دوچرخه مناسب برای سنگین وزن ها و افراد چاق
دوچرخه مناسب برای سنگین وزن ها و افراد چاق

دوچرخه مناسب برای سنگین وزن ها و افراد چاق


کدام دوچرخه مناسب برای سنگین وزن ها است؟ تحمل وزن دوچرخه چقدر است؟ در باچرخ راهنمای خرید دوچرخه برای سنگین وزن ها را بخوانید و بعد دوچرخه بخرید. اگر اندازه بدن خود را بزرگتر از حد معمول میدانید بهتر است این پُست باچرخ را از دست ندهید همچنین در ادامه این پُست در خصوص تحمل وزن دوچرخه نیز خواهید دانست. در اینجا از زوایای مختلف در خصوص خرید دوچرخه برای افراد سنگین وزن صحبت میکنیم و با داشتن اطلاعات کافی میتوانید به یک انتخاب عالی برسید، پس همراه ما در باچرخ باشید.

راهنمای خرید دوچرخه مناسب برای سنگین وزن ها

بیشتر دوچرخه هایی که در فروشگاه ها میبینید برای افراد با وزن کم و افراد با وزن متوسط هستند و آنقدر قوی نیستند که بتوانید در صورت سنگین بودن وزنتان از آنها استفاده نمایید و دوچرخه سواری بی خطری را داشته باشید. به طور کلی، تا 100 کیلوگرم را میتوان وزن متوسط دانست و دوچرخه های بزرگسال نیز تا این وزن را پششتیبانی میکنند، اما اگر بیش از 100 کیلوگرم وزن دارید در ادامه نکاتی به شما معرفی شده اند که باید در هنگام خرید دوچرخه به آنها دقت نمایید.

دوچرخه سواری با دوچرخه مناسب افراد سنگین وزن

چه مواری مهم هستند و باید ارزیابی شوند؟

جنس بدنه دوچرخه

در پُست های قبلی مجله باچرخ در خصوص فریم دوچرخه صحبت کردیم که در صورت نیاز به شناخت انواع فریم دوچرخه توصیه میکنیم آن پُست را مطالعه نمایید. درحقیقت، جنس بدنه دوچرخه یکی از موارد اصلی است که باید در هنگام انتخاب دوچرخه برای سنگین وزن ها آن را بررسی کرد. از میان انواع فریم دوچرخه، افراد سنگین وزن باید جنس فولاد را انتخاب نمایند.

چرخ های دوچرخه

از دو جهت میتوان چرخ ها را مورد ارزیابی قراد داد، یکی سایز لاستیک دوچرخه است و دیگری عرض لاستیک دوچرخه. از نظر مهندسی، سایز لاستیک و یا همان سایز طوقه هر چقدر کوچک تر باشد برای افراد سنگین وزن مناسب تر است. از نظر عرض هم باید به این نکته دقت داشته باشید که عرض لاستیک بیشتر قدرت بیشتری دارد و اعتماد به نفس شما را برای دوچرخه سواری بیشتر میکند. حتی آج های روی لاستیک میتواند در بهبود دوچرخه سواری شما تاثیر گذار باشد.

سایز دوچرخه

سایز دوچرخه با سایز طوقه متفاوت است و نباید این دو را باهم اشتباه بگیرید. در نظر داشته باشید چه سنگین وزن باشید و چه وزن عادی داشته باشید در هر صورت باید دوچرخه ای راانتخاب کنید که علاوه بر راحت بودن با آن، مناسب سایز شما باشد تا در هنگام دوچرخه سواری اذیت نشوید. بنابراین به فاکتور قد نیز در هنگام خرید دوچرخه دقت داشته باشید.

تعداد پره های چرخ

حتماً شما هم میله های نازکی که از مرکز چرخ به اطراف آن کشیده شده اند را دیده اید، این پره ها بر ثبات دوچرخه سواری تاثیر گذار هستند و بهتر است حداقل 24 پره در چرخ عقب وجود داشته باشد، اگر وزن شما زیاد است بدنبال چرخ هایی باشید که در حدود 36 پره دارند. چرخ هایی که پره های کمی دارند برای افراد سبک وزن مناسب ترند.

زین دوچرخه

زین ها انواع مختلفی دارند، هم از نظر جنس، هم از نظر طراحی. البته زین را بعد از خرید دوچرخه میتوان عوض کرد ولی چه بهتر که از همان ابتدا به فکر یک زین مناسب باشید، زین با پهنای کم باعث تند رکاب زدن خواهد شد و معمولاً افراد حرفه ای از زین های باریک استفاده میکنند. بانوان با توجه به شکل لگن، معمولاً از زین های پهن تر استفاده میکنند. افراد چاق نیز بهتر است از زین پهن و نرم استفاده کنند تا در هنگام دوچرخه سواری اذیت نشوند. اگر زین شما کوچک است و احساس خوبی ندارید بهتر است آن را با یک زین پهن تعویض نمایید و همیشه حواستان باشد که به درستی بسته شده باشد.

