شهر دوچرخه | شهرهای دوچرخه دوست جهان
شهر دوچرخه | شهرهای دوچرخه دوست جهان

شهر دوچرخه | شهرهای دوچرخه دوست جهان


شهر دوچرخه  جهان کجاست؟ در این پُست مجله باچرخ با کشورها و شهرهای دوچرخه دوست جهان و دوچرخه دوست ترین شهرهای هلند و سپس شهر دوچرخه ایران آشنا میشوید. برخی از شهرهای جهان بیش از هر وسیله نقلیه دیگری از دوچرخه استفاده میکنند بخاطر همین موضوع از آنها با عنوان شهرهای دوچرخه دوست جهان نام برده میشود. در این شهرها به واسطه تعداد زیاد دوچرخه سواران و ایجاد قوانین، شاهد امنیت بیشتری برای دوچرخه سواران در شهر هستیم. زیرساخت ها به خوبی آمادگی دوچرخه سواری ایمن را دارند و به همین علت میتوان در این شهرها برای رفت و آمد از دوچرخه ها به راحتی و بدون نگرانی استفاده کرد. همراه ما در باچرخ باشید تا در خصوص شهر دوچرخه بیشتر بدانید.

شهر دوچرخه

شهر دوچرخه  یک شهر نیست بلکه یک دنیاست برای کسانی دوچرخه سواری شهری را دوست دارند و به حمل و نقل پاک فکر میکنند. در هر شهری از دنیا که شرایط رکاب زدن در آن  شهر از همه جهات عالی ومناسب باشد آنجا به عنوان شهر دوچرخه برگزیده میشود. شهر دوچرخه میتواند یکی از حلقه های گمشده گردشگری باشد که با وجود آن، شهرها با دوچرخه سوارها رونق میگیرند و گردشگری سبز را توسعه میدهند. در ادامه قصد داریم تا با شهرهای دوچرخه دوست جهان شما را بیشتر آشنا کنیم.

شهرهای دوچرخه دوست جهان

اولین قدم برای بررسی شهرها برای قرارگیری در این لیست، درصد افرادی است که در آن شهر، از دوچرخه به عنوان وسیله حمل و نقل استفاده میکنند، سپس زیرساخت ها و قوانین دوچرخه سواری بررسی شده اند و در نهایت در خصوص عوامل جانبی مثل سرقت دوچرخه و تصادفات دوچرخه سواری و مسیر مخصوص رکاب زنی در این شهرها بررسی صورت گرفته است.

در این بررسی آب و هوای هر شهر نیز در تصمیم گیری تاثیرگذار بوده اند، چون در شهری که آب و هوا مناسبی برای دوچرخه سواری نداشته باشد نمیتوان به افزایش دوچرخه با توجه به محدودیت هایی که دارد امیدی داشت. در نهایت با بررسی مشارکت افراد در روز جهانی بدون خودرو برای انتخاب دوچرخه به عنوان یک وسیله دوست دار محیط زیست، به لیستی رسیدیم که در ادامه میتوانید آن را مشاهده کنید و در واقع لیست زیر را با بررسی دقیق و موشکافانه به عنوان بهترین شهرهای دوچرخه دوست جهان معرفی میکنیم. (این لیست هر سال به روز میشود، همچنین بر اساس متغیرهای مختلف، نتایج نیز تغییر پیدا میکنند)

1- Utrecht اوترخت : در کشور هلند قرار دارد و چهارمین شهر پرجمعیت هلند است و بیشتر به علت قرارگیری دانشگاه های باکیفیت در اروپا شناخته میشود. این شهر را  به واسطه قرارگیری در رتبه نخست لیست شهرهای دوچرخه دوست جهان میتوان به عنوان شهر دوچرخه جهان نام برد. برای اینکه با قوانین دوچرخه سواری در کشور هلند آشنا شوید میتوانید پُست مجله باچرخ را با عنوان قوانین دوچرخه سواری در اروپا مطالعه نمایید.

2- Munster مونستر: در کشور آلمان قرار گرفته است و شهر نسبتاً بزرگی است که از آن به عنوان اولین شهر دوچرخه آلمان نام برده میشود، ایرانیان برای بازدید از آلمان باید ویزای شینگن داشته باشند.

3- Antwerp آنتورب: در کشور بلژیک واقع شده است و در محدوده شینگن واقع شده است. آنتورب که در رتبه سوم لیست ما واقع شده است دومین شهر بزرگ کشور بلژیک میباشد.

4- Copenhagen کپنهاگ: در محدوده شینگن و در کشور دانمارک قرار گرفته است و در واقع پایتخت کشور دانمارک میباشد. مردم کپنهاگ نه تنها به دوچرخه سواری بلکه به پیاده روی نیز بسیار علاقه‌مند هستند. دوچرخه سواری و پیاده روی در کنار بیشمار جاذبه تاریخی و فرهنگی کپنهاگ بینهایت لذت بخش است. کپنهاگ در برخی از فاکتورهای بررسی، در رتبه نخست شهرهای دوچرخه سواری جهان قرار دارد، اما در اینجا که فاکتورهای مختلفی برای رتبه بندی در نظر گرفته شده است، در رتبه چهارم قرار دارد.

5- Amsterdam آمستردام: پس از اوترخت، دومین شهر از کشور هلند میباشد که در لیست شهرهای دوچرخه دوست جهان واقع شده است. آمستردام نه تنها پایتخت کشور هلند است بلکه پرجمعیت ترین شهر هلند نیز میباشد. تصور کنید این جمعیت، بیشتر رفت و آمد خود را با دوچرخه انجام میدهند و هر جای آمستردام را که نگاه میکنید دوچرخه های بیشماری را میبینید که صحنه های بسیار زیبایی خلق کرده اند و به زیبایی طبیعی این شهر افزوده اند. استفاده از دوچرخه در آمستردام باعث شده است هوای بی نهایت پاک و دلپذیری را در این شهر شاهد باشیم تا جایی که حتی گردشگران نیز به استفاده از دوچرخه در این شهر علاقه‌مند هستند.

