سایز دوچرخه را با سایز لاستیک دوچرخه اشتباه نگیرید
سایز دوچرخه را با سایز لاستیک دوچرخه اشتباه نگیرید

سایز دوچرخه را با سایز لاستیک دوچرخه اشتباه نگیرید


برخی از افراد علاقه مند به دوچرخه از تفاوت سایز لاستیک دوچرخه با سایز بدنه دوچرخه اطلاعی ندارند، در باچرخ درباره تفاوت این سایزها بیشتر بدانید تا بتوانید در هنگام خرید دوچرخه متناسب سایز خودتان این دومورد را از هم تفکیک کنید و به یک انتخاب صحیح دست بزنید. با ما تا انتهای این پست از مجله گردشگری ورزشی باچرخ همراه باشید.

سایز دوچرخه را از کجا بفهمیم

بهتر است قبل از اینکه ذهنتان را درگیر با سایزهای مختلف دوچرخه بکنید، این را بدانید که اگر قرار هست وسیله نو خریداری کنید، همه دوچرخه ها چه به صورت آنلاین و چه به صورت فروشگاهی حضوری دارای کاتالوگ و راهنمای سایز هستند که شما با اندازه گیری قد و سایز تا آرنج و سایر موارد میتوانید به انتخاب صحیح و اصولی برسید و این را هم بدانید معمولاً در اکثر شهرهای مدرن دنیا، خریدها به صورت آنلاین انجام میشود چون با کاهش هزینه های ثابت، هزینه های پایین تری برای مشتری به همراه دارند.

اینکه سایز خود را ندانید و قرار باشد با سوار شدن بر روی دوچرخه های مختلف سایز مناسب خودتان را متوجه شوید و انتخاب کنید کاملاً اشتباه است.

بهترین راه مخصوصاً برای خرید اینترنتی دوچرخه این است که سایز فاق تا انتهای پای خود را اندازه بگیرید، در واقع سایز درز داخلی شلوار ورزشی در اینجا کاربرد دارد و بر اساس تصویر زیر سایز دوچرخه را بر اساس آن انتخاب کنید.

جدول سایز دوچرخه مناسب هر شخص

توجه داشته باشید، جدول بالا همانطور که نوشته شده است مخصوص اندازه بدنه دوچرخه است که در واقع این اندازه باید برابر سایز میله زین تا رکاب باشد و آن را نباید با سایز لاستیک دوچرخه اشتباه بگیرید. در ادامه در خصوص سایز لاستیک و تفاوتهای آن خواهید دانست.

سایز لاستیک دوچرخه

سایز بدنه دوچرخه رابطه مستقیمی با احساس راحتی دوچرخه سوار دارد، اما در خصوص سایز لاستیک باید این را بدانید که رابطه مستقیمی با مسیری دارد که شما قصد دارید آن را با دوچرخه بپیمایید.

سایز لاستیک به قطر و پهنای آن اشاره دارد، در واقع هر چه سایز لاستیک بیشتر باشد، اصطحکاک آن با زمین بیشتر است، لاستیک های پهن به علت اصطحکاک بیشتر با زمین، نیزمند نیروی بیشتری برای رکاب زدن دارند، بنابر این سرعت شما را کم میکنند ولی در عوض تعادل را بیشتر میتوان بر روی این لاستیک ها حفظ کرد و در مسیرهای خاص نیز میتواند بسیار جذاب باشد و درست در نقطه مقابل آن، لاستیک های شماره پایین تر قرار دارند که نازک تر هستند و سرعت بیشتری  برای دوچرخه سوار فراهم میکند، این نوع لاستیک ها هیچ ارتباطی با سایز بدنه ندارد و شما بعد از خرید دوچرخه میتوانید بر اساس نیاز خود نسبت به تعویض لاستیک اقدام کنید.

در اینجا به دو مورد از سایزهای متداول دوچرخه کوهستان برای بزرگسالان اشاره میکنیم: سایز 27.5 اینچ و سایز 29 اینچ.

به تصویر زیر دقت کنید

سایز لاستیک دوچرخه

لاستیک دوچرخه سایز 27.5 اینچ

این نوع چرخ ها در بیشتر موارد مناسب هستند، مخصوصاً در سربالایی ها که به علت نازک بودن لاستیک و کمترین سطح اصطحکاک با زمین باعث میشود دوچرخه سوار کمتر خسته شود. البته دقت داشته باشید این مورد در خصوص دوچرخه های کوهستان عنوان میشود و درموارد جاده ای که برای مسابقات استفاده میشود، سایز پهنای لاستیک به مراتب کوچکتر است و در خصوص دوچرخه کوهستان نیز 26 اینچ نیز وجود دارد که به افرادی که تنوع طلب هستند و جاهای مختلفی با این وسیله دوست داشتنی قصد دارند بروند توصیه نمیشود.

لاستیک دوچرخه سایز 29 اینچ

اگر قرار است در میان سنگ ها و مسیرهای ماجراجویانه دوچرخه سواری کنید، و یا در سفرهای دوچرخه سواری شرکت کنید، این سایز لاستیک بهترین انتخاب شما خواهد بود. این سایز لاستیک البته در سربالایی ها رکاب زدن را کمی مشکل خواهد کرد اما در عوض بهترین کنترل را در مسیرهای سخت برای شما به همراه خواهد آورد چون سطح تماس آن با زمین بیشتر از سایز 27.5 اینچ میباشد.

نکات مهم سایز لاستیک دوچرخه

- چرخ 27.5 اینچ در بیشتر مسیرها قابل استفاده است.
- چرخ 29 اینچ وزن بیشتری دارد.
- برای افرادی که قد بلندتری دارند 29 اینچ میتواند گزینه مناسب تری باشد.
- چرخ 29 اینچ سرعت کمتری به ارمغان می آورد.

نکته آخر اینکه هرچقدر سایز لاستیک بیشتر باشد وزن کلی دوچرخه بالاتر خواهد رفت و ممکن است برای برخی از افراد، حمل و نقل دوچرخه های سنگین مخصوصاً در زمانی که قصد سفر دارند سخت باشد، به همین علت بهترین راه حل این است که هدفتان را مشخص کنید و سپس نسبت به خرید یک دوچرخه مناسب و یک لاستیک مناسب برای آن اقدام کنید.

فراموش نکنید که یک دوچرخه سوار همیشه باید از کلاه دوچرخه سواری در همه مسیرهای داخل شهر و خارج از شهر استفاده کند و نکات ایمنی را رعایت کند، اگر علاقه مند به خرید کلاه، دستکش و سایر تجهیزات سفر با دوچرخه هستید میتوانید به قسمت فروشگاه آنلاین باچرخ مراجعه کنید.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.