بهترین زمان برای دوچرخه سواری و لاغری
بهترین زمان برای دوچرخه سواری و لاغری

بهترین زمان برای دوچرخه سواری و لاغری


بهترین زمان برای دوچرخه سواری، بهترین زمان برای ورزش و چربی سوزی و به طور خاص در این پست باچرخ با بهترین زمان دوچرخه سواری برای لاغری آشنا می شوید. شاید فقط در هنگام ورزش و دوچرخه سواری برای لاغری به مدت زمانی فکر میکنید که باید به بدنتان فشار وارد کنید تا چربی سوزی صورت گیرد، اما افرادی نیز هستند که زمان ورزش کردن نیز برایشان اهمیت دارد و این موضوعِ کاملاً درستی است. بنابراین در مجله ورزشی باچرخ بر آن شدیم تا در خصوص بهترین زمان برای ورزش و چربی سوزی مطلب جامعی را برای شما تهیه کنیم که با همراهی با ما تا انتهای این مطلب، آگاهی لازم را بدست خواهید آورد.

ورزش و کاهش وزن

بدن انسان ها و به طور کلی پستانداران توسط یک ساعت داخلی به نام هیپوتالاموس اداره می شود. هیپوتالاموس، یک غده کوچک در مغز است که ریتم و زمان بندی خواب و سایر فعالیت های روزانه بدن را بر عهده دارد. هیپوتالاموس با فرمان هایی که صادر میکند موجب ترشحات هورمونی و تنظیم فشار خون میگردد. در صورتی که فکر میکنید ورزش و دوچرخه سواری برای لاغری ساعت خاصی ندارد، این غده به شما میگوید که همه ارگان های بدن حساب شده فعالیت میکنند و برای کاهش وزن نیز باید حواستان به هیپوتالاموس باشد.

به واسطه زمان بندی که توسط هیپوتالاموس برای بدن انجام میگردد، در صبح، بدن انسان کورتیزول تولید می کند، این هورمون انرژی لازم برای بیدار شدن را به شما می دهد. اما در عصر، ملاتونین برای تقویت خواب ترشح می شود. نکته مهمی که باید در خصوص ساعت بدن بدانید این است که ساعت داخلی بدن انسان، بسیار حساس است و می تواند توسط عوامل خارجی مثل کمبود نور، استرس و یا خوردن غذاهای خاص آشفته شود و تغییر کند.

برای اینکه با ورزش کاهش وزن را تجربه کنید باید به ساعت بدن و نوع هورمون هایی که در هر ساعت در بدن وجود دارد، دقت شود. در ادامه در این خصوص اطلاعات بیشتری را دریافت خواهید کرد.

برای کاهش وزن، در چه زمانی ورزش کنیم؟

با توجه به زمان روز، بدن میتواند عملکرد بهتری را در ورزش و دوچرخه سواری از خود نشان دهد و بنابراین با ورزش کارآمدتر، میتوان به کاهش وزن موثر نیز دست یافت. علاوه بر این موضوع، با توجه به اینکه بدن در طول روز هورمون های مختلفی ترشح می کند و برخی از آنها مانند کورتیزول یا آدرنالین در آزاد شدن سلولهایی که چربی ذخیره شده را کنترل می کنند، تأثیر می گذارند میتوانید تاثیر چربی سوزی را در ساعت های خاص، افزایش دهید.

بین ساعت 6 صبح تا 10 صبح: یک فعالیت بدنی آرام و سبک داشته باشید

زمانی که صبح از خواب طولانی مدت، بیدار می شوید، بدن شما، برای شروع مجدد تمام ارگان هایی که در طول خواب فعالیت کمی داشته اند، به ویژه فعالیت قلبی و تنفسی، به زمان نیاز دارد. بنابراین بهتر است از ورزش های شدید مانند دو و دوچرخه سواری سنگین که قلب را خسته می کنند، پرهیز کنید.

در این ساعت صبح، میتوانید نرمش در فضای آزاد و یا پیلاتس و یوگا را در برنامه ورزشی خود بگنجانید، درست است که این فعالیت ها کالری سوزی بالایی نسبت به کالری سوزی دوچرخه سواری ندارند، اما باعث میشوند انرژی صبحگاهی شما همراه افزایش پیدا کند.

برخی از افراد به این موضوع اشاره دارند که اگر در صبح با شکم خالی ورزش صورت گیرد، کالری سوزی و لاغری بیشتری به ارمغان می آید، آیا این موضوع صحیح است؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم بله، اما یک موضوع مهم دیگری را نیز باید در نظر داشته باشید، تحقیقات نشان داده است که چربی سوزی با شکم خالی و ناشتا میتواند تا 30 درصد بیشتر به لاغری شما کمک کند، اما این 30 درصد بیشتر چربی سوزی فقط مختص همان جند ساعتی است که ورزش میکنید و در طول روز این 30 درصد جای خود را به مواد غذایی میدهد که جایگزین ناشتایی شما میشود، بنابراین در کل پروسه لاغری، اینکه ناشتا باشید و ورزش کنید و یا صبحانه میل کرده باشید، تاثیر زیادی نخواهد داشت.

