نکات و روش صحیح دوچرخه سواری در طبیعت

نکات و روش صحیح دوچرخه سواری در طبیعت


اگر به دوچرخه سواری در طبیعت علاقه مند هستید بهتر است قبل از هر چیز با روش صحیح دوچرخه سواری در طبیعت و مسیرهای کوهستانی آشنا شوید. البته قرار نیست موضوع پیچیده ای بیان کنیم، فقط کافی است کمی بیشتر در خصوص مواردی که در ادامه برای شما خواننده گرامی آورده شده است دقت کنید. با ما در باچرخ همراه باشید.

آموزش دوچرخه سواری

پیش از هر چیز بهتر است بدانید دوچرخه سواری فقط حفظ تعادل نیست ولی حفظ تعادل اگر نداشته باشید هیچ کدام از کارهای دیگر به کمک شما نخواهند آمد، پس اگر نمیتوانید حتی در مسیرهای صاف تعادل خودتان را بر روی دوچرخه حفظ کنید، لازم است دوره چند روزه برای آموزش دوچرخه سواری را بگذارنید و سپس توانایی خود را برای مسیرهای خارج از شهر مثل دشت، جنگل و کوهستان افزایش دهید.

دوچرخه سواری در طبیعت

اگر به طبیعت اطراف خود دقت کنید متوجه میشوید که بیشتر افراد برای به دست آوردن طبیعت در حال تخریب آن هستند!  تعداد افرادی که درختان را قطع میکنند تا در میان آن خانه سازی به قدری زیاد است که دیگر طبیعتی وجود ندارد تا از آن لذت ببرند. همچنین با رشد روز افزون استفاده از موبایل و فناوری های اینترنتی، دیگر سنت های روستایی کمتر دیده میشود. در کنار آن میتوان به افراد بی فرهنگی اشاره کرد که با ریختن زباله در طبیعت، اثر زشت و کثیفی را از خود در طبیعت به جای میگذارند.

دوچرخه سواری در طبیعت

به طور کلی طبیعت برای انسان ها اهمیت زیادی دارد. طبیعت با کاهش سطح افسردگی، تقویت سیستم ایمنی بدن و سایر مزایای شگفت انگیز از ما انسان ها، افرادی شاداب و پر انرژی میسازد به شرطی که کمترین اثر انسانی در آن محیط وجود داشته باشد، به همین علت است که افرادی که در تور طبیت گردی با دوچرخه شرکت میکنند، همیشه پر انرژی هستند چون به این درک رسیده اند که برای استفاده از طبیعت بدون آسیب زدن به آن، بهترین راه حل، دوچرخه سواری در طبیعت است. اگر شما هم علاقه دارید به صورت اصولی دوچرخه سواری در طبیعت را تجربه کنید، با نکات مربوط به آن در ادامه آشنا خواهید شد.

نکات مهم دوچرخه سواری

1- سایز مناسب دوچرخه

یکی از موارد بسیار مهمی که همان اول باید به آن دقت داشته باشید، انتخاب دوچرخه کوهستان مناسب سایز خودتان است، برای انتخاب درست و اصولی در هنگام خرید اینترنتی و یا حضوری دوچرخه، باید با چارت سایز دوچرخه کوهستان آشنایی داشته باشید، برای این منظور میتوانید به پست هر آن چیزی که باید درباره سایز دوچرخه بدانید مراجعه کنید.

بهتر است بدانید در مواردی که کرایه دوچرخه کوهستان نیز صورت میگیرد این نکته باید رعایت شود به طور مثال وقتی از سایت باچرخ تور دوچرخه سواری به همراه کرایه دوچرخه رزرو میکنید، به صورت آنلاین قد شما نیز مورد پرسش قرار میگیرد تا در روز شروع تور، دوچرخه مناسب خودتان را دریافت کنید.

دوچرخه سواری در طبیعت

پس از اینکه سایز مناسب دوچرخه را دریافت کردید، باید زین را نیز به گونه ای تنطیم کنید که فشاری به زانوی شما در هنگام رکاب زدن وارد نشود.

همچنین دقت داشته باشید که سایز دوچرخه را با سایز لاستیک دوچرخه اشتباه نگیرید

2- آمادگی جسمانی

لازم نیست ورزشکار حرفه ای باشید، فقط باید قبل از دوچرخه سواری کمی با حرکات کششی بدنتان را گرم کنید و سپس رکاب زدن را شروع کنید. همچنین اگر دچار مشکلی هستید که به شما فشار وارد میشود، از دوچرخه سواری تا زمان بهبودی کامل دوری کنید.