شهر دوچرخه، آمستردام هلند با نمای زیبای دوچرخه و کانال آب

6- Malmo مالمو: در کشور سوئد و در محدوده شینگن قرار گرفته است و به عنوان سومین شهر بزرگ این کشور شناخته میشود. مردمان این شهر نیز به رکاب زنی بسیار علاقه‌مند هستند.

7- Hangzhou هانگژو: در کشور چین واقع شده است و در میان شهرهای آسیایی توانسته در این لیست قرار بگیرید. برای سفر به چین نیاز به ویزای توریستی چین دارید که نسبتاً دریافت آن آسان است. در خصوص قوانین رکاب زدن در این کشور میتوانید پست مجله باچرخ را با عنوان قوانین دوچرخه سواری در آسیا مطالعه نمایید.

8- Bern برن: در کشور سوئیس و در محدوده شینگن قرار گرفته است و پایتخت سوئیس میباشد. هوای پاک و سبز بودن شهر برن سوئیس باعث شده است افراد به رکاب زدن روی بیاورند.

9- Bremen برمن: در کشورآلمان قرار دارد و با توجه به شهرسازی زیبایی که در آن صورت گرفته برای رکاب زدن فرصت عالی را بوجود آورده است و شهروندان این شهر به خوبی از این فرصت استفاده میکنند.

10- Hannover هانوور: در آلمان قرار دارد و در زبان فارسی از آن با عنوان هانوفر نیز نام برده میشود. هانوفر در لیست شهرهای دوچرخه دنیا توانسته در رتبه دهم قرار گیرد.

11- Strasbourg استراسبورگ: فرانسه کشوری است که در خود شهر استراسبورگ را جای داده است. معماری این شهر فوق العاده زیباست و در میراث فرهنگی جهانی به ثبت رسیده است، مردم نیز به واسطه این مورد و برای حفظ زیبایی این شهر، از دوچرخه بیش از هر وسیله رفت و آمد دیگری استفاده میکنند.

12- Bordeaux بُردو: پس از استراسبورگ فرانسه، بردوفرانسه نیز توانسته در لیست شهرهای دوچرخه دنیا قرار گیرد. بردو نیز شهر بسیار زیبای فرهنگی و تاریخی است که رکاب زنی در آن بینهایت لذت بخش است.

13- Hamburg هامبورگ: در کشور آلمان قرار گرفته است و دومین شهر آن از نظر وسعت بشمار میرود. هامبورگ یک شهر زیبای سر سبز است که دوچرخه سواری در آن از اهمیت بسیار زیادی دارد.

14- Leipzig لایپزیگ: پس از چند شهر آلمان که در لیست دوچرخه دوست های این لیست قرار گرفته اند، نوبت به یکی از شهرهای مهم آلمان به نام لایپزیگ میرسد. لایپزیگ نیز هم دارای مناطق فرهنگی و باستانی است و هم مناطق سر سبز فراوانی دارد که باعث میشود رکاب زدن در آن بینهایت لذت بخش باشد.

15- Bristol بریستول: در انگلستان واقع شده است و با داشتن موقعیت بندری و چشم نوار عالی به یکی از شهرهای زیبا و با ارزش برای رکاب زنی تبدیل شده است و مردم نیز از این فرصت به بهترین شکل استفاده میکنند.

در ادامه لیست دوچرخه دوست ترین شهرهای جهان، شهر مونترال کانادا در رتبه شانزدهم، نورنبرگ آلمان در رتبه هفدهم، اینسبروک اتریش در رتبه هجدهم، برلین آلمان در رتبه نوزدهم و در نهایت در رتبه بیستم ملبورن استرالیا قرار گرفته اند.

دوچرخه دوست ترین شهرهای هلند

هلند کشور مهمی در موضوع دوچرخه سواری شهری است و احتمالاً نام این کشور را بارها و بارها در این خصوص شنیده اید، به گونه ای که گفته میشود در برخی از شهرهای آن، تعداد دوچرخه ها از تعداد جمعیت مردم بیشتر است! اگر روزی تصمیم گرفتید به هلند سفر کنید، کدام شهر هلند را برای دوچرخه سواری انتخاب میکنید؟ بر اساس آمار و لیستی که در بالا مشاهده کردید بهتر است به اوترخت و یا آمستردام سفر کنید.

شهر دوچرخه ایران

در حال حاضر در ایران، لقب شهر دوچرخه به شهر بناب آذربایجان شرقی قرار دارد. در گذشته ها یزد این لقب را بر عهده داشت ولی بر اساس فاکتورهای مهم، بناب توانسته در آخرین نتایج، لقب شهر دوچرخه ایران را از آن خود کند. اگرچه در ایران مشکلات مختلفی بر سر راه دوچرخه سواران وجود دارد و هرگز نمیتوان شهر دوچرخه ایران را با شهر دوچرخه جهان مقایسه کرد ولی شاید برای استفاده بیشتر از دوچرخه برای حمل و نقل درون شهری و برون شهری انگیزه ای باشد.

امیدواریم از این پُست مجله گردشگری ورزشی باچرخ نهایت استفاده را برده باشید و بتوانید در کمال سلامتی، به سمت شهرهای دوچرخه دوست جهان سفر کنید.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.