتر افراد به فکر کاهش چربی شکم برای سلامتی بیشتر هستند، در این میان گزینه بهتری بغیر از تردمیل و همچنین دوچرخه ثابت برای ورزش در منزل پیدا نخواهند کرد. اما آیا دوچرخه ثابت در لاغری شکم تاثیر گذار است؟

بهتر است بدانید چربی های شکم به دو بخش تقسیم میشوند، یکی چربی زیرپوستی و دیگری چربی عمیق، که برای چربی عمیق باید بسیار وقت گذاشته شود. در کنار مواردی که در بالا به آنها اشاره داشتیم مثل تغذیه سالم و کاهش استرس، حالا به سراغ چربی سوزی با دوچرخه ثابت میرویم.

طبق تحقیقات صورت گرفته، دوچرخه ثابت نیز میتواند در لاغری و لاغری شکم تاثیر گذار باشد، اما باید در هفته حداقل 3 بار و هر بار به مدت 30 تا 45 دقیقه این ورزش را انجام داد و رژیم غذایی سالم را در برنامه زندگی خود قرار داد.

دوچرخه ثابت میتواند در لاغری شکم تاثیر گذار باشد

دوچرخه سواری یا پیاده روی

هر دو این موارد برای سلامتی مهم و در هر دو موارد مهم است که در کجا این فعالیت را انجام میدهید، این موضوع را از آن جهت مطرح کردیم که بدانید در هرجایی نباید دوچرخه سواری یا پیاده روی داشته باشید، این روزها شهرها پرجمعیت آلوده هستند و در کمتر روزی از سال میتوان هوای پاک را در آنها تجربه کرد، بنابراین همیشه برای ورزش های هوازی به دنبال مکان هایی باشید که هوای پاک در آنجا باشد.

دوچرخه سواری و پیاده روی نسبت به هم از نظر کالری سوزی دارای چندین شباهت و چندین تفاوت هستند. در این میان دوچرخه سواری نتیجه سریعتری برای لاغری میباشد، در واقع در شرایط برابر از نظر شیب زمین، رکاب زدن تقریباً 2 برابر پیاده روی کالری سوزی به همراه دارد، همچنین رکاب زدن در کوهستان و شیب های سخت میتواند تاثیر بسیار بیشتری در این مورد داشته باشد.

در این میان یکی از مزیت های پیاده روی این است که همیشه در دسترس است و اگر فقط بخاطر لاغری تصمیم دارید دوچرخه خریداری نمایید، میتوانید با دو برابر کردن پیاده روی روزانه به شرط تعهد به برنامه ورزشی، به اندازه رکاب زدن و چه بسا بیشتر کالری بسوزانید.

دوچرخه سواری یا پیاده روی کدامیک کالری سوزی بیشتری دارد

از دیگر نکات مهم در خصوص دوچرخه سواری و پیاده روی برای لاغری باید به این موضوع اشاره کرد که پیاده روی به سوزاندن کالری و چربی های بدن کم میکند، اما  نه تنها عضله سازی در بدن صورت نمیگیرد بلکه باعث کاهش و آب شدن عضلات نیز میشود، پس اگر به فکر عضله سازی هستید رکاب زدن برای شما بهتر است.

یکی از نکات منفی در خصوص رکاب زدن برای کاهش وزن را میتوان آسیب های ورزشی دانست که در صورت مواجه با آن، هفته ها و یا حتی ماه ها از برنامه ورزشی برای کالری سوزی عقب خواهید افتاد، که در خصوص پیاده روی چنین مشکلی وجود ندارد.

اگر به دیدن مناظر طبیعی در هنگام ورزش علاقه مند هستید باید بدانید پیاده روی شما را زیاد هیجان زده نخواهد کرد اما با دوچرخه سواری در طبیعت، در کنار ورزش و لاغری، در یک زمان مشخص میتوانید بسیاری از مناطق هیجان انگیز طبیعی را مشاهده نمایید.

در پایان باید به این موضوع اشاره کنیم که پیاده روی و دوچرخه سواری هر دو گزینه های بسیار خوبی برای سوزاندن کالری و لاغری هستند ولی اینکه کدام بهتر است را روحیه شما و انتظار شما در خصوص کاهش وزن مشخص میکند و تنها چیزی که باید مد نظر داشته باشید این است که سبک زندگیتان را به سمت غذاهای سالم به همراه ورزش های مفید ببرید تا نتیجه بهتری برای لاغری شکم بدست بیاورید.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.