راهنمای تبدیل دوچرخه کوهستان به توریستی

راهنمای تبدیل دوچرخه کوهستان به توریستی


اگر دوچرخه کوهستان دارید و تصمیم دارید در جاده از آن استفاده کنید در این پُست باچرخ از چگونگی تبدیل دوچرخه کوهستان به توریستی اطلاع پیدا میکنید. آن زمانها گذشت که میشد حتی چند مدل دوچرخه را با یک بودجه مشخص خریداری کرد! حالا اگر موفق به خرید یک دوچرخه شده‌اید باید یاد بگیرید که آن را چگونه برای موقعیت های مختلف، شخصی سازی کنید. این روزها دوچرخه سواری در کوهستان و طبیعت، علاقه‌مندان زیادی دارد و احتمالاً شما هم جزو آن دسه افرادی هستید که دوچرخه کوهستان دارید، بنابراین اگر هوس کردید با دوچرخه تان در جاده رکاب بزنید و مثلاً از یک شهر به یک شهر دیگر با دوچرخه سفر کنید، بهتر است برای راحتی خودتان و برای اینکه از انرژیتان به طور صحیح استفاده کنید، دوچرخه را برای رکاب زنی در جاده کمی تغییر دهید. نگران نباشید! با خواندن این پُست باچرخ مطمئنیم که از عهده این کار بر خواهید آمد.

به طور حتم داشتن یک دوچرخه مناسب سفر که از آن با عنوان دوچرخه توریستی نام برده میشود خیلی بهتر از تغییر تنظیمات اولیه دوچرخه است، اما با توجه به هزینه های بسیار زیادی که این روزها شاهد آن هستیم شاید خیلی از دوچرخه سواران از پس هزینه های خرید یک دوچرخه توریستی برنیایند، بنابراین اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که بودجه ای برای خرید دوچرخه نو ندارید و هم اکنون یک دوچرخه کوهستان سالم دارید خواندن ادامه این پُست باچرخ را مطالعه نمایید تا از دوچرخه سواری در جاده لذت ببرید.

چگونه دوچرخه کوهستان را برای استفاده در جاده تغییر دهیم؟

در مدل های کوهستان شاهد مواردی هستیم که برای شرایط آفرود به دوچرخه اضافه شده اند، مثل کمک فنرها، لاستیک و حتی دنده! بنابراین با کم کردن اثرات این موارد میتوان تجربه لذتبخشی را در جاده داشت. هر کدام از موارد را در ادامه به شما توضیح میدهیم.

کمک فنر

همانطور که در پُست های گذشته باچرخ در خصوص انواع دوچرخه صحبت کردیم، یکی از تفاوت های اساسی مدل کوهستان نسبت به سایر مدل ها این است که همیشه در آنها سیستم تعلیق و کمک فنر وجود دارد. کمک فنرها در مدل های کوهستان وجود دارند چون در مسیرهای کوهستانی و پر از سنگ از آنها استفاده میشود، بنابراین یکی از کارهایی که باید در خصوص تبدیل دوچرخه کوهستان برای استفاده در جاده انجام دهید این است که اثر کمک فنر را تا حد ممکن کاهش دهید. سیستم های تعلیق مُدل های مختلفی دارند، اگر از مدل آزاد استفاده میکنید میتوانید با افزایش فشار هوا در آنها، باعث سفت شدنشان شوید تا اثرشان کم شود و اگر هم از مدل های قفل دار استفاده میکنید که نمیتوان در آنها دست بُرد میتوانید آنها را به طور کل عوض کنید. کم کردن اثر کمک فنرها در مسیرهای صاف و جاده ای میتواند باعث افزایش سرعت دوچرخه سواری شما در طول سفر شود.

لاستیک دوچرخه

تایرها را به میزان 40 تا 50 PSI باد کنید این کار را میتوانید توسط تلمبه های حرفه ای که دارای فشارسنج هستند و در فروشگاه اینترنتی باچرخ عرضه میشوند انجام دهید، این کار باعث میشود در پیچ های جاده عملکرد بهتری داشته باشید، همچنین عرض لاستیک دوچرخه نیز در خصوص استفاده در کوهستان و یا جاده میتواند به شما کمک کند، به شما توصیه میکنیم اگر در خصوص قطر و عرض تایرها و رابطه آنها با نوع سفرهای دوچرخه سواری آشنایی ندارید پُست مجله باچرخ را که در خصوص سایز لاستیک دوچرخه است مطالعه نمایید.

چرخ دنده

یکی از تفاوت های دوچرخه های کوهستان با مدل های مخصوص جاده، استفاده از چرخ دنده های مختلف است، بنابراین برای اینکه بتوانید راحت تر دنده عوض کنید و بهتر رکاب بزنید باید چرخ دنده های دوچرخه خودتان را به یک تعمیرکار حرفه ای بسپارید تا آنرا تعویض نماید. طراحی چرخ دنده های مدل کوهستان برای صعود و سرعت متوسط است اما در مدل های مخصوص دوچرخه جاده به گونه ای است که سرعت بیشتری را به ارمغان می آورد.

دوچرخه سواری در پاییز با دوچرخه کوهستان

تغییرات جزئی در دوچرخه

بعد از اینکه سه مورد اساسی را که شامل کمک فنر، لاستیک و چرخ دنده است تغییر دادید میتوانید به سراغ موارد جزئی تر بروید. برای اینکار میتوانید فرمان را کمی پایین تر بیاورید، اگر ترمزمناسبی ندارید آنرا بهبود ببخشید، به سراغ اضافه کردن ترکبند بروید و برای یک سفر جاده ای کوتاه مدت آماده شوید.

اگرچه این تغییرات نمیتواند به طور کامل حس وحال خوب استفاده از دوچرخه های تخصصی جاده و مدل های توریستی را داشته باشد اما به هر حال به سرعت و عملکرد بهتر شما در دوچرخه سواری جاده، خواهد افزود. امیدواریم از این پُست باچرخ استفاده بُرده باشید.


مطالب باچرخ دارای کپی رایت میباشند و با افراد کپی کننده برخورد قانونی صورت میگیرد.

خوشحال میشیم نظرت رو بدونیم یا به سوالت پاسخ بدیم

ابتدا وارد شوید

نظرات

فعلاً نظری درباره این متن نوشته نشده!

باچرخ اولین و تنها پلتفرم سفر با دوچرخه

با عضویت و تکمیل حساب کاربری، اعتبار هدیه بگیرید

۱۵۰۰۰ تـومـان اعـتبار هدیه