راهنمای جامع اخذ ویزای جهانگردی
راهنمای جامع اخذ ویزای جهانگردی

راهنمای جامع اخذ ویزای جهانگردی


ویزای جهانگردی با دوچرخه مورد سوال خیلی از سایکل توریست ها است، اگر قصد دارید به کشورهای مختلف به صورت هدفمند سفر کنید باید ترتیب گرفتن ویزاهای کشورهای مختلف را بدانید و سپس جهت برنامه ریزی و اخذ ویزای سفر با دوچرخه به شرکت باچرخ مراجعه کنید. دسته ای از افرادی که به دنبال اخذ ویزای جهانگردی هستند افرادی هستند که همیشه رویای جهانگردی با دوچرخه را داشته اند، حتی افرادی که با دوچرخه سفر نمی کنند و فقط دوست دارند همه کشورهای جهان را ببینند، برای گرفتن این نوع ویزا که به ویزای جهانگردی معروف است تلاش میکنند، اما آیا این نوع ویزا وجود دارد؟ در ادامه با خواندن کامل این پُست متوجه خواهید شد.

مهمترین ویزایی که اکثراً صحبت از آن میشود ویزای شینگن است که با داشتن آن می توانید به ۲۶ کشور حوزه اروپا سفر کرد و این بسیار عالی است. برای اطلاع از نحوه گرفتن ویزای شینگن میتوانید به پُست راهنمای ویزای شینگن برای جهانگردی مراجعه کنید. از دیگر ویزاهای مهم، ویزای کانادا است که اگر تا پایان با ما همراه باشید اطلاعات بسیار مهمی در این خصوص به شما داده میشود.

به ترتیب در اینجا از کشورهایی صحبت خواهیم کرد که به راحتی میتوانید به آنجا سفر کنید و در ادامه به کشورهایی خواهیم رسید که دارای شرایط سخت برای دادن ویزا هستند. توجه داشته باشید که خواندن تمام این موارد به ترتیبی که عنوان شده است جهت اخذ ویزای جهانگردی الزامی است و باچرخ به شما توصیه میکند حتماً با دقت متن را مطالعه کنید. در ابتدا شما را با ویزا و انواع ویزا آشنا می کنیم.

ویزا

ویزا مدرکی است که از طرف کشوری که قصد سفر به آنجا را دارید به شما داده می شود تا مجوز ورود به آن کشور را داشته باشید. در واقع اگر ویزا نداشته باشید ورود به آن کشور برای شما امکان پذیر نیست. همه کشورها ویزا لازم ندارند و این قدرت پاسپورت یک کشور است که به شما اجازه ورود به کشورِ دیگر را می دهد و یا نمی دهد. به این معنا که پاسپورت شما، ملیت شما را ثابت می کند، اگر کشور شما با کشورهای دیگر رابطه سیاسی خوبی داشته باشد از شما ویزا نمی خواهند، به همین دلیل است که ایرانی ها به راحتی به ترکیه و آذربایجان به راحتی و بدون ویزا سفر می کنند ولی برای گرفتن ویزاهای آمریکا و اروپا و دیگر قاره ها به مشکل بر میخورند. 

انواع ویزا

بر اساس اینکه هدف شخص سفر کننده چیست ویزاها به چند نوع تقسیم می شوند، ویزای توریستی، ویزای ملاقات آشنایان، ویزای پزشکی، ویزای تجاری و ویزای ترانزیت شامل این تقسیم بندی میشوند. ویزایی که شما برای بازدید گردشگری یک کشور نیاز دارید، ویزای توریستی و شاید اگر پرواز شما طولانی مدت باشد ویزای ترانزیت است. ویزای جهانگردی نیز شامل دریافت کامل ویزاهای توریستی است.

ویزای ترانزیت در مواقعی لازم است که پرواز شما دارای توقف در یک کشور دیگر باشد و این مدت توقف طولانی باشد، در این حالت شما باید ویزای ترانزیت تهیه نمایید، قطعاً در هنگام دریافت ویزای جهانگردی به ویزای ترانزیت هم نیاز پیدا خواهید کرد.

ویزاها برا اساس تعداد ورود به کشور به یک بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود که با نام مولتیپل ویزا شناخته می شود تقسیم بندی میشوند، ویزای جهانگردی به طور کلی شامل یک بار ورود میباشد.

نکته بسیار مهم که در خصوص ویزا، باید مد نظر داشته باشید این است که، ویزاها دارای مدت اعتبار هستند و این مدت، مقدار روزی است که شما مجاز هستید در آن کشور اقامت داشته باشید، بنابراین اگر سفر با دوچرخه را انتخاب کرده اید و رویای جهانگردی را دارید برای دریافت ویزای جهانگردی باید برنامه ریزی دقیقی در خصوص مدت مجاز اقامت در هر کشور داشته باشید.

