قفل دوچرخه | راهنمای خرید قفل دوچرخه

قفل دوچرخه | راهنمای خرید قفل دوچرخه


قفل دوچرخه اهمیت زیادی در محافظت دوچرخه دارد. اگر به دنبال خرید قفل دوچرخه هستید، بهتر است با انواع قفل دوچرخه و درصد امنیت آنها آشنا باشید. دزدیده شدن دوچرخه خیلی ناراحت کننده است، دوچرخه وسیله دوست داشتنی است و برای بسیاری از افراد فقط یک وسیله برای حمل و نقل نیست، بلکه با آن زندگی میکنند. زمانی میرسد که دوچرخه سوار تصمیم میگیرد سایکل توریست شود و دوچرخه خود را در جاهای مختلفی قرار دهد، انتخاب یک قفل نه تنها میتواند نگرانی شما را کم کند بلکه در نظر داشتن وزن آن، میتواند در نوع کاربرد شما تاثیر گذار باشد. در این پُست مجله گردشگری ورزشی باچرخ با انواع قفل های دوچرخه آشنا خواهید شد.

انواع قفل دوچرخه

در شهرها دزدها به انواع انبرها و ابزارهای برش مجهز هستند بنابراین باید قفلی را انتخاب کنید که حداقل کار آنها را دشوار کند. با انواع و اقسام قفل دوچرخه که در فروشگاه های دوچرخه سواری موجود هستند، انتخاب شاید کمی برای دوچرخه سواران سخت باشد. شاید کمی عجیب به نظر برسد اما مکانی که در آن دوچرخه سواری میکنید کاملاً با نوع قفل دوچرخه باید هماهنگی داشته باشد. مثلاً قفلی که در یک روستا استفاده میکنید با قفلی که در یک شهر با دزدان زیاد استفاده میکنید نباید یکسان باشد. در ادامه با انواع محافظان دوچرخه آشنا خواهید شد.

قفل D

قفل هایی که به واسط شکلشان به قفل D مشهور شده اند، بسیار مقاوم هستند و نسبت به مدلهای زنجیر شکل، در برابر ابزارهای برشی، مقاومت بیشتری دارند. این مدلها دارای 2 بخش هستند، یک بخش U که جنس استیل دارند و بخش دوم که بخش چفت شونده آن بشمار میرود. اگرچه این مدلها بسیار کارایی خوبی دارند ولی وزن آنها زیاد است. 

قفل دوچرخه D

نقاط قوت: مقاوم، بسیار امن در برابر ضربات، مناسب برای مناطقی که از نظر امنیت در درجه متوسط رو به پایین برخوردار است.

نقاط ضعف: سنگین، جا گیر

قفل زنجیری

رایج ترین قفلی که در هر دوچرخه میتوان از آن استفاده کرد مذل زنجیری است، فقط باید دقت کنید مدل کاور دار آن را استفاده کنید تا به بدنه دوچرخه آسیب نزند. این مدلها را میتوان به هر جسم ثابتی قفل کرد و به همین علت کاربرد آن برای دوچرخه سواران زیاد است. به علت اینکه حالت زنجیری دارند به راحتی قدرت مانور برای قفل کردن دوچرخه میدهند.

نکته ای که در مدلهای زنجیری باید به آن دقت کنید این است که حتماً از قفل های مطمدن در کنار زنجیر قطور استفاده کنید، چون به علت رایج بودن این مدلها، کار برای دزدها بسیار آسان و عادی شده است. آنها را حتماً از میان چرخها و بدنه عبور دهید.

قفل زنجیری دوچرخه

نقاط قوت: مقاوم، حمل و نقل آسانتر نسبت به قفل های D، مناسب برای مناطقی که از نظر امنیت در درجه متوسط رو به پایین برخوردار است.

نقاط ضعف: در مدلهای مرغوب، بسیار سنگین هستند و برای سفر با دوچرخه برای شما سنگین خواهند بود و وزن آنها در هنگام دوچرخه سواری کاملاً محسوس خواهد بود.

قفل کابلی

اگر به دنبال یک قفل دوچرخه سبک و انعطاف پذیر هستید، قفل کابلی بهترین انتخاب شما خواهد بود اما اگر به دنبال امنیت هستید، این مدل، گزینه خوبی نخواهد بود چون به آسانی توسط انبر بریده خواهد شد، بنابراین همچنان قفل D و قفل زنجیری از نطر امنیت برتری دارند.

استفاده از قفل کابلی شبیه به قفل زنجیری است و انعطاف خوبی دارد، بنابراین میتوانید آنها را میتوانید به اجسام ثابت ببندید. اگر اهل حمل چند قفل باشید، میتوان از مدل کابلی برای بخش دیگر چرخ استفاده کرد.

قفل کابلی دوچرخه

نقاط قوت: سبک، حمل آن آسان است، انعطاف پذیر است، برای مناطق کم خطر مناسب است.

نقاط ضعف: به آسانی بریده خواهد شد و موجب سرقت دوچرخه خواهد شد.

نکات امنیتی برای قفل کردن دوچرخه

- بعد از دوچرخه سواری، سعی کنید اگر نیاز به توقف و دور شدن از وسیله خود را دارید آن را در جلوی چشم سارقان قرار ندهید.

- دسترسی سارقان را محدود کنید، به طور مثال آن را بین سایر دوچرخه ها و وسایل قرار دهید تا نتوانند از انبر به راحتی استفاده نمایند.

- اگر در شهر دوچرخه سواری میکنید و برای خرید از وسیله خود دور میشوید، آن را زیر خانه ها و یا مغازه هایی که دوربین مدار بسته دارند قرار دهید.

- در پارک ها و مکانهای گردشگری شلوغ که در تور دوچرخه سواری شرکت میکنید همیشه دوچرخه را در جایی که افراد هستند قفل کنید تا دزدان نتوانند از انبر استفاده کنند.

- از ترک کردن وسیله خود در شب و در مکانهای نا ایمن جداً خودداری کنید.

- قفل را روی زمین نگذارید، آن را هر چه بالاتر ببندید امکان شکستن آن ضعیف تر خواهد بود.

- دوچرخه خود را حتی در خانه خود قفل کنید.

- اگر در شهرهای نا ایمن هستید، حتماً از چند قفل استفاده نمایید.

امیدواریم از این پُست مجله گردشگری ورزشی باچرخ استفاده برده باشید. برای اطلاع از بیمه دوچرخه سواری، به صفحه مربوط به آن در باچرخ با عنوان بیمه دوچرخه سواری مراجعه نمایید.

خوشحال میشیم نظرت رو بدونیم یا به سوالت پاسخ بدیم

ابتدا وارد شوید

نظرات

فعلاً نظری درباره این متن نوشته نشده!

باچرخ اولین و تنها پلتفرم سفر با دوچرخه

با عضویت و تکمیل حساب کاربری، اعتبار هدیه بگیرید

۱۵۰۰۰ تـومـان اعـتبار هدیه

travelogue bacharkh

کسب درآمد با سفرنامه نویسی باچرخ

هر سفرنامه ۱,۰۰۰,۰۰۰ ریـال

نوشتن سفرنامه