بین ساعت 10 صبح تا 12:30 ظهر: ورزش های استقامتی انجام دهید

ورزش در این زمان از روز، برای کاهش وزن و لاغری مناسب است، چون صبحانه ساعتی قبل صرف شده است و بدن مشغول هضم غذا نیست. علاوه بر این موضوع، میزان قند خون در پایین ترین سطح خود قرار دارد و سطح انسولین نیز پایین است و به همین علت در از بین بردن چربی برای رسیدن به لاغری، کار آسان تری دارید. بنابراین، بین 40 تا 50 دقیقه ورزش های استقامتی مانند دویدن، شنا یا دوچرخه سواری را انجام دهید.

دوچرخه سواری در صبح در طبیعت زیبا

بین ساعت 4 تا 7 بعد از ظهر: ورزش های سنگین انجام دهید

این بهترین زمان از روز برای یک ورزش سنگین مانند بدنسازی و یا دوچرخه سواری در مسیرهای سربالایی است، زیرا ناهار هضم شده و قدرت عضلات و ظرفیت قلب نیز در حداکثر کارایی خود قرار دارد. این موارد همچنین باعث میشوند که شما به مدت طولانی تر نسبت به صبح  تمرین کنید و در نتیجه به هدف خود که ورزش و کاهش وزن است بیشتر نزدیک میشوید.

در این ساعت بهتر است ورزش هایی که در آنها سرعت نقش دارد را با سرعت پایدار انجام دهید و از فشار و کاهش مستمر خودداری کنید، برای نمونه دویدن، دوچرخه سواری یا شنا از این دسته ورزش ها بشمار میروند. در تمام مدت ورزش به اصول تغذیه نیز پایبند باشید.

دوچرخه سواری در عصر بهترین زمان دوچرخه سواری برای لاغری

برای کاهش وزن چند ساعت ورزش کنیم؟

برای كاهش سریع وزن و لاغری، بهتر است 2 بار در روز یکی بین ساعت 10 صبح تا 11 صبح و دیگری بین 4 بعد از ظهر تا 7 عصر ورزش کنید و از دوچرخه سواری و فعالیت های ورزشی دیگر، در کنار هم لذت ببرید و این کار را پنج روز در هفته انجام دهید. این ریتم ورزش و لاغری به سبک زندگی سالم نیز کمک میکند و زندگی شما جریان سالم تری خواهد داشت. اگر این ساعت ها سر کار هستید، شاید لازم باشد ساعت ورزش و دوچرخه سواری را تغییر دهید و یا تعداد روزهای آن را به 3 روز در هفته کاهش دهید، اما در این صورت باید بر طبق پیشنهاداتی که در بالا بر اساس زمان ورزش به شما ارائه کردیم، ورزش ها را تفکیک کنید و از فعالیت های سنگین در صبح زود خودداری نمایید.

سعی کنید ورزش شما از 3 روز در هفته کمتر نشود و این 3 روز را نیز به طور متناوب در هفته از دوچرخه سواری، پیاده روی سریع و آهسته استفاده نمایید و حواستان به موضوع پاک بودن آسمان برای دریافت اکسیژن باشد! برای دوچرخه سواری میتوانید آخر هفته های خود را با تور دوچرخه بگذرانید و از دوچرخه سواری در هوای پاک در کنار دیدن مناظر طبیعی لذت ببرید.

نکته مهم برای ورزش و لاغری این است که بر روی یک قاعده و بر اساس نظم و ترتیب ورزش کنید و بیش از یک هفته بین فعالیت های ورزشی فاصله نیندازید، زیرا وقفه طولانی در ورزش می تواند مکانیسم های کاهش وزن را مختل کند.

در چه ساعت هایی نباید ورزش کنیم؟

در ساعت بین 1 ظهر و 3 بعداز ظهر به واسطه خوردن غذا و برای هضم غذا نباید دوچرخه سواری و یا ورزش داشته باشید. شما باید در درجه اول به فکر سلامتی خودتان باشید و سپس در کنار سلامتی، از ورزش برای کاهش وزن استفاده کنید. بنابراین با شکم پر و بلافاصله بعد از خوردن ناهار، ورزش نکنید.

همچنین بعد از ساعت 8 شب نیز نباید ورزش کنید چون باعث اختلال در ساعت بدنی شما میشود و از کیفیت خواب شبانه شما که برای همه از جمله ورزشکاران بسیار اهمیت دارد میکاهد، به همین علت بود که در ابتدای این پست از مجله سایت باچرخ در خصوص غده هیپوتالاموس و ساعت داخلی بدن صحبت کردیم. ورزش در اواخر شب تولید هورمون آدرنالین را افزایش می دهد و خوابیدن شما را به تعویق میندازد.

بهترین زمان دوچرخه سواری برای لاغری

افرادی که به دنبال بهترین زمان برای دوچرخه سواری هستند حتماً به دنبال کالری سوزی و لاغری هستند، بهتر است بدانید دوچرخه سواری نیز یک ورزش است و باید برای اینکه به وسیله دوچرخه وزن کم کنید از زمان هایی که در بالا توضیح داده ایم استفاده نمایید، بنابراین بهترین زمان دوچرخه سواری برای لاغری میتواند ساعت بین 10 صبح تا 12:30 ظهر و یا برای دوچرخه سواری حرفه ای تر، بین 4 تا 7 عصر باشد.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.