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان

ترکیه

ترکیه بهترین شروع برای سفرهای خارج از کشور است که می توانید بدون ویزا تا ۹۰ روز در این کشور اقامت داشته باشید و از شهرهای زیبای استانبول، آنتالیا، ازمیر، کوش آداسی، آلانیا و دیگر شهرهای آن با خیال راحت دیدن کنید. با توجه به آب و هوای مناسب این کشور در فصول مختلف، میتوانید یک برنامه ریزی طولانی مدت برای رکاب زنی و کمپینگ در شهرهای مختلف آن داشته باشید.

نمای زیبای استانبول

آذربایجان

برای سفر به آذربایجان که یا با هواپیما و یا با سایر وسایل نقلیه مثل دوچرخه سفر میکنید ویزا به صورت الکترونیکی صادر میشود. در آذربایجان تا ۳۰ روز میتوانید اقامت داشته باشید و از شهرهای باکو، گنجه، نخجوان ، لنکران و سایر شهرهای آن دیدن کنید.

طبیعت کشور آذربایجان

گرجستان

برای سفر به گرجستان تا ۴۵ روز اقامت، نیاز به ویزا ندارید. در سفر به گرجستان حتماً باید  بلیط رفت و برگشت هواپیما ، واچر هتل به تعداد شبی که پرواز خریده اید و همچنین بیمه مسافرتی همراه خود داشته باشید تا بتوانید بدون دغدغه به این کشور زیبا سفر کنید. با توجه به سخت گیری هایی که دولت گرجستان اخیراً برای چک کردن مدارک انجام می دهد به شما توصیه میکنیم حتماً از طریق تور به این کشور سفر کنید.

طبیعت کشور گرجستان

ارمنستان

ارمنستان کشوری بسیار زیبا، با مردمانی مهمان نواز است. برای دیدن این کشور تا ۹۰ روز اقامت، نیازی به ویزا ندارید. در سفر خود به ارمنستان از دریاپه سوان، معبد گارنی، دره گلها، بنای هزار پله ارمنستان و ساختمان اپرا ایروان دیدن کنید.

تور ارمنستان

مالزی

مالزی که پایتخت آن کوالالامپور است در جنوب شرقی آسیا واقع شده است. با توجه به فاصله دوری که این کشور از ایران دارد و ویزای آن ۱۴ روز اجازه اقامت میدهد بهتر است اگر قصد دوچرخه سواری دارید ابتدا با خرید بلیط رفت و برگشت و تهیه هتل با خیالی راحت به این کشور سفر کنید و در آنجا به دوچرخه سواری و دیدن جاذبه های بسیار زیبای این کشور بپردازید. اگر فکر می کنید ۱۴ روز اقامت برای شما کم است باید ۲ قطعه عکس ۴*۳  و پرینت حساب بانکی خود که بیش از ۸ میلیون تومان در آن داشته باشید را به همراه پاسپورت خود به سفارت این کشور تحویل دهید تا مدارک شما را جهت طولانی بودن اقامت در این کشور بررسی کنند. در تمامی مراحل به تعداد شبی که قصد اقامت دارید باید هتل رزرو کنید.

دومینیکا

این کشور، جزیره ای در دریای کارائیب، در بخش آمریکای مرکزی است. قیمت پروازهای این کشور بالا است ولی نیازی به ویزا تا ۲۱ روز اقامت در این کشور ندارید. طبیعت این کشور دست نخورده باقی مانده است و یکی از بهترین مکان ها برای دوچرخه سواری است. اگر به دوچرخه سواری علاقه دارید، سایت دوچرخه سواری باچرخ را دنبال نمایید.

ونزوئلا

این کشور که در قسمت شمالی آمریکای جنوبی واقع شده است تا ۱۵ روز سفر نیازی به ویزا ندارد. با سفر به این کشور شما می توانید شاهد بلندترین آبشار دنیا باشید که در ایالت بولیوار ونزوئلا واقع شده است و نمای فوق العاده زیبایی دارد. ذکر این نکته الزامی است که در بیشتر روستاهای این کشور، وضعیت بهداشتی مردم اصلاً مناسب نیست و بیماری های زیادی در آنجا شیوع دارد، پس بهتر است ضمن رعایت نکات بهداشتی در سفر، حتماً واکسن های موردی نیاز را قبل از سفر بزنید تا بیمار نشوید. بیشتر این بیماری ها به علت نبود آب بهداشتی در این کشور است.

زیمبابوه

این کشور خشک، در جنوب آفریقا واقع شده است. آبشار ویکتوریا که یکی از خارق العاده ترین آبشارهای جهان با نمای بسیار زیباست در این کشور قرار دارد و تا ۹۰ روز بدون ویزا می توانید در این کشور اقامت داشته باشید و با دوچرخه از جاهای مختلف آن دیدن کنید، فقط شرایط هوایی  بازه زمانی سفر خود را جوری تنظیم نمائید که در آب و هوای مناسب دوچرخه سواری به آنجا سفر کنید.

