چک لیست سفر با دوچرخه |  بایک پکینگ
چک لیست سفر با دوچرخه |  بایک پکینگ

چک لیست سفر با دوچرخه | بایک پکینگ


قبل از اینکه سفر با دوچرخه را به روش بایک پکینگ آغاز کنید بهتر است این چک لیست را بررسی کنید تا مطمئن شوید همه وسایل سفر را تهیه کرده اید. این چک لیست به شما کمک بسیاری خواهد کرد و به طور کلی بهتر است حتی در هنگام سفر چک لیست وسایلی که در آغاز سفر با خود همراه کرده بودید را بررسی کنید تا اطمینان یابید همه وسایل را برداشته اید و وسیله ای در هنگام سفر گم نشده است. همراه باچرخ باشید تا در ادامه لیست کاملی از وسایل بایک پکینگ را داشته باشید.

وسایل ضروری بایک پکینگ

همانطور که در پست های قبلی مجله گردشگری ورزشی باچرخ عنوان شد بایک پکینگ دارای 3 کیف مخصوص و اصلی است که در سفرهای بلند مدت هر چهار کیف معمولاً مورد استفاده قرار میگیرد ولی در سفرهای کوتاه تر میتوانید از یک یا دو مورد از کیف های بایک پکینک استفاده کنید و یا اینکه در صورت محدود بودن بودجه میتوانید از کوله پشتی نیز استفاده کنید که در بخش فروشگاه باچرخ هم کیف و هم کوله پشتی قابل خرید هستند.

چک لیست بایک پکینگ سفر با دوچرخه

این سه کیف که در تصویر بالا مشاهده میکنید تقریباً در تمام سفرهای حرفه ای و جذاب بایک پکینگ مورد استفاده قرار میگیرند، بهتر است اگر دید بلند مدت به این نوع سفر دارید، کیف های خوب و برند را خریداری کنید و از صرف هزینه کم در این خصوص پرهیز کنید. همچنین در زیر تصویر مدل سبک تری از بایک پکینگ را نیز مشاهده میکنید که با کوله پشتی نیز میتوان انجام داد.

چک لیست سفر کوتاه با دوچرخه

چک لیست سفر با دوچرخه

وسایل دیگری هستند که در هر دو مدل سفر با دوچرخه، یعنی سایکل توریسم و بایک پکینگ مورد استفاده قرار میگیرند که بر اساس نوع سفرتان میتوانید نسبت به تهیه آنها اقدام کنید.

وسایل ضروری دوچرخه سواری : مثل دوچرخه مناسب، کلاه دوچرخه سواری، دستکش، عینک دوچرخه سواری با لنزهای مختلف، چراغ روی دوچرخه و چراغ مخصوص کلاه دوچرخه، لباس مناسب ورزشی و سایر موارد ضروری برای یک دوچرخه سوار.

وسایل کمپینگ: شامل چادر مسافرتی با وزن کم، زیر انداز و چراغ مخصوص کمپینگ.

وسایل خواب: شامل کیسه خواب، بالش مسافرتی و در صورت نیاز ملحفه

وسایل آشپزی: شامل گاز کوچک و یا وسایل اشتعال از جمله کبریت یا آتش زنه، لیوان کوچک، ظرف پخت و پز کوچک و قاشق، کارد و چنگال و مایع تمیز کننده.

آب: این مورد هم باید به صورت چندین قمقمه مختلف همراهتان باشد و به یک قمقمه آب کفایت نکنید.

وسایل تعمیر دوچرخه: شامل تیوپ اضافه، چسب مخصوص پنچرگیری، تلمبه و آچارهای مخصوص

لباس مناسب فصل: علاوه بر لباس ورزشی که باعث راحتی شما در هنگام رکاب زدن میشود باید لباس مناسب فصل و لباس زیر نیز همراه خود داشته باشد. همچنین لباس راحتی نیز برای هنگامی که در کمپ هستید و برای بهتر خوابیدن همراه خود داشته باشید.

وسایل مناسب بهداشتی: این وسایل شامل موارد بهداشتی مختلفی از جمله بهداشت فردی بدن مثل دئودورانت، بهداشت دهان مثل مسواک و خمیر دندان و بهداشت عمومی برای سرویس بهداشتی مثل مایع ضد عفونی کننده و دستمال را شامل میشود.

وسیله مناسب جهت مسیریابی: شامل نقشه کاغذی، جی پی اس و نقشه آنلاین بر روی گوشی موبایل میباشد.

کمک های اولیه: چسب زخم، بتادین، بانداژ، ماسک، قرص ضد حساسیت و سایر مواردی که فکر میکنید به آن احتیاج پیدا خواهید کرد.

وسایل شخصی و هویتی: ممکن است در طول سفر داخلی به آن نیاز پیدا کنید تا در هتل اقامت داشته باشید پس کارت ملی و شناسامه را فراموش نکنید، همچنین در سفرهای خارجی پاسپورت با حداقل یک سال اعتبار همراه خود داشته باشید.

از جمله چیزهای دیگری که به آن نیاز خواهید داشت: دمپایی، کفش معمولی، کارت بانکی، لباس شبرنگ، در سفرهای خارجی پاسپورت با اعتبار کافی و در صورت نیاز ویزا، برنامه سفر، مقداری پول نقد، دفترچه خدمات درمانی، تنقلات، ساعت مچی ترجیحاً ضد آب، خودکار و دفترچه، شارژر موبایل و 2 نوع سیم کارت به همراه وسایل شخصی.

در این میان یک سری موارد نیز به جنبه های گردشگری و هیجان انگیز سفر با دوچرخه می افزاید، از جمله دوربین ورزشی و دوربین عکاسی که ثبت لحظات را برای شما رقم خواهد زد و بعدها میتوانید خاطرات سفر با دوچرخه را در باچرخ ثبت کنید و از این راه کسب درآمد داشته باشید.

بایک پکینگ

برنامه سفر با دوچرخه

از جمله مواردی که در بالا به آن اشاره شد داشتن برنامه سفر میباشد، برنامه سفر برگه هایی هستند که شما برای آنها روزها و یا حتی ماه ها زمان گذاشتید و به دقت نوشته اید که در هر روز حدوداً چقدر رکاب خواهید زد، از چه مسیرهایی خواهید گذشت و چه برنامه هایی برای گردشگری، دوچرخه سواری و کمپینگ در طول مدت سفر دارید. نوشتن برنامه سفر بسیار مهم است و تاثیر زیادی در کیفیت سفر شما خواهد داشت، بنابراین یکی از خدماتی که سایت باچرخ به دوچرخه سواران و علاقه مندان جهانگردی و ایرانگردی با دوچرخه ارائه میکند نوشتن برنامه سفر است که بر اساس مقصد و مدت زمانی که قصد سفر را دارید توسط بهترین سایکل توریست ها نوشته میشود.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.