وزن دوچرخه | دوچرخه ها چقدر وزن دارند؟
وزن دوچرخه | دوچرخه ها چقدر وزن دارند؟

وزن دوچرخه | دوچرخه ها چقدر وزن دارند؟


وزن دوچرخه چقدر است؟ قطعاً یکی از موضوعاتی که باید در هنگام خرید دوچرخه به آن دقت کنید وزن دوچرخه است. در باچرخ درباره وزن دوچرخه خواهید دانست. اصولاً در خیلی از موارد، وزن این وسیله اهمیت پیدا میکنید به خصوص اگر اهل دوچرخه سواری در سفر باشید و یا قصد داشته باشید در تور دوچرخه سواری شرکت کنید. در ادامه به صورت کامل این موضوع را بررسی کرده ایم پس با ما در باچرخ همراه باشید.

اهمیت وزن دوچرخه

به طور کلی 2 دسته از افراد وزن دوچرخه برایشان از اهمیت بیشتری برخوردار است، یکی افراد حرفه ای که قصد دارند در مسابقات دوچرخه سواری شرکت کنند و دیگری افراد دوچرخه سواری که اهل سفر و گردشگری هستند. وزن دوچرخه بر عملکرد رکاب زدن و نحوه استفاده از این وسیله محبوب تاثیر میگذارد.

افرادی که در تور دوچرخه سواری خارج از کشور شرکت میکنند و باید وسیله خود را با هواپیما حمل کنند باید مراقب وزن و سایز دوچرخه باشند تا در هنگام حمل دوچرخه با هواپیما دچار اضافه بار و یا مشکلات دیگر نشوند.

از دیگر موضوعات دیگری که در تور دوچرخه سواری و یا بایک پکینگ باید در نظر داشت عبور از چالش هایی همچون رودخانه است که هرچقدر دوچرخه وزن بیشتری داشته باشدعبور از این چالش ها سخت تر خواهد بود، اگرچه بغیر از خودِ وسیله ممکن است در سفر با دوچرخه وسایل دیگری مثل خورجین دوچرخه باعث اضافه وزن شما شوند و کار را کمی سخت کند. یکی از مواردی که در جهان بایک پکینگ از سایکل توریسم در محبوبیت سبقت رفته است همین موضوع سبک بودن وسایل و راحت بودن برای عبور از موانع و چالش ها است.

دوچرخه سواری در طبیعت

به طور کلی مردم فکر میکنند هرچقدر دوچرخه سبک تر باشد سرعت دوچرخه نیز به همان میزان بیشتر میشود، اما آیا این تفکر درست است؟

وزن دوچرخه چقدر است؟

با توجه به انواع مدل هایی که این وسیله در فروشگاه ها دارد نمیتوان یک وزن را به صورت عمومی مشخص کرد اما موارد زیر استاندارد و میانگین وزن به شمار میروند:

وزن دوچرخه جاده: 8 کیلوگرم

وزن دوچرخه شهری: 16 کیلوگرم

وزن دوچرخه کوهستان: بین 10 تا 13 کیلوگرم

وزن دوچرخه ساحلی: بین 15 تا 18 کیلوگرم

باید در نظر داشته باشید وزن هر وسیله با نوع کاربرد آن گره خورده است، در واقع وقتی از مدل کوهستان استفاده میکنید انتظار قدرت و عبور از مناطق جنگلی و کوهستانی را دارید و وقتی هم از مدل جاده ای آن استفاده میکنید انتظار دارید سرعت بالایی داشته باشد تا در مسابقه پیروز شوید. اگر چه سرعت به عوامل زیادی از جمله قدرت رکاب زدن، مدل نشستن و حتی پوشش فرد بستگی دارد.

اخیراً در خصوص مدل جاده ای و شرکت در مسابقات، اتحادیه بین المللی دوچرخه سواران وزن 15 پوند یا همان 6.8 کیلوگرم را برای افرادی که در مسابقه شرکت میکنند در نظر گرفته است تا بیش از حد، وزن وسیله خود را پایین نیاورند!
در برخی از مواقع لازم نیست در هنگام خرید زیاد به فکر وزن باشید، از جمله زمانی که فقط قصد داشته باشید در پارک ها و شهر به صورت تفریحی رکاب زنی داشته باشید.

البته بخشی از وزن این وسیله محبوب را وزن تایرها باید در نظر گرفت که باید به این موضوع دقت داشت، اگر در خصوص سایز تایر اطلاعاتی ندارید پُست باچرخ را با عنوان سایز دوچرخه را با سایز لاستیک دوچرخه اشتباه نگیرید مطالعه نمایید.

دوچرخه سواری کوهستان

یکی از مواردی که دوچرخه سواران چه برای تفریح و چه برای ورزش باید دقت داشته باشند این است که هرچقدر تناسب اندام داشته باشید از رکاب زدن لذت بیشتری خواهید برد، اگر هم اضافه وزن دارید میتوانید با اصول و رعایت چند مورد، به راحتی با این وسیله دوست داشتنی وزن کم کنید و به تناسب اندام برسید. اگر برای تناسب اندام به وسیله رکاب زدن نیاز به راهنمایی دارید میتوانید پُست دوچرخه سواری چقدر کالری میسوزاند را مطالعه نمایید.

امیدواریم از این پُست مجله گردشگری ورزشی باچرخ لذت برده باشید.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.