جدول سایز دوچرخه بر اساس انواع دوچرخه
جدول سایز دوچرخه بر اساس انواع دوچرخه

جدول سایز دوچرخه بر اساس انواع دوچرخه


جدول سایز دوچرخه کمک میکند با سایز بندی دوچرخه و با سایز مناسب دوچرخه کوهستان، شهری و جاده آشنا شوید. خرید دوچرخه با سایز مناسب یکی از چالش هایی است که در هنگام انتخاب این وسیله محبوب ورزشی با آن روبه رو خواهید شد. دوچرخه ها انواع مختلفی دارند و در این میان دوچرخه کوهستان، شهری و جاده بیشتر مورد استفاده علاقه مندان قرار میگیرد. بهتر است بدانید دوچرخه سواری علاوه بر اینکه به عنوان سرگرمی و تفریح کاربرد دارد، ورزش نیز محسوب میشود، بنابراین برای اینکه از این ورزش لذت ببرید باید سایز دوچرخه را متناسب با مواردی که در ادامه به آنها اشاره داریم انتخاب کنید و حواستان به جدول سایز بندی دوچرخه نیز باشد. همراه ما در باچرخ باشید تا بیشتر درباره این موضوع اطلاعات بدست بیاورید.

سایز بندی دوچرخه

دوچرخه ها بر اساس سایز دقیق شما ساخته نمیشوند اما بیش از 8 رده سایز بندی برای همه مدل ها وجود دارد که از آن در هنگام خرید و فروش این وسیله استفاده میشود. بهتر است قبل از خرید دوچرخه، با انواع آن آشنا باشید، اگر دوست دارید درباره انواع دوچرخه و تفاوت های آن بیشتر بدانید به شما پیشنهاد میکنیم پُست مجله باچرخ با عنوان انواع دوچرخه را مطالعه نمایید. ما در این پُست باچرخ در خصوص سایز بندی دوچرخه به سراغ 3 مدل محبوب این وسیله، یعنی مدل های جاده، کوهستان و شهری رفته ایم.

فاکتورهای مهم برای سایز بندی دوچرخه

در سایزبندی دوچرخه، 2 موضوع اندازه گیری بیش از بقیه اهمیت دارد و اگر دوست دارید یک دوچرخه با سایز مناسب خودتان تهیه کنید حتماً باید 2 مورد زیر را بررسی نمایید: 

1- نسبت قد دوچرخه سوار (از فاق تا کف پا) به ارتفاع میله (از زین تا رکاب).

2- فاصله فرمان تا بدن دوچرخه سوار (از نظر اینکه دست به راحتی به فرمان برسد و کمر بیش از اندازه خم نشود).

افرادی که دو موضوع بالا را رعایت نمیکنند، در آینده با مشکلات عضلانی و دردهای استخوان ها روبه رو خواهند شد، بنابراین در کنار اینکه از جدول سایز بندی دوچرخه که در ادامه آورده ایم استفاده میکنید باید به این موضوع دقت داشته باشید که برندهای مختلف بر اساس اینکه شکل بدنه مختلفی ارائه میکنند جدول سایز دوچرخه متناسب با برند خود را نیز منتشر میکنند و در قالب کاتالوگ به نمایندگی ها میدهند که میتوانید از آنها نیز در صورت خرید دوچرخه برند استفاده نمایید.

در خصوص مدل کودک و نوجوان نیز بهترین راه این است که فرزند خود را بر روی دوچرخه ای که پسند کرده اید  بنشانید و راحتی رسیدن پا به رکاب را مد نظر قرار دهید، چون این رده سنی فقط برای تفریح کوتاه مدت قصد استفاده از این وسیله را دارند و در سن رشد هستند همین که این مورد رعایت شود کافی است.

اگر قصد خرید این وسیله محبوب را بصورت اینترنتی دارید نگران نباشید فروشنده های حرفه ای همیشه جدول سایز بندی دوچرخه را در فروشگاه های آنلاین نیز قرار میدهند، به همین دلیل در سالهای گذشته رقم بسیار بالایی از خرید و فروش این وسیله در جهان بصورت اینترنتی بوده است، بنابراین لازم نیست حتماً برای خرید دوچرخه بصورت حضوری اقدام نمایید.

جدول سایز دوچرخه

در خصوص سایز بندی دوچرخه  ها در ادامه به 3 مدل پر مخاطب اشاره میکنیم، مدل های جاده ای، کوهستان و شهری. با مشاهده تصاویر میتوانید به راحتی بر اساس فاکتور قد فاق تا زمین، دوچرخه مناسب قدتان را  بر اساس مدل های مختلف پیداکنید.

سایز مناسب دوچرخه جاده

به طور کلی افرادی که این مدل را خریداری میکنند افراد حرفه ای هستند، پس لازم است حتماً با دقت به جدول سایز بندی دوچرخه جاده که اندازه ها را بر اساس ارتفاع تنه مشخص کرده است دقت کنید.

جدول سایز دوچرخه جاده

سایز مناسب دوچرخه کوهستان

 اگر برای شرکت در تور طبیعت گردی با دوچرخه و یا استفاده در مسیرهای کوهستانی قصد دارید این وسیله را خریداری نمایید، به جدول سایز دوچرخه کوهستان دقت داشته باشید.

جدول سایز دوچرخه کوهستان

سایز مناسب دوچرخه شهری

 مدل های شهری نیز از پر کاربردترین مدل هایی هستند که هم بانوان و هم آقایان از آن زیاد استفاده میکنند. برای خرید دوچرخه نو و یا دست دوم میتوانند از جدول سایز دوچرخه شهری استفاده کنند.

جدول سایز دوچرخه شهری

نکات مهم سایز بندی دوچرخه

ممکن است قصد خرید و فروش دوچرخه دست دوم را داشته باشید و دیگر خبری از جدول سایز بندی دوچرخه نباشد، در این حالت چکار خواهید کرد؟

برای اینکه در هنگام خرید و فروش مدل های دست دوم، از سایز بندی دوچرخه خود و یا دیگران اطلاع پیدا کنید نیاز به کمی دانش دارید! نگران نباشد، ما در پُست مجله باچرخ با عنوان سایز دوچرخه کجا نوشته شده در این خصوص راهنمایی های لازم را انجام داده ایم که با خواندن آن به راحتی سایز دوچرخه ها را بدون کاتالوگ نیز خواهید فهمید.

نکته بعدی اینکه، سایز لاستیک با سایز تنه فرق میکند و نباید این دو را باهم اشتباه بگیرید. در این خصوص نیز در مجله دوچرخه باچرخ راهنمایی های لازم را انجام داده ایم.

و اما نکته آخر اینکه، برندهای مختلف، سایز بندی مختلفی دارند و ممکن است با جدول سایز بندی دوچرخه که در بالا به آن اشاره داشتیم کمی متفاوت باشد، بنابراین در خصوص خرید دوچرخه برند، در صورت داشتن کاتالوگ سایزبندی، حتماً از کاتالوگ همان دوچرخه استفاده نمایید.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.