با چه موادی و چگونه دوچرخه را تمیز کنیم؟
با چه موادی و چگونه دوچرخه را تمیز کنیم؟

با چه موادی و چگونه دوچرخه را تمیز کنیم؟


چگونه دوچرخه را تمیز کنیم؟ با چه موادی و چگونه دیسک دوچرخه را تمیز کنیم؟ عبور از مسیرهای مختلف به خصوص در دوچرخه سواری کوهستان، باعث میشود قطعات مختلف دوچرخه با گل و لای کثیف شوند، این کثیفی فقط از لحاظ بصری ناخوشایند نیست بلکه باعث میشود قطعات مهم دوچرخه از جمله دیسک ترمز و زنجیر دوچرخه آسیب ببیند و عملکرد خوبی نداشته باشند، بنابراین اطلاع از نحوه صحیح تمیز کردن قطعات دوچرخه میتواند طول عمر قطعات دوچرخه را افزایش دهد و در نهایت یک دوچرخه زیبا و سالم داشته باشید. در این پُست از مجله باچرخ درباره تمیز کردن دوچرخه راهنمایی میشوید پس تا انتهای این پُست را با دقت مطالعه نمایید.

چگونه دوچرخه را تمیز کنیم

در چه شرایط آب و هوایی دوچرخه سواری میکنید و چقدر در طول هفته و یا ماه رکاب میزنید؟ این دو سوال مهم را همیشه در نظر بگیرید و بر اساس پاسخ به آن، برای دوچرخه تان یک برنامه دوره ای تنظیم کنید تا به خوبی آن را تمیز کنید، در واقع هر چقدر بیشتر و در محیط های مرطوب و کوهستانی رکاب میزنید، تمیز کردن دوچرخه اهمیت بیشتری دارد. خود دوچرخه نیز از نظر تمیز کردن به دو بخش تقسیم میشود: بدنه و قطعات. در این میان قطعات دوچرخه که نقش مهمی در سرعت ایفا میکنند و تعویض آنها ممکن است بسیار گران قیمت باشد به مراتب مهمتر هستند.

همیشه در باچرخ به افرادی که تصمیم دارند دوچرخه سواری در طبیعت و مسیرهای کوهستانی را تجربه کنند توصیه میکنیم روان کننده زنجیر را که به صورت اسپری به فروش میرسد همیشه همراه خود داشته باشند و بعد از عبور از مسیرهای گل و شل، زنجیر و قطعات آهنی را به خوبی تمیز و روانکاری کنند. روانکاری، قطعات متحرک را از ساییدگی های بیش از حد و اصطکاک محافظت میکند و عملکرد فرد دوچرخه سوار را بهبود میبخشد.

در نظر داشته باشید روانکاری با روغن کاری تفاوت دارد و روغن کاری مرتب، برعکسِ روانکاری میتواند به ضرر قطعات باشد چون باعث جذب گرد و خاک میشود اما روانکاری، قطعات را تمیز میکند و از زنگ زدگی شست و شو با آب نیز خلاص خواهید شد! اگر تصمیم دارید زنجیر و قطعات را روغن کاری کنید مطمئن شوید که به طور کامل روغن اضافی آن را تمیز کرده اید تا هم شلوارتان در هنگام رکاب زدن کثیف نشود و هم قاعده اصلی روغن کاری را رعایت کرده باشید.

مواد و لوازمی که برای تمیز کردن دوچرخه باید همراه خود داشته باشید

پارچه کهنه، قلمو (مسواک)، آب، تمیز کننده، حلال چربی زدا، اسپری روان کننده زنجیر، تمیز کننده و روان کننده مخصوص بدنه دوچرخه و در نهایت یک پایه برای نگه داشتن دوچرخه (البته اگر قصد دارید خیلی حرفه ای و در پارکینگ منزل، دوچرخه خود را تمیز کنید)

تمیز کردن دوچرخه با مواد شوینده

بدنه دوچرخه کثیف را میتوان با یک پارچه و مواد شوینده و آب تمیز کرد، اما نباید از آب با فشار بسیار زیاد برای تمیز کردن وسیله خود استفاده نمایید. برای تمیز کردن میانه های زنجیر نیز باید از قلمو یا مسواک استفاده نمایید.

ابتدا فریم دوچرخه را بشویید و پس از خشک کردن کامل بدنه و قطعاتی که بر روی آنها آب ریخته شده است، به سمت زنجیر بروید، زنجیر را ابتدا کامل با قلمو از سنگ ریزه ها خلاص کنید و سپس با اسپری روان کننده آن را به خوبی تمیز کنید.

پس از بدنه و زنجیر، نوبت به کابل های ترمز میرسیم که نیاز به روغن کاری دارند، اما نه هر روغنی! همیشه از روغن مخصوص دوچرخه استفاده کنید. پس از کابل ها نیز باید به سراغ چرخ ها و دیسک دوچرخه بروید.

تمیز کردن دیسک دوچرخه

چگونه دیسک دوچرخه را تمیز کنیم

برای اینکه ترمز دیسکی دوچرخه با قدرت همیشگی کار کند باید به خوبی آنها را تمیز کنید. نظرات مختلفی در خصوص نحوه تمیز کردن دیسک دوچرخه وجود دارد اما در اینجا تصمیم داریم یک راه مناسب را به شما پیشنهاد دهیم. در نظر داشته باشید تمیز کردن دیسک دوچرخه فقط مختص زمانی نیست که در خارج از شهر رکاب میزنید بلکه حتی چربی های کمی نیز که از آلودگی هوا بر روی دیسک دوچرخه نشسته میشود نیز کاهش قدرت ترمز را در پی دارد.

برای تمیز کردن دیسک دوچرخه باید این نکته را بدانید که هر گونه تمیز کردنی که موجب بر جای ماندن اثری بر دیسک دوچرخه شود، راه حل مناسبی نیست. شما باید از یک محلول یا اسپری مخصوص این کار استفاده نمایید مثلاً الکل ایزوپروپیل که پس از استفاده، هیچ اثری از خود بر جای نمیگذارد. در نظر داشته باشید از اسپری های تمیز کننده ماشین برای دوچرخه استفاده نکنید. همچنین برای تمیز کردن ترمز دیسکی، آب و مایع با غلظت بسیار کم نیز توصیه میشود.

امیدواریم این پُست از مجله دوچرخه باچرخ برایتان مفید بوده باشد و بتوانید به درستی از وسیله خود مراقبت کنید و در زمان صحیح و با یک شیوه صحیح، آن را تمیز نمایید تا عمر قطعات آن کاهش پیدا نکند.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.