بهترین مسیرهای دوچرخه سواری ایران کدامند؟
بهترین مسیرهای دوچرخه سواری ایران کدامند؟

بهترین مسیرهای دوچرخه سواری ایران کدامند؟


شناخت بهترین مسیرهای دوچرخه سواری ایران برای افرادی که با دوچرخه به گردشگری میپردازند بسیار جالب خواهد بود. این مسیرها در هر فصل سال جذابیت منحصر به فردی برای دوچرخه سواران دارد. همانطور که احتمالاً میدانید یکی از شاخه‌های جذاب و هیجان انگیز صنعت گردشگری در ایران و جهان، سایکل توریسم یا گردشگری با دوچرخه است. در ایران نیز مسیرهایی در این نوع سفر توسط دوچرخه سواران تجربه شده‌اند که به عنوان مناسب ترین مسیرها برای رکاب زدن شناخته می‌شوند.

بهترین مسیرهای دوچرخه سواری ایران

سفر با دوچرخه نوعی سفر مهیج و خاطره ساز است. افرادی که به رکاب زدن علاقه دارند و برای سفر به مناطق بکر طبیعت انگیزه دارند، به گردشگری با دوچرخه روی می‌آورند. دوچرخه سوارها امکان دسترسی به نقاطی را دارند که نمی‌توان با هواپیما، قطار یا ماشین به آنها رسید. همین امکان برای بسیاری از دوچرخه سوارها انگیزه‌ای کافی برای سفر با دوچرخه به شمار می‌آید. در ایران مسیرهای شناخته شده‌ای برای رکاب زدن وجود دارد که در این مطلب به معرفی آنها به علاقمندان سایکل توریسم خواهیم پرداخت.

مسیر پر طرفدار قزوین تا رامسر

این مسیر یکی از مسیرهای محبوب دوچرخه سوارانی است که به سفر در دل طبیعت علاقه دارند. دوچرخه سواران رکاب زدن را از قزوین شروع می‌کنند و باراجین، زرشک، گردنه گدوک، کامان، بهرام آباد، رازمیان، هیر، ویار، شنگل رود، گردنه گونه کول، سپارده، یازن، نارنه، تمل، دوراهی افی، گردنه بزابن، ییلاق زورود، گردنه ناصر تاش، لتکا، آغوزکی، پلهم جان، چورته، جنت رودبار، اکراسر، جنگل دالخانی، پیازکش، گالش محله را سپری کرده، در شهر رامسر به مقصد می‌رسند. این مسیر به دلیل دشواری راه و همچنین طولانی بودن مسافت، طی سه یا چهار روز طی می‌شود. دوچرخه سواران در روستاهایی که در مسیر واقع شده‌اند شب تا صبح را استراحت می‌کنند. از آنجا که سطح این سفر، خیلی سخت است و دوچرخه سواران حدود ۲۱۴ کیلومتر را رکاب می‌زنند، اغلب گردشگرها یک یا دو روز را در رامسر به گردش و تفریح می‌پردازند و بعد برای بازگشت به مبدا اقدام می‌کنند. رامسر به خاطر تلاقی دریا و جنگل از محبوبیت زیادی برخوردار است. اگر این مسیر را برای دوچرخه‌سواری انتخاب کردید، استراحت چند روزه در ویلاهای زیبای رامسر را به شما توصیه می‌کنیم.

بهترین مسیرهای دوچرخه سواری ایران

مسیر زیبای کرج، آتشگاه، برغان، کردان

یکی از مسیرهای کوتاه و جذاب برای رکاب زدن، کرج تا آتشگاه، برغان و در نهایت کردان است. کردان از مناطق خوش آب و هوای نزدیک به تهران است که جاذبه‌های طبیعی زیادی دارد. ویلاهای کردان برای شب‌مانی دوچرخه سواران گزینه جذابی محسوب می‌شوند. از شهر کرج رو به شمال، جاده‌ای واقع شده که برای رکاب زدن کاملا مناسب است. این جاده با ۱۰ کیلومتر مسافت، دوچرخه سواران را به آتشگاه می‌رساند. بعد از آتشگاه، یک سراشیبی وجود دارد که به برغان و در ادامه بعد از گذر از امین آباد و تالیان، به منطقه کردان می‌رسد. حتما می‌دانید یکی از کارهای تفریحی محبوب در این منطقه، اجاره ویلاهای کردان است. بعد از یک دوچرخه‌سواری لذت‌بخش، رفع خستگی و استراحت در یک ویلای مجهز با امکانات متنوع و منظره زیبا، خاطره فراموش‌نشدنی خواهد بود.