اکوادور

اکوادور در قسمت غربی آمریکای جنوبی واقع شده است و برای سفر به آنجا تا ۹۰ روز نیازی به ویزا ندارید. در این کشور به تازگی شوق و علاقه مردم به دوچرخه سواری کوهستان زیاد شده است.

هائیتی

این کشور که جزیره ای در دریای کارائیب در آمریکای مرکزی است، برای اقامت تا ۹۰ روز نیازی به ویزا ندارد. زبان رسمی این کشور، فرانسوی است.  در حدود ۹۵ درصد مردم این کشور سیاه پوست هستند. این کشور یکی از فقیرترین کشورهای نیمکره غربی است و دارای آب و هوای معتدل می باشد.

کنیا

کنیا که دارای آب و هوای معتدل است و در شرق قاره آفریقا واقع شده است، ویزای الکترونیکی برای اقامت تا ۹۰ روز صادر می کند. اگر اهل مستند سازی باشید در ماه های بین ژوئیه و سپتامبر در منطقه حفاظت شده ی غرب کنیا می توانید شاهد مهاجرت تعداد بسیار زیادی از حیوانات مختلف باشید که در نوع خود بسیار جالب است.

روسیه

روسیه در سال پاییز 99 اقدام به برداشتن ویزا برای گروه های بالای 5 نفر کرده که برای آژانس های مسافرتی که تور گروهی میبرند امکان پذیر میباشد.

کشورهای نیازمند ویزا

دبی

بهترین زمان سفر به امارات متحده عربی فصل زمستان و بهار است. ویزای دبی یکی از ویزاهایی است که ایرانیان به راحتی میتوانند آن را دریافت کنند. برای این کار نیازمند بلیط رفت و برگشت، واچر هتل، اسکن کارت ملی ، اسکن پاسپورت با حداقل ۷ ماه اعتبار و یک قطعه عکس ۴*۳ هستید، همچنین توجه داشته باشید که این کشور به بانوان زیر ۴۰ سال که به صورت مجرد میخواهند به این کشو سفر کنند ویزا نمیدهد. معمولاً ۶ روز کاری زمان میبرد تا ویزای شما صادر شود. ویزای ۱۴ روزه، یک ماهه و ۳ ماهه از انواع ویزاهای مدت دار دبی میباشند.

چین

برای سفر به پرجمعیت ترین کشور دنیا، نیازمند دریافت ویزای توریستی چین هستید. این کشور در رتبه چهارم پهناورترین کشور دنیاست و بازدید از دیوار بزرگ چین این کشور را به یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری تبدیل کرده است. در کشور چین بالغ بر پانصد میلیون دوچرخه وجود دارد و این فوق العاده است. سفارت چین در ایران، برای ایرانیان دو نوع ویزای فوری و عادی صادر میکند. ویزای فوری برای زمانی است که شما عجله دارید و تا ۶ روز کاری این ویزا برای شما صادر میگردد ولی ویزای عادی تا دو هفته زمان میبرد. مدارکی که لازم است داشته باشید عبارتند از: اصل پاسپورت که حداقل ۷ ماه اعتبار داشته باشد، ۲ قطعه عکس ۶*۴ زمینه سفید، تکمیل فرم مخصوص، بلیط رفت و برگشت و مقدار پولی که نشان دهنده میزان توانایی شما برای عهده دار شدن هزینه سفر است که  برای این کار، تمکن مالی لاتین به ازای هر نفر حداقل ۵ هزار دلار  است و همچنین به ازای هر روز ۱۰۰ دلار همراه خود داشته باشید. مدرک تمکن مالی باید در سربرگ بانک با مهر وامضا و شماره تماس بانک باشد. دوچرخه سواری در چین به علت وسعت این کشور و طبیعت خاص و قشنگ آن، تجربه فوق العاده ای است که می توانید در تورهای باچرخ آن را با لیدرهای حرفه ای تجربه کنید. مدت اعتبار ویزای چین از زمان ورود ۳۰ روز میباشد.

روسیه (انفرادی)

سفر به پهناورترین کشور جهان خیلی لذت دارد مخصوصاً اگر بدانید شهری در این کشور وجود دارد به نام یاکوتسک که سردترین شهر جهان است. اگر علاقه مند به گردشگری با دوچرخه در این کشور هستید باید ویزای روسیه را دریافت کنید.

برای دریافت ویزای روسیه اگر تعداد شما کمتر از 5 نفر است، باید پاسپورت شما حداقل ۷ ماه اعتبار داشته باشد و ۲ قطعه عکس ۴*۳ را به همراه بلیط رفت و برگشت و واچر هتل تهیه نمائید. 

