هر آن چیزی که باید درباره سایز دوچرخه بدانید

هر آن چیزی که باید درباره سایز دوچرخه بدانید


خرید دوچرخه با سایز مناسب یکی از چالش هایی است که در هنگام انتخاب دوچرخه با آن روبه رو خواهید شد، در باچرخ راهنمای سایز بندی دوچرخه را بخوانید. دوچرخه ها انواع مختلفی دارند و اصولاً افرادی که به دنبال سایز بندی دوچرخه هستند به دوسته تقسیم میشوند، یا به دنبال خرید دوچرخه کوهستان هستند و یا قصد خرید دوچرخه شهری را دارند. در هر صورت بهتر است بدانید دوچرخه سواری علاوه بر اینکه به عنوان سرگرمی و تفریح کاربرد دارد، ورزش نیز محسوب میشود، بنابر این مانند هرگونه ورزش دیگر، در صورت اشتباه و خرید نامناسب میتواند موجب آسیب به بدن دوچرخه سوار شود. در ادامه در خصوص چارت سایز دوچرخه و روش های مختلف دانستن سایز دوچرخه مناسب هر شخص اطلاعات جامعی را به شما داده ایم.

خرید دوچرخه

بهتر است قبل از اینکه به جست و جوی این وسیله ورزشی برای خرید باشید ابتدا هدف خود را برای خرید مشخص کنید.

اینکه سطح مهارت شما در دوچرخه سواری چقدر است؟ به عنوان ورزش میخواهید از آن استفاده کنید و به فکر تناسب اندام هستید و یا قصد تفریح و سرگرمی دارید؟ قصد دارید در پیست و داخل شهر رکاب بزنید؟ آیا قصد دارید در مسیرهای کوهستانی و در تورهای دوچرخه سواری شرکت کنید؟

در بیشتر فروشگاه ها مدل های زیر را خواهید دید:

دوچرخه جاده

این مدل، اکثراً به منظور استفاده در مسابقات دوچرخه سواری استفاده میشوند و لاستیک آنها از نازک ترین تایرها میباشد و مدل های حرفه آن بسیار گران قیمت هستند.

دوچرخه کوهستان

این مدل ها، مخصوص استفاده در مسیرهای ناهموار ساخته شده اند، برای مثال، از آن ها میتوانید در طبیعت گردی با دوچرخه استفاده کنید، البته هیچ محدودیتی برای استفاده در مسیرهای داخل شهر نیز در خصوص این وسیله وجود ندارد.

دوچرخه شهری

مدل شهری این وسیله محبوب، چیزی بین مدل کوهستان و جاده به شمار میرود و برای اشخاصی که کمی از هر کدام را میخواهند مناسب است. بیشتر تفاوت های این دو مدل به قطر تایر و کمک فنرها باز میگردد.

دوچرخه مخصوص نوجوانان

برای نوجوانان مدل های مختلفی ساخته شده است که به نیازهای این رده سنی پاسخ داده شود و هر سه مورد بالا برای آنها با فریم کوچکتر ساخته شده است.

دوچرخه برقی

یکی از محبوب ترین وسایلی که میتوان خریداری کرد، دوچرخه برقی است. این مدل ها قیمت بالاتری از دوچرخه های عادی دارند و با توجه به قدرت موتور برقی آن میتوان تا سرعت 40 کیلیومتر در ساعت با آنها مسافت های مختلف را پیمود. همچنین بعد از چند ساعت استفاده باتری آنها را باید شارژ کرد. 

بعد از اینکه هدف خود را مشخص کردید و یکی از موارد بالا را انتخاب کردید، نوبت به آن میرسد که با دقت سایز دوچرخه مناسب خودتان را پیدا کنید.

سایز دوچرخه

هیچ کدام از مدل ها بر اساس سایز خاص شما ساخته نمیشود بلکه در برخی از مدل ها تا بیش از 8 اندازه دارند که اگر به صورت دقیق نکات زیر را دقت کنید و با چارت سایز بندی دوچرخه آشنا باشید هر کدام از آنها میتواند بهترین انتخاب شما باشد.

