راهنمای پنچرگیری دوچرخه
راهنمای پنچرگیری دوچرخه

راهنمای پنچرگیری دوچرخه


همه دوچرخه سواران باید پنچرگیری را یاد بگیرند مخصوصاً افرادی که قصد سفر با دوچرخه را دارند، بنابراین توصیه میشود در اینجا به چند نکته دقت نمایید. خوبی پنچرگیری دوچرخه نسبت به سایر وسایل نقلیه از جمله ماشین این است که زمان زیادی نمیبرد و وسایل لازم برای پنچرگیری دوچرخه نیز وزن سنگینی ندارند، به همین علت است که حتی در تور دوچرخه سواری نیز میتوانید با همراه داشتن وسایل پنچرگیری دوچرخه، نگرانی بابت در راه ماندن نداشته باشید. ما در این پُست از مجله باچرخ تصمیم داریم به صورت خیلی ساده آموزش پنچرگیری دوچرخه داشته باشیم که در ادامه مطالب با این موضوع آشنا خواهید شد.

پنچرگیری دوچرخه

با آموزش هایی که داده میشود و با یکی دو بار تمرین در پارکینگ منزل، میتوانید به خوبی از پس کارهای خودتان بربیایید و دیگر در سفر با دوچرخه نگرانی نداشته باشید. اولین قدم این است که وسایل پنچرگیری دوچرخه را همراه خود داشته باشید.

وسایل پنچرگیری دوچرخه

- تیوب سالم مناسب چرخ دوچرخه - اهرم تایر - تلمبه - چسب مخصوص تیوب

آموزش پنچرگیری دوچرخه

تصور کنید در حال دوچرخه سواری در جاده و یا حتی مسیرهای کوهستانی هستید و متوجه میشوید که تایر شما در حال باد کم کردن و پنچر شدن است، جای نگرانی نیست. کنار بروید، اگر خورجین سنگین دارید، آنها را باز کنید، دوچرخه خود را بخوابانید و اولین چیزی که باید به دست بگیرید اهرمِ تایر است، اهرمِ تایر جسم مسطحی و نازکی است است که بخش تایر را از فریم آهنی چرخ جدا میکند تا بتوان به تیوپ دوچرخه دسترسی داشت، در این حالت باید پیچ و مهره ای که برای باد کردن تیوب گذاشته شده است و به آن Presta valves گفته میشود را نیز آرام باز کرد.

پنچرگیری دوچرخه

اهرم تایر را دور تا دور چرخ بچرخانید و با دست تایر را بکشید تا جداشود. سپس تیوب را در دست بگیرید و با فشردن آن در نزدیکی گوش سعی کنی متوجه شوید نشتی آن از کجاست، حتی ممکن است چند جا دچار مشکل شده باشد، اگر محل نشتی و سوراخ شدن تیوب را متوجه شدید، حالا نوبت به چسب تیوب میرسد که میتوانید از آن برای ترمیم تیوب استفاده کنید، اما اگر موفق به پیدا کردن نشتی نشدید و یا تیوب بسیار صدمه دیده بود میتوانید از تیوب سالمی که همراه خود دارید استفاده نمایید.

پنچرگیری دوچرخه

چسب تیوب معمولاً دارای دستورالعملی است که بر روی آن نوشته شده است و لازم است به دقت آن را انجام دهید، هیچ دوچرخه سواری دوست ندارد پس از گذشت اندکی زمان دوباره پنچرگیری کند، بنابراین قبل از دوچرخه سواری از ترمیم کامل تیوب اطمینان حاصل کنید.

پس از اینکه لکه گیری و یا تعویض تیوب تمام شد باید آن را جا انداخته و مثل شکل اولیه آن کنید. برای اینکار ابتدا باید یک طرف شانه های تایر در چرخ باشد و تیوب را هم با سوراخ چرخ هماهنگ کنید، بهتر است تیوب را کم باد کنید در این حالت تا از گیر آن خودداری شود، حالا با هر دو دست بخش دوم شانه لاستیک را وارد چرخ کنید و تا اتمام کار آن را ادامه دهید.

آموزش تصویری پنچرگیری دوچرخه

حالا پس از سفت کردن مهره، باید به سراغ تلمبه بروید و چرخ خود را باد کنید، در نهایت دوچرخه شما برای یک دوچرخه سواری هیجان انگیز و سفر با دوچرخه آماده است و میتوانید از آن استفاده کنید.

دوچرخه سواری هم ورزش است، هم تفریح و هم وسیله سفر. در هر حالت، شخصی که دوچرخه سواری میکند باید مثل یک راننده که تا حدودی از تعمیرات ماشین آگاه است بتواند تعمیرات ساده دوچرخه را از جمله پنچرگیری دوچرخه انجام دهد، مخصوصاٌ اگر دوچرخه سواری هستید که به فکر سفر هستید بیش از پیش باید به تعمیرات دوچرخه آشنایی داشته باشید. بهتر است بدانید پنچرگیری دوچرخه کمتر از 10 دقیقه زمان لازم دارد.

امیدواریم از این پُست مجله گردشگری ورزشی باچرخ استفاده کرده باشید و بتوانید با چند بار امتحان کردن پنچرگیری، کاملاً بر این موضوع تسلط پیدا کنید. 


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.