در هنگام رکاب زدن عجله نکنید هدف شما برنده شدن در مسابقه نیست بلکه قصد شما باید لذت بردن از محیط طبیعی باشد، با کنترل نفس های خود و دم و بازدم صحیح، علاوه بر لذت بیشتر، از فواید ورزشی رکاب زدن و تناسب اندام نیز استفاده خواهید کرد.

3- تغذیه مناسب برای دوچرخه سواری

نان سبوس دار، میوه، سیب زمینی آب پز، آجیل بدون نمک، سبزیجات، گوشت بدون چربی از جمله خوردنی هایی هستند که به دوچرخه سواران توصیه میشوند، همچنین نوشیدن آب به اندازه کافی یکی از مهمترین چیزهایی است که نباید آن را فراموش کرد.

4- کفش مناسب دوچرخه سواری

در دنیای دوچرخه سواری، مدل های مختلفی برای راندن این وسیله دوست داشتنی و استفاده از آن وجود دارد، برای مثال  دوچرخه جاده، شهری و کوهستان 

هر کدام از مدل ها، کفش های مخصوص به خود را دارند، البته ویژگی های آنها به صورتی است که شاید نتوان از دور تفاوت آنها را متوجه شد. در خصوص مدل کوهستان که برای طبیعت گردی با دوچرخه از آنها استفاده میشود، هم میتوان مدل کف صاف را انتخاب کرد و هم مدل کف موج دار، که در مدل اول با رکاب بیشتر هماهنگی وجود خواهد داشت و خوبی مدل دوم نیز این است که میتوانید با آن در جنگل و دشت و کوهستان پیاده روی نیز داشته باشید.

5- عبور از مسیرهای صحیح

ابتدا بهتر است بدانید بهترین راه برای دوچرخه سواری در طبیعت این است که همراه تور و سایر افراد دوچرخه سوار باشید و یک راهنمای دوچرخه سواری و طبیعتگردی همراه شما باشد. اگر به هر روی انتخاب شما این بود که به صورت تنهایی به دل طبیعت بروید باید بسیار مراقب باشید، کافی است سنگ ریزه ای زیر چرخ برود و باعث لغزندگی و زمین خوردن شما شود، در این حالت میتواند موجب آسیب جدی به شما شود و بدون کمک داستان بسیار پیچیده خواهد شد.

پس همیشه سعی کنید همرکاب داشته باشید و هم اینکه از مسیرهایی بروید که کمترین سختی را داشته باشد. از حرکات مانور و بلند شدن از روی زین به شدت پرهیز کنید و امنیت در اولویت شما باشد.

طبیعت گردی با دوچرخه

6- استفاده از دنده مناسب

هدف استفاده از دنده باید این باشد که تعداد پایی که در هر دقیقه میزنید چه مقدار است و چه مقدار مناسب مسیر است. وقتی تعداد پایی که در هر دقیقه میزنید کم شود یعنی در حال افزایش فشار به زانوی خود هستید که اصلاً حرکت خوبی نیست.
تعداد 90 دور در دقیقه عدد خوبی است و در واقع اعداد بین 85 تا 105 اعداد مناسبی هستند.

شاید فکر کنید که در مسیرهای سرپایینی رکاب زدن لازم نیست، اما توجه کنید که نگه داشتن پا بدون حرکت در یک حالت ثابت به شما در دراز مدت آسیب خواهد زد، سعی کنید در یک دور مناسب رکاب زدن را ادامه دهید و با ترمز سرعت خود را کنترل کنید.

7- رکاب زدن پیستونی

نباید به هنگام رکاب زدن پای شما به سمت های راست و چپ منحرف باشد، بلکه باید در یک خط صاف به سمت بالا و پایین برود، به گونه ای که در پایین ترین حالت، ران، زانو و قوزک پا در یک راستا باشند.

8- لباس دوچرخه سواری

باید بپذیریم که هر حرفه ای لباس مخصوص به خود را دارد، دوچرخه سواری نیز از آن جمله است. استفاده از لباس ورزشی و مناسب این کار، عملکرد شما را بهبود میبخشد. نکته ای که لازم است دقت کنید این است که در هوای گرم و در استفاده طولانی مدت، لباس اضافه نیز همراه خود داشته باشید.

خوشحال میشیم نظرت رو بدونیم یا به سوالت پاسخ بدیم

ابتدا وارد شوید

نظرات

فعلاً نظری درباره این متن نوشته نشده!

باچرخ اولین و تنها پلتفرم سفر با دوچرخه

با عضویت و تکمیل حساب کاربری، اعتبار هدیه بگیرید

۱۵۰۰۰ تـومـان اعـتبار هدیه

travelogue bacharkh

کسب درآمد با سفرنامه نویسی باچرخ

هر سفرنامه ۱,۰۰۰,۰۰۰ ریـال

نوشتن سفرنامه