دوچرخه سواری در جنگل الیمستان

جنگل زیبا و بکر الیمستان در جاده هراز و شهر آمل استان مازندران واقع شده است. مه غلیظ و جنگل انبوه این منطقه، تصویری رویایی و آرامش بخش را برای طبیعت گردها رقم می‌زند. رکاب زدن در جنگل الیمستان گروه‌های گردشگری مختلفی را به این جنگل می‌کشاند. مسیر رکاب زنی در این جنگل از روستای الیمستان آغاز شده و پس از پشت سر گذاشتن امامزاده قاسم، به قله فیلبند و در نهایت روستای فیلبند می‌رسد. در جنگل الیمستان مسیر دوچرخه سواری که حدود ۱۰ کیلومتر است به دشت اول الیمستان، دشت دوم و در نهایت چشمه بالادست منتهی می‌شود. اغلب گردشگرها شب را در مقصد سپری می‌کنند و روز بعد برای بازگشت اقدام می‌کنند. زیبایی جنگل الیمستان تمام خستگی مسیر را از تن دوچرخه سواران با ذوق و انگیزه بیرون می‌کند. این گردش از مسیرهای محبوب رکاب زدن برای دوچرخه سواران است.

دوچرخه سواری در جنگل الیمستان با بهترین منظره رکاب زنی

مسیر تهران تا دشت لار

خیلی از افرادی که ساکن تهران هستند، فرصت کافی برای رکاب زدن در طبیعت را ندارند. دشت لار از ارتفاعات استان البرز است که به یکی از مسیرهای پرطرفدار در میان دوچرخه سواران تهرانی تبدیل شده است. مسیر روستای ایرا به سمت آبشار زیبای آب سفید که در دشت لار واقع شده، یکی از مسیرهای جذاب برای رکاب زدن به حساب می‌آید. برای دوچرخه سوارانی که امکان سفرهای چند روزه با دوچرخه را ندارند، این مسیر گزینه بسیار مناسبی است. دشت لار در نزدیک شهر تهران قرار دارد و یک منطقه حفاظت شده است. ییلاقات این منطقه بسیار بکر و زیبا هستند. رکاب زدن تا ارتفاعات دشت لار خستگی زندگی در تهران را تسکین داده و دوچرخه سواران با نشاط بیشتری به تهران برمی‌گردند.

دوچرخه سواری از رودبار تا درفک رویایی گیلان

قله درفک از قله‌های معروف و زیبای استان گیلان است. دسترسی به این قله از چند سمت امکان پذیر است. یکی از مسیرهای جذاب رسیدن به درفک، از روستای سی دشت است. مسیر رکاب زنی رودبار تا قله درفک در گیلان یکی از مسیرهای پر چالش و ماجراجویانه است. دوچرخه سواران اغلب از روستای سی دشت و یا روستای سیاه دشت رودبار رکاب زدن را شروع می‌کنند. گردشگرها در انتهای مسیر به شیرکوه می‌رسند. طول مسافت صعود به قله درفک حدود ۲۵ کیلومتر و مسیر بازگشت سراشیبی تندی به طول ۲۰ کیلومتر است. بیشتر دوچرخه سوارانی که این مسیر سخت را برای صعود به درفک انتخاب می‌کنند، شب را در یکی از روستاها و یا در کوه به سر می‌برند. 
ویژگی‌های رشته ورزشی دوچرخه‌سواری در بیشتر موارد باعث شده است که مسیرهای آن در مناطق خوش‌ آب‌و‌هوا و زیبا باشد. اقامت شبانه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های هر دوچرخه‌سوار است تا از امنیت نسبی و امکانات مناسب در طول سفر بهره‌مند باشد. مهم نیست کدام مسیر را در کجای ایران پهناور برای دوچرخه‌سواری انتخاب می‌کنید، به شما پیشنهاد می‌دهیم برای پیدا کردن بهترین گزینه اقامتی به www.jabama.com/stays سری بزنید.

رپورتاژ


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.