ترمز دوچرخه

هر چه وزن شما بیشتر باشد برای نگه داشتن دوچرخه با ترمز باید فشار بیشتری را بر روی ترمزها وارد نمایید، پس بهتر است در هنگام انتخاب یکی از انواع ترمز مکانیکی، دیسکی و هیدرولیکی نهایت دقت را داشته باشید. اما بغیر از وزن باید برای انتخاب ترمز به نوع کارکردی که از آن دارید نیز دقت داشته باشید به طور مثال ترمز هیدرولیک دیسکی برای طبیعت گردی با دوچرخه در مسیرهای دارای شیب بهترین گزینه است.

کمک فنر

سیستم تعلیق یا همان کمک فنرها، به شما کمک میکنند تا در شرایط زمین های ناهموار، شوک ها دفع شوند و احساس ضربات سنگین نداشته باشید و بنابراین دوچرخه سواری لذتبخش تری را تجربه نمایید. پیشنهاد میشود افراد سنگین وزن به سراغ کمک فنرهای خرفه ای تر بروند و برای این بخش هزینه بیشتری نمایند تا یک کمک فنر درجه یک خریداری نمایند. دوچرخه های فول ساسپنشن که هم در قسمت جلو و هم در قسمت عقب، کمک فنر دارند گزینه های گران قیمتی هستند که بهتر است اگر زیاد اهل دوچرخه سواری نیستید سمت اینگونه مدلها نروید و از دوچرخه با کمک فنر جلو استفاده نمایید.

بهترین دوچرخه برای افراد سنگین وزن

حالا که موارد بررسی دوچرخه را با توجه به وزنتان متوجه شدید، به سراغ معرفی 5 دوچرخه مناسب برای افراد سنگین وزن میرویم. توجه داشته باشید که حتی بازهم در میان بهترین مدلها ممکن است مواردی باشند که پس از خرید، نیاز به شخصی سازی داشته باشد، پس به این موضوع نیز دقت داشته باشید.

- Diamondback Haanjo 2

- Addmotor MOTAN

- Schwinn Discover Hybrid Bike

- Schwinn Bonafide Mountain Bike

- Diamondback Overdrive 29er

دوچرخه سواری با وزن زیاد

تحمل وزن دوچرخه

به طور کلی اگر با سرعت حدود 15 کیلومتر در ساعت رکاب بزنید، دوچرخه میتواند مجموعاً تا وزن حدود 130 کیلوگرم را تحمل کند. اگر در مسافت طولانی رکاب میزنید قطعاً باید وزن وسایل خورجین و کیف را نیز محاسبه کنید تا از حد مجاز بیشتر نشود. اگر قصد دارید تا بیشترین حد مجازِ وزن، از دوچرخه استفاده کنید باید به این موضوع دقت داشته باشید که تحمل وزن به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد از جمله توزیع وزن و مواد به کار رفته در ساخت دوچرخه.

فولاد که آلیاژی از کربن و آهن است مقاومت بالایی دارد و برای تحمل وزنِ بالا گزینه اول است. همیشه برای خرید وسایل سفر که قرار است با خورجین و کیف حمل کنید، به وزن وسایل دقت داشته باشید تا وزن کلی را در یک حد مطلوب نگه دارید.

نکات دوچرخه سواری

- همیشه وقتی تصمیم دارید در جاده دوچرخه سواری کنید، لاستیک عقب را تا حداکثر باد کنید اما چرخ جلو باید کمتر از چرخ عقب باد شود.

- به مرور زمان، برخی از قطعات از جمله ترمزها فرسوده میشوند، بنابراین همیشه از کارکرد بالای وسایل دوچرخه اطلاع داشته باشید.

- خرید دوچرخه مناسب لزوماً به این معنا نیست که شما بهترین دوچرخه سواری را تجربه میکنید، همانطور که پیشتر در متن توضیح داده ایم  قطعات را بعد از خرید میتوانید تعویض و بهبود ببخشید تا سرعت دوچرخه سواری شما بیشتر شود.

- همیشه به سمت برندهای معتبر بروید، درست است که مدل هایی که برند شناخته شده ای نیستند قیمت پایین تری دارند اما قیمت با کیفیت در رابطه مستقیم بوده و خواهد بود، بنابراین اگر به دوچرخه سواری با کیفیت فکر میکنید باید دوچرخه باکیفیت نیز خریداری نمایید.

- مجله اینترنتی باچرخ را دنبال کنید تا همیشه اطلاعات مفیدی در خصوص دوچرخه و سفر با دوچرخه بدست بیاورید.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.

خوشحال میشیم نظرت رو بدونیم یا به سوالت پاسخ بدیم

ابتدا وارد شوید

نظرات


١٣٩٩/٠٦/٢٤ کاربر :
عالی
١٣٩٩/٠٦/٢٤ باچرخ :
سپاس از نظر شما