دو سایزی که در انتخاب این وسیه بسیار اهمیت دارد یکی فاصله قد و نسبت آن به ارتفاع میله رکاب تا زین است و دیگری فاصله فرمان تا بدن است و این را بدانید اگر اندازه فریم، مناسب قد شما نباشد بسیار اذیت کننده خواهد بود.

در خصوص دوچرخه کودک و نوجوان بهترین راه این است که کودک و یا نوجوان بر روی دوچرخه بنشیند و بتواند پای خود را به زمین برساند، چون این رده سنی فقط برای تفریح کوتاه مدت از این وسیله استفاده میکنند و در سن رشد هستند همین که این مورد رعایت شود کافی است، همچنین در صورت خرید اینترنتی میتوانید از کاتالوگ سایز مخصوص دوچرخه و اندازه گیری قد کودک و یا نوجوان خود به این موضوع پی ببرید که کدام وسیله را اینترنتی و آنلاین سفارش دهید.

در خصوص خرید اینترنتی این وسیله برای بزرگسالان، هر برند سایزها را در قالب راهنمای خرید ارائه میکند و دقیقاً سایزها مشخص شده است، در سایر موارد شما باید از چارت اندازه دوچرخه استفاده کنید.

چارت سایز دوچرخه جاده 

به طور کلی افرادی که این مدل را میخرند افراد حرفه ای هستند، پس لازم است حتماً با دقت به چارت دوچرخه جاده که اندازه ها را بر اساس ارتفاع تنه مشخص کرده است دقت کنید.

چارت سایز دوچرخه جاده

چارت سایز دوچرخه کوهستان

اگر برای شرکت در تور دوچرخه و یا طبیعتگردی با دوچرخه و سایر مسیرهای خارج از شهر قصد دارید این وسیله را بخرید به چارت دوچرخه کوهستان دقت داشته باشید.

چارت سایز دوچرخه کوهستان

چارت سایز دوچرخه شهری

مدل های شهری نیز از پر کاربردترین دوچرخه هایی هستند که هم بانوان و هم آقایان از آن زیاد استفاده میکنند و برای خرید دوچرخه نو و یا دست دوم میتوانند از چارت اندازه دوچرخه شهری استفاده کنند.

چارت سایز دوچرخه شهری


از دیگر مواردی که برای خرید این وسیله محبوب باید در نظر داشته باشید این است که مدل های مخصوص بانوان و آقایان نیز یکی از تقسیم بندی هایی است که در برخی از برندها به چشم میخورد و برای آنها دقت خاصی در طراحی صورت گرفته است ولی در هر صورت سایز همان است که در بالا به آنها اشاره داشتیم.

همچنین به جنس بدنه و وزن آن دقت داشته باشید و مواردی از جمله ترمز لقمه ای یا دیسکی و یا تعداد کمک فنرها چیزهایی هستند که بنابر اهداف خود که در چه مسیرهایی قصد رکاب زدن دارید باید آن را مشخص کنید و به عنوان موارد شخصی در انتخاب این وسیله به شمار میروند.

پس از خرید نیز، حتماً کلاه، دستکش و قمقمه که از وسایل دوچرخه سواری به شمار میروند را خریداری کنید، این وسایل و سایر تجهیزات مورد نیاز خودتان را میتوانید از فروشگاه باچرخ خریداری کنید و در هر جای ایران که باشید پس از ثبت سفارش آنها را درب منزل دریافت نمایید.

امیدواریم این پست از مجله گردشگری ورزشی باچرخ برای شما مفید بوده باشد.
 

خوشحال میشیم نظرت رو بدونیم یا به سوالت پاسخ بدیم

ابتدا وارد شوید

نظرات

فعلاً نظری درباره این متن نوشته نشده!

باچرخ اولین و تنها پلتفرم سفر با دوچرخه

با عضویت و تکمیل حساب کاربری، اعتبار هدیه بگیرید

۱۵۰۰۰ تـومـان اعـتبار هدیه

travelogue bacharkh

کسب درآمد با سفرنامه نویسی باچرخ

هر سفرنامه ۱,۰۰۰,۰۰۰ ریـال

نوشتن سفرنامه