تایلند

کشور تایلند که در جنوب شرقی آسیا واقع شده است و پایتخت آن بانکوک است یکی از مقاصد پرطرفدار برای سفر است. اگر شما هم قصد سفر به تایلند را دارید میتوانید از طریق تور با شرکت باچرخ همراه باشید. مدارکی که لازم است برای اخذ ویزا ارائه دهید عبارتند از: اصل پاسپورت با حداقل ۷ ماه اعتبار، کپی تمام صفحات شناسنامه، کپی کارت ملی، ۲ قطعه عکسی که جدید باشد و با عکس پاسپورت متفاوت باشد، در حدود ۵ میلیون تومان تمکن مالی و بلیط رفت و برگشت به همراه واچر هتل.

آب و هوای تایلند معتدل و در بعضی ماه ها شرجی است، به همین علت اگر قصد سفر با دوچرخه به این شهر را دارید حتماً زمانِ سفر خود را جوری تنظیم کنید که در زمان مناسب به این شهر سفر کنید.

هند

از دیگر کشورهای جنوب آسیا که میتوانید در برنامه سفر خود داشته باشید کشور هندوستان است. این کشور که پایتخت آن دهلی نو میباشد، دارای بارندگی نسبتاً بالا است. ویزای هند به صورت آنلاین و الکترونیکی است و نیازی به حضور شخص متقاضی در سفارت نیست. برای دریافت اطلاعات این ویزا می توانید به سایت آن مراجعه نمئید.

عمان

ویزای عمان، ویزای به محض ورود است و اگر از طریق هواپیما به این کشور سفر میکنید ویزای فرودگاه به مدت اعتبار ۳۰ روز برای شما صادر می گردد.

ویزای نیوزلند

خیلی از افراد به واسطه فیلم ارباب حلقه ها و هابیت، با کشور نیوزلند آشنا شده اند. روستایی که در این فیلم ها دیده میشود، روستای هابیتون در کشور نیوزیلند است که خانه ی هابیتِ دوست داشتنی این فیلم، باعث شده است، توریست های بسیاری از این کشور بازدید کنند. این روستا در شهر مچاماچا در شمال نیوزلند واقع شده است و جای فوق العاده زیبایی است و دوچرخه سواری در آنجا بسیار لذت بخش است.

طبیعت زیبای نیوزلند

نیوزلند جزء کشورهای ثروتمند به شمار میرود و اگر به دنبال گرفتن ویزای این کشور هستید راه سختی را در پیش رو دارید. به افراد زیر ۲۰ و بالای ۵۰ سال ویزا داده نمیشود. کل پروسه ی ویزای شما توسط سفارت باید انجام شود و برای این کار باید به سفارت نیوزلند در تهران که در منطقه پاسداران واقع شده است مراجعه کنید. نمره زبان آیلتس شما نباید کمتر از 6.5  باشد. همه مدارک باید ترجمه شوند. همچنین مدرک سوء پیشینه یکی از مدارک مهم به شمار می رود که باید به سفارت تحویل دهید.

ابتدا فرم EOI را آنلاین بگیرید، مدارک خود را کامل کنید و سپس وقت سفارت بگیرید و در موعد مقرر به سفارت به همراه مدارک کامل مراجعه کنید. از شرایط مهمی که باید داشته باشید یکی این مورد است که قبلاً به کشورهای خارجی و به خصوص اروپا سفر کرده باشید، همچنین باید یکی از اقوام شما در نیوزلند اقامت دائم داشته باشد و همچنین توانایی مالی شما بالا باشد. 

به علت اهمیت بالای ویزای شنگن، در ادامه مطلب میتوانید اطلاعات بسیار مهم این ویزا را به همراه لیست قیمت آنها مشاهده نمائید. توجه داشته باشید در اصل ویزایی به نام ویزای جهانگردی نداریم و چیزی که باعث میشود افراد با دوچرخه به نقاط مختلف دنیا سفر کنید، برنامه سفر سایکل توریستی صحیح است که این کار را میتوانید از طریق مشاوره و پرداخت هزینه از طریق باچرخ انجام دهید.

وقتی تصمیم گرفتید که به همه جای دنیا سفر کنید باید بدانید ویزای جهانگردی مفهومی است که به روال و ترتیب گرفتن ویزای کشورهای مختلف گفته میشود که میتواند شما را به آرزوی دریافت مجوز سفر به کشورهای مختلف و یا همان ویزای جهانگردی برساند. معمولاً افرادی که برای شرکت در رویدادهی ورزشی قصد دارند به کشورهای مختلف سفر کنند راحت تر ویزا دریافت میکنند، پس بهتر است مجله دوچرخه باچرخ را همیشه مطالعه کنید تا اطلاعات به روز شده را دریافت نمایید.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.